Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jurnalul casei S+P+M Palazu Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Banuiesc ca doresti o casa simpla si datorita bugetului de care dispui. Deci banuiesc pentru un buget mai redus ar fi bine sa faci un p+1 pentru ca in cazul tau cred e mai ieftin sa te duci in sus decat sa sapi in jos. Astfel dupa cum recomanda si colegii ar fi bine ca totul util sa fie jos la parter, iar somnul sa-l faci sus la etaj. Asta e o parere personala fara suparare! Din experienta proprie cafeaua are cel mai bun gust calda pe tereasa de langa bucatarie caci asta e diferenta intre un ap. si casa. Balconul e ca si decor oarecum costisitor si iarna destul de pacatos. Si daca doresti wc la subsol chiar daca canalizarea e mai sus, sunt solutii precum pompa cu macerare ape uzate . Insa complica lucrurile si costurile !

#128
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 03.04.2013
Si ziceati de proiectul meu ca e naspa.... na, serviti, carcotasilor!
@Kata.... zau. Inainte sa faci urmatoarele miscari, te invit la Tl pt o vizionare. Sa vezi ce inseamna subsol, infiltratii, mansarda, lipsa camarii linga bucatarie, ma rog, alte lucruri gandite prost. Sint la locatie aproape zilnic, pina la 6-7 seara, faci o ora si jumatate.
https://forum.softpe.../#entry13741114

Edited by viotl, 04 November 2018 - 18:29.


#129
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Postviotl, on 04 noiembrie 2018 - 18:21, said:

Si ziceati de proiectul meu ca e naspa.... na, serviti, carcotasilor!
@Kata.... zau. Inainte sa faci urmatoarele miscari, te invit la Tl pt o vizionare. Sa vezi ce inseamna subsol, infiltratii, mansarda, lipsa camarii linga bucatarie, ma rog, alte lucruri gandite prost. Sint la locatie aproape zilnic, pina la 6-7 seara, faci o ora si jumatate.
https://forum.softpe.../#entry13741114

Ah Vio, stai linistit ca pe tine nu te bate nimeni la proiect Posted Image
Iti pare rau ca ai demisol? Ai infiltratii?
Eu stiu ce inseamna subsol si mansarda, caci casa in care am stat 8 ani le avea pe amandoua.
Mansarda am iubit-o intotdeauna. Nu ma intreba de ce, dar asta e damblaua mea.
Subsolul e un must daca vrei sa economisesti teren.
Fiecare isi viseaza casa intr-ul fel si asa o vad eu. Vom vedea daca voi mai gandi la fel si dupa ce o ridic...

#130
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View PostSorintech, on 03 noiembrie 2018 - 17:43, said:

Banuiesc ca doresti o casa simpla si datorita bugetului de care dispui. Deci banuiesc pentru un buget mai redus ar fi bine sa faci un p+1 pentru ca in cazul tau cred e mai ieftin sa te duci in sus decat sa sapi in jos. Astfel dupa cum recomanda si colegii ar fi bine ca totul util sa fie jos la parter, iar somnul sa-l faci sus la etaj. Asta e o parere personala fara suparare! Din experienta proprie cafeaua are cel mai bun gust calda pe tereasa de langa bucatarie caci asta e diferenta intre un ap. si casa. Balconul e ca si decor oarecum costisitor si iarna destul de pacatos. Si daca doresti wc la subsol chiar daca canalizarea e mai sus, sunt solutii precum pompa cu macerare ape uzate . Insa complica lucrurile si costurile !

Nu am spus niciodata ca vreau casa simpla din cauza bugetului.
Insa consider ca nu are rost sa investesc nu numai bani, dar si o gramada de munca si energie si sa imi ridic  o casoaie cu nu stiu cate camere pe care sa nu le folosesc. Casa o fac in primul rand pt mine. Nici macar pt fiul meu. El cu siguranta nu va sta cu mine dupa ce "isi va lua zborul" si asa si este normal.

Nu vreau dormitorul la etaj sub nici o forma. Mi-l doresc la parter.
La mansarda va fi doar dormitorul nr 2 cu baia lui, biroul si spatiul "hobby" Posted Image
Nu am vrut balcon initial, dar vederea spre lac e prea frumoasa, ca sa nu profit de ea.
Da, poate ca mi voi bea cafeaua pe terasa de langa bucatarie, nu te contrazic, dar sigur voi folosi acel balconas. Poate sa beau un pahar de vin sau sa privesc concursul de yachting. Nu stiu...

Cu canalizarea trebuie sa mai vad. Nu cred ca va putea fi prea sus, avand in vedere ca eu ma voi ridica destul de mult cu terenul.

Edited by KatalinaW, 04 November 2018 - 20:06.


#131
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Si mie mi-a zis lumea ca balconul o sa-l folosesc rar spre deloc..Insa multe weekenduri din anul asta le-am petrecut acolo pe seara..pe un scaun balansoar..cu pufuleti..bere..si matza pe langa mine..Eu unu as fi regretat daca nu aveam balconul..E altfel senzatia (fara balustrada) sa stai pe marginea lui..balanganind din picioare..la vreo 3m inaltime..La anu' o sa mi-l umplu de flori..si sigur va schimba si estetica exterioara a casei..

Edited by manghels, 04 November 2018 - 21:13.


#132
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 03.04.2013

View PostKatalinaW, on 04 noiembrie 2018 - 18:46, said:


Ah Vio, stai linistit ca pe tine nu te bate nimeni la proiect Posted Image
Iti pare rau ca ai demisol? Ai infiltratii?
Eu stiu ce inseamna subsol si mansarda, caci casa in care am stat 8 ani le avea pe amandoua.
Mansarda am iubit-o intotdeauna. Nu ma intreba de ce, dar asta e damblaua mea.
Subsolul e un must daca vrei sa economisesti teren.
Fiecare isi viseaza casa intr-ul fel si asa o vad eu. Vom vedea daca voi mai gandi la fel si dupa ce o ridic...
Normal, fiecare avem cite un vis...
Una e stai in casa cu subsol si mansarda, alta e sa construiesti.
Invitatia ramane.
Bafta.

#133
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

View Postviotl, on 04 noiembrie 2018 - 21:16, said:

Normal, fiecare avem cite un vis...
Una e stai in casa cu subsol si mansarda, alta e sa construiesti.
Invitatia ramane.
Bafta.

Multumesc de invitatie dar, din pacate mi-ar lua mai mult de 1 ora si 1/2 pana la tine Posted Image.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate