Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ski-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
danielscofield

danielscofield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.10.2016
Salutare de curand m-am mutat in Munchen asa ca am acces la partii de 5 stele in Austria si in Germania. Mi-am cumparat niste ski-uri de pe ebay Head la un pret destul de bun 72 de euro insa cred ca nu sunt potrivite pentru mine.
Nu stiu la ce nivel ma aflu as spune ca incepator avand in vedere ca pot sa ma opresc pot sa fac curbele si ma pot da pe negru insa stau prost la stabilitate , la o tura pana jos deobicei mi se inchesteaza ski-urile intre ele dar pot redresa situatia , intr-o zi intreaga cad de cam de 2-3 ori , am probleme cand sunt damburi dar ma pot redresa.

Nu prea ma pricep la ski-uri asa ca va intreb pe voi aici.
Ski-urile au lungimea de 170 , radius 15,4 si dimensiunea 112 66 98 astea cred ca se refera la latimi.
Am greutatea de 78 kg si inaltimea de 178

Nu imi dau seama daca sunt potrivite pentru mine pentru ca le controlez greu, probabil ar fi potrivite daca as fi profesionist .
Ce am vazut la majoritatea este ca au botul mult mai lat decat al meu.
Ce parere aveti?

Attached Files



#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Dupa dimensiuni ski-urile sunt compatibile. Radius-ul este unul universal (medium) care iti permite curbe lungi cat si scurte (rotatii scurte cat si lungi) in functie de latimea pistei cat si de dificultatea acesteia. Si lungimea este ok. Ce ma gandesc este faptul ca poate trebuiesc unse, sau calibrate.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
danielscofield: parerea mea este sa mergi mai des la partie....
raspunsul o sa vina de la sine !

#4
danielscofield

danielscofield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.10.2016
Le-am uns, la ce te referi ca trebuie calibrate? poti sa-mi dai mai multe detalii.
Am uitat sa specific ceva, sunt foarte dure se idoaie destul de greu.

Edited by danielscofield, 23 January 2017 - 14:08.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sunt perfecte pentru un incepator (eu schiez cu unele de 2 m).
Fa mai des cristiane (asa se spune cand iei curbe) si vei reduce viteza si vei controla schiurile mai bine.
Apasa 80-90% numai pe schiul din vale cand faci cristiane, asa vei avea stabilitate si control.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 danielscofield, on 23 ianuarie 2017 - 13:35, said:

Salutare de curand m-am mutat in Munchen asa ca am acces la partii de 5 stele in Austria si in Germania.
Ce parere aveti?

Avand in vedere cele de mai sus,iti recomand sa contactezi instructorii de ski (parca monitori le zice) de pe acele partii.
Garantat ca au mai multe idei si sfaturi decat oricine de pe forum.

 danielscofield, on 23 ianuarie 2017 - 13:35, said:

...avand in vedere ca pot sa ma opresc pot sa fac curbele si ma pot da pe negru insa stau prost la stabilitate ,

FelicitariPosted Image

#7
danielscofield

danielscofield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.10.2016

 Quantum, on 23 ianuarie 2017 - 14:11, said:

Sunt perfecte pentru un incepator (eu schiez cu unele de 2 m).
Fa mai des cristiane (asa se spune cand iei curbe) si vei reduce viteza si vei controla schiurile mai bine.
Apasa 80-90% numai pe schiul din vale cand faci cristiane, asa vei avea stabilitate si control.
Reusesc sa fac asta, din tutorialele pe care le-am vazut pe internet am inteles ca toata miscarea trebuie facuta din picioare putin lasat pe genunchi pe partea din fata a ski-urilor insa am tendinta sa sa ma rotesc si din restul corpului. Inca n-am ajuns sa am o senzatie de stabilitate, cand merg pe ski-uri sunt intr-un proces continuu de greseala redresare greseala redresare, prin stabilitatea si trebuie sa ma opresc sau sa reduc viteza si simt presiunea mare si putina durere pe muschii picioarelor.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Lungimea pare buna, la restul nu ma pricep.
Dar claparii tai ce flex au?
Nu cumva sunt prea moi pentru tine?
Un flex de 80-90, maxim 100 cred ca ti-ar fi potrivit.

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Claparii cum iti vin pe picior ? Cum sunt reglati si ce flex au ( asa cum bine a intrebat colegul mai sus ) ?
Care este nivelul tau ca si schior ?

#10
danielscofield

danielscofield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.10.2016

 adisz, on 23 ianuarie 2017 - 14:22, said:


Avand in vedere cele de mai sus,iti recomand sa contactezi instructorii de ski (parca monitori le zice) de pe acele partii.
Garantat ca au mai multe idei si sfaturi decat oricine de pe forum.



FelicitariPosted Image
M-am gandit la asta, deja si stiu engleza la nivel de mediu as prefera sa gasesc un instructor roman.
Cum as putea da de un instructor roman in Germania sau Austria. Cunoasteti pe cineva?

#11
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Daca ai ocazia imprumuta sau inchiriaza o pereche de schiuri de 1.62-1.65 m si vezi daca le poti controla mai bine.
Claparii trebuie stransi foarte bine pe tibie, sa nu ai joc in ei, pentru a putea transmite cat mai bine miscarea piciorului in schiuri.
In rest - exerseaza si daca nu progresezi apeleaza la un monitor.

#12
danielscofield

danielscofield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.10.2016
Cred ca sunt incepator spre mediu claparii au flexul de 75 salomon.
Cred ca sunt foarte putin mari, cand stau in pozitia relaxat abia ating varful. Daca ii strang mai tare vin fixi pe picior dar ma doare piciorul.

Edited by danielscofield, 23 January 2017 - 14:31.


#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pentru inceput apeleaza la un monitor , nu fa de capul tau ca inveti deprinderile prost si apoi iti va fi f dificil sa te dezveti .

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 danielscofield, on 23 ianuarie 2017 - 14:29, said:

Cred ca sunt incepator spre mediu claparii au flexul de 75 salomon.
Cred ca sunt foarte putin mari, cand stau in pozitia relaxat abia ating varful. Daca ii strang mai tare vin fixi pe picior dar ma doare piciorul.
Ei vezi?, de aici incepe problema ta.
Contactul tau cu schiurile se face prin intermediul claparilor, care iti sunt nepotriviti.
Sunt mari, deci pierzi din control (piciorul se misca "liber" in clapar, deci nu controleaza schiul eficient) si zic eu ca iti sunt prea moi.
Schimba-i.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 danielscofield, on 23 ianuarie 2017 - 13:35, said:

Nu prea ma pricep la ski-uri asa ca va intreb pe voi aici.
Ski-urile au lungimea de 170 , radius 15,4 si dimensiunea 112 66 98 astea cred ca se refera la latimi.
Am greutatea de 78 kg si inaltimea de 178
Iti trebuie 1.90 - 2m la schiuri. Trebuie sa ajunga la varful degetelor bratului ridicat dar nu la maxim ci flexat natural, ma rog e o chestie cum se masoara, vezi pe net.
Calibrarea de care vorbea colegul se refera probabil la intretinere la canturi care trebuie ascutite si suprafata de alunecare care daca are zgarieturi peste o limita trebuie replastifiata, e o tehnica.
1.70 sunt in general schiuri pentrui cei de 12-14 ani. cu 1.50 inaltime.

Edited by andreic, 23 January 2017 - 14:49.


#16
danielscofield

danielscofield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.10.2016

 cobi1, on 23 ianuarie 2017 - 14:33, said:

Pentru inceput apeleaza la un monitor , nu fa de capul tau ca inveti deprinderile prost si apoi iti va fi f dificil sa te dezveti .
In Austria cred ca o ora de ski este cel putin 50 de euro si as prefera sa fie roman desi stiu engleza nivel mediu. Cunoasteti vreun monitor in Austria sau cineva experimentat?

#17
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
daca sunt aproape cat tine sunt bune,eu asa fac

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 andreic, on 23 ianuarie 2017 - 14:47, said:

Iti trebuie 1.90 - 2m la schiuri. Trebuie sa ajunga la varful degetelor bratului ridicat dar nu la maxim ci flexat natural, ma rog e o chestie cum se masoara, vezi pe net.
Calibrarea de care vorbea colegul se refera probabil la intretinere la canturi care trebuie ascutite si suprafata de alunecare care daca are zgarieturi peste o limita trebuie replastifiata, e o tehnica.
1.70 sunt in general schiuri pentrui cei de 12-14 ani. cu 1.50 inaltime.
Pentru ce-i trebuie lui, lungimea schiului e de-ajuns sa se incadreze undeva intre barba si nas.

"Carvurile sunt schiurile cele mai subțiri în zona legăturilor. Sunt mai late la vârf și în partea din spate. Dimensiunea acestor schiuri este cu 20-30 centimetri mai mică decât a celor clasice și ar trebui să fie aproximativ egală cu înălțimea ta. Ca regulă generală, carvurile ar trebui să ajungă între nas și bărbie, dacă ești începător, și în zona frunții, daca ești un schior mediu-avansat."

http://ski-si-snowbo...despre-ele-1777

Edited by sfantu.dracu, 23 January 2017 - 14:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate