Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mașina automata tăiat+crăpat lemne

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
boldea_florin

boldea_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.09.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KdXzaGFkWfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salutare colegi. Am deschis acest topic ca nam găsit nimic despre acest subiect.

As vrea sa creez un utilaj fel cum e ala din link. Dar fără bobcat. Sa fie propulsat de un motor termic de 13 cai putere. Și sa ma ajutați cu ideei și fiecare sa își dea cu părerea. Undes multi puterea creste.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu reusesti sa faci asa ceva. Practic acolo e motostivuitorul ala sau cum naiba ii zice care are asa ceva si e hidraulica prostia aia.
Masina automata pentru taiat lemne sunt altfel, iar una de cumparat e 2-3000euro si nu cred ca renteaza.
Facut ceva artizanal chiar nu stiu daca functioneaza si cat de eficienta sau ce randament da.

#3
boldea_florin

boldea_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.09.2016
Pai tot hidraulica vreau sa o fac cu o pompa hidraulica un hidro motor și 3 pistoane și un bloc de comanda cu electrovalve comandate de un circuit electronic... Tot ca ma interesează este un hidromotor de turație mai mare...

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Turatie sau putere ?


Iti trebuie o presa hidraulica si " cutitele "   doar pt crapat .

Motor cu reductor ..

Edited by cobi1, 23 January 2017 - 18:06.


#5
boldea_florin

boldea_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.09.2016
Turația e importanta ca hidromotoarele au puteri mari fata de o drujba... Vreau sa pot antrena un lanț de drujba pe o lama de drujba...

Am uitat sa precizez ca pompa hidraulica am o am demontata de pe un motostivuitor electric care era actionata de un motor de 48v cc. Io o sa o antrenez de un motor termic

Am uitat sa precizez ca pompa hidraulica am o am demontata de pe un motostivuitor electric care era actionata de un motor de 48v cc. Io o sa o antrenez de un motor termic

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dupa o sa vrei si una din asta... si daca se poate sa le conduci de acasa, pe internet. Posted Image

#7
boldea_florin

boldea_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.09.2016

View Postericmario, on 23 ianuarie 2017 - 18:17, said:

Dupa o sa vrei si una din asta... si daca se poate sa le conduci de acasa, pe internet. Posted Image
  

Nu vreau asa ceva dar stau intrun sat în care 80% din populație e pensionari și nu mai are cine tăia și crapă lemnele... În plus nu eate alta varianta de încălzire ca nu avem gaz metan.

Și hai sa nu schimbam tema topicului. Cine știe și ma poate ajuta ias fi recunoscător.  Mar scăpa de rugamintiile oamenilor și senzația ca nu ii pot servi pe toți... La tăiat ma refer

Edited by scaiba, 23 January 2017 - 19:15.
post dublu


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Apuca-te de treaba. Se poate face.
Dupa ce injghebezi ceva, macar pe hartie, pui aici si ne dam cu parerea.
Acum este prematur. Nu stim nici macar cat de priceput esti in "merstereala" si nici de ce capacitati tehice si materiale dispui.

Pentru inceput , poti sa folosesti un fierastrau cu lant clasic, cu motor electric sau cu ardere interna.
Partea cu despicatul e putin mai complicata.
Ai nevoie de un cilindru hidraulic "fortos"  si de un sistem de despicare.

#9
boldea_florin

boldea_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.09.2016
Deci pistonu pt crapat este mare. Are cursa de 1200mm si grosimea tijei de 50 mm a fost de la un escavator...ca si cutit de spargere fac un con pe strung din otel special de scule la care ii sudez 8 urechi dispuse echidistant in jurul conului. Iar ca mestesugarit ma pricep eu zic destul de bine... Inclusiv electronica mio proiectez singur. Ce nu stiu este despre hidromotoare. Io lucrez ca mecanic de intretinere intro fabrica de confecti papuci... Unde 50% din masini is hidraulice. Dar nam lucrat cu hidromotoare. Si nici nu prea am gasit pe internet detalii

Ma intereseaza un hidromotor care sa poata atinge cat mai multe rotații pe minut ca de putere nu se pune problema...

Imi cer scz pt poza dar e facuta acum pe intuneric.

Attached Files


Edited by boldea_florin, 23 January 2017 - 19:50.


#10
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_wQhN6oBJZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
poate " furi " vreo idee de aici

si ca parere personala, cred ca este mai eficienta si costuri mai reduse o pinza de circular decat o lama cu lant de drujba , iti spun si de ce,  o panza buna este mult mai rezistenta la taierea lemnelor murdare si necesita doar ascutire  , pe cand lantul este mai pretentios  , se largeste ( derci necesita un sistem de intindere ) plus are nevoie si de un sistem de ungere

#11
boldea_florin

boldea_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.09.2016
Si io mam gandit un pic ce sa aleg intre panza sau lant de drujba si o panza care sa pot taia un lemn cu diametru max de 600 mm ar trebuie sa fie de 1300 mm  diametrul panzei iar ca si cost e 800 1000 lei pe cand o lama de 65 cu tot cu lant ii 150 lei... Si din experienta iti zic ca o panza de circular are perioada de viata cam cat 1,5 lanturi de drujba... Deaia mias dori sa o fac cu lama de drujba. Io as vrea sa o fac pe o masa "fixa" la un moment dat ca va fi pe 2 roti pusa sa pot sa ma plimb cu ea de la 1 la altu... Si in plus as vrea sa fie ca cea din primul post al topicului ca si proiect... Doar ca in loc de bobcat sa ii pun un motor termic si sa antrenez un alternator pt a avea curentul de comanda 12 v max 12 amperi. Si pompa hidraulica... "Ca am blocul cu electrovalve" ( inca nu e la mine acasa dar intro sap mil aduc acasa de la servici).

Cand am vb de panza nu mam referit la o panza cu dinti de vidia ca aia ma sare de 1500 lei.

#12
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
cauta pe youtube
homemade firewood procesor
ai suficiente  idei acolo
acum depinde cum cumperi lemnele ,daca sunt busteni la 2-4 m merge asa , dar daca se vand la metru ai nevoie de alta scula

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postericmario, on 23 ianuarie 2017 - 18:17, said:

Dupa o sa vrei si una din asta... si daca se poate sa le conduci de acasa, pe internet. Posted Image
Woow , multam de link , n-am mai vazut asa ceva !!

#14
boldea_florin

boldea_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.09.2016
Si pe lemn cum e adus de la padure mai este si pamant/nisip iar vidia sare de pe panza...  Asa doar lantul de drujba e 80 lei si daca se toceste il pot ascuti usor fata de o panza(nam ascutit panza deaia mi se pare complicat)

Lemnele sunt la 6-8 m dar le tai cu drujba in 2-3 ca io si cu inca o persoana sa le pot ridica sa le pun pe masina... Cam asa sunt lemnele ii 90 % din sat si nu sunt mai groase de 50-60 acuma ca mai este o casa sau 2 care se nimere cate un peridoc mai groase le mai tai si cu drujba... Dar o masina deasta mar ajuta enorm...


#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postboldea_florin, on 23 ianuarie 2017 - 20:36, said:

Si pe lemn cum e adus de la padure mai este si pamant/nisip iar vidia sare de pe panza...  Asa doar lantul de drujba e 80 lei si daca se toceste il pot ascuti usor fata de o panza(nam ascutit panza deaia mi se pare complicat)

Lemnele sunt la 6-8 m dar le tai cu drujba in 2-3 ca io si cu inca o persoana sa le pot ridica sa le pun pe masina... Cam asa sunt lemnele ii 90 % din sat si nu sunt mai groase de 50-60 acuma ca mai este o casa sau 2 care se nimere cate un peridoc mai groase le mai tai si cu drujba... Dar o masina deasta mar ajuta enorm...
Putina gramatica te-ar ajuta mai mult , in rest bafta cu inventia .

#16
boldea_florin

boldea_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.09.2016
In ultimi 7-8 ani vreau sa zic ca sunt io si cu inca un vecin care ne mai ocupam de chestia asta... Si se scot bani frumosi din afacerea asta pt ca nai concurenta...(nu apuci sa tai pe cum ai comenzi) si omu ar fi mult mai multumit daca ar fi si crapate cu un cost aproape egal cu taiatu. Un peridoc de 15/16 mc consum cam 9-10 litri de benzina si 3 de ulei si iau 600 lei  iar dac i leas si despica in 8 fecare lemn cred ca la om ii convine sa imi dea 700 decat sa mai dea alte 500 lei pt crapa. Dar nu asta ii problema. Problema majora ii ca nare cine sa le crape ca mai bine stau tineri la birt la o bere pe datorie pana la salar sau la somaj decat sa mearga sa munceasca sa castige un leu cinstit.

Ai dreptate dar mi spart sticla la telefon si nu prea vad in partea de sus.

Hai neam abatut prea mult de la subiect. Stie cineva vrun hidromotor care sa mi se potriveasca la aplicatia mea? (sa pot antrena un lant de drujba)?

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcobi1, on 23 ianuarie 2017 - 20:32, said:

Woow , multam de link , n-am mai vazut asa ceva !!
Oho, aia nu-i nimic!
Dar te descurci tu...Posted Image

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XW8JLdh_V9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/INTDudhTGHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GQUWFzRJRDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lV0UWSyKOeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate