Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Akai as110ra-320

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tevaru99

tevaru99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.04.2015
Salut colegi
Am o problema cu un receiver akai as110ra-320. I l am dat unui prieten în stare de funcționare, are 1 an,  nicio intervenție. Și mi l a adus bușit, cred ca a pus niște boxe pe 4 ohmi,  iar el are 8 minim. Continuam,  acum, pe canalele din fata (front R+L) , când pun boxe,  are doar un gajait supărător,  la vreo 40hz,  nu da niciun semnal de muzica. Tind sa cred ca e de la finalii după placa.  Pe net am găsit doar ca toți finalii sunt TDA 2030A,  dar nu am găsit care sunt cei ai boxelor din fata. Acum,  îmi puteți spune care sunt cei ai boxelor respective? Care a mai întâmpinat probleme,  poate nu e aceasta,  nu știu sigur. Va mulțumesc, dau o bere 🍻

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Daca n-ai schema, ii masori in aer pe toti.

#3
tevaru99

tevaru99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.04.2015
Ajutați ma cu o schema atunci :))

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Vezi tu, legat de Akai, d ecam multi ani a devenit o firma chinezeasca ce, de regula, foloseste scheme vechi pentru produse mai noi. Peste aceasta, mai vine cu un rabat maxim de calitate. Akai a fost un nume odata. Astazi este o rusine. Nu te supara ca-ti scriu astea, doar ca ma doare cand vad cum se duc producatori de renume si vin chinezii replicatori. De ce iti spun astea? Pentru c anu vei gasi schema electrica a dispozitivelor lor, sub seria care apar epe spate.
Uite aici schema finalului. Cel mai probabil, amicul tau a produs un scurtcircuit.

#5
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Ia si schimba-i pe toti, sunt ieftini (vreo 5 lei bucata), poate pui unii de calitate superioara celor pusi de Akai.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Du-l la un service.
Ce experienta in domeniu ai? In depanare electronice, nu in a lipi 2 fire dezlipite.
Nu sunt suficiente un letcon si un MAVO 35.

#7
tevaru99

tevaru99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.04.2015

View PostYOUR_GOD, on 23 ianuarie 2017 - 17:15, said:

Vezi tu, legat de Akai, d ecam multi ani a devenit o firma chinezeasca ce, de regula, foloseste scheme vechi pentru produse mai noi. Peste aceasta, mai vine cu un rabat maxim de calitate. Akai a fost un nume odata. Astazi este o rusine. Nu te supara ca-ti scriu astea, doar ca ma doare cand vad cum se duc producatori de renume si vin chinezii replicatori. De ce iti spun astea? Pentru c anu vei gasi schema electrica a dispozitivelor lor, sub seria care apar epe spate.
Uite aici schema finalului. Cel mai probabil, amicul tau a produs un scurtcircuit.




Într-adevăr,  e cum ai zis tu,  acum am vorbit cu el și mi a spus,  are niște probleme în boxe, la niște filtre,  ceva scurt.  Nu ma deranjează, am dat 100 de roni pe el,  l am luat mai mult pentru o camera cu un LCD vechi,  îl folosesc pe stereo și pâna acum și a scos banii :)))

#8
tevaru99

tevaru99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.04.2015
Am schimbat toți finali,  am găsit cu 4 lei unu+ foita și pasta teromconductoare,  aceeași problema,  gajait mai deranjant în boxe
E o cauza pierduta,  o sa l pasez și eu mai departe, dacă nu îl țin de piese

#9
tevaru99

tevaru99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.04.2015
Revin iar,  am schimbat și un lm din el,  pare ca ala era problema,  nu știu sigur codul,  dar când am vrut sa l dezlipesc a ieșit un picioruș din el
A revenit sunetul,  ca prin minune,  dar acum arde cele doua siguranțe din interior. Continuam diagnosticarea

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Diagnosticarea trebuia s-o faci inainte de-a borfai si hacui pacientul. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate