Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Probleme MECANICA

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Morphinnne

Morphinnne

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.01.2016
Imi cer scuze pentru eventualul topic deschis prost, dar sunt un om disperat!

Maine am examenul la mecanica, anul 1, UPB, si imi vine sa arunc unitatea pe geam. Pe langa examen mai exista si un partial, in care n-am luat decat pix pe degete. Maine il voi da din nou, iar eu ma gandesc ca macar in el sa fac cat-de-cat ok, iar la toamna in examen. Prin urmare, am atasat o poza cu 2 probleme care mie imi provoaca migrene. Sunt SIGUR ca sunt foarte usoare, doar trebuie sa te prinzi de schema. Daca exista cineva care mi le-ar putea rezolva si explica, va rog! Daca nu, un link, un pdf, orice ma ajuta! Le stiu pe cele de pe net, dar nu sunt suficient de explicative. Va multumesc!

Attached Files


Edited by Morphinnne, 24 January 2017 - 13:22.


#2
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Nu stiu cum se rezolva dar pare ceva simplu, sunt sigur ca vei gasi pe cineva care foloseste aceste lucruri in viata reala si te poate ajuta! Succes
L.E Uite aici probleme rezolvate cu frecare si deplasare. Poate gasesti ceva sa ajute. https://formuleonlin...-clasa-9-a.html

Edited by mofone, 24 January 2017 - 13:37.


#3
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
La prima problema:
Componenta vitezei pe Ox este derivata lui x in functie de t:  dx/dt = 3. Miscare uniforma cu viteza 3 m/s.
Componenta vitezei pe Oy este derivata lui y in functie de t:  dy/dt= 4t+12. Miscare uniform accelerata.

Avand componentele vitezei, afli modulul vitezei v = radical din suma patratelor componentelor vitezei.
Inlocuind t=1s. obtii viteza la momentul respectiv.

Apoi derivezi in functie de timp expresiile componentelor vitezei si obtii componentele acceleratiei pe cele doua axe etc.

Prima problema este sa te apropii de nota 4, a doua este mai de facultate, sa obtii nota mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate