Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mirrorless Sony Alpha A5000L vs. compact Sony Cyber-Shot DSC-RX100 II

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Buna seara,
Ce ati alege pentru un amator intre :
http://www.emag.ro/a...c/pd/DH8W4BBBM/ si
http://www.emag.ro/a...3/pd/D0MFLBBBM/
Ma intereseaza calitatea pozelor, in primul rand, pe modul automat si in special in interior.As dori achizitionarea unuia dintre cele doua modele pentru fotografii de vacanta fara sa am bataii de cap cu modurile de reglare manual.Ce parere aveti de senzori, care dintre cei doi ofera o calitate mai buna ?

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
RX100

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Senzorul de la A5000 e clar superior. Din pacate obiectivul cu care vine camera il trage in jos in unele situatii si micsoreaza diferenta dintre cele 2 camera.
Daca vrei sa ramai la obiectivul de kit (si e pacat sa faci asta) nu are rost sa iei A5000 cand RX100 face aproape acelasi lucru si incape in buzunar.
Eu am luat de curand un DSLR f ieftin, in mare similar cu A5000ul si pana nu am luat si un obiectiv mai de doamne ajuta (desi f ieftin fiind chinezesc) n-am facut cine stie ce poze. Parca tot vechea compacta o foloseam mai mult, diferentele nefiind chiar atat de mari. Am luat dupa aia un obiectiv de 50mm f/1.8 si s-au schimbat radical datele problemei.

Legat de folosirea modului automat, desi stiu cu ce se mananca modurile semiautomate sau manual, rar le foloseam (aveam si la compacta setari complete si m-am jucat mult cu ele). Dupa ce am luat obiectivul de 50mm am fost nevoit sa tin aparatul pe aperture priority pt a poza ce si cum vroiam eu, chestia asta imbunatatind bineinteles rezultatele. Obiectivul de kit rar m-a facut sa folosesc altceva decat modul auto pt ce vroiam eu sa pozez. Tot obiectivul asta m-a facut sa mai schimb din cand in cand modul de focalizare, manual sau automat si de la AI servo la AI focus.
Ce vreau sa spun e ca toate astea au venit natural pt ca brusc aparatul a devenit mult mai ofertant si merita "deranjul" de a face mai mult decat sa apas pe un buton.
Daca chiar nu te vezi facand niste lucruri simple in plus fata de a apasa un buton, ia RX100. Daca esti dispus sa mai cheltuiesti niste bani pe un obiectiv (eventual si un adaptor) si sa faci din cand in cand si altceva in afara de a apasa butonul, ia A5000.

Edited by underb, 23 January 2017 - 09:59.


#4
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Mergi la F64 si testeaza-le pe amandoua in aceeleasi conditii. Senzorul lui A5000 este mai mare decat al lui RX100 si in conditii identice de lumina ar trebui sa ai fie un timp de expunere mai scurt (deci sanse mai mari ca pozele sa nu iasa miscate), fie un ISO mai mic (deci imagini mai putin pixelate). Dar asta e doar teoria...poate obiectivul RX-ului compenseaza neajunsurile senzorului - de verificat. Oricum, sunt sanse ca ambele sa te multumeasca/dezamageasca in functie de cat de bine/prost e iluminat interiorul unde vei face tu poze (la exterior, pe lumina buna, ambele for avea rezultate bune).
Referitor la obiectivul de kit al lui A5000 - eu il am pe A6000 si sunt f multumit. Nu fac bani din fotografie, iar pentru vacante este arhi-suficient. E adevarat ca am si obiective cu focala fixa pentru momentele cand ma apuca artisticareala, dar asta tine de fiecare ce asteptari are de la aparatul lui (la RX100 nu vei putea pune alt obiectiv...). Eu il tin aproape mereu pe manual, dar sotia face poze in mod auto si ies f bine (e drept, e vb si de alt senzor).

#5
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri.Am vazut pe youtube o comparatie intre Sony Alpha 5000 si Canon EOS M10 din care se vede clar ca obiectivul de la Canon e mult mai luminos iar pozele au culori mult mai vii, singurul punct slab al Canon-ului este viteza de focalizare mai mica si de asemenea un lag la focalizare, o balbaiala, precum si pierderea focalizarii uneori.Pe Photography blog pozele facute cu Canon M10 sunt superbe. Ce parere aveti de el ? http://www.emag.ro/a...a/pd/D52SD3BBM/

Edited by johnny72, 23 January 2017 - 12:19.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu stiu la celelalte cum e dar pare cam mica bateria.

Ce e calumea la asta e ca poti folosi adaptoare pt obiective dslr Canon (multe si relativ ieftine) fara sa pierzi anumite functii automate.

#7
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Ah, faimoasele review-uri de pe youtube...

Uitandu-ma strict pe specificatii, obiectivul e 3.5-6.3 iar cel de la Sony e 3.5-5.6, deci putin mai luminos la capatul tele. Nu m-as lua dupa testele review-uri decat daca sunt facute in conditii similare - aceleasi setari - si chiar si atunci as prefera sa verific cu ochii mei - de aceea ziceam sa te duci la F64 (sau in alta parte) sa testezi personal. Pe parte de mirrorless Canon nu sunt straluciti - mergi pe Sony, Fuji, Panasonic, Olympus.

View Postunderb, on 23 ianuarie 2017 - 12:51, said:

Nu stiu la celelalte cum e dar pare cam mica bateria.

Ce e calumea la asta e ca poti folosi adaptoare pt obiective dslr Canon (multe si relativ ieftine) fara sa pierzi anumite functii automate.

E adevarat, dar asta doar daca are deja obiectivele respective, altfel mai bine merge pe obiective native.

#8
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Ar fi ideal sa poti sa le testezi adica sa faci o poza si sa o descarci pe PC, insa, din pacate, nu cred ca se poate.Am sa intreb totusi.Alta solutie ar fi fost sa descarci poza facuta pe aparat pe telefon si sa o vezi apoi pe PC desi am dubii mari si aici. Stiu ca aparatele expuse in showroom nu au carduri sd in ele si nu cred ca ar fi de acord sa faci cu un card al tau.Am sa incerc totusi la Mediagalaxy ,au un showroom enorm in Craiova, poate sunt de acord.

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
A5000 are 2 stopuri avantaj la senzor.
Pe de alta parte vine cu un obiectiv de kit intunecos care i le cam anuleaza.

Eu as alege compacta RX100 pentru dimensiunile reduse.

#10
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Ca sa nu mai deschid alt topic, pentru ca acum este la oferta Sony RX100, vreau sa va intreb daca este o diferenta importanta intre calitatea fotografiilor intre RX 100 si RX 100 II? Merita 900 lei diferenta in favoarea RX 100 MII ? Daca se poate sa va referiti doar la calitatea fotografiilor nu la dotarile camerei.

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Obiectivul este acelasi. Senzorul un pic mai bun (cam 0.3 stopuri) deci nu prea ar fi diferente.
https://www.dxomark....RX100___896_812
Daca treimea de stop este asa de importanta pentru tine trebuie sa te uiti la senzori mai mari.

#12
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Multumesc, ma gandeam eu ca nu merita diferenta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate