Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Upgrade laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
Am un laptop Dell Vostro 3550 cu urmatoarea config

procesor i5 2430M 2.4 Ghz turbo 3.0 Sandy Bridge
ram 6 GB ddr3
video integrat Intel HD 3000 + placa video dedicata Radeon HD 6630M 1 GB ddr3 128 biti 25,6 Gb/s

acuma ce ma intereseaza e daca merita sa dau o diferenta de 400 ron sa cumpar un Asus X555L cu urmatoarea config

procesor i5 5200U 2.2 Ghz turbo 2.7  Broadwell
ram 4 GB ddr3
placa video Nvidia geforce 940M 2GB ddr3 64 biti

din ce am tot citit Nvidia 940M ar fi clar mai buna ca 6630M dar asta in teste sintetice pt ca in jocuri nu stiu care ar fi diferenta reala de FPS
plus ca HD 6630M e pe 128biti fata de 64biti Geforce 940M ... avantajul la 940M e frecventa ridicata a memoriei si faptul ca e de 2GB plus ca e mai noua tehnologia etc



[ https://s23.postimg.org/r7fijy3vv/nvidia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




merita sa fac tranzactia ? sau e prea mica diferenta de performanta ?

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
La ce folosesti laptop-ul?

#3
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
gaming in general si browsing

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
940M e cu destul peste 6630M, indifirent de test / joc.
Per total, sa zic ca diferenta aia de pret mi se pare ok, daca stii ce cumperi.

X555-ul nu-i la fel de bine construit ca Vostro-ul tau, dar e okish.
Doar sa fie in stare buna, fara hibe.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
la 400 lei diferenta merita categoric. Ai o generatie mult mai noua la procesor si integrata, consuma mai putin, ii mai poti adauga 4gb ram cu 100lei... si placa video e mai buna.

#6
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
am mai aflat cateva aspecte referitoare la acel Asus

cei 4 GB de ram sunt lipiti pe placa de baza.... asta nu prea e ok
bateria laptop-ului e incorporata in carcasa... daca vreau sa o inlocuiesc tre sa desfac laptop-ul
display TN cu vizibilitate slaba
iar procesorul ala care teoretic ar trebuii sa fie mai bun ca Sandy Bridge-ul de pe Dell a scos in Cpu Queen  17.000 de punte fata de 19.000 pe Dell

in afara de placa aia video nu mi se pare cu nimic mai bun ... in cazul asta mai bine mai pun ceva bani in plus sa cumpar ceva mai performant

ca fapt divers gasisem la cineva tot un Dell nu mai stiu modelul stiu doar ca era un i7 procesorul iar placa video era un Quadro de 2GB respectivul cerand undeva la 3500 ron pe laptop in magazin nou fiind cam 8900 NOU

stiu ca placile Quadro sunt placi profesionale folosite pt proiectare etc ... dar ma gandesc nu ar fi bune si pt gaming ?

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 monolite, on 23 ianuarie 2017 - 14:12, said:

dar ma gandesc nu ar fi bune si pt gaming ?
Poate doar unele Quadro high-end, dar nu este cazul aici.

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cand va vad cu scoruri din CPU Shit, Boss, Quen si mai stiu eu ce alte site-uri de "teste" imi vine sa mor.
Te intereseaza punctele intr-un amarat de test, facut pe platforme diferite, ce-ti compara mere cu pere si da rezultate in castraveti sau ce stie sa faca procesorul ala.

Hai s-o luam simplu: 3 generatii diferite, cu salt de performanta de 10%, 5% si inca 5% la nivel de IPC.
Avem 20% performanta in plus per nucleu, la aceeasi frecventa. Discutam de 300Mhz diferenta, din 3000MHz cat ai acum, deci 10%. Tot ajungem la 10% in plus, printr-un simplu calcul. Nu-i cel mai bun rezultat, dar ca idee, mai slab nu are cum sa fie, cel mult la acelasi nivel. Apoi vine partea funny: oricum nu-i simti.

RAM incorportat ... who cares. N-am mai vazut modul de RAM busit de ani buni.
Baterie nedetasabila, aia e, bagi surubelnita in el si o schimbi, ca oricum garantie probabil nu mai are.
Ecran TN: pai ce vrei de la un amarat de laptop low-cost?

Vrei sa te joci, scoate 4-5.000 lei si ai laptop de gaming.
Vrei sa te joci ieftin, i-ati desktop, ca n-ai laptop de gaming ieftin, e o prostie.

PS: Quadro-urile sunt profesionale, se bazeaza pe soft, nu pe performatna bruta.
Placi video de 2.000-3.000 lei, desktop, au performanta de GTX-uri de 500 lei in gaming. Da, castigi un laptop sanatos, dar probabil mai slab in jocuri decat ce ai acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate