Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Retea de hotspot

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
laurentiuboici

laurentiuboici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2017
Salut prieteni,

Locuiesc in strainatate si aici netul costa de te ia dracu, vreau sa-mi fac o mica afacere din asta, sa fac o  retea de hotspot de vreo 200 - 300 useri care sa se logheze direct pe baza de IP. Ce echipament mi-ar trebui pentru inceput,sau daca vreunul din voi ati facut o astfel de retea ce ma sfatuiti sa folosesc pentru inceput.
Multzam de raspuns.

#2
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 laurentiuboici, on 23 ianuarie 2017 - 02:05, said:

sa fac o  retea de hotspot de vreo 200 - 300 useri care sa se logheze direct pe baza de IP. Ce echipament mi-ar trebui pentru inceput,


#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
E posibil si cu routere mai slabe, dar o sa stati sa se incarce o pagina cum stateau batranii pe vremea comunismui la coada pt. paine.
Iti trebuie ceva puternic, si net care sa suporte asemenea multitudini de pachete trimise/primite.
Specificatii?

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ti-am raspuns si in celalalt post identic.
Nu inteleg de ce deschizi 2 topicuri cu acelasi subiect .

PS.- Banuiesc ca daca asta ar fi fost o afacere profitabila acolo , ar fi luat un bastinas problema la rezolvat .
Ti-ai pus problema de unde iei banda de net pe care vrei sa o imparti la aia 2-300 de clienti ? Si eventual cat ar costa ?

#5
laurentiuboici

laurentiuboici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2017
Salut, am postat la mai multe topicuri ca nu am gasit unde sa deschid eu un topic nou, scuze! Ca si buget nu am unul stabilit, ma gandesc pana in 1000$

...nu stiu inca locatia o sa stau intr-un orasel,fara zgarie nori ca sunt in USA (inchiriez duar din 10 februarie) aici se practica stfel de servici,adica provider de cartier, ai net wifi de la un provider care il gasesti duar in cartierul ala,are el si fibra optica sau altfel de conexiuni dar nu-l gasesti in tot oresul, el iti da wifi in cartierul tau si poti sa cumperi cu ora cu ziua cu luna etc, are mai multe optiuni, dar si la ei daca ai net pe zi si pleci din cartier la revedere nu mai ai conexiune, chiar daca ai platit. In ceea ce priveste providerul au fibra optica si aici cu 1000mb/s la 200$/luna. Chiar daca nu ma adresez la 300 useri de la inceput,vreau sa le dau calitate, adica mai putini dar sa aibe net cand se conecteaza, pentru inceput fac o retea mai mica sa vad impactul si daca treaba merge si am cereri o maresc cu echipament mai puternic, reteaua sunt hotarat sa o fac o fac si sa stiu ca manca pita cu sare. Va intreb pe voi ca aici toate serviciile costa de minim 5x ca si in Ro, adica daca in Ro e 100 lei aici minim minimorum e 500 daca nu 1000. Asadar daca ma puteti ajuta cu experienta voastra sa-i dam bataie.
Multumesc frumos.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
echipamentul de wi-fi ar trebui sa fie ultima ta grija - intai intereseaza-te de firma, autorizatii pt asa ceva, soft de management al clientilor, solutie de billing, echipa de suport... e mult pana departe    :)

#7
laurentiuboici

laurentiuboici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2017
...dragii mei, celor care imi raspund ii rog din tot sufletul sa fie pe subiect, am postat special pentru a avea o idee cat mai clara despre retea si atat!!!! Daca mai tra sa va dau detalii cereti-mi dar sa nu deviem de la subiect!!! Unde o culca pe soacra-mea, cum ma inscriu la fortele de munca si alte griji ale mele,va rog sa nu le dicutam.

Multumesc frumos de intelegere.

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
In primul rand trebuie sa te pui la punct cu legislatia locala in domeniu.
Legislatia americana difera fata de cea europeana , atat in ce priveste frecventele utilizate , cat si puterile in antena. E vorba de FCC .
Apoi stabilesti ce potentiali clienti o sa ai . Statici , adica o sa-i pui un echipament pe casa aluia si tragi cablu in casa , sau mobili ,sa se plimbe ala cu telefonul prin cartier si sa stea pe net Pe urma ai nevoie de unul sau mai multi piloni , turn , cladiri inalte pe care sa poti monta echipamentul .
E destul pana la a cumpara echipamentele. O sa ai nevoie de angajati, oameni care macar sa stie cu ce se mananca o asemenea retea .
O sa ai nevoie de un proiect cu amplasarea echipamentelor, iar asta se poate face doar daca ai locatiile pe harta .

Edited by ndor, 23 January 2017 - 16:12.


#9
laurentiuboici

laurentiuboici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2017
@ndor, despre retea sti sa-mi spui ceva, legat de echipament? ca sa-ti raspund punctual:
- nu am angajati,vreau sa fac eu
- vreau sa fac la negru, nu ma intereseaza legislatia
- nu am nici un turn,altul decat balconul meu
- clientii sunt vecinii sau cei de la magazinele din zona
- nu pun echipament decat la mine in casa
Daca mai e ceva intreaba-ma daca nu spune-mi un echipament adecvat despre reteaua care ti-am descris-o.
Multzam

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Pot sa-ti spun orice doresti despre echipamente dar din ce ai insirat acolo deduc urmatoarele :
- daca faci tu singur si nu ai idee ce faci nu o sa mearga nimic
- ce cunostinte ai despre retele wireless , in afara de routerul din casa ?
- la negru ...in america ...? Pariu ca in 20 de zile te trezesti cu politia si fiscul la usa  Aia nu prea se joaca cu asa ceva . Si daca mai ai si un control de la FCC...care e un fel de ANCOM al nostru ....!!
- ok, pui in balcon dar o sa dai net probabil la cativa clienti si probabil nu cine stie ce calitate
- daca nu pui decat la tine in casa, clientii cum or sa aibe acces la serviciul oferit de tine ? Si cu ce ?
Citeste cu atentie ce am scris mai sus .
Sunt destui producatori locali de echipamente si distribuitori. Depinde in ce zona esti . Cauta de exemplu https://www.ubnt.com/

Edited by ndor, 23 January 2017 - 16:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate