Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Jurnalul casei S+P+M Palazu Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Cam asa ceva Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DCF4ydX23Rk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Postmarco71, on 23 ianuarie 2017 - 16:47, said:

mi se parea mie ca parca nu este emoticonul care trebuie, dar am scuza ca-s mai batran si nu vad bine, plus ca m-am operat recent la ambii ochi si vad scrisul cam in ceata ... sorry de off-topic Posted Image

Da, am ras singura de prostia mea timp de 10 minute! Am scris de pe telefon si am vazut gresit. Saracu' Andrei cred ca o fi zis: WTF si cu nebuna asta???

View Postcristi_71, on 23 ianuarie 2017 - 14:57, said:

Asa se saluta cei din Palazu, la care adauga si urarea "Fuck You!" iar tu trebuie sa raspunzi "Fuck Me!"Posted Image
Eu sper ca aia din Palazu sa nu se salute cu "Fuck you" si daca o vor face eu cu siguranta nu voi raspunde cu "Fuck me"Posted Image
PS. Acum trebuie sa am grija pe ce emoticons fac click, ca am patit-o...

#21
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Si eu iti recomand sa faci un studiu geo. Oricum vei avea nevoie de el pt proiect si dureaza 2-3 zile max sa obtii rezultatele.

Eu l-am facut inainte de a cumpara terenul fara probleme si l-am folosit apoi pt proiectul de arhitectura.

Pot de 35% de care ziceai unde l-ai vazut. Eu am 50% la terenul meu. Daca are scos cert de urbanism proprietarul si ti l-a aratat e f bn.

Despre deschidere nu stiu ce sa zic...personal mi se pare mica la 12.xxx m

Retragerile sunt destul de maricele ...parca min 3 m pe partea pe care ai geamuri si 0.9 pe partea pe care nu ai nici un geam(sau doar geamuri fixe de lumina semi- opace) ramai cu o latime a casei de 8.xxx m

Esti sigura ca te satisface?

Incearca sa afli care e situatia cu electricitatea in zona...sa nu ai surpriza sa nu mai fie posturi libere in transformator...caz in care va trebui sa cumperi un trafo de aprox 10000 de euro pe care mai apoi sa il DONEZI electrica.

Dupa cum zicea cnv pe aici actele se rezolva..nu asta e problema... Intereseaza-te si de celelalte chestii pt a nu avea surprize ulterior.

In afara de asta...mult succes iti urez  si nervi de otel !!!

P.S. pt studiul geo nici nu trebuie sa fii tu prezenta acolo... Orice cunostinta poti sa trimiti sa stea cu geotehnistul cat da 3 -4 gauri si ia niste mostre de sol.

Edited by -Jinx-, 23 January 2017 - 17:21.


#22
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
In primul post era vorba de mai multe oferte... Daca te-ai hotarat ce cumperi si te-ai documentat in prealabil, atunci este ok. Am crezut ca vrei sa cumperi teren "pe nevazute" :)

#23
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Post-Jinx-, on 23 ianuarie 2017 - 17:17, said:

Si eu iti recomand sa faci un studiu geo. Oricum vei avea nevoie de el pt proiect si dureaza 2-3 zile max sa obtii rezultatele.

Eu l-am facut inainte de a cumpara terenul fara probleme si l-am folosit apoi pt proiectul de arhitectura.

Pot de 35% de care ziceai unde l-ai vazut. Eu am 50% la terenul meu. Daca are scos cert de urbanism proprietarul si ti l-a aratat e f bn.

Despre deschidere nu stiu ce sa zic...personal mi se pare mica la 12.xxx m

Retragerile sunt destul de maricele ...parca min 3 m pe partea pe care ai geamuri si 0.9 pe partea pe care nu ai nici un geam(sau doar geamuri fixe de lumina semi- opace) ramai cu o latime a casei de 8.xxx m

Esti sigura ca te satisface?

Incearca sa afli care e situatia cu electricitatea in zona...sa nu ai surpriza sa nu mai fie posturi libere in transformator...caz in care va trebui sa cumperi un trafo de aprox 10000 de euro pe care mai apoi sa il DONEZI electrica.

Dupa cum zicea cnv pe aici actele se rezolva..nu asta e problema... Intereseaza-te si de celelalte chestii pt a nu avea surprize ulterior.

In afara de asta...mult succes iti urez  si nervi de otel !!!

P.S. pt studiul geo nici nu trebuie sa fii tu prezenta acolo... Orice cunostinta poti sa trimiti sa stea cu geotehnistul cat da 3 -4 gauri si ia niste mostre de sol.

Da, uite asta cu posturile libere in transformatror n-o stiam si e importanta. Cum as putea sa aflu daca mai sunt libere, ca electrica nu cred ca-mi va da relatii?
Voi incerca sa fac si studiul geo. Pe tine cat te-a costat?
12m deschidere e putin, dar la ce vreau eu sa fac, cred ca m-as descurca. Mi-am facut deja o parere despre cum fac casa si voi pune si schitele de indata ce le am.

#24
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
800 ron parca pt studiul geo.
Trebuie sa vb cu cnv de la o firma care face bransamente in zona....electrica nu o sa iti dea nici un detaliu.

Vb cu vecinii si intreaba pe cine va care a construit recent despre firma cu care au facut bransamentul si intreaba acolo. In fu cti de peste cine dai o sa ai mai mult sau mai putin succes.

#25
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Post-Jinx-, on 23 ianuarie 2017 - 21:17, said:

800 ron parca pt studiul geo.
Trebuie sa vb cu cnv de la o firma care face bransamente in zona....electrica nu o sa iti dea nici un detaliu.

Vb cu vecinii si intreaba pe cine va care a construit recent despre firma cu care au facut bransamentul si intreaba acolo. In fu cti de peste cine dai o sa ai mai mult sau mai putin succes.

Imi poti da si mie numele firmei cu care ai facut tu studiul geo?

#26
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Iti trimit pe PM mai tarziu daca vrei ca nu mai stiu pe unde il am salvat si trebuie sa il caut.

Nu ti-l recomand totusi pe nenea meu.

Nu a fost prea profi si nu cred ca a testat mostrele in laborator.

A dat niste gauri din care a scos pamantul si l-a frecat in mana dupa care abia cand l-am intrebat eu a luat si mostrele pe care sigur le-a aruncat mai apoi. Am vazut totusi si studiul geo al vecinilor mei si zicea acelasi lucru. Ideea era sa nu am vreo groapa de gunoi sau cine mai stie ce in subsol asa ca nu mi-am mai batut capul cu un al doilea studiu.

Poate cunoaste @andreilesean pe cineva mai serios.

#27
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Ai pm.

#28
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

12m deschidere e putin, dar la ce vreau eu sa fac, cred ca m-as descurca. Mi-am facut deja o parere despre cum fac casa si voi pune si schitele de indata ce le am.


Poate in Palazu se accepta retragere de 0,9 m la calcan ( înțeleg ca e important cum ii saluți !) dar ce te faci dacă impun 3 m stinga-dreapta. Din 12 m ramii cu 6 si variantele posibile se reduc semnificativ. Si in 8 m ai probleme majore dacă vrei sa orientezi casa corect fata de punctele cardinale.
La lățimi mici ale lotului ai 3 variante (casa la strada, casa in spate sau la mijloc)  fiecare cu probleme. La prima si a treia dacă nu ai o cale de acces auto pina in spate  e o problema cu accesul ( de exemplu dacă vrei sa bagi un utilaj care sa sape un put) . Asta înseamnă ca la latimea casei mai sunt necesari 4 m minim. La casa in spate ai de dat la zăpada toată curtea. Dacă poți te sfătuiesc sa cauți un teren cu o deschidere mai mare 16-20 m si pe cit posibil cu o forma regulata , orientat corect si cu șanse minime sa te trezești cu ceva înalt in sud sa te lase in întuneric. Bafta  si nu uita deviza dezvoltatorilor : Importante la achiziție sunt 3 elemente 1 Locația 2 Locația si 3 Locația. ( poți adauga in acest caz particular si forma/deschidere)

#29
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@picomouse

La calcan prin definitie retragerea e 0.

Retragerile prin lege sunt 0.9m in absenta geamurilor de vedere in afara cazului in care se specifica altceva in CU.

Sunt si eu de acord totusi ca 12m e o deschidere mica.

Edited by -Jinx-, 24 January 2017 - 18:48.


#30
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Post-Jinx-, on 24 ianuarie 2017 - 18:47, said:

@picomouse

La calcan prin definitie retragerea e 0.

Retragerile prin lege sunt 0.9m in absenta geamurilor de vedere in afara cazului in care se specifica altceva in CU.

Sunt si eu de acord totusi ca 12m e o deschidere mica.

De acord cu tine . Termenul de calcan l-am folosit incorect ca sa descriu  acel perete cu geamuri opace. La mine la 1,4 km de București , la sat , au dat in CU 3 m lateral. Eu am deschidere de 20 dar brusc am rămas cu 14  m , nu a fost o drama dar nu te bucuri.

#31
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Post-Jinx-, on 24 ianuarie 2017 - 18:47, said:

Retragerile prin lege sunt 0.9m in absenta geamurilor de vedere in afara cazului in care se specifica altceva in CU.

Asa de dragul discutiei...

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

P.S. Daca exista posibilitatea (adica un vecin care sa isi dea acordul), eu as face calcan si pus pe limita de proprietate, sau cat mai aproape. Sa ai 60 cm spatiu in pe langa casa nu are nici un sens. Daca exista un gard, nici macar nu poti monta schela pentru finisaje exterioare.

Edited by oMariusRO, 24 January 2017 - 19:10.


#32
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Corect, 60 cm e retragerea legala minima....Greseala mea.

90 cm am lasat eu si de aia m-am incurcat.

Totusi in 60 cm daca faci si gardul pe proptietatea ta(ca asa e legal) nu mai ai acces deloc pe partea aia.

Edited by -Jinx-, 24 January 2017 - 19:07.


#33
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View PostoMariusRO, on 24 ianuarie 2017 - 19:04, said:

Asa de dragul discutiei...

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

P.S. Daca exista posibilitatea (adica un vecin care sa isi dea acordul), eu as face calcan si pus pe limita de proprietate, sau cat mai aproape. Sa ai 60 cm spatiu in pe langa casa nu are nici un sens. Daca exista un gard, nici macar nu poti monta schela pentru finisaje exterioare.

Eu nu intentionez sa fac geamuri pe lateralul casei. Deci m-as incadra la cei 60 cm.Si da, daca as putea, pe o latura l-as pune pe limita de proprietate.
Imi pare rau ca nu am nici o schita momentan cu ce as vrea eu sa fac. Asa v-ati da seama ca s-ar incadra. La fix, dar ar merge....Casa va fi mica, doar cu doua dormitoare. Nu-mi tebuie mai mult pentru 2 persoane. Si amprenta cred ca va iesi chiar mai mica decat 100m2.
Deci cum am zis, vreau sa fac casa cu subsol. Acolo voi pune camara (bineinteles), spalatoria care sa aiba si un WC de serviciu, CT si un mic beci de vinuri.
La parter va fi livingul cu geam mare inspre strada, holul si un dormitor. Din living, pe lungime, separat de usi cu sticla se da in asa zisa sala de masa si bucatarie. Bucataria are geam spre curtea din spate. Asta inseamna ca livingul, sala de mese si bucataria formeaza un L. Din bucatarie se iese pe terasa. Imi place impartirea asta intrucat, musafirii sunt primiti in living (care are usile deschise catre sala de masa) bem ceva si ne asezam la masa. Cei care fumeaza au acces direct la terasa.
Iesirea direct din bucatarie este comoda si vara, cand vreau sa iau masa pe terasa sau sa-mi beau cafeaua. In bucatarie se poate intra si din hol.
Pe partea cealalta a holului, se afla dormitorul mare cu baie en-suite si dressing room. Baia are geamul pe partea din fata casei iar dormitorul este flancat pe laterala de dressing. Din dormitor se poate iesi pe terasa. Am vrut imparteala asta cu dormitorul asa incat sa nu aiba decat un perete spre exterior.
La mansarda va mai fi un dormitor de oaspeti si o baie. Restul mansardei va fi open. Acolo voi avea intr-un colt un birou, un colt de citit (acolo vor fi si rafturile cu carti) si o canapea.
Asta e. Aaa, terasa va fi mare, acoperita.


View Post-Jinx-, on 24 ianuarie 2017 - 11:14, said:

Iti trimit pe PM mai tarziu daca vrei ca nu mai stiu pe unde il am salvat si trebuie sa il caut.

Nu ti-l recomand totusi pe nenea meu.

Nu a fost prea profi si nu cred ca a testat mostrele in laborator.

A dat niste gauri din care a scos pamantul si l-a frecat in mana dupa care abia cand l-am intrebat eu a luat si mostrele pe care sigur le-a aruncat mai apoi. Am vazut totusi si studiul geo al vecinilor mei si zicea acelasi lucru. Ideea era sa nu am vreo groapa de gunoi sau cine mai stie ce in subsol asa ca nu mi-am mai batut capul cu un al doilea studiu.

Poate cunoaste @andreilesean pe cineva mai serios.

Andrei nu mai vorbeste cu mine de cand am gresit emoticonul Posted Image

Edited by KatalinaW, 24 January 2017 - 22:14.


#34
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKatalinaW, on 24 ianuarie 2017 - 22:12, said:

...Casa va fi mica, doar cu doua dormitoare. .. Si amprenta cred ca va iesi chiar mai mica decat 100m2.
Deci cum am zis, vreau sa fac casa cu subsol. Acolo voi pune camara (bineinteles), spalatoria care sa aiba si un WC de serviciu, CT si un mic beci de vinuri.
.... Restul mansardei va fi open. Acolo voi avea intr-un colt un birou, un colt de citit (acolo vor fi si rafturile cu carti) si o canapea...

Andrei nu mai vorbeste cu mine de cand am gresit emoticonul Posted Image
Citind astfel de idei, incep sa fiu mai atent.Posted Image

#35
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Postandreilesan, on 24 ianuarie 2017 - 22:46, said:

Citind astfel de idei, incep sa fiu mai atent.Posted Image

Ok, atunci mai spunem : zidaria porotherm, acoperis in 2 ape cu tigla de ceramica. Am auzit ca exista si lacuita si tratata, ca sa reziste mai bine la diferente de temperatura (aici trebuie sa ma mai informez...).
Incalzire cu centrala pe gaz si calorifere- clasic. Semineu in living.
Casa compacta, simpla, fara "filifanduri", fara balcoane. La geamuri vreau rulouri exterioare. Asteas-s musai mai ales la mansarda. Sunt bune la frig, la arsita si le da hotilor de lucru...
In privinta izolatiei / hidroizolatiei, trebuie sa ma mai sfatuiesc cu voi. Mai ales la subsol.

Edited by KatalinaW, 24 January 2017 - 23:02.


#36
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKatalinaW, on 24 ianuarie 2017 - 23:01, said:

Ok, atunci mai spunem : zidaria porotherm, acoperis in 2 ape cu tigla de ceramica. Am auzit ca exista si lacuita si tratata, ca sa reziste mai bine la diferente de temperatura (aici trebuie sa ma mai informez...).
Incalzire cu centrala pe gaz si calorifere- clasic. Semineu in living.
Casa compacta, simpla, fara "filifanduri", fara balcoane. La geamuri vreau rulouri exterioare. Asteas-s musai mai ales la mansarda. Sunt bune la frig, la arsita si le da hotilor de lucru...
In privinta izolatiei / hidroizolatiei, trebuie sa ma mai sfatuiesc cu voi. Mai ales la subsol.
Asa, asa.. Posted Image Posted Image
""Seminee"" din astea?! : http://www.stovemast...en/gallery.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate