Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Overclock Q6600

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
barbualexandru123

barbualexandru123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2017
Salutare ! Am un q6600 quad core de 2.4ghz si as dori sa il overlockez. Am tot ce trebuie,cooler,racire ... am de toate la el insa cand intru in BIOS nu am nicio optiune de overlock. Am cautat pe yt insa nu mi-a fost de prea mare ajutor, modelul placii de baza : asus P5KPL-AM EPU

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai daca placa de baza nu are functie de OC, nu poti face OC la procesor.
Solutia e sa schimbi placa de baza cu alte la care poti face OC.

Sfatul meu e sa nu faci OC ci sa schimbi platforma LGA 775 cu i5 socket 1155 Ivy Bridge sau 1150 Haswell  Posted Image

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Poti face overclock linistit si la lga 775.In utilizarea de zi cu zi nu vei simti diferente de performanta intre platforme,exceptand cazul unui HDD obosit/SSD.Ma uit la destule canale youtube ce fac review unor componente de generatie veche impreuna cu gpu-uri noi si am ajus la concluzia ca daca nu esti intr-un titlu CPU bound un q6600 la 3 ghz merge in majoritatea titlurilor la peste 30 fps.Oricum,ce jocuri incerci sa joci si nu e capabil (sau ai ajuns tu cumva la concluzia ca procesorul e de vina)?

#4
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007
Am gasit pe yt asta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mxUYCKrqwJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E vorba despre aceasi placa de baza, acolo iti prezinta cum sa gasesti functia de OVERCLOCK( nu overlock).

Edited by soren73, 25 January 2017 - 18:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate