Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adeverinta ANAF , inmatriculare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
AlexandruMariciuc

AlexandruMariciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2017
Buna seara ,


Recent am cumparat o masina inmatriculata in RO , prin contract de vanzare-cumparare , vechiul propietar a radiat-o de la primaria lui , eu am pus-o la primaria mea , am fost la RAR  pentru a face identificarea , mi s-a dat o carte noua   a masinei goala plus copia de la vechea carte. Mi s-a zis ca trebuie sa merg la ANAF sa depun o cerere pentru a mi se elibera o Adeverinta , precum taxa auto nu a fost recuperata , vanzatorul spunandu-mi ca ea nu a fost recuperata cand am facut actele , Vineri , saptamana trecuta am fost dupa ea , iar saptamana asta urmeaza sa merg la politie sa depun actele pentru schimbarea certificatului si a placutele.

Intrebare : Dupa adeverinta de la ANAF eliberata * am atasat-o* taxa a fost recuperata sau nu ? Daca da , pot sa astept pana la 1 Februarie sa inmatriculez masina , scapand de a mai plati eu timbrul de mediu ?

Multumesc frumos .

Attached Files



#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand nu reiese despre ce taxa este vorba ? Taxa de prima inmatriculare ( care se putea recupera ) sau timbrul de mediu , care nu se putea recupera ?

#3
valy910

valy910

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.04.2010
Taxa a fost plătită și recuperată.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
In 2006 nu era taxa de platit! Eu un asterix acolo parca! Dupa cum scriu aia, s-ar fi restituit deja. E cam aiurea! Sunt datele tale acolo sau ale celuilat detinator?

Ar trebui ca tu, acum sa platesti taxa, pentru ca masina s-a vandut catre tine. Mai rabda putin si nu mai e nevoie de taxa dupa 1 Februarie!

Edited by arab, 24 January 2017 - 20:50.


#5
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Asteapta pana la 1 februarie si nu mai trebuie platita taxa.

#6
AlexandruMariciuc

AlexandruMariciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2017

View Postk0r3k7, on 24 ianuarie 2017 - 20:52, said:

Asteapta pana la 1 februarie si nu mai trebuie platita taxa.

Masina e cumparata pe data de 12/01/2017 , deci pot circula cu ea legal pana pe 12 Februarie 2017?

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostAlexandruMariciuc, on 24 ianuarie 2017 - 20:54, said:


Masina e cumparata pe data de 12/01/2017 , deci pot circula cu ea legal pana pe 12 Februarie 2017?

Cu numere rosii da

#8
AlexandruMariciuc

AlexandruMariciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2017

View Postarab, on 24 ianuarie 2017 - 20:47, said:

In 2006 nu era taxa de platit! Eu un asterix acolo parca! Dupa cum scriu aia, s-ar fi restituit deja. E cam aiurea! Sunt datele tale acolo sau ale celuilat detinator?

Ar trebui ca tu, acum sa platesti taxa, pentru ca masina s-a vandut catre tine. Mai rabda putin si nu mai e nevoie de taxa dupa 1 Februarie!


Nu ma deranjeaza sa rabd pana pe 1 Februarie , dar vreau sa stiu daca politia ma opreste , in mod legal eu am dreptul de a circula cu masina .

#9
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011
Nu, nu poti. Din ce ai scris, reiese ca vechiul proprietar si-a radiat masina, deci pana nu ti-o inmatriculezi, nu poti circula cu ea (doar este radiata, nu???).

View PostPlaton, on 24 ianuarie 2017 - 20:58, said:


Cu numere rosii da

Nu poate circula cu numere rosii. Masina a fost DEJA inmatriculata in Romania. Punct.

#10
AlexandruMariciuc

AlexandruMariciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2017

View Postd4rk_ang3l91, on 24 ianuarie 2017 - 21:02, said:

Nu, nu poti. Din ce ai scris, reiese ca vechiul proprietar si-a radiat masina, deci pana nu ti-o inmatriculezi, nu poti circula cu ea (doar este radiata, nu???).



Nu poate circula cu numere rosii. Masina a fost DEJA inmatriculata in Romania. Punct.


Odata ce mi-a identificat-o la RAR si inca am placutele , inseamna ca masina nu este radiata

#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postd4rk_ang3l91, on 24 ianuarie 2017 - 21:02, said:

Nu, nu poti. Din ce ai scris, reiese ca vechiul proprietar si-a radiat masina, deci pana nu ti-o inmatriculezi, nu poti circula cu ea (doar este radiata, nu???).



Nu poate circula cu numere rosii. Masina a fost DEJA inmatriculata in Romania. Punct.


A fost radiata de la fisc, se duce frumos la politie si cu actele masinii solicita numere provizorii, toata lumea circula cu numere provizorii pana se fac actele, pana ies adeverintele, si nu mai stiu exact, dar cand mi-am cumparat eu masina se puteau scoate de 3 ori, mergeai 3 luni cu masina

#12
AlexandruMariciuc

AlexandruMariciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2017

View PostPlaton, on 24 ianuarie 2017 - 21:04, said:



A fost radiata de la fisc, se duce frumos la politie si cu actele masinii solicita numere provizorii, toata lumea circula cu numere provizorii pana se fac actele, pana ies adeverintele, si nu mai stiu exact, dar cand mi-am cumparat eu masina se puteau scoate de 3 ori, mergeai 3 luni cu masina


Masina are numere de Romania deja , numerele rosii nu se dau masinilor aduse si la prima inmatriculare?

#13
Cristian-AR

Cristian-AR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2017
Poti circula fara probleme masina nu este radiata la Politie, este pe vechiul proprietar ai termen legal 30 de zile sa o inmatriculezi pe tine.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
se dau numere provizorii doar la masini aduse, nu la astea deja inmatriculate

View Postd4rk_ang3l91, on 24 ianuarie 2017 - 21:02, said:

Nu, nu poti. Din ce ai scris, reiese ca vechiul proprietar si-a radiat masina, deci pana nu ti-o inmatriculezi, nu poti circula cu ea (doar este radiata, nu???).



Nu poate circula cu numere rosii. Masina a fost DEJA inmatriculata in Romania. Punct.
ala s-a scos de la impozit, nu a radiat masina de la inmatriculari.

Edited by slai, 24 January 2017 - 21:34.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPlaton, on 24 ianuarie 2017 - 20:58, said:


Cu numere rosii da

View PostPlaton, on 24 ianuarie 2017 - 21:04, said:



A fost radiata de la fisc, se duce frumos la politie si cu actele masinii solicita numere provizorii, toata lumea circula cu numere provizorii pana se fac actele, pana ies adeverintele, si nu mai stiu exact, dar cand mi-am cumparat eu masina se puteau scoate de 3 ori, mergeai 3 luni cu masina

Ce tot ii dai inaintecu nunerele alea rosii?
Care numere rosii,daca masina are deja numere,fiind inmatriculata?La politie restituie numerele vechi (daca sunt din alt judet) si le primeste pe cele noi.Daca-i din acelasi judet poate sa nici nu schimbe numerele daca vanzatorul nu doreste acest lucru.

ps.
Si nu are nici o taxa de platit,pentru ca a mentionat clar ca taxa s-a platit si nu s-a recuperat..

#16
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

View Postadisz, on 24 ianuarie 2017 - 21:57, said:



ps.
Si nu are nici o taxa de platit,pentru ca a mentionat clar ca taxa s-a platit si nu s-a recuperat..
in adeverinta de la anaf (poza pusa de om) spune ca s-a recuperat taxa.

astazi nu poti inmatricula masina aia decat daca ii platesti tu taxa. la fel si pe 31 ianuarie.

pe 1 februarie o vei putea inmatricula.

pana atunci circula fara griji, doar sa ai grija sa nu fie completata pe spatele talonului rubrica instrainat catre... atata tot.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ntz. Legea cu picarea taxei s-a publicat in 6 ianuarie . Ea produce efecte la 30 de zile dupa publicare , adica la 6 februarie ....cu conditia ca politia sa primeasca norme de aplicare ...pe care inca nu le-a primit . Am verifcat eu azi . Am un comodat de care abia astept sa scap .

#18
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostJurasikMan, on 24 ianuarie 2017 - 22:14, said:

Ntz. Legea cu picarea taxei s-a publicat in 6 ianuarie . Ea produce efecte la 30 de zile dupa publicare , adica la 6 februarie ....cu conditia ca politia sa primeasca norme de aplicare ...pe care inca nu le-a primit . Am verifcat eu azi . Am un comodat de care abia astept sa scap .

O natie de cretini,ce norme mai vor? Daca de atunci nu mai se plateste taxa,asta e si gata,astia vor norme de aplicare si la wc....Nu stiu de ce inca mai tine inmatricularea masinilor de gunoaiele alea de militieni si nu de ministerul transporturilor ca in lumea cu apa calda...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate