Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pistol de vopsit

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Cum in ultima perioada am primit foarte multe sfaturi utile in privinta echipamentelor as dori sa aflu opinia voastra despre pistoalele de vopsit existente pe piata.
In vara acestui an doresc sa vopsesc tabla de pe casa. Pana acum fooseam pensoane si trafalatul dar dura destul de mult.
Am vazut ca sunt pe piata oferte acceptabile dar am doua intrebari:
1. dupa ce vopsesti se curata usor aceste pistoale, pentru a mai putea fi folosite si ulterior. Banuiesc ca se foloseste diluant.
2. daca ati utilizat asa ceva sunteti multumiti de rezultat? In sensul sa nu lase dare, etc
Eu am gasit acest pistol http://www.emag.ro/p...a/pd/DBKDSMBBM/ care pare destul de accesibil ca si pret dar nu stiu daca este bun de ceva, sau vorba unui coleg de pe forum "mai bine beau banii" decat sa ii cheltui pe asa ceva.

Multumesc.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Niciodata a bea banii nu ajuta... vrei sa dai bani putini ia-l, iti faci joaca ocazionala... vrei ceva profi si esti vopsitor de meserie, normal ca-ti iei ceva de peste 1500 lei, ceva calumea si stii care e calitatea Posted Image

Edited by andreic, 26 January 2017 - 09:04.


#3
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 andreic, on 26 ianuarie 2017 - 09:02, said:

Niciodata a bea banii nu ajuta... Posted Image
Ideea colegului era alta: daca voi cumpara acel produs este ca si cum as arunca banii pe fereastra (in sensul ori cu el ori fara este acelasi lucru)

#4
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
Acelasi model il am si eu , cumparat acum vreo 5 ani si are la activ cateva sute de mp2 de gard , calorifere , tabla si tot felul de traznai . Merge absolut impecabil si nu lasa dare . Cu diluant se curata ( in special diuza si recipientul pt vopsea ) ; in disperare de cauza , daca ramai fara diluant , poti folosi si putina benzina .

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Iti recomand pistol + compresor.
Nu e musai sa le cumperi, le poti inchiria daca nu le vei folosi mai des.

Eu asa am folosit la intretinerea tablei.
Dar musai periata inainte, altfel aarunci banii (vopseaua) geaba.

#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Acel compresor este o varianta de compromis.Am folosit asa ceva pt vopsit si dupa 30 minute,compresorul se incalzeste f tare.De asemenea,volumul de aer pt pulverizare este f mare si presiunea mica,astfel ca daca folosesti pistolul de la o distanta mai mare,pt a acoperii o suprafata mai mare,vopseaua se transforma in...[fulgi].Incaperea in care am vopsit(care avea o inaltime de 15m) s-a umplut de gaze relativ repede(30min).
Coroborand pretul cu performantele,nu as cumpara asa ceva.
Un compresor cu piston,este in jur de 300lei.Un pistol  sau un kit pentru compresor aer costa in jur de 150 lei.

#7
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
Inchiriatul costa cel putin cat face sternul ala , iar ,,la ochi,, nu faci diferenta intre ele . Plus ca te misti mai usor cu prima varianta .

Asa e , este foarte bine sa o periezi inainte . Si daca poti , da i un grund inainte sa o vopsesti . Pe mine ma tine inca dupa mai bine de 15 ani . Am vopsit insa un gard fara sa l grunduiesc si dupa 3 ani a inceput sa iasa rugina prin vopsea .

#8
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 vdingo11, on 26 ianuarie 2017 - 08:57, said:

..........................., sau vorba unui coleg de pe forum "mai bine beau banii" decat sa ii cheltui pe asa ceva.
Trebuie sa lamuresc ceva ca nu m-am exprimat corect: expresia de mai sus era pentru un alt aparat pe care eu il gasisem si doream sa il cumpar. Nu era vorba despre pistolul pe care l-am pus in link, despre care inca nu stiu mare lucru.

 sfantu.dracu, on 26 ianuarie 2017 - 09:27, said:

Iti recomand pistol + compresor.
Nu e musai sa le cumperi, le poti inchiria daca nu le vei folosi mai des.
Prefer sa am lucrul meu decat sa inchiriez. Nu contest eficienta unui compresor separat dar cu banii pentru inchiriat platesc o parte din pistol si este al meu.

 gcom61, on 26 ianuarie 2017 - 09:36, said:

Coroborand pretul cu performantele,nu as cumpara asa ceva.
Imi poti spune te rog ce nu ai cumpara? Nu am inteles daca compresor separat sau acel model de pistol dat de mine.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 vdingo11, on 26 ianuarie 2017 - 10:03, said:

Prefer sa am lucrul meu decat sa inchiriez. Nu contest eficienta unui compresor separat dar cu banii pentru inchiriat platesc o parte din pistol si este al meu.
Pot intelege asta, dar totul tine de cost per utilizare.

Ca exemplu:
Ai de dat 3 gauri in perete.
Inchirieri o unealta profesionala cu 100 lei, dai gauri si o duci 'napoi. Nu te mai imiedici de ea. Cost 33 lei / gaura.
Cumperi o unealta ieftina de banii aia. Cost 33 de lei / gaura. O pui deoparte si te tot impiedici de ea ca poate iti va folosi candva. Cand iti va trebui vei afla ca poate nu mai functioneaza sau mai poti da inca vreo 2-3 gauri. Deh, aia a fost perioada ei de viata.
E sub demnitatea ta sa cumperi o unealta ieftina. Cumperi una de 1000 de lei. Cost 330 de lei / gaura. La fel, o pui deoparte si te incurci de ea ca poate-poate.

Dar daca iti permiti sa investesti cateva sute de lei in aparatul ala si apoi daca iti dai seama ca nu e ce-ti trebuie mai poti investi o suma mai mare in alte scule, go for it.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 gcom61, on 26 ianuarie 2017 - 09:36, said:

Un compresor cu piston,este in jur de 300lei.Un pistol  sau un kit pentru compresor aer costa in jur de 150 lei.
Cu mentinunea ca nu o sa poti sa vopsesti suprafete mari cu un compresor de 300 de lei. Nu are debit suficient de aer. Majoritatea au cam 180 litri/min. Eu cu un compresor de 210litri/min cand vopseam mergea continu dar nu ramaneam fara aer, deci baga cam cat consum. Acum am unul de 250litri/min si asta decupleaza in timp ce vopsesc, deci baga mai mult decat consum. Vecinul are unul de 300 de lei cu 180 litri/min. Vopseste 2 minute si sta 5 sa faca presiune.

Am tinut sa fac aceste precizari sa nu se trezeasca omul ca da 450 de lei pe scule si vopseste tot cu trafaletul.
Compresorul meu e din Lidl si isi face treaba bin, a fost 500. Inainte sa il iau am cautat si la debitul acela nu am gasit sub 750-800 de lei.

Asa ca pana la 400 de lei putem discuta strict de pistol electric, asta in conditiile in care nu are deja un compresor.

Edited by PoeOvidiu, 26 January 2017 - 10:34.


#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@sfantu.dracu:
Sfințenia voastră, hai să lăsăm deoparte ciucureii de pe lângă subiect.
Datele problemei sunt clare, colegul preferă să cumpere.
Putem să îi recomandăm ceva din experiență, ori nu.

Sună prea simplu? Posted Image

Edited by scaiba, 26 January 2017 - 10:33.
typo


#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Corect !

Nu merita dracia aia impotenta nici 100 de lei . Vopseaua trebuie diluata prea mult ca sa treaca corect prin duza . O lucrare buna si de calitate implica timpul de lucru mai mare si implicit o calitate a vopselei , nediluata exagerat !
In primul rand iti trebuie vopsea dedicata pt acoperis si specifica pt tabla si-n al doilea rand punerea in aplicare trebuie facuta cu rabdare respectand toate etapele ( slefuit , degresat , vopsit ) . Trafaletul , in aceasta aplicatie , este sfant .

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Dragule (nu, nu e ironic), daca acel comentariu este offtopic, sterge-l. Nu-i nici un bai.
Asa, decat sa dea 300 de lei pe un acel pistol, consider ca e mai util sa mai puna vreo 200 (in conditiile in care poate, bineinteles) si sa ia un compresor pe la 400 de lei si un pistol.


Din experienta i-am recomandat pistol+compresor. Si perierea tablei inainte de vopsire.
Eu am periat-o cu flexul. Tabla batuta, nu tigla metalica. Uneori cand ma infigeam mai tare in nervuri ma arunca. Am folosit un flex de 125.
Dar am facut o greseala ce putea duce la chestii grave rau. Am folosit manusi din acelea cu elastice cu strat de cauciuc pentru o prindere mai buna.
Si cand mi-a aruncat flexul dintr-o nervura in care m-am infipt mai tare, peria a reusit sa se infasoare in manusa si sa se roteasca in palma mea.
Nu-i o senzatie prea placuta sa ti se rascheteze palma de o perie de sarma la 11000 rpm.
Asadar: fara manusi in timpul perierii.

Sa mai zic ca e necesara o ancorare buna/protectie antialunecare de pe acoperis? :)

Edited by sfantu.dracu, 26 January 2017 - 10:53.


#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Asa patesti daca folosesti perii de sarma la slefuirea tablei ; se folosesc perii de smirghel .. daca vrei eficienta !

Edited by cobi1, 26 January 2017 - 10:55.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Incorect. Asa patesti daca esti fraier. :lol:

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 sfantu.dracu, on 26 ianuarie 2017 - 10:50, said:

Dragule (nu, nu e ironic), daca acel comentariu este offtopic, sterge-l. Nu-i nici un bai.
Asa, decat sa dea 300 de lei pe un acel pistol, consider ca e mai util sa mai puna vreo 200 (in conditiile in care poate, bineinteles) si sa ia un compresor pe la 400 de lei si un pistol.

Citeste ce am scris mai sus. Decat sa dea 400 pe un compresor cu care nu o sa poata sa vopseasca mai bine cauta variante care si le permite.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 PoeOvidiu, on 26 ianuarie 2017 - 11:00, said:

Citeste ce am scris mai sus. Decat sa dea 400 pe un compresor cu care nu o sa poata sa vopseasca mai bine cauta variante care si le permite.
Recunosc ca am avut un compresor destul de potent (nu ma intreba caracteristici ca nu ma pricep) si nu am simtit ca raman fara aer.

#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ce capacitate avea butelia ca sa stiu ce insemna potent la tine ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate