Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Jurnalul casei S+P+M Palazu Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Iti recomand sa te interesezi despre incalzirea in pardosea.

Diferentele de pret nu sunt extraordinare avand in vedere costurile totale ale casei dar diferentele de confort sunt f mari. Gradientul de temperatura este invers decat la calorifere..mai  cald la picioare>mai racoare la cap ceea ce face ca sa ai parte de acelasi confort termic la o temperatura mai scazuta per total.

Si dpdv al posibilitatilor de mobilare e mult mai ok.

#38
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Postandreilesan, on 24 ianuarie 2017 - 23:07, said:

Asa, asa.. Posted Image Posted Image
""Seminee"" din astea?! : http://www.stovemast...en/gallery.html

Da, astea-s gen soba. Vreau caramida la el. Oricum, unul ca astea il vreau pe terasa.

View Post-Jinx-, on 24 ianuarie 2017 - 23:07, said:

Iti recomand sa te interesezi despre incalzirea in pardosea.

Diferentele de pret nu sunt extraordinare avand in vedere costurile totale ale casei dar diferentele de confort sunt f mari. Gradientul de temperatura este invers decat la calorifere..mai  cald la picioare>mai racoare la cap ceea ce face ca sa ai parte de acelasi confort termic la o temperatura mai scazuta per total.

Si dpdv al posibilitatilor de mobilare e mult mai ok.

Oo, stiu multe despre ea. Nu din cauza pretului nu o vreau. Dar in primul rand, voi avea parchet peste tot. Numai in bai si in bucatarie pun gresie. Si oricum, nu imi surade ideea sa-mi sparg gresia daca se iveste veo problema cu ea. Am vazut situatii de genul asta si inca in Germania, unde acolo, se lucreaza ca la carte.
De altfel, am o cunostinta si in RO care, dupa ce si-a pus in pardosea, si-a tras si calorifere.

Ce a aparut acum nou: sunt caloriferele alea gen plinta, de-a lungul peretilor. Alea m-ar interesa.Caut si pun aici.

Edited by KatalinaW, 24 January 2017 - 23:27.


#39
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View PostKatalinaW, on 24 ianuarie 2017 - 23:26, said:

Da, astea-s gen soba. Vreau caramida la el. Oricum, unul ca astea il vreau pe terasa.



Oo, stiu multe despre ea. Nu din cauza pretului nu o vreau. Dar in primul rand, voi avea parchet peste tot. Numai in bai si in bucatarie pun gresie. Si oricum, nu imi surade ideea sa-mi sparg gresia daca se iveste veo problema cu ea. Am vazut situatii de genul asta si inca in Germania, unde acolo, se lucreaza ca la carte.
De altfel, am o cunostinta si in RO care, dupa ce si-a pus in pardosea, si-a tras si calorifere.

Ce a aparut acum nou: sunt caloriferele alea gen plinta, de-a lungul peretilor. Alea m-ar interesa.Caut si pun aici.
Uite, am gasit: http://www.discreteh...spx#prettyPhoto
Ce zici Andrei, is bune astea?

#40
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKatalinaW, on 24 ianuarie 2017 - 23:26, said:

Da, astea-s gen soba. Vreau caramida la el.
Asa e, astea acumuleaza caldura, nu o lasa sa plece direct pe cos..
Dar, d-ta cum vezi agregatul vostru? Caror criterii zici ca ar trebui sa raspunda?

View PostKatalinaW, on 24 ianuarie 2017 - 23:26, said:

Oricum, unul ca astea il vreau pe terasa.
Acela, daca terasa va fi deschisa, va fi un complex de gradina: gratar, cuptor, plita, etc..   cred.

View PostKatalinaW, on 25 ianuarie 2017 - 00:13, said:

Uite, am gasit: http://www.discreteh...spx#prettyPhoto
Ce zici Andrei, is bune astea?
Ce sa zic - eu nu am folosit din astea deocamdata, desi solicitari au fost. Mai intai trebuie vazut cum va fi gandita casa si amenajarea ei (dar si cum va fi anvelopata) si apoi de vazut ce se potriveste ca si surse de redare interioara a caldurii..
Eu m-am bucurat cand am vazut ca va fi subsol, camera tehnica la subsol si calorifere in casa pentru ca am vazut posibilitatea de a rezolva incalzirea in casa fara a folosi pompe de circulatie (altele decat a centralei pe gaz), actuatoare, electrovane/ventile, electronice, etc,  consumatoare de energia electrica si dependente de aceasta.. Mai ales ca in Palazu si Tomis Plus, Boreal - se cam intampla sa se ia energia electrica si cate o zi.. si mai ard placi electronice, stabilizatoare..  Iar eu in ultimii 7 ani am devenit sustinator al miscarii '"cat mai multa independenta de sistem'"...
Pentru crama si in general pentru subsol, as recomanda un sistem de ventilare format dintr-un cos (ca cel de fum) si un schimbator de caldura in sol.. Sambata trecuta am fost la Techirghiol, unde am asa ceva, si aerul proaspat intra in subsol cu +7 grdC, desi afara erau minus 8 grdC. Un aer proaspat si placut. In subsolurile care nu au o aductiune de aceasta trecuta prin pamant: fie e un aer statut si cu temperatura ridicata, gen 18 grdC, fie ingheata lucrurile pe acolo uitandu-se fereastra deschisa..

Ar fi mai multe de povestit, dar mai intai sa vedem daca povestile noastre se potrivesc cu visele voastre.Posted Image

#41
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am vrut incalzire in plinta si nu am gasit (acum 2 ani). Au avut in trecut la Romstal si au renuntat din cauza interesului scazut.

#42
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Postandreilesan, on 25 ianuarie 2017 - 08:39, said:

Asa e, astea acumuleaza caldura, nu o lasa sa plece direct pe cos..
Dar, d-ta cum vezi agregatul vostru? Caror criterii zici ca ar trebui sa raspunda?

Acela, daca terasa va fi deschisa, va fi un complex de gradina: gratar, cuptor, plita, etc..   cred.
Ar fi mai multe de povestit, dar mai intai sa vedem daca povestile noastre se potrivesc cu visele voastre.Posted Image

Cu semineul nu m-am gandit inca in amanunt. Am zis intai sa stabilim izolatia si sistemul de incalzire si cand vom face proiectul casei sa vedem exact ce asteptari vom avea de la el.
Da, pe terasa va fi folosit si pentru gratar. Cuptor si plita nu neaparat.

#43
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Postandreilesan, on 25 ianuarie 2017 - 08:39, said:


Eu m-am bucurat cand am vazut ca va fi subsol, camera tehnica la subsol si calorifere in casa pentru ca am vazut posibilitatea de a rezolva incalzirea in casa fara a folosi pompe de circulatie (altele decat a centralei pe gaz), actuatoare, electrovane/ventile, electronice, etc,  consumatoare de energia electrica si dependente de aceasta.. Mai ales ca in Palazu si Tomis Plus, Boreal - se cam intampla sa se ia energia electrica si cate o zi.. si mai ard placi electronice, stabilizatoare..  Iar eu in ultimii 7 ani am devenit sustinator al miscarii '"cat mai multa independenta de sistem'"...
Pentru crama si in general pentru subsol, as recomanda un sistem de ventilare format dintr-un cos (ca cel de fum) si un schimbator de caldura in sol.. Sambata trecuta am fost la Techirghiol, unde am asa ceva, si aerul proaspat intra in subsol cu +7 grdC, desi afara erau minus 8 grdC. Un aer proaspat si placut. In subsolurile care nu au o aductiune de aceasta trecuta prin pamant: fie e un aer statut si cu temperatura ridicata, gen 18 grdC, fie ingheata lucrurile pe acolo uitandu-se fereastra deschisa..


Asta e unul din motivele principale pentru care vreau subsol.
Altul ar fi ca economisesti o gramada de loc si te ajuta f mult sa pastrezi casa ordonata. Banii cheltuiti pe subsol ii scoti dintr-o amprenta mai mica, izolatie mai buna la parter si pompele de care zici.
Al 3-lea motiv ar fi ca pentru mine este important sa-mi pastrez spalatoria cu detergentii si zgomotul masinii de spalat, cu hainele spalate si nespalate, apa si toate cele, separat de spatiul de locuit (si mai ales de bucatarie!).
4. Loc de depozitare pentru diverse, asa incat nu va fi nevoie sa rezerv sus un loc pe post de debara
5.Spatiu cu temperatura perfecta de pastrare a conservelor, muraturi, alea, alea.

View Postcumparator, on 25 ianuarie 2017 - 09:04, said:

Eu am vrut incalzire in plinta si nu am gasit (acum 2 ani). Au avut in trecut la Romstal si au renuntat din cauza interesului scazut.

Sistemul poate fi cumparat din UK. Numai sa gasesc pe cineva serios in RO care sa le monteze. Sunt sigura ca firma mi-ar da si un manual de instalare daca l-as solicita.
M-am gandit ca plintele astea functioneaza tot ca un calorifer, dar au si proprietatea de a reda caldura uniform, asemanator sistemului prin pardosea, cu avantajul ca ai acces la el usor, in caz de ceva. Au si termostat cum au caloriferele.
Astea sunt in mare trend acum in vest.

#44
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Ce temperatura trebuie sa aiba turul prin caloriferele astea? Arata interesant...

Ce temperatura trebuie sa aiba turul prin caloriferele astea? Ca suprafata radianta este direct proortionala cu suprafata (perimetrul) camerei. Arata interesant...

#45
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Aici spun ca dau 75W/ml la dT = 30K

#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Atentie ca dT este diferenta dintre temperatura aerului si temperatura medie a apei, (Ttur+Tretur)/2.

#47
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View PostKendo, on 25 ianuarie 2017 - 20:11, said:

Aici spun ca dau 75W/ml la dT = 30K

Asta-i altfel decat ce am pus eu. Are alt sistem si imi pare mai complicat, dar poate pentru ca nu ma pricep eu...
Am gasit si fisa tehnica de la asta.

Attached Files


Edited by KatalinaW, 25 January 2017 - 21:03.


#48
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Poti sa ne dai un link spre sistemul la care te gandeai? Posted Image

#49
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View PostKendo, on 25 ianuarie 2017 - 20:58, said:

Poti sa ne dai un link spre sistemul la care te gandeai? Posted Image

L-am dat si mai sus. E asta:
http://www.discreteh...spx#prettyPhoto
Daca intri pe el si cauti gasesti toate informatiile, inclusiv cum se monteaza. Ei spun acolo ca sunt "taticii" sistemului asta. Acum nu stiu. Spuneti si voi parerea voastra.

#50
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Puterea celor dn UK este mult mai mica la acelasi dT = 40K => 46W/m vs 109.7 W/m

#51
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostKatalinaW, on 25 ianuarie 2017 - 21:09, said:



L-am dat si mai sus. E asta:
http://www.discreteh...spx#prettyPhoto
Daca intri pe el si cauti gasesti toate informatiile, inclusiv cum se monteaza. Ei spun acolo ca sunt "taticii" sistemului asta. Acum nu stiu. Spuneti si voi parerea voastra.

M-am uitat pe specificații si am o părere personală (sunt de formație tehnica dar nu pe sisteme de încălzire) care poate nu este sa zicem profesională dar poate fi argumentata .  Sistemul propus este in principiu un calorifer la care elementele radiante sunt insirate sub forma de plinta pe întreg perimetrul camerei. Nu văd unde ar fi economia energetică atita timp cit datorită suprafetei radiante modeste lucrează la temperaturi mari ( MAX 130 C) deci in afara domeniului optim al unei centrale in condensare. In fisa zice ca este economic raportat la alte radiatoare nu la alte sisteme de încălzire deci asta clar este marketing. Nu contest modul relativ simplu de montaj si economia de spatiu dar nu prea cred ca acele profile de aluminiu sunt ieftine. Una peste alta nu m-au convins . Dacă iau in considerare si faptul ca este un sistem proprietar as fugi ca dracul de tămâie (gindeste-te ca peste 10 ani ai nevoie de o piesa de schimb si minunata firma nu mai exista). Poate o sa primesti si răspunsuri de la cei care chiar lucrează in instalatii termice cu argumente mai solide dar eu as evita soluția.

#52
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Postpicomouse, on 26 ianuarie 2017 - 20:13, said:

M-am uitat pe specificații si am o părere personală (sunt de formație tehnica dar nu pe sisteme de încălzire) care poate nu este sa zicem profesională dar poate fi argumentata .  Sistemul propus este in principiu un calorifer la care elementele radiante sunt insirate sub forma de plinta pe întreg perimetrul camerei. Nu văd unde ar fi economia energetică atita timp cit datorită suprafetei radiante modeste lucrează la temperaturi mari ( MAX 130 C) deci in afara domeniului optim al unei centrale in condensare. In fisa zice ca este economic raportat la alte radiatoare nu la alte sisteme de încălzire deci asta clar este marketing. Nu contest modul relativ simplu de montaj si economia de spatiu dar nu prea cred ca acele profile de aluminiu sunt ieftine. Una peste alta nu m-au convins . Dacă iau in considerare si faptul ca este un sistem proprietar as fugi ca dracul de tămâie (gindeste-te ca peste 10 ani ai nevoie de o piesa de schimb si minunata firma nu mai exista). Poate o sa primesti si răspunsuri de la cei care chiar lucrează in instalatii termice cu argumente mai solide dar eu as evita soluția.

Pai nici ei si nici eu nu am spus ca ar face economie la energie. De altfel si specifica pe prima pagina ca functioneaza ca niste calorifere normale, numai ca iti ofera si avantajele incalzirii prin podea (mai putin incalzirea picioarelor) si anume:
- posibilitatea decorarii camerei cum vrei (nu iti ocupa un perete) si alegi culoarea care iti place
- incalzeste camera uniform si de jos oferind un confort sporit
- e mult mai usor de intretinut, spre deosebire de caloriferele care atrag praful si trebuie sa le cureti regulat (este dificil sa o faci in spatele lor).
Dar spre deosebire de incalzirea prin pardosea, se incalzeste mult mai repede si esti liber sa-ti pui pe podea ce doresti. Eu as mai fi adaugat si faptul ca in situatia in care se defecteaza, nu e necesar sa-ti spargi podeaua...
Eu nu sunt de specialitate si nu am habar de lucrurile astea. Este posibil sa fie insa alte dezavantaje, pe care eu nu le vad. Nu am spus ca este neaparat solutia ideala. Doar ca mi s-a parut interesanta Posted Image

Edited by KatalinaW, 27 January 2017 - 11:51.


#53
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
La incalzirea in pardosea problemele apar la imbinarile tubulaturii...ori la imbinari se lasa casete de vizitare. Nu e nevoie sa spargi pardoseaua in caz de probleme.

De incalzit tot nu incalzesc "de jos" acele plinte. Tot aerul va fi cel incalzit si aerul cald se va ridica in sus.

Se poate pune parchet peste incalzirea in pardosea desi este intr-adevar mai putin eficient decat gresia/piatra.

Edited by -Jinx-, 27 January 2017 - 13:48.


#54
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017
Nu stiu de ce nu pot sa dau like la nimeni. De cate ori dau click pe "Like" imi apare ca am depasit like-urile pe zi Posted Image . Dar n-am dat nici unul!
Stie cineva de ce?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate