Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Siguranta bagaje

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Drum la Roma si inapoi.Cu avionul. In bagaj aveam un parfum nou, doua tricouri de la un designer roman si o baterie externa. Printre alte catrafuse. Cand am ajuns acasa, ia lucrurile de unde nu-s iar celelalte haine ravasite ...Prinde orbul scoate-i ochii. Lacatul? Neatins. Cum sa faci reclamatie, cand ai ajuns acasa deja?
Cum sa-ti protejezi bagajele? Ca nu am lasat lucruri de valoare. Ce imi lipseste nu e o avere. Dar costasera niste banuiti si erau cadouri. Cand m-am uitat pe net am vazut plin de articole despre cum se fura din bagajele de cala. Pai lucrurile de valoare le-am pus in bagajul de mana, dar si hainele (unele) au valoare pentru cine tine la firma, sau....

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Și dacă ai ajuns acasă ce,plângere poți face.
Dacă se și rezolva,e mai greu.

#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postonisoru, on 23 ianuarie 2017 - 19:08, said:

Ca idee, lucrurile de valoare, se pun in bagajul de mana! Restul e istorie!
Casca ochii, data viitoare e mai bine.
Omul a zis ca nu sunt lucruri de valoare, nu conteaza, putea sa fie si hartie igienica, e vorba de fapta in sine ...

View Postnaturista2010, on 23 ianuarie 2017 - 19:01, said:

Ca nu am lasat lucruri de valoare. Ce imi lipseste nu e o avere. Dar costasera niste banuiti si erau cadouri.

Edited by honeymik, 23 January 2017 - 19:12.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa folosesti infolierea bagajului.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009

View PostArianna-D, on 23 ianuarie 2017 - 19:15, said:

Daca lacatul e neatins cum au disparut?
Se forteaza fermoarul prin infigerea unui pix printre dintii acestuia. Gasesti pe net filmulete care demonstreaza cat e de simplu. Infolierea bagajului pare fi o masura de siguranta putin mai buna.

Edited by corinadaniela, 23 January 2017 - 19:19.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Adicalea asta :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XplKDv-G4cI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca vrea sa-ti desfaca bagajul ti-l desface si cu lacat si infoliat. Crezi ca se impedica intr-un lacatel? Eu am renuntat sa mai pun pentru ca-mi stricau fermoarul de fiecare data. Pe de alta parte mie nu mi-a disparut nimic, niciodata....

Edited by alexpet, 23 January 2017 - 19:32.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu mai pun chestii de valoare la cala de cand am vazut cum sunt manipulate bagajele, adica de la primul zbor cu avionul.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Infolierea, mai ales cand aveti drum sau escala in Italia. Astia sunt celebri de multi ani pentru ciordeala din bagaje pe aeroport.
Invelesti bagajul in folie si de regula se feresc sa mai fure din el. Daca gasesti folia rupta cand iei bagajul de pe banda faci reclamatie. Zici si tu ca ai avut un laptop de 2.000 de euro, niste bijuterii.
Ca tot veni vorba, nu bagati lucruri fragile in bagajul de cala. Nici nu stiti cum zboara bagajele si sunt izbite de toate cele atunci cand sunt manevrate.

#10
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
infoliere ! la greu :)

atarna doar 200-300 grame in plus la bagaj

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFriskey, on 23 ianuarie 2017 - 19:39, said:


Ca tot veni vorba, nu bagati lucruri fragile in bagajul de cala. Nici nu stiti cum zboara bagajele si sunt izbite de toate cele atunci cand sunt manevrate.
Poti sa pui si oua , daca stii cum sa faci bagajul.

#12
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Cand le-am dus erau intregi, cand le-am luat erau stricate...Mereu cate o roata, plastic crapat
Valizele asteaPosted Image

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
In cazul de fata il infolia degeaba.

Daca are baterie Li-Ion (cum sunt toate bateriile acum) in bagajul de cala, au tot dreptul sa-l desfaca.

Bine, ca dispar si alte lucruri e alta treaba. Dar macar nu le mai dati motive sa va deschida bagajele.

#14
asset

asset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.01.2017
Eu bag haine murdare deasupra, cele proaspete/mirosind a curat am vazut ca dispar.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcorinadaniela, on 23 ianuarie 2017 - 19:18, said:

Se forteaza fermoarul prin infigerea unui pix printre dintii acestuia. Gasesti pe net filmulete care demonstreaza cat e de simplu. Infolierea bagajului pare fi o masura de siguranta putin mai buna.
Si cum il inchid inapoi aia? (daca e fortat fermoarul si are lacat, nu il mai poti inchide ca la inceput).

#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vezi #6

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View PostFriskey, on 23 ianuarie 2017 - 19:39, said:

Infolierea, mai ales cand aveti drum sau escala in Italia. Astia sunt celebri de multi ani pentru ciordeala din bagaje pe aeroport.
Invelesti bagajul in folie si de regula se feresc sa mai fure din el. Daca gasesti folia rupta cand iei bagajul de pe banda faci reclamatie. Zici si tu ca ai avut un laptop de 2.000 de euro, niste bijuterii.
Ca tot veni vorba, nu bagati lucruri fragile in bagajul de cala. Nici nu stiti cum zboara bagajele si sunt izbite de toate cele atunci cand sunt manevrate.


Degeaba zici ca ai avut laptop de 2000 și bijuterii.

Ambele se țin in bagajul de mâna.
Plus ca, fiecare companie are un tarif standard de despăgubire. In general 20$/ kg. Adică sub 500$ :) și dacă faci asigurare cam tot atât... citiți termenii :D eu citesc de obicei când merg pe tru prima oară cu o companie sa știu ce au in cap.


Dar in niciun caz nu puneți baterii. Dacă puneți le dați dreptul sa îl deschidă cu înfoliere cu tot.

Mie mi-a fost deschis rucsacul, sau de la proasta manipulare in OTP/ATH/BEY. Nu a dispărut nimic valoros (aveam diverse accesorii camera) dar nu am mai găsit o cămașă care fusese la suprafața. Și a venit cu un fermoar deschis. Drept ii ca am impresia ca s-a deschis singur, acum am grija.

Am văzut in Sabiha Gokcen jumătate de trollez gol :lol: circula pe una din benzi. Nu mai avea "capacul" și era gol pușca.

Am zburat IST-OTP cu DSLR-ul in rucsac, îl uitasem. Fix la suprafața. Am strâns puțin din fese. Nu a dispărut.


Tine și de noroc. Dar in eneral trebuie sa avem grija sa nu lăsam in bagajul de cala lucruri valoroase. Sau lucuri care le-ar putea da dreptul sa-l deschidă.

#18
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012

View Postdorin_2k, on 23 ianuarie 2017 - 20:59, said:

Si cum il inchid inapoi aia? (daca e fortat fermoarul si are lacat, nu il mai poti inchide ca la inceput).
Uite aici si alt filmulet unde arata nu numai cum il dechid, ci si cum il inchid. (intra-devar daca ai un sigiliu din ala de bagaje, care nu mai poate fi pus la loc si nici inlocuit, ca are un nuamr unic de inscriptionare, iti poti da seama din prima si poti reclama pe loc, chair fara sa pui mana pe bagaj, chemi pe cineva, ca la banda de bagaje au camere de filmat)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ywF6EMXAzEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristijuru, 09 February 2017 - 20:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate