Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Telefon cu GPS bun.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015
Buna,

Doresc sa-mi achizitionez un telefon cu Android, versiune 5.0 in sus pentru a putea folosi Android Auto. As dori ca acel telefon care sa aiba cat mai bune urmatoarele caracteristici (in urmatoarea ordine ca importanta)

1) GPS cat mai precis si fara multe pierderi de semnal
2) Camera foto performanta
3) pret pana in 1500 lei
4) Sa aiba ecran lizibil si in lumina soarelui.

Pana acum tinand cont de aceste caracteristici nu am gasit decat un singur telefon : Huawei P8.
As dori de la posesorii acestui tip de telefon sa-mi spuna daca au testat navigatia si cat e de performanta (pt. aceasta caracteristica nu am gasit review-uri concludente ci m-am bazat pe faptul ca are toate tipurile de GPS existente - A-GPS, Glonass, Beidou). Totodata sa-mi spuna si ce parti slabe are.

Daca stiti si alte telefoane care sa indeplineasca cerintele de mai sus va rog sa-mi spuneti.

Multumesc,.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai bine cumpara un GPS dedicat=>https://buy.garmin.c...-c10341-p1.html

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
huawei p9 lite, huawei honor 7 lite .. recomand totusi honor7, intrucit are cascasa metalica si parca se incalzeste mai putin decit p9

Edited by r_murphy, 24 January 2017 - 17:10.


#4
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
La 1500 lei p9 lite sau honor 7 lite? Mai degraba ZenFone 3 ZE520KL sau Huawei Nova.

#5
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 super8, on 24 ianuarie 2017 - 17:07, said:

Mai bine cumpara un GPS dedicat=>https://buy.garmin.c...-c10341-p1.html

Vreau sa folosesc Google Maps direct pe ecranul de la masina De asta doresc un telefon pe care sa mearga Android auto

 r_murphy, on 24 ianuarie 2017 - 17:08, said:

huawei p9 lite, huawei honor 7 lite .. recomand totusi honor7, intrucit are cascasa metalica si parca se incalzeste mai putin decit p9

Din review-uri mi s-au parut mai slabe decat P8 la camera foto.

 devlin2427, on 24 ianuarie 2017 - 17:14, said:

La 1500 lei p9 lite sau honor 7 lite? Mai degraba ZenFone 3 ZE520KL sau Huawei Nova.

Multumesc, o sa le studiez sa vad daca se incadreaza in cele 4 caracteristici

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
era o sugestie, o parere din punctul de vedere al unuia care le/le-a avut, care s-a "jucat" cu ele si care de asemenea l-a interesat cum merge gps-ul lor.
despre camera, din punctul meu de veder, numai de bine, nu am vazut poze facute cu p8 (curat, fara lite) dar softul camerei de la 9/7 lite m-a vrajit.

#7
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Eu am un Asus Zenfone Selfie si sunt foarte multumit de el.
Ca si GPS am pe el iGO si Waze si merge bine. Am mers cu el si pe afara.
Cel mai tare, l-am testat din avion (pe iGO) si imi arata altitudinea, viteza si localitatile pe deasupra carora treceam.
In masina se cam incalzeste si daca nu ai incarcator si fir bun, se consuma bateria.
Ecranul e foarte mare(5.5inch).
La poze e chiar dedicat.
Citeste specificatiile pe net si poate te convinge.

#8
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 obreja_g, on 24 ianuarie 2017 - 16:59, said:


1) GPS cat mai precis si fara multe pierderi de semnal

Daca iei Huawei vezi ca modelele Lite nu au senzor de giroscop , folositor la gps cand esti per-pedes prin orase necunoscute

#9
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Cu cameră cu stabilizare optică și GPS destul de precis:

Lenovo Zuk Z2 https://www.evomag.r...ru-3071610.html
review GPS http://www.notebookc...0.html#c2388757

Oneplus 2 https://www.price.ro...d=1257792&asc=1
review GPS http://www.notebookc...0.html#c2051561

#10
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 PaunDutzi, on 24 ianuarie 2017 - 17:46, said:

Eu am un Asus Zenfone Selfie si sunt foarte multumit de el.
Ca si GPS am pe el iGO si Waze si merge bine. Am mers cu el si pe afara.
Cel mai tare, l-am testat din avion (pe iGO) si imi arata altitudinea, viteza si localitatile pe deasupra carora treceam.
In masina se cam incalzeste si daca nu ai incarcator si fir bun, se consuma bateria.
Ecranul e foarte mare(5.5inch).
La poze e chiar dedicat.
Citeste specificatiile pe net si poate te convinge.

Multumesc, am vazut ca si Asus are toate cele trei tipuri de GPS. Tocmai ma uitam la un Asus Zoom, dar revieWurile pentru camera nu sunt stralucite desi e printre putinele telefoane cu zoom optic 3x. O sa mai citesc despre el. Cateodata review-urile se cam contrazic

 sailor62, on 24 ianuarie 2017 - 18:18, said:

Daca iei Huawei vezi ca modelele Lite nu au senzor de giroscop , folositor la gps cand esti per-pedes prin orase necunoscute

Multumesc

#11
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 28.10.2010
S-ar parea ca telefonul cu cea mai buna antena gps este samsung.

#12
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Orice telefon pe post de gps o sa aibă bateria uzata mult mai repede . Note4 , ultimul flagship la care i se poate schimba bateria ușor . Face poze decente și gps-ul e foarte precis . Rămâne de văzut dacă găsești nou în 1500 lei .

#13
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 ct10dre, on 25 ianuarie 2017 - 23:53, said:

Orice telefon pe post de gps o sa aibă bateria uzata mult mai repede . Note4 , ultimul flagship la care i se poate schimba bateria ușor . Face poze decente și gps-ul e foarte precis . Rămâne de văzut dacă găsești nou în 1500 lei .

Am vazut si eu ca multi zic de samsung ca ar avea cel mai precis GPS. Problema este ca toti cand zic acest lucru se refera la modelele de varf. Ca si camera , e posibil ca si GPS-ul sa fie ceva mai slab la modelele de pana in 1500 lei. Am sa mai vad.

#14
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Iti spun parerea mea: am android auto si merge sa folosesc google maps direct pe ecranul masinii. Dar nu l-am mai folosit de mult pentru ca mi-e lene si prefer waze direct pe telefon. Ca idee, gps bun am si pe iphone-ul prietenei si pe samsung mid range (a5 2016).
Cat deapre incarcare, incarc direct cu cablu prin portul usb si in timp ce folosesc gmaps sau waze se incarca f bine. Dar mi se pare mai usor cu waze direct pe telefon decat cu android auto.

#15
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 Paranoir, on 26 ianuarie 2017 - 20:51, said:

Iti spun parerea mea: am android auto si merge sa folosesc google maps direct pe ecranul masinii. Dar nu l-am mai folosit de mult pentru ca mi-e lene si prefer waze direct pe telefon. Ca idee, gps bun am si pe iphone-ul prietenei si pe samsung mid range (a5 2016).
Cat deapre incarcare, incarc direct cu cablu prin portul usb si in timp ce folosesc gmaps sau waze se incarca f bine. Dar mi se pare mai usor cu waze direct pe telefon decat cu android auto.

Multumesc.
Am tot auzit de waze dar eu nu l-am folosit pana acum. Ce avantaje ai la el ?
Am inteles ca te ajuta sa eviti radarele. E adevarat ? Daca da, e mai bun decat o statie auto in acest sens ?

#16
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nu știu cu stația auto, dar bănuiesc ca nu mi-ar plăcea așa ceva.
Da, waze e bun pentru ca îți arată trafic și radare in timp real.  Ma rog, raporteaza userii, dar experienta este foarte buna. Iar rutele alese in functie de traficul din momentul respectiv mi se par mai ok decat pe google maps.
Oricum, waze a fost cumparat de google de ceva vreme si probabil, pe viitor, vor implementa in maps functiile waze.

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
poate era de la telefon, poate este de la soft, dar waze "pare" mai precis decit goagle maps. am testal la un drum mai lung pe 2 telefoane, g-maps pe un htc, waze pe o tableta utok 700d 3g (firma despre care "de bine" nu prea am auzit ;) ) .. g-mapsul era cam cu 50 m in urma fata de obiectul fizic real, cu waze se putea circula "cu patrura pe parbriz", la blind adicatelea.

#18
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
pentru navigatie, waze e mai util, e clar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate