Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare osciloscop

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
mirelmirel11

mirelmirel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.12.2016
Buna, ce parere aveti despre acest osciloscop : https://www.germanel...usb-122469.html

Aveti ceva mai bun pana in 1000 € ? Multumesc

#2
G0RDAK

G0RDAK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.01.2017
Vrei neaparat dinasta pentru PC ?

Eu ti-as recomanda un RIgol, mult mai ieftin si mai ok decat jucariile astea pe usb

#3
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Vezi că aplicația PC a acelui osciloscop merge doar până la Windows 7 (inclusiv). Nu că asta ar fi neapărat o problemă dar suportul extins pt respectivul OS se termină în ianuarie 2020.
În rest, sunt nevoit să-ți repet cumva ceea ce am spus și pe topicul despre multimetre: toate din această categorie (osciloscop PC) indiferent ce scrie pe ele, cam tot aia au înăuntru.
Așa ca, decât acesta, de ce nu un Hantek cu performanțe identice dar cu un preț mult mai accesibil?
http://www.tme.eu/ro...k/hantek6212be/
Eu am unul de câtva timp și sunt chiar foarte mulțumit de cum se comportă, mai ales la câți bani am dat pe el luat direct de la chinezi.
Dar cred că ți-ar fi mai util unul de sine stătător, și pentru ca tot vorbeam de Hantek (care sa știi ca nu fac niște scule rele), uite unul la un preț decent
http://www.tme.eu/ro...igitale/hantek/
mai ales că sunt convins ca e suficient pentru ceea ce ai tu nevoie.
N-am stat să caut, dar cred că îl găsești și mai ieftin la chinezi.

#4
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View Postmirelmirel11, on 24 ianuarie 2017 - 04:46, said:

Buna, ce parere aveti despre acest osciloscop : https://www.germanel...usb-122469.html

Aveti ceva mai bun pana in 1000 € ? Multumesc
Nu cumpara un produs dependent de calculator. Actualizari primeste la soft daca a fost creat de un an, doi apoi nici o sansa. La cum evolueaza sistemele de operare, va trebui sa ai si un calculator relicva pentru el.
Iti recomand un osciloscop digital de sine statator ca in postul de mai sus sau echivalent (detin un hantek) care nu depaseste la pret ce  intenionezi sa achizitionezi. Apoi, chiar ca e jucarie daca scrie tensiune de intrare 0 - 35 V.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Sînt firme în România care aduc Hantek, Rigol, Owon etc la prețuri de mult sub 1000 de dolari. Și eu sînt de părere să-ți iei un osciloscop adevărat, nu unul de PC. Oricum dacă vrei să salvezi imaginea pe PC, toate au usb și poți salva pe stick.
Deci recomandarea mea este NU, mai ales la prețul acela.

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
cred ca ar fi in interesul tuturor si daca ai da niste detalii infime inlagatura cu activitatile la care vei folosi acest dispozitiv, nu de alta, dar sanu se ajunga ca in topicul in careunuser, si-a luat u ampermetru pentru curenti foarte mari, dar vroia sa masoare curenti infimi, mult sub gamele de masurare a aparatului.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDobrin_M, on 24 ianuarie 2017 - 06:21, said:

http://www.tme.eu/ro...igitale/hantek/
mai ales că sunt convins ca e suficient pentru ceea ce ai tu nevoie.
N-am stat să caut, dar cred că îl găsești și mai ieftin la chinezi.
Eu am de la Hantek, model asemanator cu ce ai postat tu - DSO5072 - si merge excelent la banii care i-am dat pe el ( aprox 980 lei de la chinezi ). Din tutoriale am inteles ca il poti duce pana in 100Mhz prin update de firmware.

View PostXON-XOFF, on 24 ianuarie 2017 - 10:53, said:

Sînt firme în România care aduc Hantek, Rigol, Owon etc la prețuri de mult sub 1000 de dolari.
Firmele alea au niste adaosuri. Si au aceiasi marfa....de la chinezi la un pret unflat.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dar un IEMI de pe ol   x sau oka..la sub 200lei ce are? Am muncit cu astea ani buni.
Si daca se strica, mai poti repara la ele..

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Şi eu prefer osciloscoapele analogice, însă nu ruseşti sau româneşti.. am şi digital însă la frecvenţe mari sunt catastrofe, nu mai vorbesc de cele USB care au lag de îţi vine să te dai cu capul de pereţi, pui sonda şi după o jumătate de secundă afişează şi el ceva.

#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@prien, ce recomanzi tu este NUMAI pt cineva foarte priceput și care are și timp și chef să le repare tot timpul. La astea IEMI, cel putin conectica și butoanele de reglaj pe X și Y sînt groaznice.
În momentul de față cu 300-500 de dolari îți cumperi super-osciloscop digital de 50-100MHz de la Rigol sau alte firme, care face de 20 de ori mai multe decît face un Iemi analogic. Posibilitatea de a memora imaginea și de a face zoom pe imaginea memorată căutînd, de ex, un bit de start sau mai știu eu ce, este, pur și simplu, neprețuită.

#11
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Și alea rusești la fel. În urma cu mulți ani am avut unul cumpărat de la defunctul IIRUC care mi-a mâncat zilele din aceleași motive.

Recomandarea mea s-a bazat pe faptul că inițiatorul a exprimat direct un plafon maxim al prețului dar și indirect anumite caracteristici ale acestuia prin alegerea făcută inițial
[ https://i.imgur.com/pzx1Y5w.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
or, la aceeași firmă la care am făcut trimitere, unul analogic la doar 50MHz costa "doar" 3467.42 lei fără TVA.
Cât despre deficiențele celor digitale, am și specificat

View PostDobrin_M, on 24 ianuarie 2017 - 06:21, said:

Dar cred că ți-ar fi mai util unul de sine stătător, și pentru ca tot vorbeam de Hantek (care sa știi ca nu fac niște scule rele), uite unul la un preț decent
http://www.tme.eu/ro...igitale/hantek/
mai ales că sunt convins ca e suficient pentru ceea ce ai tu nevoie.




Edited by Dobrin_M, 24 January 2017 - 20:31.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
XON-XOFF
Te stiu de multa vreme si te pretuiesc pt ce ai scris.
Dar, nu te supara, dar asa ma indoiesc ca cineva care intreba pe SP stie sa caute bitul de start intr-un semnal. Sau sa faca zoom.
Nici oglinda de la acometru nu stie la ce se foloseste..
Eu am pus intrebari cumplite 0,01 si 0, 02VDC..sau 0,700Vcc vs 0,702 Vcc, sau 217V~ fata de 230 V~..
Asa ca sa invete si sa arda niste chestii mai simple si ieftine..

#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@Prien: părerea mea e că în momentul de față cînd toată lumea poate cumpăra un Arduino cu 3 dolari, e mai probabil ca un hobist să caute bitul de start sau ceva de genul, decît să caute să măsoare gradul de modulație al unui semnal modulat în amplitudine. Nu de alta, dar se pune întrebarea la ce folosești un osciloscop ?

S-au schimbat vremurile și deci s-au schimbat și nevoile. Alte lucruri fac hobiștii de azi, decît de pe vremea noastră.

Cît despre principiul "să ardă ceva ieftin", mai bine să ai o sculă bună cu riscul (redus) să o arzi, decît o sculă antică și limitată în performanță, în ideea că nu pierzi mare lucru dacă o arzi. Nu se "arde" așa ușor un osciloscop, dacă nu încerci să măsori 220V cu el (și dacă nu are intrare selectabilă la 50 ohmi, dar astea de bandă sub 100MHz nu prea au).

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostXON-XOFF, on 24 ianuarie 2017 - 22:39, said:

@Prien: părerea mea e că în momentul de față cînd toată lumea poate cumpăra un Arduino cu 3 dolari, e mai probabil ca un hobist să caute bitul de start sau ceva de genul, decît să caute să măsoare gradul de modulație al unui semnal modulat în amplitudine. Nu de alta, dar se pune întrebarea la ce folosești un osciloscop ?

S-au schimbat vremurile și deci s-au schimbat și nevoile. Alte lucruri fac hobiștii de azi, decît de pe vremea noastră.

Cît despre principiul "să ardă ceva ieftin", mai bine să ai o sculă bună cu riscul (redus) să o arzi, decît o sculă antică și limitată în performanță, în ideea că nu pierzi mare lucru dacă o arzi. Nu se "arde" așa ușor un osciloscop, dacă nu încerci să măsori 220V cu el (și dacă nu are intrare selectabilă la 50 ohmi, dar astea de bandă sub 100MHz nu prea au).
XON-XOFF, Prien
Dupa parerea mea oarecum amandoi aveti dreptate. De ce ? Pentru ca:
@Prien - Cel analogic da, o fi mai bun ( si acum imi dau cu tesla in oo ca am avut ocazia sa pun mana pe un Philips cu 4 canale, analogic, numai cand ma gandesc parca m-as duce sa iau tesla ) si are avantajele lui in frecvente mari, raspuns rapid in afisare, mai ales cele analogice cu afisare digitala sunt meserie DAR dezavantajul este ca sunt robuste, nu poti face un screen-shot, pana sa vezi ce forma de unda avea un semnal aleatoriu deja a fugit puiul cu ata, etc.
@XON-XOFF - Legat de semnalele digitale, cand vrei sa dai 1000 iepuroi pe un osciloscop ca sa faci te miri ce, sa masori niste semnale digitale, nu mai bine dau 200 de iepuroi pe un osciloscop si de restul iti cumperi alte instrumente de genul analizator de semnal care face o treaba de 10x mai buna decat un osciloscop in cazul in care doresti sa vezi un bit de start sau stop, LC metru, un generator de semnal, un multimetru mai reusit, etc.

Apropo de multimetre, am comandat inca 4 bucati ( UT71E, VC99, Fluke17B+, DT9208a ) si plus cu multimetrele care le am eu pana acum ( deja le-am prezentat intr-un alt clip ) vreau sa fac un review care sper ca odata si odata sa raspunda la intrebarile: Eu ce multimetru sa-mi iau ? Ce multimetru recomandati ? Care multimetru e mai bun ?

Edited by tehnics, 24 January 2017 - 23:29.


#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa ma iertati ca sunt batran si sustin ca cine nu intelege diferenta dintre 0,01 si 0, 02 V va avea un asa de foarte mare succes cu Arduino...Si ca fara osc care sa arate semnalul de 300MHz...
Chiar, eu nu am inca un asemnea osc. Mi-as permite sa dau 300 $ pe el, dar la ce mi-ar folosii? Teoria spune ca.
Da, teoria e grea..Nu mai scriu 3R ca sa nu mai enervez..
Altfel, asa in trecere, emit aproape zilnic in 430MHz..Si cu tc de la masina si cu statiile de radioamator..

Edited by Prien, 25 January 2017 - 01:53.


#16
mirelmirel11

mirelmirel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.12.2016
Buna , imi recomandati si mie un osciloscop pana in 1000€ , sa ma.ajute la reparati tv? Ce spuneti de acesta : https://www.amazon.c...gZL&ref=plSrch#

#17
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca tot vrei sa il comanzi "de afara", cauta pe amazon.co.uk... Scapi de vama si livrarea este mai eftina fata de US.;)

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
https://forum.softpe...are-osciloscop/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate