Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sistem 5.1 se poate auzi 2.1?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Salut.
Am un sistem Buntz 5.1 conectat la PC. Are un buton de selectare 2.1 / 5.1.
Se poate face in asa fel incat sa scot din PC doar dintr-un jack (2 canale) ca la un sistem 2.1 si sistemul sa scoata stereo prin toate boxele pt. o putere mai mare?
In momentul asta scoate 2.1 numai prin 3 boxe: stanga fata, dreapta fata si subwoofer. Am incercat sa selectez si "2.1" si "5.1" de la buton si din Windows dar degeaba.

Edited by mireazma, 22 January 2017 - 20:27.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
5-1 e ca o autostradă cu 5 benzi
tu ai 2 maşini...

legi boxele care nu se aud la cele ce se aud.

Edited by sarac.lipit, 22 January 2017 - 21:10.


#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
4.1 sau quadrophonic e solutia. Cel putin la Logitech Z906 am modul asta din telecomanda.
Cu asezarea normala 2 boxe in fata, 2 in spate suna naspa...
Poate merge mai ok cu toate 4 boxele in fata dar daca vroiam asemenea chestie imi luam 2.0 sau 2.1 ... la mine insa jocurile si filmele sunt prioritatea.
Daca boxele tale nu au modul asta poti folosit cabluri rca ->2x rca sau depinde ce cabluri are sistemul tau sa trimiti accelasi semnal la ambele boxe (stanga fata/dreapta spate cred).
Oricum eu fac chestia dintr-o apasare de buton la telecomanda si la muzica 2.1 > expansiune 5.1 > 4.1, 4.1 suna cel mai naspa.

#4
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Daca ai jack-uri separate la sistem, adica 3, unu verde,unu portocaliu si unu negru, atunci nu.  
Functia aia cu stereo in toti 5 satelitii si subwoofer o gasesti la sistemele logitech prin functia matrix, sau la placi audio (chiar si realtek, se numeste speaker fill), la creative de exemplu se numeste cmss-3d.  Varianta asta totusi presupune sa conectezi toate cele 3 jacuri la pc.

#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Chiar dacă reușești să faci ce vrei,nu vei avea putere mai mare.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
tu incerci sa asculti mp3-uri si vrei sa se auda muzica in toate boxele?

5.1 ai la filme care au sonorul in acest format, sau la jocuri care stiu de acest format. oricum e un standard conceput special pt filme. muzica de pe mp3-uri este stereo, adica are 2 canale si tot ce ai sa poti obtine e un pseudo 5.1.

#7
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Va multumesc pentru toate sfaturile. Vreau sa-mi pastrez optiunea de 5.1 pt. anumite filme. Dar asta presupune 3 cabluri in PC. Am 1 lung care ajunge la subwoofer dar celelalte 2 sunt scurte si necesita sa mut unitatea aproape de sub. In plus trebuie sa schimb mufarile. Fac asta pt. filme care merita dar in general 2.1 e suficient.
Am crezut ca butonul ala de 5.1/2.1 face tocmai "speaker fill". Ca altfel, selectez din PC 2.1 sau 5.1...
Concluzia:
Las lucrurile asa cum sunt.

#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu știu cum este la 5.1 al tău,dar la al meu,a fost cabluri pentru toate 5 boxele(sateliții).
Și toate tăiate la lungimile corespunzătoare.
Unele mai lungi,altele mai scurte.
Astfel încât,dacă aplasez corect sateliții,firele ajung la fix.
Plus că pe ale mele este inscripționat fiecare unde îi este locul:
FR,FL,C,etc.(față dreapta,față stânga,central,etc.).
Încearcă să le amplasezi corect.Poate nu va mai fi nevoie să tai din fire.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cum ai zis mai devreme. Cu inca doi sateliti nu se va auzu mai tare ,daca cumva asta se doreste.

#10
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Se vărzuiește efectul stereo, pentru că sunetul nu va mai veni din laterale față, ci din stânga și dreapta, unde mai pui că distanțele față de boxe sunt diferite, ceea ce înseamnă timpi de propagare diferiți și o denaturare a sunetului (ecou nu se formează, pentru că diferențele de distanță nu sunt suficient de mari, dar va suna ca un sunet generat lateral și reflectat din față).
Singura soluție corectă e un upmixer de la stereo la 5.1. Unele softuri de PC, care vin cu plăci de sunet mai scumpe, pot asta, dar nu la fel de bine ca un Dolby ProLogic II.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate