Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Recomandare pat 200x140

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
FUHRER

FUHRER

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.05.2006
Buna tuturor,

   Va solicit o recomandare pentru un pat de 140x200 care sa nu scartie sa reziste la apx. 160 kg sarcina. Nu cunosc musai tehnologiile folosit in prezent, cadru lemn, metalic, dar vreau ceva solid pe care sa pot pune si o saltea klumea. Nu am un orizont de pret pt ca nu prea stiu caracteristile lor din prezent, dar sa fie peste 1000 Ron si musai de calitate.

Pls. Help!

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu vei gasi un pat in comert sa faca ce vrei tu. va trebui sa-l faci pe comanda si cu simt de raspundere. Eu mi-am facut 4 paturi in casa din lemn, nu avem nici unul 160 de kg, dar am vrut sa fie solide si sa nu scartaie. Am sarit 4 insi in pat sa le testez, aproximativ 500 de kg. Proiectate sa reziste, vb reclamei.

Edited by usrnm, 23 January 2017 - 08:05.


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
un singur sfat pot sa-ti dau
pentru somiera, foloseste scandurile de la ikea! (in nici un caz somiere cu lamele)

Edited by Nero-d, 23 January 2017 - 08:23.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006
Am si eu un sfat,dar din pacate nu referitor la patul propriu-zis,cu toate ca 160 de kg nu este o problema.
Indiferent ce fel de pat iti cumperi,la saltea sa nu faci economii.Cumpara una de calitate extra.Pana la urma nu patul trebuie sa fie calitativ,ci salteaaua,pentru ca tu pe saltea dormi si te odihnesti 33% din viata (8 ore zilnic)Posted Image

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
http://www.ikea.com/...ucts/S79006645/
Foarte rezistent.

#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
De regula paturile Ikea sunt extrem de solide si bine construite. Eu nu am intalnit inca un pat Ikea care sa scartaie sau sa se miste.

Totusi, pe viitor ma bate gandul sa incerc un pat din euro paleti cu o saltea deasupra. Am vazut unul si mi s-a parut foarte tare ideea.

http://www.99pallets...allet-bed-1.jpg

http://diyandcraftsi...-pallet-bed.jpg

Edited by Groot, 23 January 2017 - 09:22.


#7
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Dacă nu ai alte restricții (de spațiu disponibil), ia în considerare lățime 1.60 !

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

View PostBrainie, on 23 ianuarie 2017 - 09:32, said:

Dacă nu ai alte restricții (de spațiu disponibil), ia în considerare lățime 1.60 !

De acord, la latime de 1.40 am impresia ca pic si am numa 75 kg.

#9
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostGroot, on 23 ianuarie 2017 - 09:21, said:

De regula paturile Ikea sunt extrem de solide si bine construite. Eu nu am intalnit inca un pat Ikea care sa scartaie sau sa se miste.

Totusi, pe viitor ma bate gandul sa incerc un pat din euro paleti cu o saltea deasupra. Am vazut unul si mi s-a parut foarte tare ideea.

http://www.99pallets...allet-bed-1.jpg

http://diyandcraftsi...-pallet-bed.jpg

Interesanta idee. Avand in vedere ca vad zilnic paleti la munca, personal nu vreau sa ii mai vad si acasa. :D
Am vazut si masa sau banca din paleti, cu un pic de imaginatie poti face orice.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFUHRER, on 23 ianuarie 2017 - 07:21, said:

Buna tuturor,

   Va solicit o recomandare pentru un pat de 140x200 care sa nu scartie sa reziste la apx. 160 kg sarcina. Nu cunosc musai tehnologiile folosit in prezent, cadru lemn, metalic, dar vreau ceva solid pe care sa pot pune si o saltea klumea. Nu am un orizont de pret pt ca nu prea stiu caracteristile lor din prezent, dar sa fie peste 1000 Ron si musai de calitate.

Pls. Help!

pat metalic din ikea, asa cum ti-au mai recomandat si altii. chiar sunt rezistente. atentie ce somiera alegi si salteaua sa fie de calitate.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGroot, on 23 ianuarie 2017 - 09:21, said:

De regula paturile Ikea sunt extrem de solide si bine construite. Eu nu am intalnit inca un pat Ikea care sa scartaie sau sa se miste.

Totusi, pe viitor ma bate gandul sa incerc un pat din euro paleti cu o saltea deasupra. Am vazut unul si mi s-a parut foarte tare ideea.

http://www.99pallets...allet-bed-1.jpg

http://diyandcraftsi...-pallet-bed.jpg

Da' paletii aia nu "scot sunete"?

ps.
Pozele ale puse de tine parca ar fi din depozitul Bricostore Posted Image,ghereta portarului.

O ghereta mai mare.

#12
FUHRER

FUHRER

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.05.2006
160 kg eu cu prietena binenteles. Cele de la Mobexpert tapitate au si un cadru metalic ce tine somiera? Pt nero-d care e diferenta de somiera intre cele de la ikea si cele cu lamele? Intr-adevar nu ma voi zgarci deloc la saltea, ba mult timp am cochetat si cu ideea unui pat de apa.

160 kg eu cu prietena binenteles. Cele de la Mobexpert tapitate au si un cadru metalic ce tine somiera? Pt nero-d care e diferenta de somiera intre cele de la ikea si cele cu lamele? Intr-adevar nu ma voi zgarci deloc la saltea, ba mult timp am cochetat si cu ideea unui pat de apa.

#13
FUHRER

FUHRER

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.05.2006
Salutare din nou,

  Am dat o raita prin magazine sa imi fac o idee. Poate parea ca sunt un pic prea minutios in alegere dar am avut in trecut paturi unde din diferite "motive" s-au mai rupt scandurelele si tot le schimbam, ba mai incepea sa scartaie...incerc sa fiu cat mai atent, mai ales ca sunt dispus sa cheltui o suma maricica de bani  si cred ca in ziua de azi te poti pacali si cu produse scumpe.

So, ca strict pe constructie va cer sfatul pe urmatoarele structuri:

1. Pat cu blat de pal, pe toate suprafata patului pt sustinere saltea;
2. Pat cu o somiera (structura metal) din scandurele elastice imbinate  si usor cambrate(apropo acestea se pot schimba daca se rup individual?). Somiera e fara picioare si se sprijina pe niste laterale (din lemn) din interiorului cadrului de pat;
3. Idem ca la pct 2 numai ca sprijinul este facut pe niste bucati de metal prinse in unghiurile de 90 de grade facute de colturile patului;
4. Pat ce are sub saltea o somiera cu cadru de metal, dar ce sta sprijinita  pe propriile picioare.
5. Paturi integral din metal nu am vazut, dar cand ma gandesc la ele imi amintesc de cele de la spital din fier forjat si nu prea imi sunt atractive.

Care credeti ca sunt cele mai rezistente in timp care permit spatiu de depozitare?


Mersi anticipat!

Edited by FUHRER, 24 January 2017 - 18:56.


#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
2,3,4 si 5 scârțâie
asta lasand la o parte ruperea lamelelor... adica stai si repari toata viata la pat... in eventualitatea in care gasesti lamelele respective
o somiera fara sustinere sau dublaj pe mijloc e foarte posibil sa se indoaie pus si simplu
exista modele de somiera la care e eproape imposibil sa rupi lamelele... zic aproape pentru ca daca sari in pat in picioare, cedeaza si alea
[ http://www.hauzdeco.ro/image/data/somiere/Somiera-simpla--cu-Logo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Somiera e fara picioare si se sprijina pe niste laterale (din lemn) din interiorului cadrului de pat;
pentru varianta asta, exista o alternativa... la ikea niste scandurele... pe care nu prea ai sanse sa le rupi
si care dupa parerea mea e varianta ce cel mai bun raport calitate/pret
[ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2013/mar/02/aee73758aea48c2ad613ae3cbec65c6e-942452-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

avantajul somierei fata de varianta 1 este ca salteaua se aeriseste, nu e pericol sa mucegaiasca (dezavantajul e pretul mai mare)

varianta 1 sprijinita pe un caroiaj, e necesara pentru sarcini (greutati) mari si foarte mari... si practic n-are moarte... (intretinere zero)

spatiu de depozitare permit toate variantele!

Edited by Nero-d, 25 January 2017 - 08:14.


#15
FUHRER

FUHRER

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.05.2006
Mersi mult de sfaturi, nu m-as fi gandit ca varianta 1 e cea mai rezistenta, as fi pariat mai degraba pe somiera cu picioare individuale.Totusi daca salteaua e full sintetica or or mai fi sanse de mucegai?

Mersi mult de sfaturi, nu m-as fi gandit ca varianta 1 e cea mai rezistenta, as fi pariat mai degraba pe somiera cu picioare individuale.Totusi daca salteaua e full sintetica or or mai fi sanse de mucegai?

#16
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Pentru un pat foarte rezistent poti sa folosesti blaturi de bucatarie de 28 mm sau de 38 mm iar legatura dintre cele doua balturi se realizeaza cu sandura de stejar
Asa o sa ai cel mai rezistent pat
Eu asa l-am facut
Si plus ca se aeriseste salteau pe sub.

#17
Furtuna-in-desert

Furtuna-in-desert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.06.2014

View Postdani555, on 28 ianuarie 2017 - 20:56, said:

Pentru un pat foarte rezistent poti sa folosesti blaturi de bucatarie de 28 mm sau de 38 mm iar legatura dintre cele doua balturi se realizeaza cu sandura de stejar
Asa o sa ai cel mai rezistent pat
Eu asa l-am facut
Si plus ca se aeriseste salteau pe sub.

puteti sa incercati patul rabatabil manual, rama metalica a acestuia suporta 300 kg pt. are 12 picioare in loc de 4 la cele normale.
www.rabatbed.ro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate