Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pentax KP

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ricoh Imaging anunta un nou DSLR Pentax de format APS-C, Pentax KP.

Printre caracteristicile acestuia se numara:
- senzor APS-C de 24.32MP
- ISO maxim: 819200
- procesor PRIME IV + image accelerator unit
- stabilizare SR II pe 5 axe (aprox. 5 stopuri)
- Pixel Shift Resolution, simulator filtru AA
- obturator electronic cu o viteza de pana la 1/24000s (cel mecanic ajunge la 1/6000)
- sistem autofocus SAFOX 11 cu 27 de puncte de focalizare
- touch screen
- corp weather sealed, hand grip interschimbabil (3 optiuni, S, M si L); battery grip disponibil
- WiFi, GPS prin modul extern, tethering
- acumulator D-LI109 (dar poate folosi si D-LI90 prin battery grip).

Mai multe detalii:
http://us.ricoh-imag...meras/pentax-kp
https://www.dpreview...and-24mp-sensor
https://www.dpreview...mpact-pentax-kp

Edited by TS030, 26 January 2017 - 00:53.


#2
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Unii îl încadreazã ca urmaș al lui K3 II da' are niște lipsuri în privința asta: 1/6000 îl loc de 1/8000, fãrã LCD superior, un singur slot SD. Sã înlocuiascã K70 iarã e prea scump la 1100 dolari (doar corpul). O fi poate undeva între k70 și k3 II.

#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Imaging Resource: http://www.imaging-r.../pentax-kpA.HTM

Ma intreb daca va exista un urmas direct al K-3II-ului, sau poate un aparat mai avansat. La KP au taiat din unele lucruri, dar au adaugat la altele...

#4
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Pretul si lipsa unor caracteristici arata de parca scopul ar fi sa-si vanda K3II-urile care mai sunt pe stoc.
USB 2.0 in 2017, nu ca as folosi acel port dar totusi ... la pretul asta LCDul top trebuia sa fie acolo. Pentru cine are nevoie astrotracerul trebuie cumparat separat. Se incadreaza in trendul din ultima vreme sa oferi mai putin pe bani multi, ca sa fie OK cand ti se ofera acelasi lucru pe bani si mai multi sau ceva in plus pe si mai si mai multi bani.
Pe vremea lui K10 cand am intrat in sistem, Pentax avea in oferta caracteristici ce aduceau ceva in plus fata de concurenta la bani ceva mai putini, cu politica actuala nu-i de mirare ca sunt undeva pe la 4.5%, cam departe de targetul de 10% despre care se discuta intr-o vreme. Daca tot platesti niste bani in plus, macar sa nu mai taie din caracteristicile ce exista deja intr-un aparat cu pret mai mic. Sau vii cu ceva superinovatii ce nu mai exista la altii... Pe piata exista acum multe K5, K3 SH de cand cu trecerea la K1, nu cred ca acest KP va atrage foarte multa lume sa-l cumpere.
As fi preferat un pret de lansare peste cel al K3II pentru un KP care sa contina tot ce are K3II plus noile caracteristici.

Edited by edri, 26 January 2017 - 08:11.


#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Battery Life (CIPA) - 390  ???
Cand am discutii despre autonomia DSLR-urilor mi se dau numai exemple de DSLR-uri care au autonomie de +2000 de cadre.   Posted Image


Mie imi par specificatiile similare cu cele ale lui K-3, dar pretul mai mare. Care este ideea ?
K-3 II este 850$ pe amazon.com.   Cine ar da 1100$ pe camera asta si de ce ?

Edited by katran, 26 January 2017 - 09:42.


#6
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Interesant cum lipsa LCD-ului monocrom nu e o problema pentru - sa zicem - Fuji ;)

katran, las' ca si tu ai venit cu exemple umflate ;) 390/420 de cadre e putin pentru un DSLR, bine pentru un mirrorless :P - presupun ca PRIME IV + acceleratorul acela suge bateria. D-LI90-ul de capacitate mai mare e utilizabil prin battery grip.

Trecand peste comparatii invalide pret de strata vs pret al unui aparat abia anuntat, aparatul e scump:
http://www.magazinph...ax-kp-body.html
Sunt curios cati o sa-l cumpere, desi impresia mea e ca Ricoh nu il considera aparat de volum. Apropo, la pretul asta aparatul vine cu cele 3 handgrip-uri, how cool is that?

In caz ca s-a ratat: ISO 819200.

#7
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Nikon Df a apărut în același an cu D610, considerat mai bun și cu un preț de lansare mult mai mic (cam cu 30%), asta e moda, cei care vor să fie în "trend" vor scoate banul, uite ce furori face Leica

#8
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Mie imi place cum arata ca design si ce ofera pentru foto, dar fara un video 4k de calitate (precum noile Sony sau Fuji) nu e suficient de util/atractiv la pretul speculat.

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 26 ianuarie 2017 - 10:26, said:

katran, las' ca si tu ai venit cu exemple umflate Posted Image 390/420 de cadre e putin pentru un DSLR, bine pentru un mirrorless Posted Image - presupun ca PRIME IV + acceleratorul acela suge bateria.


Eu n-am vrut neaparat sa critic, observam doar ca DSLR nu inseamna neaparat +2000 de cadre.
Sunt convins ca in viata reala, daca umbli un pic pe la setari, faci minim 1000 de poze cu KP-ul. Este de ajuns.


View PostTS030, on 26 ianuarie 2017 - 10:26, said:

In caz ca s-a ratat: ISO 819200.
ISO 819200 este doar marketing. Dar daca vinde camera, atunci e bine ca l-au implementat.

Edited by katran, 26 January 2017 - 14:39.


#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 26 ianuarie 2017 - 14:38, said:

ISO 819200 este doar marketing. Dar daca vinde camera, atunci e bine ca l-au implementat.
Sigur ca e marketing, ca la orice alt brand - dar presupun ca vor fi imbunatatiri si la valori mai... omenesti.

Edited by TS030, 26 January 2017 - 14:55.


#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
"image accelerator unit"? Oare ce inseamna defapt...

#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Zgomotul la declansare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XwrOl1O7u44?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GMYpT3SOPfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcrokodilu, on 26 ianuarie 2017 - 14:56, said:

"image accelerator unit"? Oare ce inseamna defapt...
Un procesor aditional (da, exista fizic, pe undeva sunt poze care sa o dovedeasca).

Edited by TS030, 26 January 2017 - 14:57.


#13
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Pe alt forum vad ca sunt destui "entuziasti" care dau banul pe orice scoate Pentax (ceea ce nu-i rau Posted Image) si par destul de revoltati pe europenii care se gasesc sa critice cate ceva la aparatul asta Posted Image.
De fapt in Europa e semnificativ mai scump, spre 1400usd echivalent. Cine comanda acum la Adorama are sanse sa primeasca unul pe gratis Posted Image.

Cifrele din specificatiile bateriei nu stiu cum sunt calculate dar sunt cam aiurea. Eu am un aparat care foloseste DLi109 cotat la vreo 400 de fotografii/baterie, asa ca citind asta am mai cumparat inca 3 baterii de rezerva, deoarece inainte foloseam un aparat cu DLi90 care era cotat la 980fotografii/baterie. In viata reala nu am simtit diferenta aceea teoretica dintre 410 si 980 fotografii/baterie, m-as fi descurcat foarte bine si cu doua baterii DLi109.

Raman la impresia ca acum au pus pretul asta ca sa vanda K3IIurile care mai sunt pe stoc. Posted Image

Edited by edri, 26 January 2017 - 15:16.


#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Gripul ala e super cool dar autonomia mica fix lui i se datoreaza :(

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Corect; la celelalte aparate acumulatorul sta partial in grip. Chiar si la K-70, care are acelasi acumulator D-LI109.
Practic acest KP inglobeaza un efort serios de miniaturizare, sa nu uitam ca are doua procesoare - PRIME IV si acel accelerator. Cu gripul S si-un DA Limited, o sa fie sesizabil mai mic decat un K-70 (care la randul lui e un aparat compact).

edri, pretul din Europa include si TVA, 20% dintr-un foc Posted Image iar cel din state nu include taxa de vanzare pe care trebuie sa o platesti (vreo 8-9%).

Edited by TS030, 26 January 2017 - 15:54.


#16
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Prezentare in japoneza:
http://www.yaotomi.c...-pentax-kp.html

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Daca nu ar fi avut montura aia butucanoasa ar fi aratat chiar sexi, cu un ltd mic gingas.. Posted Image

Japonezii din pagina aia au un fetish sa frece shutterul cu diverse obiective.

Edited by crokodilu, 26 January 2017 - 20:15.


#18
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015
O explicatie pentru clasificare poate sa fie si in nume: dupa KR, KM, KS1,KS2, poate ca KP este inlocuitor al lui KS2... poate trebuie sa mai asteptam pentru K-2 Posted Image

Edited by dttw, 26 January 2017 - 20:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate