Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Caut Tuner Pioneer nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sorinduru

sorinduru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2009
Salut. Am primit cadou fara posibilitatea de a alege un Amplificator Pioneer A-20-K, 2 x 50W, negru si o pereche de boxe PIONEER CS-5070 (http://mediagalaxy.r...k-2-x-50w-negru). Poate nu sunt combinatia ideala si nici cele mai bune boxe, (pe net am citit fel si fel de review-uri unele bune, altele recomandau boxe de la 2000 lei in sus - dar in fine, cadoul e cadou) insa de doua saptamani de cand le am pe mine ma multumesc.
Acum ma uit sa-mi achizitionez un CD player, si as merge tot pe linia Pioneer, si m-am orientat catre CD Player Pioneer PD-10-K (http://mediagalaxy.r...pioneer-pd-10-k) sau CD Player Pioneer PD-10 (https://www.avstore....er-pd-10/#tab-2).
Insa am o dilema, as dori si un tuner. Un tuner dedicat Pioneer, nou, cam din aceeasi linie, gama si culoare nu am gasit. Asa ca ma gandesc la un receiver stereo tot Pioneer.
As dori un receiver stereo (nu vreau mai mult de 2 boxe stereo) nu ma intereseaza puterea, vreau ca amplificatorul sa faca treaba asta, sa acepte TV, restul nu ma intereseaza, cd playerul il voi conecta la Amp., la fel si PC, si Pick-up cand voi avea. De receiver am nevoie doar intrare TV, si Radio, si sa fie stereo si Pioneer. Nou.
Din ce am citit pe net, receiverele cam accepta orice intrare (tv, aux, phono, cd, hdmi etc) sunt multifunctionale dar nu exceleaza la partea de amplificare, adica poate ridica puterea sunetului insa nu si calitatea.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Să înțeleg că amplificatorul nu are intrare pt TV?
Cu receiver și amplificator, una peste altalta, te complici inutil.
Pentru sfaturi competente, îți recomand să iei legătura cu cei de la avstore. Prin martie 2016 eram și eu în ceață, dar m apelat la ei și am mers pe mâna lor, totul fiind ok.
Vrei un player, am vrut și eu. Dar voiam și share în rețea și ceva mai spre multimedia, așa că am luat un blu Ray player.
Pentru ce vrei tuner?

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista receivere stereo cu intrare HDMI ,daca asta se vrea. Orice receiver multicanal decent functioneaza bine si in modul stereo ,fara nicio problema. Problema ar fi scoaterea unui semnal audio din TV ,tinant cont ca la astea noi exista doar iesire digitala.
In alta ordine de idei ,intr-adevar acele boxe nu sunt slabe ,sunt foarte slabe ,niste lazi cu difuzoare. Asta e. Cine a luat n-a stiut. Mult mai bine ieseai calitativ cu o pereche de Magnat MMS 802.
Daca te gandesti la achizitionarea unui CD player si a unui tuner Pioneer crezand ca esxista vreo campatibilitate de marca te inseli. In afara de partea de aspect/design si eventual de faptul ca poti folosi o singura telecomanda ,in rest nu exista incompatibilitati intre produse de la marci diferite.

Edited by edigee, 23 January 2017 - 11:58.


#4
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Un player care are si internet radio este pioneer n 50 a, dar are si multe alte facilitati . Il poti găsi pe e... Cu pret redus. Poate fi folosit si ca DAC având atât intrări cat si iesiri digitale.

#5
sorinduru

sorinduru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2009
Cine a cumparat pentru mine sistemul asta stia ca sunt oarecum audiofil, si a crezut ca face un bine. Nu am ce sa-i reprosez, asta e. Ma voi folosi de ele.
Amp. nu are intrare hdmi, doar RCA. O sa iau doar un cd player si raman asa. Tv-ul il voi schimba ca e de 7 ani totusi, iar daca e sa-l mai pastrez ...nu stiu, iau un soundbar. Initial ma gandisem la un tuner dedicat din comoditate, dar amp-ul il pot tine conectat la PC prin Aux si am plaja deschisa la orice ...radio, youtube etc.
Ramane sa vad cu boxele cum fac. Se aud foarte ok, detaliat, si mediile si inaltele, sunetele joase destul de puternice incat le mai ameliorez din amp. Cand voi avea ocazia sa aud si alte boxe, cum ar fi acele magnat de mai sus mentionate si diferenta e uriasa, le voi schimba.
Doresc un CD player tot Pioneer pentru ca la acelasi pret nu difera de Yamaha, Denon, Onkio. Si da si mai bine urmand acelasi design. Ma gandeam la un tuner Vintage, luminat cu scala. Sunt destule, arata deosebit si ar da o nota aparte asezat deasupra. Doar ca nu prea am incredere in astea sh vintage din ani 70...nu stiu daca sunt "coapte" pe dinauntru, iar la electronica nu ma pricep deloc sa le repar.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006

View Postedigee, on 23 ianuarie 2017 - 11:56, said:

Nu exista receivere stereo cu intrare HDMI ,daca asta se vrea. Orice receiver multicanal decent functioneaza bine si in modul stereo ,fara nicio problema. Problema ar fi scoaterea unui semnal audio din TV ,tinant cont ca la astea noi exista doar iesire digitala.
Exista receiver stereo cu intrare HDMI, dar are un pret...  http://www.jack-fi.r...rcam-fmj-sr250/

Edited by baribalu, 23 January 2017 - 15:59.


#7
sorinduru

sorinduru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2009
Probabil ca o sa ma risc la un tuner sh. Am văzut diverse chestii pe Powerzone.com
Insă dupa ce iau acel cd-player.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Cum ziceai ,sunt cam coapte ,trebuie facut un recap(schimbat condensatori) ,operatiune nu foarte scumpa. Totusi recomand un tuner digital ,se gasesc o gramada generatie '90.

#9
sorinduru

sorinduru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2009
Ma gadeam sa incerc o solutie mai complexa, sa incerc sa vand Amp. Pioneer A-20-K, si sa mai pun ceva banuti si sa-mi iau un receiver stereo, avand 2 boxe.

#10
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
O alta varianta este sa ti iei un radio tuner de la onkyo. Cele doua firme sunt de putin timp sub aceeasi umbrela. Se observa ca si produsele lor se aseamănă de la o vreme. Cred ca e pe la 1200lei. Eu am modelul t 4030


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postsorinduru, on 23 ianuarie 2017 - 21:27, said:

Ma gadeam sa incerc o solutie mai complexa, sa incerc sa vand Amp. Pioneer A-20-K, si sa mai pun ceva banuti si sa-mi iau un receiver stereo, avand 2 boxe.
E o idee buna. Poti lua si unul chiar cu DAC integrat( de la Onyo si mai ales de la Yamaha) ,plus alte functii gen wireless ,bloototh ,airplay ,etc. Exista ceva modele ,chiar multisoare. In acest fel poti scoate semnal digital direct din pc/laptop ,se va auzi mai bine decat dintr-o placa audio medie prin analog. Asta pana iti iei un CD player sau un BD player bun pe partea de audio(exista modele pe la Panasonic ,Pioneer sau Sony chiar).

Edited by edigee, 23 January 2017 - 22:49.


#12
sorinduru

sorinduru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2009

View Postoctaviancosminsem, on 23 ianuarie 2017 - 22:43, said:

O alta varianta este sa ti iei un radio tuner de la onkyo. Cele doua firme sunt de putin timp sub aceeasi umbrela. Se observa ca si produsele lor se aseamănă de la o vreme. Cred ca e pe la 1200lei. Eu am modelul t 4030
Da, asa ceva da!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate