Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recuperare taxa inmatriculare masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012
Buna ziua,

Am cumparat o masina noua in 2016 si am platit 1300 ron taxa de inmatriculare. Am facut cerere catre ANAF sector 6 si mi-au dat un raspuns cum ca nu pot sa imi returneze banii platiti, desi toata lumea zice ca taxa e ilegala.
Atasat este raspunsul lor, am rugamintea pentru cine stie,  sa imi spuneti ce pasi sa urmez pentru a deschide actiunea in instanta pentru recuperarea banilor, eu nu am experienta cu judecatoriile - nu am mai avut niciodata.

Daca topicul meu este deschis in sectiunea incorecta,imi cer scuze si rog un moderator sa-l mute.

Attached Files



#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu a zis nimeni ca taxa a fost ilegala...
poate asa ai inteles tu...
alta taxa de prima inmatriculare s-a returnat! aia pana in 2013
nu asta! (timbru de mediu) timbrul de mediu e foarte legal... doar ca s-a renuntat la el!
nu te mai lua dupa ce zice toata lumea sau fii mai atent ce zice macar...

Edited by Nero-d, 23 January 2017 - 12:42.


#3
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006
Timbrul de mediu, declarat ilegal de Comisia Europeană

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ma intereseaza si pe mine! Stiam ceva ca cei din 2016, care au platit taxa nu isi pot recupera banii, decat prin hotararea instantei. Cei care au platit in anii trecuti se pare ca isi recupereaza banii in 5 ani, in transe.

Edited by arab, 23 January 2017 - 12:48.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
De unde ati scos voi anii astia? din burta? Cine a platit taxa din 2007 cand a fost prima data introdusa si pana in 2013 (1 martie parca) isi poate recupera banii. Cine a platit taxa auto din 2 martie 2013 si pana in 1 februarie 2017 cand s-a scos nu isi poate recupera banii, inca.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdr_agosh82, on 23 ianuarie 2017 - 12:47, said:

Timbrul de mediu, declarat ilegal de Comisia Europeană

Avand in vedere ca noi platim taxe si impozite in Romania si nu in UE,trebuie sa ne conformam.Ca zice UE ce zice,este foarte bine.Dar penrtu cetatenii romani este important ce zice Romania.Ori in acest caz,Romania inca n-a zis nimic.

View Postarab, on 23 ianuarie 2017 - 12:48, said:

Ma intereseaza si pe mine! Stiam ceva ca cei din 2016, care au platit taxa nu isi pot recupera banii, decat prin hotararea instantei. Cei care au platit in anii trecuti se pare ca isi recupereaza banii in 5 ani, in transe.

Este asa cum zice Nero-d.Momentan,perioada 2013-2016 este incerta.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Normal! Trebuie sa stam la rand doar in Romania si e coada, nu gluma!

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdr_agosh82, on 23 ianuarie 2017 - 12:47, said:

Timbrul de mediu, declarat ilegal de Comisia Europeană
Nu timbrul de mediu e ilegal, ci metoda de aplicare in Romania.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Odata cu intrarea in vigoare a legii nr. 1 / 2017, nu va mai exista procedura administrativa de recuperare a taxei de inmatriculare si toata lumea va trebui sa se adreseze instantei. Se poate deschide actiune de recuperare a timbrului de mediu si acum, in baza hotararii CJUE, iar sansele de succes sunt 100%. Durata insa e incerta.

Edited by bladhaund, 23 January 2017 - 14:05.


#10
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Sunt putin offtopic si imi pare rau, dar ma arde tare rau curiozitatea ce masina ti ai luat in 2016 de a trebuit sa platesti o taxa asa mare.

#11
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012
Deci taxa platita in 2013-2016 e inca incerta
Am inteles. Multumesc de lamurire.

Exista totusi cazuri in care cineva a dat statul in judecata si a castigat pentru o taxa platita in intervalul asta ? In instanta castigi daca actionezi?

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postbladhaund, on 23 ianuarie 2017 - 14:04, said:

Odata cu intrarea in vigoare a legii nr. 1 / 2017, nu va mai exista procedura administrativa de recuperare a taxei de inmatriculare si toata lumea va trebui sa se adreseze instantei. Se poate deschide actiune de recuperare a timbrului de mediu si acum, in baza hotararii CJUE, iar sansele de succes sunt 100%. Durata insa e incerta.
M-am saturat de atatea dezinformari de pe internet!
Azi am fost ala anaf si mi-au dat sa completez cererea pentru recuperarea taxei de inmatriculare pe care am platit-o in 2010 (cum s-o fi numit ea atunci).Nu conteaza ca nu mai am chitanta (am pierdut-o) si nici ca ei nu mai au arhiva din 2010.Mi se va restitui!

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
A ARS ANAFUL PE LA VOI, SAU CUM?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate