Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conectare routere ZTE F668 si KAON AR4010 prin wireless - RCS&RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nastasedan01

nastasedan01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2017
Salutare !

Am incercat sa conectez un router ZTE F668 si un KAON AR4010 prin wireless. Ambele routere sunt furnizate de RDS. Din ce am vazut, routerul KAON stie WDS bridging, ZTE nu.
Am vrut sa leg neaparat prin wireless aceste doua routere, pentru a scapa de cablul necesar pana la etaj, ZTE fiind la parter.
Ce am facut:
- prima data am setat wireless-ul ambelor routere pe canalul 11.
- pe urma am intrat in setarile KAON-ului, sectiunea WIFI 2,4 Ghz, l-am pus in mod "AP+WDS", si am bifat "Repeater...".
- din momentul in care am bifat "Repeater...", la sectiunea "Site Survey", am putut alege SSID-ul ZTE-ului din lista, am dat "Next", am introdus parola wifi a ZTE-ului, si la final imi zice "Connected successfully".

Zic gata, asta e, am reusit (in mintea mea stiam ca nu are cum sa fie atat de simplu). Bineinteles ca nu aveam conexiune la internet din wifi-ul KAON-ului, acum nu mai mergea nici wifi-ul ZTE-ului. Imi aparea, la ambele, semnul exclamarii in Windows, jos, la starea retelei. A trebuit sa scot KAON-ul din priza ca sa imi mearga ZTE din nou pe wifi.

Stie cineva ce setari mai trebuiesc facute pentru a lega cele doua routere prin wifi ? Se poate face asta avand in vedere ca routerul ZTE nu stie WDS ? Sa nu ma chinui degeaba Posted Image

Multam !

Edited by nastasedan01, 24 January 2017 - 09:54.


#2
stihia

stihia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.09.2006
Canalele trebuie neaparat sa fie diferite.
SSID si parolele wifi trebuie sa fie identice.

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Cum sa pui canale diferite la doua echipamente care se vor asocia prin radio ??
Care parte din propozitia asta nu ai inteles-o " Am vrut sa leg neaparat prin wireless aceste doua routere, pentru a scapa de cablul necesar pana la etaj, ZTE fiind la parter."

Pina la urma cum vrei sa faci ?
- sa le legi prin wireless si sa-l accesezi prin lan?
- sa le legi prin wireless si sa-l faci repetor wireless pe ultimul ?

Nu e indicat  WDS pentru ca nu e un protocol standardizat.  Daca nu sunt de la acelasi producator , s-ar putea sa nu se inteleaga intre ele .
Ca legatura sa fie cat de cat stabila trebuie sa ai un semnal suficient de puternic.
Ai putea de exemplu sa pui cel de jos ca AP iar cel de sus ca Station sau client, depinde cum scrie in meniul lui . Dar in cazul asta o ai internet prin Lan-ul celui de sus .
Ca repetor s-ar putea sa nu fie suficient semnal .

#4
nastasedan01

nastasedan01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2017
As vrea sa le leg prin wireless, si sa il fac repetor pe ultimul. La parter sa am wifi de la ZTE, iar la etaj sa am wifi de la KAON.
La ZTE-ul de jos nu prea pot sa modific multe chestii, e destul de restrictionat soft-ul. E legat la fibra prin PPPoE. Pot modifica doar cateva setari pe la wifi, cum ar fi canal, securitate, etc.

Ce-i drept, semnalul la etaj e destul de slab cu ZTE la parter.

Cel mai bine ar fi sa le leg prin cablu nu ? In felul asta o sa am semnal si stabilitate mult mai bune.

#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Le legi prin cablu si o sa ai maxim de performanta la ambele .
Din Lan ZTE pleaca cablu spre Lan Kaon la care dezactivezi DHCP-ul si faci cum spune @stihia .

#6
nastasedan01

nastasedan01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2017
Va multumesc pentru raspunsuri.

Dar totusi, ce trebuia sa fac in plus ca sa le pot conecta wireless ? Este suficient ca doar unul din ele sa suporte WDS ? ZTE-ul e chel :)

#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
WDS este un protocol de comunicatie . Din pacate , cam proprietar in momentul asta .
Deci ambele routere trebuie sa stie de WDS  de la acelasi producator .

#8
nastasedan01

nastasedan01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2017
Lamurit ! Multumesc tare mult !

#9
kharloss

kharloss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.04.2004

 ndor, on 24 ianuarie 2017 - 11:21, said:

Le legi prin cablu si o sa ai maxim de performanta la ambele .
Din Lan ZTE pleaca cablu spre Lan Kaon la care dezactivezi DHCP-ul si faci cum spune @stihia .
DIn pacate la mine, pe vers 1.00.47 nu se poate dezactiva DHCP. O mizerie ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate