Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apa de gura ieftina si buna?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Personal folosesc pe cele cu propolis sau salvie, sunt mai degraba la farmacie sau plafare. Cele cu clorhexidină trebuie evitate.

Edited by NelsonMandela, 23 January 2017 - 20:16.


#20
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 NelsonMandela, on 23 ianuarie 2017 - 20:15, said:

Cele cu clorhexidină trebuie evitate.

De ce? eu din aia folosesc (corsodyl- 0.2% clorhexidina))

#21
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 NelsonMandela, on 23 ianuarie 2017 - 20:15, said:

Cele cu clorhexidină trebuie evitate.

Este un antiseptic. Faci pauze ca sa nu iti afecteze mucoasa.

#22
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 andrei_ionut, on 23 ianuarie 2017 - 20:23, said:

Este un antiseptic. Faci pauze ca sa nu iti afecteze mucoasa.
afecteaza mucoasa my ass... asta ai zis-o doar asa ca sa mearga lumea la plafare nu la farmacie... adica esti vraci...

exista si pasta de dinti de la Pierre Fabre pe baza de clorhexidina (Elgydium)... si e foarte buna... corsodyl e de asemenea f. buna...

Edited by 3sat, 23 January 2017 - 20:43.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 User107, on 23 ianuarie 2017 - 20:14, said:

Hai sa lamurim si chestia asta descantata atat de mult ca uneori face greata.
Gusturile difera de la popor la popor. Nu vei putea vinde aceeasi mancare in Mexic si in Germania sau Ungaria. Unora le plac mai dulci, altora mai picante. De aceea marfurile difera de la o tara la alta. Producatorul se straduieste sa la faca pe plac majoritatii clientilor din respectiva tara. Clar?
Referitor la etichete in limba romana, in general sunt puse; se mai scapa pe la magazine. Asta este, suntem o piata de 19 milioane nu 80 milioane ca Germania, ok? Mai bine ati vedea schimbarile in bine fata de anii 90.
De multe ori conteaza schimbarea nu starea actuala. Nu poti instant sa ajungi la nivelul Germaniei. Dar este bine sa ii ai in vedere ca o tinta de atins, sunt de acord.
Asta este si cu apa de gura. Pana acum 2 ani aveam doar Oral-B si Colgate care sunt ok, dar Listerine e clar mai bun, dar nu era pe piata; acum este si special la 1 litru ca sa ne putem permite, ca la 16-17 lei 500ml nu il cumparam.
Bullshit ! Nu tine cu tampeniile astea. Produsul trebuie sa fie acelasi peste tot, cui ii place il cumpara , cui nu ii place nu il cumpara.
Noi suntem romani si ne dorim din tot sufletul ca detergentul X sa fie cat mai diluat, ori parmezanul sa fie cat mai proaspat.

#24
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 3sat, on 23 ianuarie 2017 - 20:42, said:

afecteaza mucoasa my ass... asta ai zis-o doar asa ca sa mearga lumea la plafare nu la farmacie... adica esti vraci...

exista si pasta de dinti de la Pierre Fabre pe baza de clorhexidina (Elgydium)... si e foarte buna... corsodyl e de asemenea f. buna...

Alo Posted Image Confunzi persoana.

Eu i-am explicat userului wiseguy76 ce inseamna clorhexidina. In plus i-am recomandat in cazul in care are probleme de la clorhexidina, sa faca o pauza.

Userul NelsonMnadela a spus ca isi cumpara de la plafar. Citeste bine inainte sa dai quote. Auzi, cica sunt vraci Posted Image)

Daca urmareai discutia vedeai ca eu folosesc Listerine care contine clorhexidina.

 pasilla, on 23 ianuarie 2017 - 20:51, said:

Bullshit ! Nu tine cu tampeniile astea. Produsul trebuie sa fie acelasi peste tot, cui ii place il cumpara , cui nu ii place nu il cumpara.
Noi suntem romani si ne dorim din tot sufletul ca detergentul X sa fie cat mai diluat, ori parmezanul sa fie cat mai proaspat.


Bravo, bine punctat. Posted Image

Ca o completare. Eu m-am saturat de rahatul de Head & Shoulders care se vinde la noi in ro. El la baza este extrem de bun contra matretii de exemplu.

Edited by andreiMembruAnonimut, 23 January 2017 - 21:00.


#25
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012

 3sat, on 23 ianuarie 2017 - 20:42, said:

afecteaza mucoasa my ass... asta ai zis-o doar asa ca sa mearga lumea la plafare nu la farmacie... adica esti vraci...

exista si pasta de dinti de la Pierre Fabre pe baza de clorhexidina (Elgydium)... si e foarte buna... corsodyl e de asemenea f. buna...
da, eu am spus de plafar dar și farmacie. Oricum ar fi... ai găsit subiect de discuție, cine cumpără din plafare are cu siguranță standarde mai scăzute, e vraci samd Posted Image
Altfel, uite ce zice aici despre clorhexidină, e o sabie cu două tăișuri.

Quote

Cele mai bune efecte au fost obţinute cu soluţie de clorhexidină 0.2%, dar în acelaşi timp au fost înregistrate şi cele mai multe efecte adverse. Folosită pe termen îndelungat, fără pauze, determină colorarea în galben sau maro a unităţilor dentare, în special în zonele adiacente obturaţiilor. Au fost înregistrate de asemenea cazuri de inflamare a glandelor parotide. În alte cazuri pot apare descuamări ale mucoasei orale.

Edited by NelsonMandela, 23 January 2017 - 23:34.


#26
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 pasilla, on 23 ianuarie 2017 - 20:51, said:

Bullshit ! Nu tine cu tampeniile astea. Produsul trebuie sa fie acelasi peste tot, cui ii place il cumpara , cui nu ii place nu il cumpara.


Se vede ca ai stofa de comerciant...  Daca ar gandi asa toti marii producatori...faliment scria pe ei..
Pai de ce puii mei sa nu-i vanda la mexican apa de gura cu aroma de burito?? Daca asa-i place lui??  Ia vezi producatorii europeni de masini, ce motoare au disponibile pentru SUA?

Si mai lasati-ma dracu cu detergentul din Germania care-i mai ''altfel'' decat ala din RO....masoni, iluminati, marmote, etc.

#27
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 mariovrs, on 24 ianuarie 2017 - 14:59, said:


Se vede ca ai stofa de comerciant...  Daca ar gandi asa toti marii producatori...faliment scria pe ei..
Pai de ce puii mei sa nu-i vanda la mexican apa de gura cu aroma de burito?? Daca asa-i place lui??  Ia vezi producatorii europeni de masini, ce motoare au disponibile pentru SUA?

Si mai lasati-ma dracu cu detergentul din Germania care-i mai ''altfel'' decat ala din RO....masoni, iluminati, marmote, etc.

Omul se referea la calitate nu la ce "arome" noi au introdus. Calitatea trebuie sa fie identica.

In legatura cu "mai altfel" eu te contrazic. Si aici vorbesc din propria experienta. Dar nu stau sa ma cert cu tine. Daca tu asa crezi, bravo, este foarte bine. Este ca tine. E bine asa? Esti multumit? ;)

#28
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Dovada

http://www.digi24.ro...-in-vest-672038

#29
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,538
  • Înscris: 10.04.2009
pai se stie ca Romania/Bulgaria e groapa de gunoi a Europei cand vien vorba de produse alimentare/nonalimentare

cumparati un Listerine din UK/Germania si unul din Kaufland/Cora de aici, sa vedeti ce diferenta majora exista intre ele

#30
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Corect. Insa exista user care crede ca treaba asta cu "exista o diferenta  de calitate intre produse" nu este decat un kkt inventat de catre noi plangaciosii.

Edited by andreiMembruAnonimut, 18 February 2017 - 18:30.


#31
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,538
  • Înscris: 10.04.2009
eu am constatat-o "pe pielea mea" sa zic asa, cu ciocolata Milka (cea mare de 300 gr) si uleiul de masline (Bertolli fata de batjocurile luate de prin Auchan)

cam atat, sa nu deviez de la subiectul cu apele de gura Posted Image

PS: folosesc Listerine cu ceai verde, sau Colgate Plax cand nu gasesc

Edited by beavis03, 18 February 2017 - 20:03.


#32
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,538
  • Înscris: 10.04.2009
inca o dovada, de pe stirile pro tv de data asta:

http://stirileprotv....in-austria.html

#33
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Ce diferenta majora e intre ele?
Am 10 ani de cand folosesc listerine asta luata din auchan/mega/carrefour si nu am carie sau probleme cu gingiile.

#34
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,538
  • Înscris: 10.04.2009
Mâncarea produsă de aceleaşi firme pentru Europa de Est e mai proastă decât cea furnizată în ţările din Vest.

E concluzia oficială a Consiliului Agricultură și Pescuit din cadrul Consiliului UE, care a analizat studiile făcute de către mai multe state membre pe tema dublului standard de calitate.

http://jurnalul.ro/b...est-739127.html

#35
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,538
  • Înscris: 10.04.2009
În primul exemplu, specialiştii au analizat o băutură carbogazoasă de portocale (Fanta) şi au fost sesizate diferenţe cu privire la conţinutul de suc de fructe.

Şi ciocolata Milka a intrat în atenţia specialiştilor. La noi, conţine un număr mai mare de aditivi alimentari faţă de produsul pus la vânzare în Spania. Pe lângă lecitina din soia, a fost adăugat aditivul Poliglicerol (E476), cu rolul de a înlocui parțial ingredientul de o calitate superioară, dar mai costisitor şi anume "untul de cacao".

https://www.realitat...le_2086797.html


am adaugat numele produselor deoarece am vazut stirea la TV

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate