Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Export Romania -> UE

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Twodoor

Twodoor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2007
Salut,

Stie cineva procedura de export pentru un autovehicul nou cumparat din romania?

Cum/cand se radiaza?

Pot lua numere de export/tranzit si sa merg cu ea pe roti pana in Germania/luxemburg/belgia? Daca nu, stiti firme care se ocupa de asa ceva si cam la ce pret ar ajunge? (care sa ofere asigurare pentru transport, etc)

Prin minune, contra cost s-ar ocupa dealerul din romania sa livreze el masina in alta tara UE?

Multumesc

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Presupunand ca ai cumparat masina de la dealer:
  • o inmatriculezi temporar in Ro (daca nu ma insel, e un formular special pentru masinile care vor fi scoase din tara) si apoi o inmatriculezi in tara care vrei (ca a doua inmatriculare)
  • varianta transport (firme auto nu stiu sa-ti recomand), doar am vazut in ultimile zile,  mai multe vagoane CFR cu Dacia Duster pe ele (la fel, nu stiu detalii, dar poti intreba la CFR Marfa la cat te-ar duce la bani si timp).


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Pe platforma,transportul unei masini (SH) din Europa de vest costa,in functie de distanta,pana pe la 450 de euro.
Asta-i suma pe care trebuie sa o platesti si daca vrei sa scoti masina din tara.Ai trecut Belgia,deci s-ar putea ca 350-400 de euro sa ajunga.

Edited by adisz, 23 January 2017 - 13:27.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Sunt o grămadă de samsari care merg cu remorci goale să aducă cazane din Vest. Te înţelegi cu unul să-ţi transporte maşina, dacă merge în zona unde vrei tu.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
mare grija cu tva-ul - chiar daca l-ai platit in romania, va trebui sa-l platesti din nou in tara unde exporti masina, iar apoi sa ti-l recuperezi pe cel platit in romania.

#6
Twodoor

Twodoor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2007

View Postborn2lose, on 23 ianuarie 2017 - 14:06, said:

mare grija cu tva-ul - chiar daca l-ai platit in romania, va trebui sa-l platesti din nou in tara unde exporti masina, iar apoi sa ti-l recuperezi pe cel platit in romania.


Asa este, daca reusesc sa rezolv treaba cu exportul intr-o maniera mai eleganta (contract cu o firma de transport autorizata, fac CMR, etc) am inteles ca pot rezolva la dealer sa o cumpar direct fara TVA, in felul asta nu ma mai complic cu returnarea. Problema cea mai mare e ca nu reusesc sa gasesc o firma pentru transport, care sa in stare sa se ocupe de asta si sa imi ofere si incredere. Prefer sa platesc o asigurare pentru transport si sa stau fara griji.

Referitor la ce a zis mihai, stiu ca sunt o multime de samsari dispusi sa transporte, dar sincer nu prea am incredere in ei, prefer sa platesc pentru linistea mea.

Daca aflu detalii suplimentare va tin la curent, poate vor mai fi si altii in situatia mea

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Ai gasit oferta asa buna in tara sau de ce te complici asa ?

#8
Twodoor

Twodoor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2007

View Postsirgoofy, on 23 ianuarie 2017 - 16:59, said:

Ai gasit oferta asa buna in tara sau de ce te complici asa ?

Cam da, o Mazda 3 in echiparea pe care o doresc e cam cu 2500 euro mai ieftina in Romania + poate se mai poate negocia putin
Un alt exemplu e un ceed sw 1.6 DSL echipare de top, care ajunge cam cu 4000e+ mai ieftin in Romania.

Am comparat optiunile intre ele cand am facut calculele asta, pentru ca nivelele de echipare sunt putin diferite. Dar diferenta de pret rezulta si din pretul efectiv al optionalelor. De ex: Vopsea metalizata in romania ~100 euro (la kia). Aici e 450 euro. Lista poate continua, iar majoritatea optionalelor au pretul cu peste 50% mai mare aici.

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Nu o sa pierzi cateva procente si la diferenta de TVA?
Sa o inmatriculezi 6 luni in Ro si sa circuli asa afara pana la urmatorul concediu nu e o solutie ?

#10
Twodoor

Twodoor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2007

View Postbolo, on 24 ianuarie 2017 - 09:59, said:

Nu o sa pierzi cateva procente si la diferenta de TVA?
Sa o inmatriculezi 6 luni in Ro si sa circuli asa afara pana la urmatorul concediu nu e o solutie ?


Nope, din fericire chiar castig putin. TVA-ul este de 17% aici, deci inca un motiv in plus sa fac asta. As putea sa o inmatriculez in romania si sa circul cu ea asa pur si simplu dar as prefera sa fiu in legalitate.

#11
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
O poti inmatricula in Ro si apoi in alta tara pastrand numerele de Ro, cunosc astfel de cazuri Ro-Irlanda, cand veneau in tara puneau numerele de Ro, sapa prin legislatie!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate