Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

hidroizolatie subsol

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
salutare si numai bine :)

sunt nou noutz pe aici (primul post) :D  si am o nelamurire, am cautat pe aici sfaturi si pareri dar nu pot spune ca m-am lamurit


am un teren de 11 pe 9 si vreau sa construiesc pe toata suprafata o cladire S+P+3 si nu am acces pe teren numai prin partea din fata, adica strada principala, pe celelalte 3 parti am vecin care nu este de acord cu mine sa imi fac acea constructie si nu am acces pe terenul lui, in fine, intrebarea este cum sa izolez eficient subsolul pentru ca acolo am sa am centrala termica deci as vrea lemnele uscate si nu umezite


cum sa izolez placa de beton eficient si sa fac legatura intre izolatia de pe placa cu izolatia de pe pereti. Peretii au sa fie 85-90% in pamant si in partea superioara am sa fac geamuri mici de aerisire

are sa fie problema cu sapatul, ca au sa fie nevoie de minim 2-2.5m adancime, dar nu pot sa intru pe terenul respectivului sa pun izolatia pe acolo si daca am noroc, poate nu-l prind acasa cand izolez subsolul si scap cu basma curata :)

nu este o problema legata de cost mai ales ca as fi cu lucrarea la inceput, dar pun un accent mai mare pe subsol si sa fie hidroizolat bine


va astept cu sfaturi si pareri

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine iti da autorizatie sa construiesti pe toata suprafata ?

#3
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Ai inceput cu stingul,daca le plantezi mastodontul ala de P+3 ,nu mai spun de S ca nu se prea baga de seama ,in 11 x9m sa vezi ce scandal o sa fie cind incep baietii sa lucreze cu toate tipurile de utilaje.O sa te reclame si pentru o sipca cazuta pe proprietatea lor,precum ca ai aruncat intentionat in vecin,Posted Image sau te-ai uitat dupa vecinaPosted Image ....
Succes sa ai...!

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Înainte de săpare se" bat "piloni care susține lateralele.
Este beton hidroizolant care costa dar nu necesita izolatie.
Autorizație primește dacă asa sunt construcțiile în zona,lipite de celelalte...dar cat sa te ridici în sus,nu se știe.

#5
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
am bagat si eu multe secundare si asta deviaza de la subiect topicul

nu am regim de inaltime si legat de suprafata pot sa construiesc pe toata

nu are sa fie un cub, am zis p+3 dar are sa fie p+2 si un fel de mansarda pe o parte din suprafata de la etajul 3

are sa fie cladire de birouri mai mult decat sa fie casa

Edited by Isaia, 24 January 2017 - 20:32.


#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
hidroizolatie se poate face
cam cat de mare e subsolul sa iti spun cam cat costa extra

#7
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
cam 9x9 are sa fie subsolul

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
o hidroizolație eficientă trebuie făcută cu cap, nu după ureche.
Trebuie puse conducte de drenaj pe tot perimetrul casei care să ducă apa la canal sau undeva departe și mai jos de casă. Bineînțeles instalația trebuie să aibă pantă corespunzătoare.
După aia fundația trebuie izolată cu peliculă la exterior. Ceva pe bază de bitum merge foarte bine.

#9
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
tevi pentru drenaj la perimetrul zidului si bitum pentru placa m-am gandit si eu, dar are sa fie 100% eficient ? asta vreau sa stiu, pentru ca dupa ce fac nu pot sa repar

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
deci
1- se toarna placa cu aditiv in beton
2- se monteaza snur expansiune acolo unde vine peretele
3- se toarna peretii iar cu aditiv
3- se hidroizoleaza vopseste cu membrana lichida si de ce nu chiar de doua ori
4- se face sandul de drenare
6- termoizolare
nu ar striica nici o membrana rigida peste membrana lichida
la suprafata aia cred ca ajungi undeva la un 2000 euro extracost , maxim 3000 euro
sa nu faci absolut nici o economie la calitatea materialelor din subsol, beton, aditivi, hidroizolari,sant drenaj
sa nu faci absolut nici o abatere la executie .....nu vorbesc de frumusete ci de etape si amestecul hidroizolatiilorla beton si lichida

#11
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
petre69 mersi frumos pentru informatiile astea mai pe intelesul meu :) dar in legatura cu aditivul ala din beton, ii bun ? sa ma bazez doar pe ala sau sa pun si bitum ?

hidroizolarea cu vopsea lichida sa o fac daca pot pe exterior sau pe interior, desi stiu si cred ca ar avea sens mai mare pe exterior, atat ca nu stiu daca am sa am suficient spatiu ca sa o fac (spatiu fizic)

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Isaia, on 24 ianuarie 2017 - 21:24, said:

petre69 mersi frumos pentru informatiile astea mai pe intelesul meu Posted Image dar in legatura cu aditivul ala din beton, ii bun ? sa ma bazez doar pe ala sau sa pun si bitum ?

hidroizolarea cu vopsea lichida sa o fac daca pot pe exterior sau pe interior, desi stiu si cred ca ar avea sens mai mare pe exterior, atat ca nu stiu daca am sa am suficient spatiu ca sa o fac (spatiu fizic)

normal ca aditivul e bun -iei aditiv pt hidroizolatie beton , il bagi EXACT cat trebuie in betoniera( sau mai mult niciodata mai putin) , sa lase ala betoniera sa mixuie EXACT cat trebuie , si apoi torni si vibrezi EXACT cum trebuie
restul operatiilor se fac in afara nu in interior
hidro si termoizolarea se fac in exteriorul constructiei

indicat ar fi la cofrare subsol sa nu folosesti scandura
ori cofraje ori tego
nu te juca ca vei regreta

mai subliniez inca o data ca sa nu zici ca nu ai fost avertizat
ori faci exact cum trebuie subsolul ori la revedere
oricare dintre operatii la care dai buleala te va afecta si la revedere reparatii ulterioare

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Isaia, on 24 ianuarie 2017 - 20:29, said:

nu am regim de inaltime si legat de suprafata pot sa construiesc pe toata
Serios? In ce sat uitat de lume ti se permite P.O.T de 100%?
Si ce primarie iti permite sa te lipesti cu o constructie noua de limita de proprietate?

Chiar si in cazul in care ti s-ar permite, din cate stiu sapatura pentru fundatii trebuie facuta oblic la 30-45 de grade pentru a evita surparea terenului, si asta ar insemna sa ocupi o parte din terenul vecinului cel putin pe durata construirii fundatiei si a subsolului.

Edited by Hider141, 25 January 2017 - 10:50.


#14
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
primaria cu primaru si cu proiectul de urbanism din varful ei, ca sa fie mai pe tonul tau


si la cealalta nelamurire mare pentru tine, ii zice zid de foc si poti sa-l faci pe limita de proprietate, vrei sa mai afti cate ceva nou sau in rest le stii pe toate ?

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007

 Isaia, on 25 ianuarie 2017 - 16:32, said:

primaria cu primaru si cu proiectul de urbanism din varful ei, ca sa fie mai pe tonul tau


si la cealalta nelamurire mare pentru tine, ii zice zid de foc si poti sa-l faci pe limita de proprietate, vrei sa mai afti cate ceva nou sau in rest le stii pe toate ?

Ho bre, ce te-ai oparit asa? Pana la urma in ce sat e?

#16
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
nu ii sat, ii oras :)

si nu m-am oparit, dar a sarit tare cu gura nenea ala de mai sus, vin aici pentru sfaturi si nu sa fiu luat la 11 metri

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
Bun, si iti da voie sa construiesti pe limita de proprietate fara acceptul vecinului?

Hidroizolatie pe exterior nu o sa mai poti face dupa ce ai turnat daca nu ai acces. Asadar iti ramane varianta turnarii betonului cu aditiv de impermabilizare. Vibrat bine sa nu iti iasa un beton poros, eventual daca stai sa bibilesti iti pui si o folie in cofrag sa iti iasa suprafata sticloasa.

Ai facut studio geo? La cat ai panza freatica?

#18
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Aia care ti-au facut documentatia pentru AC sa-ti spuna si cum sa izolezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate