Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Quadro VS GTX

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
Salut
In momentul de fata, in workstation-ul pe care lucrez, am 2 placi video quadro 4000 (au fost cumparate in 2012) : https://www.amazon.f...0?ie=UTF8&psc=1

Am zis ca ar veni vremea sa fac un upgrade pentru ca acestea nu suporta rezolutii 4K

Noi facem asset-uri pentru jocurile video. Pana in momentul de fata am facut doar pentru telefoanele mobile dar am vrea sa trecem si pe PC motiv pentru care nu sunt sigur de ce placa video sa aleg intre Quadro si GTX

M-am uitat la specificatii si GTX 1070 ii cam da fum unui Quadro m4000. Multi mi-au spus ca quadro este pentru modelare/randare 3D , dar nu vad cum poate bate un GTX 1070. GTX-ul are mai multe cuda cores, rezolutie maxima 8K, este la jumatate din pretul unui quadro m4000. Pe toate site-urile unde m-am uitat si am comparat aceste placi video, GTX-ul a iesit invingator, deci nu inteleg de ce multi recomanda quadro m4000 in locul gtx-ului S

Sau daca ar fi la o adica, as putea lua GTX 1080 , dar nu cred ca merita. Cum ma spus, o sa cumpar 2 placi video , dar am nelamurirea in ceea ce priveste recomandarea unui quadro Posted Image

informatii pe care am uitat sa le adaug :
- upgrade-ul va fi facut cat de curand (1-3 luni)
- buget : pana in 800 euro / placa video

Edited by Andreysc7, 25 January 2017 - 13:17.


#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,404
  • Înscris: 29.04.2008
din cate stiu eu, una din diferentele importante dintre cele 2 este ca seria quadro soate 10 biti per culoare la iesirea displayport.

#3
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U5Npt1BSF04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Depinde foarte mult ce programe folosesti. De curiozitate numai, pe ce site-uri te-ai uitat la comparatii?
Vezi aici https://www.spec.org...marks.html#gwpg

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
@ SrickyFingaz pe site-uri de benchmark si compare + forumuri + video-uri
@RomanianAngel : cred ca gtx va ramane pe lista :P

Programe folosite : 3ds max mai demult, acum cat mai mult Blender, 3D coat, Photoshop si pe viitor Keyshot + zbrush :)

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cauta un GTX la Altex ca au preturi mai bune...

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ce monitoare folosesti?

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012

 jegmihai, on 25 ianuarie 2017 - 15:18, said:

Ce monitoare folosesti?

Momnetan 2 monitoare 23 inch 1920 x 1080, dar pentru monitoare o sa iau 2 de 28 de inch / 4k :)

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
uite un exemplu de ce poti gasi pe google daca stii sa cauti.
exclude site-urile de comparatii seci.
filtreaza bine informatiile de pe forumuri si din video. nu le lua drept adevarul absolut decat daca gasesti mai multe surse diferite.

ar mai fi o chestie: in momentul de fata esti sigur ca ce te tine inapoi e placa video? ma refer in afara de rezolutie. ca daca placa video nu e foarte solicitata, atunci poate poti merge si pe ceva mai ieftin.

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
multam de sfat :D

Nu pot sa zic ca ma tin inapoi .. mai pot lucra pe ele , dar curand am vrea sa facem niste assets cu texturi 4K. Folosind Susbtance Painter am un FPS foarte mic cand e vorba de texturi 4K. Asta fara sa pun mai multe layere vizibile pe care sa lucrez. Din cate stiu, fara sa zic vreo prostie, am citit ca si staff-ul de la allegorithmic (cei care fac Susbtance Painter si Substance Designer) folosesc GTXuri

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
O sa iti dau eu una dintre diferente:suportul driverilor pentru software.Cauta changelog-urile si vezi ce se rezolva ce se imbunatateste si ce se adauga.
Din changelog-ul Nvidia 376.62 pentru quadro:
 Added security updates for driver components.  [NVIDIA Control Panel][CATIA V5/V6]: Updated application profile settings.  [Quandro M6000][Quantum 3D Mantis]: Fixed intermittent GPU stalling when running the application.  [Quandro M5000][Quantum 3D Mantis][Quadro Sync]: Fixed swapgroup and swapbarrier failures when running the application with Quadro Sync enabled.
Din changelogul driverilor geforce 378.49
 [GeForce TITAN X][Just Cause 3] Random flashes occur in the game. [1846802]  [GeForce GTX 1080][Wargames: Red Dragon]: The system reboots after switching to full-screen mode while playing the game. [1838863]  [GeForce GTX1080]: Random TDR/black screens occur when running GPU-intensive Direct X applications after updating to Windows 10 Anniversary Update. [1811614]  [GeForce GTX 1070][Alienware Graphics Amplifier] The graphics card is not detected upon installing the driver. [200236450]  [GeForce GTX 1070][Battlefield 1] Rain puddles appear dark. [1853262]  [GeForce GTX 1060] A superfluous audio end point entry appears in the Windows Sound Devices panel after resuming from hibernate mode. [200253633]  Assassins Creed - Syndicate shows intermittent flickering black or white patches on game character faces. [200211264]  [SLI][Battlefield 1]: Texture flickering occurs in the game with SLI enabled. [200252872]  [Hitman pro][DirectX 12] Flickering corruption appears in the game if the multi-GPU option is enabled from the in-game settings. [200252498]  [Folding @ Home] Work unit errors occur. [200262613/1831430]  [Diablo 3 DirectX 11] SLI profile needed. [1859126]

Observa ce se cauta ce se imbunatateste si ce nu. Asta nu inseamna ca un GTX nu merge, dar,daca dai de probleme,amanet ramai, Nvidia in seria lor de forceware de foarte putine ori a mentionat software-uri profesionale (am un laptop cu un quadro antic ce imi permitea sa instalez atat driverul geforce cat si cel quadro si urmaream changelog-urile asa de sanki).

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
Pai sincer, daca e sa vorbim de drivere, am avut probleme de nenumarate. Tot timpul dupa ce dadeam un format, trebuia sa caut diferite versiuni pentru ca ultimele nu imi mergeau cum trebuie :| . Ultimul format l-am facut acuma 2-3 luni , si nu am putut instala ultimele drivere... ma rog, am putut dar nu imi mergea decat un monitor (am cate 1 monitor/placa video).

#13
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Pe langa suportul 10 bit, placile Quadro ofera teoretic niste facilitati in plus in timpul lucrului in viewport, dar din cate am citit aceste "avantaje" au tot scazut in importanta in raport cu placile destinate jocurilor la pret similar. Un alt avantaj declarat de producator ar fi partea de client service :)))

Si eu cam am dilema daca merita sa investesc intr-un Quadro, insa nu am gasit inca niste argumente solide.

#14
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 Andreysc7, on 25 ianuarie 2017 - 16:11, said:

Momnetan 2 monitoare 23 inch 1920 x 1080, dar pentru monitoare o sa iau 2 de 28 de inch / 4k :)

o placă quadro o iei când ştii că în principal foloseşti Photoshop + un monitor capabil de 10 biti.
Odată ce nu ai specificat gamutul la monitor și ai specificat doar rezoluţia şi diagonala este clar că tu nu ai nevoie de fidelitate a culorilor. În ceea ce priveşte diferenţele de randări mai rapide, pe vremuri erau notabile între plăcile video de gaming şi cele din seria Quadro, dar acum cred că sunt prea mici ca să mai conteze. Ar mai rămâne doar suportul driverelor ...

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
@craciuncostel

Photoshop foloseam inainte sa apara substance painter dar la fel, nimic fancy..  texturi/tweaks/etc ... nu  in domeniul fotografiei. Monitoarele sincer, nu stiu detalii despre ele. Unu e HP S2311a si unu e Samsung B2330 :lol:. Ambele sunt de prin 2010 , dar mi-am facut treaba cu ele.

Ca ai deschis subiectul de randari. Noi animatii/vfx nu facem si nici nu avem de gand. Ca stau chiar si cu 5 minute in plus la un render din cand in cand... asta nu ar fi problema. Oricum, avem un GTX 1060 pe unul din PC-urile cumparate acuma o luna si ceva. Sincer se misca bine de tot (3ds max, blender si 3d coat)

 BOGraphics, on 25 ianuarie 2017 - 17:53, said:

Si eu cam am dilema daca merita sa investesc intr-un Quadro, insa nu am gasit inca niste argumente solide.
Exact .. acele facilitati de care zic ei , nu prea merita cateva sute/mii de euro in plus ... sunt facilitati de care sincer nu prea am nevoie. Si partea de service ........... sa fim seriosi

#16
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
În acest caz, toate fiind spuse, cred că şi tu ai ajuns la aceeaşi concluzie: un GTX 1070 te va servi foarte bine ...

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si in caz ca va apuca, faceti si o sesiune de gaming ceva :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate