Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Repetare rezectie apicala-subtiere os?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012
Salutare,

In urma cu 17 luni am facut o rezectie apicala la o masea care avea pivot pe ea. Acum am aflat ca iar e nevoie sa o fac, am o fistula si o infectie care se vede pe radiografie.
Tratament endodontic am inteles ca nu se poate face din cauza lucrarii, daca scot lucrarea ajung la extractie-implant. Doctorita (Care e pe chirugie orala) mi-a recomandat sa incerc sa pastrez "dintele"  (ce a mai ramas din el) cat mai mult, (desi nu cred ca e in interesul ei).
Totodata mi-a spus ca imi va lua mai mult din os de data asta, ca sa fie sigura ca infectia nu mai re-apare (desi nimeni nu poate fi sigur) si ca dintele poate deveni mobil.
Stiu ca va fi dureros, m-am impacat cu ideea, imi fac griji in schimb in legatura cu faptul ca imi ia din os de 2ori mai mult ca prima data. Cum ma poate efecta asta pe viitor? Se va reface? Pot sa am probleme cu sinusurile sau mai tarziu cu implantul?
Se mai poate face tratement endodontic retroactiv in cazul meu?


Multumesc anticipat.


PS. O alta intrebare: un alt stomatolog mi-a spus ca rezectia nu a fost facuta bine prima data. Credeti ca are dreptate?
Initial l-am crezut, dar apoi am citit despre sansele mari de reaparatie a infectiei la rezectiile unde din motive de lucrare existenta pe dinti nu s-a intrat pe canale.

Attached Files

  • Attached File  local.jpg   56.19K   25 downloads
  • Attached File  R2.jpg   81.75K   23 downloads

Edited by lemonu, 25 January 2017 - 11:52.


#2
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Concluziile pot fi trase doar de un medic cu experienta. Ati putea incerca si alta opinie la un medic cu experienta. Se practica acum tratamente endodontice moderne sub microscop.

#3
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Acum vreo 6-7 ani am trecut si eu prin asa ceva dar NU a fost deloc dureros ( injectie cu anestezic la inceput si pe pe la mijlocul operatiei ) si nici nu au fost urmari neplacute.
Bine, ai o senzatie ciudata la sfarsit cand te coase dar totul a fost, asa cum am precizat, fara absolut nici o durere.
Atunci stomatologul unde mergeam mi-a recomandat un coleg de-al lui, care era specializat numai pe operatii.
Concluzia : schimba medicul.

#4
dentist_1

dentist_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.04.2012
pe rx se observa ca tratamentul de canal la acea radacina nu e corect facut intr adevar, ceea ce este principala cauza a reaparitiei infectiei dupa rezectie apicala. la acest moment ar fi 3 variante de lucru:

1. indepartare coroana si pivot (ceea ce poate fi destul de complicat tehnic), retratarea pe canal a dintelui si refacere pivot si coroana. are costuri ridicate si un risc de fractura a dintelui ce trebuie asumat de pacient.
2. reluare rezectie apicala. a doua oara  e ultima oara cand se poate face cu un succes de aprox 70-80%.
3. extractie si implant.

Cred ca varianta 2 propusa de medic e fezabila, iar distructia osului in cadrul interventiei este minima si nu afecteaza un implant dentar viitor. Implantul se va insera pe mijlocul dintelui, acea radacina este excentrica.

succes.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Doar un nebun facea rezectie pe molar superior. Mergi la endodont.

#6
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012

View Postdentist_1, on 28 ianuarie 2017 - 11:39, said:

pe rx se observa ca tratamentul de canal la acea radacina nu e corect facut intr adevar, ceea ce este principala cauza a reaparitiei infectiei dupa rezectie apicala. la acest moment ar fi 3 variante de lucru:

1. indepartare coroana si pivot (ceea ce poate fi destul de complicat tehnic), retratarea pe canal a dintelui si refacere pivot si coroana. are costuri ridicate si un risc de fractura a dintelui ce trebuie asumat de pacient.
2. reluare rezectie apicala. a doua oara  e ultima oara cand se poate face cu un succes de aprox 70-80%.
3. extractie si implant.

Cred ca varianta 2 propusa de medic e fezabila, iar distructia osului in cadrul interventiei este minima si nu afecteaza un implant dentar viitor. Implantul se va insera pe mijlocul dintelui, acea radacina este excentrica.

succes.

Va multumesc mult. Aveti dreptate, acelasi comentariu l-am primit si de un alt medic.
Am ales sa refac lucrarea (varianta 2) la alt medic. Numai bine.

View Postripper, on 29 ianuarie 2017 - 10:01, said:

Doar un nebun facea rezectie pe molar superior. Mergi la endodont.

De ce spui asta?

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
D-aia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate