Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Doua Routere (ONT Huawei HG8245H + Dlink 518L) o singura retea

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mansonfamily

mansonfamily

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2007
Salutare,

Dupa cum se vede din titlu, am ONT-ul de la Digi si un router wireless micut de la Dlink. Ambele functioneaza corect, pe digi am 1Gb iar routerul Dlink stie 2.4 si 5 Ghz. In casa am conectate la wireless trei telefoane, doua tablete si un tv. Problema mea este ca una dintre tablete (Asus Z170 - processor Intel, android 5.02) nu poate avea o conexiune wireless stabila decat daca folosesc pentru encryptare WPA/TKIP, iar asta imi reduce viteza la jumatate fata de WPA2/AES. La toate device-urile. Prin urmare asi vrea sa conectez tableta la un router (ont-ul cel mai probabil) folosind WPA/TKIP si toate celelalte device-uri la Dlink cu WPA2/AES. Trebuie insa ca toate sa se vada intre ele, sau macar sa fie vazute de PC (conectat la ONT).

Edited by mansonfamily, 24 January 2017 - 17:11.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Tipul de criptare (AES/TKIP) nu are vreo influenta asupra vitezelor, asta daca nu cumva ai vreun firmware bug-uit, iar d-link sunt recunoscuti pt asa ceva.

Bagi cablul din Huawei in mufele galbene din dlink, dezactivezi de pe dlink dhcp, ii pui IP 192.168.100.255, dezactivezi si spi firewall ca ramane pe huawei

#3
mansonfamily

mansonfamily

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2007
Am incercat varianta cu modificarea IP-ului, din pacate dlink-ul se reseteaza si revine la vechea lui adresa. Cred ca problema este ca routerul dlink nu are nici o mufa galbena. Este un mini router, are o mufa pe care scrie Internet (gri) iar interfata lui o pot accesa doar wireless. Are trei moduri de functionare - router wireless (doar wirreless), hotspot si 3G (printr-un usb). Cred ca ar trebui sa setez o retea LAN - WAN (??)

Asa arata dlink-ul:
Attached File  D-Link-Dir-518L.jpg   15.08K   21 downloads  Attached File  DIR-518L.jpg   195.11K   20 downloads

Edited by mansonfamily, 24 January 2017 - 19:25.


#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Repeater nu merge?

#5
mansonfamily

mansonfamily

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2007
Nu stiu cum se face. Trebuie sa ma mai documentez.

#6
Renegade18

Renegade18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.03.2006
in primul rand dai un reset din fabrica la D-Link dupa care faci in felul urmator:daca IP de la ONT este 192.168.0.1 atunci pe dlink pui pe Network (pe WAN NU SETEZI NIMIC) 192.168.0.2 si opresti DHCP pe D-Link.Pe ONT il pui sa dea IP prin DHCP in plaja 192.168.0.3-192.168.0.254.Faci doua retele wireless diferite cu ce criptari doresti tu.Dupa ce ai facut configurarea pe D-link atunci din portul LAN al ONT tragi un cablu in unul din cele 4 porturi LAN D-Link

Edited by Renegade18, 26 January 2017 - 11:03.


#7
mansonfamily

mansonfamily

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2007
Am incercat, nu merge. Al doilea router -D Link- sta putin si se reseteaza la vechea lui adresa ip. Dupa cum am spus, e in router mai ciudat, nu are 4 porturi LAN (se vede din poza) are un singur port care nu e galben si pe care scrie Internet. Daca il bag din portul ala direct in PC, nu il vede, zice ca nu sunt conectat nicaieri. Interfata routerului dlink o pot accesa doar prin reteaua lui wireless. Mai demult, am facut miscarea asta cu un router dlink normal (cu 4 porturi lan) si mi-a iesit. Cu asta insa nu reusesc.
  Am insa o intrebare, poate ma chinui degeaba : se pot vedea intre ele (plus pc-ul) mai multe device-uri conectate unele la o retea criptata WPA/TKIP @2.4Ghz cu altele conectate la o retea criptata WPA2/AES @5Ghz ?
  Momentan, fara sa schimb nici o setare, doar un fir de la ONT (LAN 2) la singura mufa a dlink-ului, am trei retele wireless - una a ONT-ului WPA/TKIP @2.4Ghz si doua ale DLink-ului WPA2/AES @2.4Ghz si @5Ghz.. Toate functioneaza correct, doar ca nu se vad intre ele, iar din PC nu pot vedea decat reteaua ONT-ului.
  Am o tableta pe care o folosesc la monitorizarea pc-ului in gaming, si care nu poate avea o legatura stabila wireless decat daca folosesc WPA/TKIP si trebuie sa fie in aceeasi retea cu pc-ul.De asta ma complic asa.
  Prin urmare, pot obtine mai mult sau mai bine las toata instalatia asa ? Numai bine.

Edited by mansonfamily, 26 January 2017 - 13:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate