Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Alegere pantofi alergat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Practic alergatul de anduranta si as vrea sa fac un "upgrade" la niste adidasi sport mai buni.
Ce ati alege dintre http://www.walkmaxx....nning-shoes-2-0 si niste nike-uri de 3-4 milioane pentru alergat?
Mi se pare o diferenta colosala la pret dar vreau sa dau banii si pe ceva calumea, ce parere aveti ?

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pe ce suprafata alergi?

#3
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014

 jegmihai, on 23 ianuarie 2017 - 16:25, said:

Pe ce suprafata alergi?
Pe stadion, este o suprafata pe care ei o numesc zgura dar nu prea este =))

Edited by gabyciobanu, 23 January 2017 - 16:29.


#4
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Ce inseamna pt tine "anduranta"?

Pe ce suprafata alergi?

Eu merg si imi fac analize de alergat si imi iau pantofi in functie de ce am de corectat la cum calc. Este extrem de important sa ai pantofi potriviti mai ales  cand alergi ceva zeci de km pe saptamana.

Si eu si sotul avem Brooks pt alergat pe sosea.
Si pt trail Hoka - the one and only :)

#5
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
hmmm, undeva la 4km pe zi 5 zile pe saptamana

#6
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 gabyciobanu, on 23 ianuarie 2017 - 16:33, said:

hmmm, undeva la 4km pe zi 5 zile pe saptamana


Asta nu e anduranta :) E alergat recreativ :)

Sfatul meu este sa mergi la Interport sau Decathlon (pe unde gasesi scanerele) si sa iti faci o analiza a felului cum calci si in functie de asta sa iti alegi pantofii. Eu de exemplu calc foarte mult pe interior si am pantofi care corecteaza asta. Se vede diferenta de la cer la pamant, mai les pentru distantele mai lungi (>15km).

#7
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Ce i drept, pot sa spun ca sunt un incepator, alerg cam de un an dar vreau sa ajung mai sus ! :)

#8
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
N-am auzit de chestiile alea no-name(si vad ca au doar marimea 45), as merge pe ceva cunoscut de la nike, adidas, asics.

#9
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
O sa merg intr o zi la intersport, mi se pare ca aveau ei un aparat d ala de te suiai pe el dar nu l am folosit niciodata :)))

#10
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 gabyciobanu, on 23 ianuarie 2017 - 16:43, said:

Ce i drept, pot sa spun ca sunt un incepator, alerg cam de un an dar vreau sa ajung mai sus ! Posted Image

Mie pantofii de alergat mi se par extrem de importanti atunci cand incepi sa alergi destul de mult. O postura incorecta duce fara sa vrei la accidentari. Si iste pantofi nepotriviti duc de obicei la postura incorecta.
Mergi se vezi daca gasesti aparat din ala de analizat.
Daca nu gasesti si iti ermiti sa platesti pretul eu as merge pe Brooks sau Asics. Variantele de alergat pe asfalt. Nu trail. Si pe la adidas si nike gasesi variante ok dar trebuie sa cauti sa le deosebesti din multitudinea de modele care nu sunt deloc ok. Doar numele nu garanteaza mereu ca sunt pantofi ok. Si in nici un caz nu le cumpara on line. Mergi si testeaza i in magazin.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gabyciobanu, on 23 ianuarie 2017 - 16:20, said:

Practic alergatul de anduranta si as vrea sa fac un "upgrade" la niste adidasi sport mai buni.
Ce ati alege dintre http://www.walkmaxx....nning-shoes-2-0 si niste nike-uri de 3-4 milioane pentru alergat?
Mi se pare o diferenta colosala la pret dar vreau sa dau banii si pe ceva calumea, ce parere aveti ?

Pe cei de 400-600 lei, daca ai de gand sa alergi constant mai mult de 1km
Musai Mizuno, Saucony, Brooks, vezi si tu ce se potriveste de pe aici (magazinul e pe bd. Unirii aproape de piata Alba Iulia)
http://www.sportguru...alergare/page/2

Nu alege dupa culoare, ci dupa constructia talpii, trebuie sa stai neaparat bine pe talpa, sa nu fie prea ingusti in zona lata a talpii (cum sunt multe perechi de la NIKE, facuti pentru tot poporul).
Nu te lasa orbit de multitudinea de modele si culori, sunt facute sa-ti ia ochii sa nu te uiti cu atentie la ce conteaza si anume - talpa si modul cum se strang pe laba piciorului astfel incat sa nu incomodeze in alergare.
Nu comanda niciodata pantofi de alergare pe net.  Te duci, probezi, vezi ce iti place.  E o investitite de min 5 ani.

 gabyciobanu, on 23 ianuarie 2017 - 17:13, said:

O sa merg intr o zi la intersport, mi se pare ca aveau ei un aparat d ala de te suiai pe el dar nu l am folosit niciodata Posted Image))

Mare grija ce alegi - Intersport sunt slabuti si scumpi pe zona de pantofi sport de alergare buni. Nu prea gasesti modele decat din categoria:  "pentru tot poporul"

Edited by rosix, 23 January 2017 - 17:40.


#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 rosix, on 23 ianuarie 2017 - 17:40, said:

E o investitite de min 5 ani.


Cu asta nu sunt de acord. Nu timpul conteaza ci distanta facuta cu ei.
De obicei se recomanda sa schimbi pantofii la 800-1000 de km. Daca el zice ca alearga 20 de km pe saptamana inseamna ca ar trebui schimbati la an.

#13
asset

asset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.01.2017
Nu stiam asta cu schimbat la 800-1000 de km si pare aberant, incaltamintea de firma nu se rupe fara sa o agati tu.
Nici nu cred ca este sportiv profesionist sa arunce incaltamintea dupa 1 an de folosire.

#14
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Adidas Adizero Mana 6 sau Adidas Supernova Glide 8

Attached Files



#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Conteaza foarte mult suprafata pe care alergi.
Daca e o suprafata dura, iti trebuie pantofi cu calcai inalt si talpa de material care sa absoarba socul (altfel sufera genunchiul).

Acum se promoveaza foarte mult cele de spuma, care sunt un mare pas inainte vs cei clasici si mai ales au devenit foarte ieftini la fabricatie.

Mai exista o alternativa: gel.

Cauta pe net Asics GEL
http://www.asics.com/us/en-us/running

Studiaza asta:
http://www.runnerswo...ation-explained

Vezi cum iti sunt tociti vechii pantofi de alergare.

#16
asset

asset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.01.2017
Am o incaltaminte Lotto, cam asta fiind firma/brandul la care tot incercam sa ma gandesc de 30 de minute, aveam lapsus de imi era rusine sa vorbesc de parca nu aveam incaltaminte originala.
Lotto mi-au parut cei mai potriviti calitate/pret, talpa moale si aderenta.

Am adidas si sunt mai mult de strada, de oras, au talpa cam tare sa alergi pe ei, dar este incaltaminte care sta fixa.
Nike, talpa moale, merg de alergare dar se curata greu, cel putin suprafetele albe freci la ele pana faci panza praf.

#17
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 asset, on 23 ianuarie 2017 - 18:34, said:

Nu stiam asta cu schimbat la 800-1000 de km si pare aberant, incaltamintea de firma nu se rupe fara sa o agati tu.
Nici nu cred ca este sportiv profesionist sa arunce incaltamintea dupa 1 an de folosire.

Nu este vorba ca se rupe. Ci ca isi pierde forma. Se toceste talpa. Pierde aer din permitele de sustinere etc etc etc.

Sotul meu este ultra runner. Alearga peste 6000 de km pe an. Si da le schimba cand se tocesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate