Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Jurnalul casei S+P+M Palazu Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017
Buna seara tuturor,

M-am hotarat sa cumpar un teren si sa incep demersurile construirii unei case in Palazu.
M-am uitat la ce oferte sunt acum in zona si am inceput negocierile si telefoanele cu agentiile imobiliare. Eu vin acasa duminica viitoare (adica pe 29) si pana miercuri vreau sa am actele facute.
Sunt mai multe oferte momentan si deci am de unde alege.Credeti ca este ceva realist?

Edited by KatalinaW, 22 January 2017 - 21:37.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu zic sa nu te grabesti. Verifica personal. la fata locului, toate conditiile (vecini, amplasare, utilitati, etc.).
Nu cred ca este bine sa cumperi un teren , asa pe "vorbe".

Edited by pasilla, 22 January 2017 - 21:48.


#3
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017
Bineinteles ca voi verifica la fata locului. In afara de asta, am si precizat ca fara cadastru, intabulare, certificat de urbanism nici nu vorbesc. Si vom scoate si extrasul de carte funciara, ca sa vad daca terenul este liber de orice sarcini.
Singura mea problema este ca nu voi avea timp sa fac si studiul geo.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 KatalinaW, on 22 ianuarie 2017 - 21:55, said:

Bineinteles ca voi verifica la fata locului. In afara de asta, am si precizat ca fara cadastru, intabulare, certificat de urbanism nici nu vorbesc. Si vom scoate si extrasul de carte funciara, ca sa vad daca terenul este liber de orice sarcini.
Singura mea problema este ca nu voi avea timp sa fac si studiul geo.
Se pare ca nu ai inteles. Nu conteaza "cadastru, intabulare, certificat de urbanism". Fara astea nu se prea poate face vanzarea. Conteaza alte lucruri, dar este treaba ta.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Stii sa cumperi teren?

#6
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Daca poti, vorbeste cu vecinii, trage-i de limba...
Este posibil ca alegerea facuta sa fie pe o perioada mare, asta daca nu esti dezvoltator.
Succes si mare atentie, ca am vazut un caz aici, pe softpedia, in care era cam dificil de construit (nu mai stiu jurnalul, dar avea terenul pe o fosta groapa de balegar, in Pantelimon...). Asa ca studiul geo este important, daca nu poti, vorbeste cu vecinii mai batrani...

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Nukem, on 23 ianuarie 2017 - 09:50, said:

Succes si mare atentie, ca am vazut un caz aici, pe softpedia, in care era cam dificil de construit (nu mai stiu jurnalul, dar avea terenul pe o fosta groapa de balegar, in Pantelimon...).
Despre oMariusRO este vorba cu a lui Operatiunea "Casa noua" pe la paginile 25-35..nu stau sa caut acum :)

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 KatalinaW, on 22 ianuarie 2017 - 21:36, said:

Buna seara tuturor,

M-am hotarat sa cumpar un teren si sa incep demersurile construirii unei case in Palazu.
M-am uitat la ce oferte sunt acum in zona si am inceput negocierile si telefoanele cu agentiile imobiliare. Eu vin acasa duminica viitoare (adica pe 29) si pana miercuri vreau sa am actele facute.
Sunt mai multe oferte momentan si deci am de unde alege.Credeti ca este ceva realist?

Eu cred ca tu esti dusmanul banilor tai.
Majoritatea cauta si analizeaza un an-doi 1000+1 variante,iar tu doresti ca in patru zile,adica trei,sa ai actele facute.
Parca vad ca in a cincea zi deschizi in nestire teme pe forum cum ai fost pacalit (a).

Nu stii nimic despre utilitati,despre drumul de acces,despre vecini,despre viitori vecini,despre imprejurimi,despre calitatea solului,a aerului,etc.Adica lucruri de-astea neinsemnate,dar care iti vor face viata grea sau insuportabila la un moment dat.
Hartiile,actele,proiectantul,materialele si constructorul,etc.,nu mai reprezinta probleme insurmontabile.

#9
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

 adisz, on 23 ianuarie 2017 - 11:21, said:

Eu cred ca tu esti dusmanul banilor tai.
Majoritatea cauta si analizeaza un an-doi 1000+1 variante,iar tu doresti ca in patru zile,adica trei,sa ai actele facute.
Parca vad ca in a cincea zi deschizi in nestire teme pe forum cum ai fost pacalit (a).

Nu stii nimic despre utilitati,despre drumul de acces,despre vecini,despre viitori vecini,despre imprejurimi,despre calitatea solului,a aerului,etc.Adica lucruri de-astea neinsemnate,dar care iti vor face viata grea sau insuportabila la un moment dat.
Hartiile,actele,proiectantul,materialele si constructorul,etc.,nu mai reprezinta probleme insurmontabile.
Bine, hai sa vedem: terenul este pe strada Ionel Teodoreanu (strada asfaltata), cu vila de 2 etaje si subsol pe partea cealalta. Gazele, curentul si canalizarea trec prin fata casei. Langa teren este vila ridicata de curand. S-a construit acolo in ultimii ani in prostie si inca se mai construieste. In zona in care vreau sa cumpar, nu au mai ramas decat cateva parcele dispersate, care au fost scoase in iarna asta la vanzare si vreau sa profit de situatie. In rest mai sunt mai multe pe Mal' inalt.
Cand voi ajunge acasa, voi vorbi si cu toti vecinii, sa vad ei ce zic.
Pai, analizez terenurile astea din 2014.
Singurul lucru pe care nu il voi face inainte de cumpararea terenului, este studiul geo. Dar din ce am citit pe aici, nu prea am vazut sa faca lumea studiul pe terenul altuia, adica inainte de cumparare.

Edited by KatalinaW, 23 January 2017 - 12:23.


#10
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
E si studiul geo destul de important..si poti sa-l faci pe terenul oricui..daca-l are de vanzare..si e de buna credinta..nu va avea nimic impotriva..Daca se dovedeste un teren cu probleme..atunci s-ar putea sa implice alte operatiuni pt a putea construi pe el..care sa-ti afecteze bugetul constructiei..

Edited by manghels, 23 January 2017 - 12:38.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 KatalinaW, on 23 ianuarie 2017 - 11:59, said:

Bine, hai sa vedem: terenul este pe strada Ionel Teodoreanu (strada asfaltata), cu vila de 2 etaje si subsol pe partea cealalta. Gazele, curentul si canalizarea trec prin fata casei. Langa teren este vila ridicata de curand. S-a construit acolo in ultimii ani in prostie si inca se mai construieste. In zona in care vreau sa cumpar, nu au mai ramas decat cateva parcele dispersate, care au fost scoase in iarna asta la vanzare si vreau sa profit de situatie. In rest mai sunt mai multe pe Mal' inalt.
Cand voi ajunge acasa, voi vorbi si cu toti vecinii, sa vad ei ce zic.
Pai, analizez terenurile astea din 2014.
Singurul lucru pe care nu il voi face inainte de cumpararea terenului, este studiul geo. Dar din ce am citit pe aici, nu prea am vazut sa faca lumea studiul pe terenul altuia, adica inainte de cumparare.

Si era asa de greu sa specifici acest lucruri din start?

#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Am o cunostinta inginer constructor care sta pe str. George Toparceanu si mai am o cunostinta pe Henri Coanda. Ce stiu de la ei este ca pe str. Toparceanu apa a fost gasita la 12m adancime, iar pe str. Henri Coanda - la 9m (e oarecum si mai in vale).. Ambii mi-au confirmat ca solul este bun de fundare (e loess galben)  si nu ridica probleme chiar si pentru cei ce au in zona subsoluri..

Am scris astea in idea ca poate ajuta cu ceva.Posted Image

#13
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

 adisz, on 23 ianuarie 2017 - 13:17, said:


Si era asa de greu sa specifici acest lucruri din start?

Veneam mai tarziu cu specificari.Posted Image Cum am spus, nu sunt inca hotarata 100% pe asta, Sunt mai multe terenuri scoase in zona aia. Vreau intai sa le vad pe toate la fata locului, sa fac investigatii si abia dupa ce l-am luat, voi putea da exact "toate datele problemei".

 andreilesan, on 23 ianuarie 2017 - 13:32, said:

Am o cunostinta inginer constructor care sta pe str. George Toparceanu si mai am o cunostinta pe Henri Coanda. Ce stiu de la ei este ca pe str. Toparceanu apa a fost gasita la 12m adancime, iar pe str. Henri Coanda - la 9m (e oarecum si mai in vale).. Ambii mi-au confirmat ca solul este bun de fundare (e loess galben)  si nu ridica probleme chiar si pentru cei ce au in zona subsoluri..

Am scris astea in idea ca poate ajuta cu ceva.Posted Image
Posted Image

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Posted Image

#15
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 KatalinaW, on 23 ianuarie 2017 - 13:44, said:


Posted Image  

Nu stiu cum sa interpretez acest raspuns la citatul meu.. Posted Image O fi vre-o forma de salutare?

#16
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Asa se saluta cei din Palazu, la care adauga si urarea "Fuck You!" iar tu trebuie sa raspunzi "Fuck Me!"Posted Image

#17
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017

 andreilesan, on 23 ianuarie 2017 - 14:13, said:

Nu stiu cum sa interpretez acest raspuns la citatul meu.. Posted Image O fi vre-o forma de salutare?
Nuuuuu! sorry Andrei, nu am vazut bine. Eu am vrut astaPosted Image
imi cer mii de scuze, sunt o gagauta.

#18
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
mi se parea mie ca parca nu este emoticonul care trebuie, dar am scuza ca-s mai batran si nu vad bine, plus ca m-am operat recent la ambii ochi si vad scrisul cam in ceata ... sorry de off-topic Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate