Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Magazin piese auto + RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Salut!

Am nevoie si eu de cateva lamuriri :)

Doresc sa deschid un magazin de piese auto, spatiul il detin, vad comercial este. Mai ramane, ca peste 2-3 luni de zile sa demarez procedurile.
Pentru piese auto sun la importatori, depozite, inchei contracte cu cat mai multi, ei imi dau conturi in aplicatiile lor - Cum se numeste aplicatia care centralizeaza toate piesele si preturile de la diversi furnizori? Contabilul trebuie gasit inainte de infiintarea firmei? Am vreun avantaj fiind tanar (23 ani) si necasatorit?
Vreau, evident sa fac si asigurari + acte auto. La ce companie sa devin broker? Sau cum se face?
Inmatricularea unei firme am vazut ca o sa ma coste undeva la 2500 de lei cu tot cu casa de marcat. Capitalul social conteaza? Eu am cativa banuti in banca, putini, cum fac cu ei sa achizitionez pentru firma? Ce pot deconta pe firma?
Vreau sa am un sistem prin care sa trimit SMS clientilor pentru a veni sa-si ridice piesele. Sa folossc abonamentul meu si sa il decontez? Sa il trec pe firma? Sa fac altul?
Am deja un laptop pe care l-as putea folosi la magazin, se poate? Trebuie doar sa ii cumpar licenta de Windows Profesional? Ma indoiesc ca exista vreun linux pentru persoane juridice, gratis si pe caresa functioneze aplicatiile furnizorilor, si nu vreau probleme de compatibiltate.
Eu o sa fiu angajat al firmei ca si administrator, lucrator comercial sau ce?

Am vazut pe un alt forum, ca dupa 2 ani de la infiintarea firmei, firma inregistrand profit pot accesa fonduri europene. Mi-as dori cu acestea sa deschid un service auto care pelanga angajati sa fie si elevi in perioada de practica, fie sa scolarizeze ucenici (Stiu ce greu este sa nu ai unde invata/practica). Apoi m-as uita la o scoala de soferi/atestate/profesionisti.

Stiu ca planurile de dezvoltare sunt cam foarte devreme si eu vad lucrurile in roz.
Sunt constient ca primele 3-6 luni o sa ma sustin tot din banii pusi la ciorap. As dori ca inca de la inceput sa incep o campanie agresiva de publicitate reclama pe facebook, afise, apoi un banner mare si niste pixuri si braduti parfumati.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Doar 3-6 luni? Fiind nou pe piata si practic anonim, dubleaza perioada aia de 6 luni.
Eu daca as gasi site-ul tau de exemplu, nu as cumpara decat daca fi cel mai ieftin de pe piata. In schimb daca nu am auzit de tine si ai preturi asemanatoare cu ceilalti, iti spun pas si iau de la cei de la care am mai luat.

#3
stihia

stihia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.09.2006
Ai nevoie de prea multe lamuriri. Nu vreau sa te descurajez, insa vazand cunostintele pe care (nu) le ai iti recomand calduros sa nu te apuci de chestia asta.
Domeniul pieselor auto e foarte riscant. Si din punctul de vedere al softurilor de specialitate (Autodata, cataloage specifice fiecarei marci) si din cel al interactiunii cu potentialii clienti.
Am lucrat in piese/service pt. Dacia, Peugeot, Iveco, Toyota si stiu ce vorbesc. Nu se pleaca pe asa ceva fara minim 2-3 oameni foarte buni pe piese. Nu exista (din cate stiu) softuri piese care sa ruleze pe Linux.
Nu mai vorbesc aici de contabilitate, IT, comunicatii, etc.

Sunt foarte multe de zis, dar in final parerea mea e s-o lasi balta cu fantezia asta ca te trezesti in alte belele...

#4
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Eu vorbesc doar de magazin fizic. Cu stoc de consumabile si alte ieftinituri. Clientii or sa cumpere de la mine pentru ca eu ii pot consilia, le pot aduce argumente de ce sa foloseasca X si nu X.
Stau la 10KM de Bucuresti, mai sunt alte 3 magazine de piese auto in localitate. Clientii din satele vecine tot la mine ar veni.
Sa va dau exemplu: unul din magazine a fost deschis intr-un garaj, baiatul vreo 2 luni de zile a avut si un serviciu de noaptea (paznic). La inceput avea doar asigurari, apoi usor usor a inceput sa aduca un lichid de parbriz, un ulei etc.
Celalalt magazin de piese auto este de moda veche, respectiv stocuri pentru Dacia, comanda doar prin telefon, fara calculator.
Al 3-lea are piesele destul de scumpe (fiind nevoit sa  plateasca chirie), interiorul magazinului nu este foarte prietenos si vanzatorul/seful are o atitudine usor aroganta. are te face sa nu mai calci pe acolo.
Si prin prisma cunostintelor, ceva vanzare + publicitate o sa existe.
Nu am nevoie sa imi bat capul cu autodata si alte chestii. Ci doar sa lucrez pe baza de comanda. Nu vreau sa fac reprezentanta oficiala de piese auto.

Ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la nelamuririle mele?

Multumesc!

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca ai spatiu,eu iti propun sa incepi cu ceva simplu,gen schimb de ulei gratuit-daca se cumpara de la tine sau daca il poti refolosi la o eventuala incalzire ,sau un pret modic pt a castiga clienti.
Personal am vazut un anunt pe marginea soselei si m-am dus sa schimb uleiul,cu uleiul meu;mi s-a cerut 50 lei pt manopera de 10 min.
Am mai asteptat cateva zile si l-am schimbat la tara...
Pe masura ce ai clienti pt consumabile si eventual schimbarea lor,te poti extinde usor usor si pe piese auto.

#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pentru ce e de decontat vorbesti cu un contabil.
Poti folosi si linux la inceput, importatorii au programe online in browser. Sa iti merga tie programul intern de facturare in linux e intrebarea. Cand o sa incepi sa te pricepi o sa vrei si programe mai speciale si atunci iti trebuie Windows.
Daca nu te pricepi sa cauti tu piesa e cam naspa, deci probabil ti-ar trebui un om. sau mergi pe varianta cu mailurile catre importatori si iti cauta si raspund ei.
Daca tu crezi ca merge, bafta! Eu unul nu mi-as deschide asa ceva. Poate daca m-as inhama macar la un post de lucru pentru schimbat ulei si filtre si impreuna cu magazinul sa iasa ceva. Altfel deja s-a ajuns la 10% adaos, si asta in cazuri bune. Daca ii cade omului volanta de 2000 de lei se duce pana la Bucuresti pentru 50 de lei mai ieftin...

Edited by Seteh, 26 January 2017 - 18:11.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
La ce vrei tu sa faci, inafara de lichide, placute de frana si filtre(ca astea se mai potrivesc si de la o masina pe alta si iti poti face un oarecare stoc), altceva nu o sa vinzi.

Am si eu niste magazine in oras cu piese auto. Cred ca au tevile alea de esapament de 3 ani. Nu le ia nici dracu.
Si-au facut stocuri la diverse piese pentru anumite modele de masini care au crezut ei ca se vor cauta. Pacat ca is scumpi cu draci. Ultima data cand am fost pe acolo am luat o cheie de filtru. Fix pe ultima. De curiozitate am intrebat cand o sa mai aduca ca mai vrea si un prieten de-al meu. Stii ce mi-a zis" De unde bani sa mai aduc ca inafara de ulei, chei si filtre nu mai vand nimic". Si astea crede-ma ca le vinde in cantitati mici.  Daca la tine in zona sunt deja 3 magazine, tu esti in plus.

Edited by Serafim606, 26 January 2017 - 18:28.


#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Si am uitat ceva. Cum a zis @Serafim606, fara stocuri. Mori cu ele de gat. 10 filtre, 5 uleiuri, 3 placute si poate 2 baterii iarna, nimic altceva! In rest la 10 km de Bucuresti, daca esti pe un drum cat de cat circulat, ti se livreaza in maxim o ora de la comanda daca o au pe stoc. De ce sa mai faci tu stocuri?
Aaa, poti sa bagi niste braduti, becuri, antigel, lichid de parbriz si alte kitchuri...

Edited by Seteh, 26 January 2017 - 18:36.


#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Braduti si becuri gasesti la peco :lol:. Nu m-as opri la un magazin de piese sa imi iau bradut :)).

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Posted Image
Nu ii spun eu omului cum sa isi faca treaba dar mai da si el un bradut gratis daca ii cumpara cineva de peste o anumita suma. Sau il vezi ca sta se uita la cate un bec kitch albastru cate unul vreo 10 minute pana ii spui cat costa ce a intrebat el si dupa aia negociezi cu bec cu tot.

#11
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012

 Serafim606, on 26 ianuarie 2017 - 18:38, said:

Braduti si becuri gasesti la peco Posted Image. Nu m-as opri la un magazin de piese sa imi iau bradut Posted Image).
La peco orice este mai scump....in afara de tigariPosted Image

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Am de la socar un bec de 10 lei care care tot se incapataneaza sa nu se arda de aprox 1 an jumătate. Timp in care am facut vreo 40 de mii de km cu el :lol:. Al dracu ca in timpul asta pe partea cealalta s-au dus 2 philpsuri :))). Culmea, mai vezi si bine cu el :lol:.

#13
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007

 Serafim606, on 26 ianuarie 2017 - 18:38, said:

Braduti si becuri gasesti la peco Posted Image. Nu m-as opri la un magazin de piese sa imi iau bradut Posted Image).
La magazinul de piese este mai ieftin. Si le cumperi atuci cand intri sa iei un stergator sau un lichid.

 gcom61, on 26 ianuarie 2017 - 17:32, said:

Daca ai spatiu,eu iti propun sa incepi cu ceva simplu,gen schimb de ulei gratuit-daca se cumpara de la tine sau daca il poti refolosi la o eventuala incalzire ,sau un pret modic pt a castiga clienti.
Personal am vazut un anunt pe marginea soselei si m-am dus sa schimb uleiul,cu uleiul meu;mi s-a cerut 50 lei pt manopera de 10 min.
Am mai asteptat cateva zile si l-am schimbat la tara...
Pe masura ce ai clienti pt consumabile si eventual schimbarea lor,te poti extinde usor usor si pe piese auto.
Mai tarziu schimbul, trebuie ridicat un garaj mai intai.

 Seteh, on 26 ianuarie 2017 - 18:09, said:

Pentru ce e de decontat vorbesti cu un contabil.
Poti folosi si linux la inceput, importatorii au programe online in browser. Sa iti merga tie programul intern de facturare in linux e intrebarea. Cand o sa incepi sa te pricepi o sa vrei si programe mai speciale si atunci iti trebuie Windows.
Daca nu te pricepi sa cauti tu piesa e cam naspa, deci probabil ti-ar trebui un om. sau mergi pe varianta cu mailurile catre importatori si iti cauta si raspund ei.
Daca tu crezi ca merge, bafta! Eu unul nu mi-as deschide asa ceva. Poate daca m-as inhama macar la un post de lucru pentru schimbat ulei si filtre si impreuna cu magazinul sa iasa ceva. Altfel deja s-a ajuns la 10% adaos, si asta in cazuri bune. Daca ii cade omului volanta de 2000 de lei se duce pana la Bucuresti pentru 50 de lei mai ieftin...
Program de facturare? Pentru ce?
Unde scrie ca nu ma pricep sa caut piesa?
Pana la Bucuresti costa timp, benzina in plus si poate nici nu are masina sa ajunga acolo. La Bucuresti nu are cum sa fie mai ieftin + la mine prin AutoTotal ajung piesele mai rapid decat la multe alte magazine. Nu tine nimeni volante pe stoc.

 Serafim606, on 26 ianuarie 2017 - 18:28, said:

La ce vrei tu sa faci, inafara de lichide, placute de frana si filtre(ca astea se mai potrivesc si de la o masina pe alta si iti poti face un oarecare stoc), altceva nu o sa vinzi.

Am si eu niste magazine in oras cu piese auto. Cred ca au tevile alea de esapament de 3 ani. Nu le ia nici dracu.
Si-au facut stocuri la diverse piese pentru anumite modele de masini care au crezut ei ca se vor cauta. Pacat ca is scumpi cu draci. Ultima data cand am fost pe acolo am luat o cheie de filtru. Fix pe ultima. De curiozitate am intrebat cand o sa mai aduca ca mai vrea si un prieten de-al meu. Stii ce mi-a zis" De unde bani sa mai aduc ca inafara de ulei, chei si filtre nu mai vand nimic". Si astea crede-ma ca le vinde in cantitati mici.  Daca la tine in zona sunt deja 3 magazine, tu esti in plus.
Eu sunt in plus, eu sunt plusul care face diferenta. Plusul informat si cu recomandari. PLusul care atrage clientii nu doar prin marfa ci si prin personalitate.

 Seteh, on 26 ianuarie 2017 - 18:35, said:

Si am uitat ceva. Cum a zis @Serafim606, fara stocuri. Mori cu ele de gat. 10 filtre, 5 uleiuri, 3 placute si poate 2 baterii iarna, nimic altceva! In rest la 10 km de Bucuresti, daca esti pe un drum cat de cat circulat, ti se livreaza in maxim o ora de la comanda daca o au pe stoc. De ce sa mai faci tu stocuri?
Aaa, poti sa bagi niste braduti, becuri, antigel, lichid de parbriz si alte kitchuri...
Stoc de consumabile. Am zis eu altceva?

 Seteh, on 26 ianuarie 2017 - 18:44, said:

Posted Image
Nu ii spun eu omului cum sa isi faca treaba dar mai da si el un bradut gratis daca ii cumpara cineva de peste o anumita suma. Sau il vezi ca sta se uita la cate un bec kitch albastru cate unul vreo 10 minute pana ii spui cat costa ce a intrebat el si dupa aia negociezi cu bec cu tot.

 Serafim606, on 26 ianuarie 2017 - 18:38, said:

Braduti si becuri gasesti la peco Posted Image. Nu m-as opri la un magazin de piese sa imi iau bradut Posted Image).

La Peco sunt mai scumpe. Din Peco cumperi bradut pentru ca intri sa platesti gazul, altfel nu te opresti special sa cumperi. Si becurile din Peco.. nu sunt tocmai o gama diversificata sau la un pret decent.

Exista cineva cu experienta care isi poate oferi ajutorul legat de postarea initiala?

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Care plus cu recomandari :lol:? Pana sa ai parte de recomandari, tre sa vinzi serios si sa dai dovada de seriozitate. Recomandarile si vanzarile nu vin peste noapte.

#15
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Nu am intrat in SOCAR pana acum. Au carburant bun?
Initiator: este foarte aproapte de bucuresti. Cred ca majoritatea satenilor lucreaza/fac naveta in Buc. si toti cunosc un service/magazin de unde cumpara piese sau fac schimburile de consumabile. O sa reusesti daca o sa ai preturi mici si multi prieteni.

#16
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Da, au carburant ok. Cel putin benzina. De diesel nu ma pronunt ca nu am. Intre socar si OMV, mol, petrom, masina mea nu face diferenta. Dar daca i-am dat cu Lukoil i-am rupt pufarina in ea. Creste consumul cu un litru si nici nu-mi trage cum ar trebui.

Edited by Serafim606, 26 January 2017 - 19:05.


#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ca sa nu repet ce ti-au zis ( pe buna dreptate ) colegii si eu iti spun acelasi lucru pe scurt : NU merita ce vrei tu sa faci daca te apuci singur fara niste oameni care au lucrat / lucreaza in bransa . Apoi daca ai oamenii aia ( ma indoiesc ) trebuie sa le asiguri un salar super ok ca sa nu-ti plece deci intrebarea se pune asa : ai suficient cascaval sa te autosustii si sa platesti oamneii aia un minim de 6 luni consecutiv fara sa produci ceva ? Daca raspunsul e nu , sazi bland ca vanturi banii de pomana .
Afacerea buna ( daca spatiul e al tau ) sa-l dai inchirie si sa stai relaxat fara stres ca inca esti tanar .

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Revenind on topic. Un magazinas de asta merge cu urmatoarele: Uleiuri(in general de motor, servo, frana), antigel, becuri, palcute, filtre, curele sa ai si de alea cateva pe stoc, chei de roti, chei de filtre, cateva baterii si cam asta e stocul de care esti sigur ca o sa scapi daca ti-l faci. Si ce mai faci pe comanda poti sa zici ca e bonus. In timp vezi cum evolueaza si mai aduci o avenvelopa ceva,o janta. Vezi ce intreaba lumea si ce cauta. Iti faci stoc dupa cerere. Ce se cere foarte rar bagi doar pe comanda.

Dar ramai la nivel de magazin mic si cu chestii marunte. Nimic serios si care sa aduca bani multi. Sau care sa amortizeze investitia intr-un timp scurt.

Edited by Serafim606, 26 January 2017 - 19:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate