Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Smena8M

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
PiscotCapsuna123

PiscotCapsuna123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2017
Am primit un aparat foto vechi de la bunicu',Smena 8M,ma puteti ajuta cu orice informatie legata despre el?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Ala e primul aparat foto pe care l-am avut. Eram prea mic sa inteleg fotgrafia si prea sarac sa am bani de filme si developare.

http://camerapedia.w...ki/Smena_8M_(2)

https://microsites.l.../smena/smena8m/

E bun de pus in vitrina sau poate vandut la colectionari.

Edited by Bursul, 24 January 2017 - 16:52.


#3
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Acum foarte multi ani am cumparat un asemenea aparat si pentru ca nu-mi place sa arunc lucruri il am si acum in stare perfecta. Este in aparat simplu, pentru amatori potrivit pentru fotografii de familie. Totusi se poate remarca calitatea foarte buna a obiectivului, fotografiile rezultate sint foarte clare si fara distorsiuni.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
O chinezarie ruseasca. Arunca-l. Si-a trait viata.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
e o amintire frumoasa, pe un Smena am invatat si eu sa fac poze. Cine e fotograf adevarat scoate poze excelente si cu un Smena ;)

#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Buey, asta nu e orice conservă, are și suport pentru bliț Posted Image
Serios acum, am vrafuri de fotografii făcute cu un aparat din ăsta.
Când am văzut titlul Smena 8M, pe loc mi-am adus aminte de copilărie și prieteni, excursiii cu mașina și cortul pe portbagaj. Pentru mine ar fi un sacrilegiu chiar să îmi imaginez că arunc așa ceva la coș.

EDIT:  în adolescență am îndrăznit să cumpăr film color și surpriză: au ieșit niște poze excelente. Eu, ăla care eram zero barat în materie de fotografie.

Edited by NelsonMandela, 24 January 2017 - 18:45.


#7
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Fain. Merită încercat. Ai aici un manual
https://microsites.l...SmenaManual.pdf
şi aici încă unul: http://kiev4.narod.r...n_smena8_e.html

Aici în schimb ai un grup dedicat pe flickr https://www.flickr.com/groups/8m/pool/

Baftă ;-)

#8
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Este jalnic; probabil bun doar pentru colectie.
Atat

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
E ok sa te joci cu el, daca vrei sa inveti fotografie pe film, poate ceva developare.

In anul 1988 am cumparat un astfel de aparat, de la un magazin "Foto-Muzica". Aveam 12 ani si l-am cumparat cu pretul de 315 lei - stransi din urat si colindat. A fost primul meu aparat foto, cu el am invatat diafragma/timp expunere/iso; ulterior developare filme in tava la lumina filtrata prin ecran de sudura.
Apoi am strans bani un an intreg si am trecut la propriul aparat de marit UPA 510.

1300 lei a costat asta si m-a entuziasmat rau de tot sa fac singur tot procesul fotografic, de la declansarea aparatului si pana la momentul cand vezi cum apare imaginea pe hartia introdusa in revelator.....

Ambele le am si acum....

#10
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Eu mai am doua. Unul absolut nou.
O sa ramaneti surprins de calitatea fotografiilor, tocmai datorita simplitatii lui.
Sa nu uitam ca prima fotografie s-a facut fara nicio lentila, doar cu un orificiu practicat la o camera obscura.

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am primit un astfel de aparat la 14 ani.La scurt timp dupa ce l-am primit am cumparat o trusa pt poze,intr-o valiza,si asta tot ruseasca.
De atunci am facut mii de poze acasa.L-am dus la container(langa) in portul lui din piele si a disparut in cateva minute.Blitzul,l-am donat pe lucruri gratis la cineva din Bucuresti...si ala tot rusesc.
Chiar daca era mic si rudimentar,calitatea si claritatea pozelor era excelenta.

#12
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
E o camera extrem de rudimentara care iti face viata grea fara rost. La ce preturi se vand aparatele pe film zilele astea n-are rost sa strici filmul cu Smena cand poti gasi ceva cu exponometru inclus. Asta daca vrei sa incerci fotografia analogica.

#13
hreho

hreho

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.02.2016
Cel mai bun aparat de fotografiat este cel in spatele caruia se afla cel mai bun fotograf. Ca sa-l folosesti bine iti trebuie un exponometru. Face poze decente. Daca incepi fotografia analogica, ai sa progresezi si ai sa-ti dai seama singur de limitele lui. As cumpara unul nou din nostalgie, cu asa ceva am inceput sa fotografiez pe la 12 ani. Da, costa 315 lei, si era cel mai accesibil. Toate amitirile mele pina la 18 ani sint imortalizate cu Smena. Si este rusesc, nu chinezarie...

#14
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Nu era prea mare diferenta calitativa intre Smena 8M si Skina, Wizzen, sau alte "chinezarii", doar aspectul lui Smena era mai "serios". Insa, la banii aceia ar fi fost imposibil de fabricat un aparat mai bun, iar obiectivul era decent.

#15
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dar comparativ cu compactele ce se găseau la noi în anii '90, avea optica mai bună sau nu?   :huh:

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Avea optica buna. Sau,ma rog, buna pentru standardele de atunci. Din ce imi amintesc, mai buna decat compactele ce sa vindeau in perioada aia.
Partea nasoala e ca vizorul era doar o bucata de plastic care folosea ca orientare pentru incadrare. Focusul il faceai manual, ai pe obiectiv o scala in metri. Imi facusem o obisnuinta sa ma apropii de subiecti "ca sa-i aranjez" doar ca sa numar pasii pana la ei si sa estimez distanta de reglat.

La vremea aia un Zenit era dorinta oricarui fotograf - SLR, exponometru.....etc, un vis! N-am reusit sa-mi indeplinesc visul prea curand, dar m-am apropiat cu un  Fed.

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postflorinel, on 26 noiembrie 2017 - 18:50, said:

Partea nasoala..Focusul..exponometru..
Si totusi nu-mi amintesc sa fi ratat focusul sau expunerea...cred ca am devenit noi prea pretentiosi in ultimul timp, AF fine tume +/- 1mm deja e prea mult.

Edited by crokodilu, 26 November 2017 - 19:08.


#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru "Smena" exista şi telemetru separat   :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate