Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Prezentarea politei RCA nu e obligatorie la controlul Politiei rutiere

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
http://alba24.ro/rca...iri-544432.html

Precedentul e creat, asa ca se subtiaza mapa cu acte din masina.

Quote

Șoferii nu au obligația de a deține asupra lor dovada asigurării de răspundere civilă auto (RCA) și nici nu trebuie să o prezinte organului de poliție la controlul actelor, după cum a decis o instanță din România. Decizia este acum definitivă, iar concluzia la care a ajuns instanța este valabilă chiar și în contextul noului cadru al RCA.


#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Vezi ca iar dai pe langa cu cultura juridica. Decizia unei instante inferioare nu constituie izvor de lege in tara asta inca. Lasa asigurarea acolo daca nu vrei tot prin instante.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postsebulbus, on 24 ianuarie 2017 - 22:59, said:

Vezi ca iar dai pe langa cu cultura juridica. Decizia unei instante inferioare nu constituie izvor de lege in tara asta inca. Lasa asigurarea acolo daca nu vrei tot prin instante.
Am mai dat pe langa cu cultura juridica? Nu prea inteleg remarca. Sau asa esti de obicei, laconic?
E clar ca decizia aia nu constituie izvor de lege. Problema e ca mi se pare ciudata decizia instantei desi aparent, legea nu specifica clar ca trebuie sa ai RCA la tine. Si atunci politia in ce baza imparte amenzi? Personal, o am la mine intotdeauna pentru ca nu am chef de umblat prin tribunale pentru fata morgana.

Edited by dan1980_25, 24 January 2017 - 23:12.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ai citit articolul? Despre ce "februarie" se vorbeste? E din februarie 2016.
Pt o foaie A4 te framanti daca o cari in portofel?

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdorin_2k, on 24 ianuarie 2017 - 23:10, said:

Ai citit articolul? Despre ce "februarie" se vorbeste? E din februarie 2016.
Pt o foaie A4 te framanti daca o cari in portofel?
E vorba cred, de o greseala in text.  Decizia e de luna asta.

e bine insa de avut in vedere in caz ca isi uita careva polita acasa si ia amenda.
Din partea mea se poate inchide topicul

Edited by dan1980_25, 24 January 2017 - 23:18.


#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdan1980_25, on 24 ianuarie 2017 - 22:54, said:

Precedentul e creat, asa ca se subtiaza mapa cu acte din masina.
Si daca lovesti pe cineva si iti cere ala RCA-ul?

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
mergi acasa dupa el. Sau  mergeti impreuna la asiguratorul tau care are tot ce trebuie in ceea ce te priveste si acolo faceti amiabila.
Nu se mai da rca. Ala ramane la tine.

Edited by dan1980_25, 24 January 2017 - 23:23.


#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdan1980_25, on 24 ianuarie 2017 - 23:19, said:

mergi acasa dupa el. Sau  mergeti impreuna la asiguratorul tau care are tot ce trebuie in ceea ce te priveste si acolo faceti amiabila.
Nu se mai da rca. Ala ramane la tine.
Noaptea, la ora 3:00...

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdan1980_25, on 24 ianuarie 2017 - 22:54, said:

http://alba24.ro/rca...iri-544432.html

Precedentul e creat, asa ca se subtiaza mapa cu acte din masina.

Scrie doar ca nu e nevoie sa-l ai la tine, asta nu inseamna ca nu pot verifica in baza de date daca ai RCA valabil sau nu.
SI mi se pare chiar corect, la fel ar trebui procedat si cu alte documente.

Titlul topicului e de-a dreptul eronat, RCA ramane in continuare verificabila, dar nu neaparat prin obligativitatea conducatorului auto de a prezenta dovada incheierii politei.

Edited by gumball3000, 24 January 2017 - 23:29.


#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu e nevoie dar e nevoie
e nevoie sa ai in masina copii dupa CI, talon, permis, asigurare...
ca sa poti completa si incheia o amiabila la o adica!!!...
valabilitatea politei si mai nou conractului poate fi facuta de catre oricine online!

exemplu... daca partenerul de accident n-are polita la el, nu mai facem amiabila... merg direct la politie!

Edited by Nero-d, 24 January 2017 - 23:36.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
iar incepem cu sentinta aia?
cred ca e al zecelea care descopera apa calda...

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am o masina batrinica, din 2002. Dar desi e doar Fabie poate sa imi duca un "chilotel" in care am bagat o copie dupa RCA si alte alea, ca in caz de Dne fereste sa nu imi pierd vremea.
Da, stiu, sunt si batran si inginer..Nu tanar si destept.
Anul trecut am iesit ca un bou din parcare, cu spatele, cu semnalele clipocind, si am crezut ca voi fi lasat. Dar femeile nu se lasa..
Dupa "poc" am cautat si am iesit cu sarut mana, imi tare rau, poftiti hartiile. Si mi-am salvat carnetul.
Dar voi sa nu faceti ca mine..

Edited by Prien, 25 January 2017 - 01:44.


#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
O idee buna. Urmeaza:
- fara dovada platii taxei de drum ca esti verificat prin camere
- fara permis ca il poate verifica si politistul, daca te opreste
- fara talon ca si asta poate verifica. Ce se poate intampla cel mai rau? Sa fie furata masina ori, de regula, astea se fura cu tot cu acte. Deci e mai bine asa!
- fara sofer ca devin masinile inteligente
- fara masina

Problema rezolvata!

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
De ce oare oamenii seriosi,cinstiti si onesti,care au intotdeauna TOATE actele necesare la ei nu deschid niciodata asemenea teme?
Ce mare scofala este sa-i prezinti agentului inca o hartie?Se considera oare degradant acest lucru?Stiu ca avem drepturi ca suntem europeni,dar pragul pana la ridicol este foarte mic.
Si de ce sa tii aceea hartie acasa,la birou sau in sifonierul amantei,atata timp cat este vorba de masina ta?
Si cum dracu sa zici ca ai uitat sa o pui in masina?N-ai uitat de fel,pentru ca nu o ai.

ps.
Persoanele de fata se exclud,ca in orice discutie academica Posted Image

#15
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Si ai tupeu sa-i spui politistului ca nu vrei sa-i prezinti hartia, daca ti-o cere - in contextul in care o ai la tine? Ca nushce instanta a decis asta si nu esti obligat sa i-o prezinti?

View Postflorinbad, on 24 ianuarie 2017 - 23:24, said:

Noaptea, la ora 3:00...

... si eventual undeva printr-un sat uitat de lume din Timisoara, in contextul in care tu esti din cealalta parte a tarii... sa vezi atunci distractie.

Edited by dasvik, 25 January 2017 - 13:11.


#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdasvik, on 25 ianuarie 2017 - 13:09, said:

Si ai tupeu sa-i spui politistului ca nu vrei sa-i prezinti hartia, daca ti-o cere - in contextul in care o ai la tine? Ca nushce instanta a decis asta si nu esti obligat sa i-o prezinti?



... si eventual undeva printr-un sat uitat de lume din Timisoara, in contextul in care tu esti din cealalta parte a tarii... sa vezi atunci distractie.

Culmea este ca de fiecare data cand am fost oprit de politia rutiera mi-au cerut doar buletinul, talonul si permisul, niciodata nu am scos copia de la asigurare din torpedo, cineva mai sus spunea ca ar fi culmea sa nu cari dupa tine o hartie A4, brokerul meu, care imi incheie asigurarea RCA, de fiecare data cand imi aduce asigurarea imi pune langa ea si o copie, iar eu automat o las in torpedo, impreuna cu formularul de amiabila ( ca nu se stie )

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgumball3000, on 24 ianuarie 2017 - 23:25, said:

Scrie doar ca nu e nevoie sa-l ai la tine, asta nu inseamna ca nu pot verifica in baza de date daca ai RCA valabil sau nu.
SI mi se pare chiar corect, la fel ar trebui procedat si cu alte documente.

Titlul topicului e de-a dreptul eronat, RCA ramane in continuare verificabila, dar nu neaparat prin obligativitatea conducatorului auto de a prezenta dovada incheierii politei.
SI DACA-L ATINGI PE UNUL, cum faci amiabila? ai memorat numarul asigurarii?
nu de alta, dar daca da unul in mine, si nu scoate asigurarea pe loc, plec direct la politie, poate sa se jure si pe rosu ca o are acasa ca nu ma intereseaza.

#18
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostPlaton, on 25 ianuarie 2017 - 13:13, said:


Culmea este ca de fiecare data cand am fost oprit de politia rutiera mi-au cerut doar buletinul, talonul si permisul, niciodata nu am scos copia de la asigurare din torpedo, cineva mai sus spunea ca ar fi culmea sa nu cari dupa tine o hartie A4, brokerul meu, care imi incheie asigurarea RCA, de fiecare data cand imi aduce asigurarea imi pune langa ea si o copie, iar eu automat o las in torpedo, impreuna cu formularul de amiabila ( ca nu se stie )

La mine e putin mai ciudat. Am fost oprit de mai multe ori, si cateodata politistul mi-a cerut si RCA-ul, alteori nu - situatiile intercalate intre ele, deci nu e vorba ca incepand dintr-o anumita zi nu se mai cere RCA. Asadar, cand ma opresc, de regula le arat si RCA-ul indiferent daca mi-l cer sau nu, ca nu ma doare mana. Unii spun ca nu e nevoie, altii se uita la el si mi-l dau inapoi, depinde, de la caz la caz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate