Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sfat achizitie sh: BMW Seria 5 F10 v Mercedes E-Class W212 v Audi A6 C7

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

 Got_Lambo, on 23 ianuarie 2017 - 03:18, said:

Oricum, cand ma uit si vad modele cu doar 4-5 ani vechime si 250,000 km la bord mi se face rau - si din pacate asa arata marea majoritate a anunturilor, unde restul cu km mai putini (sub 150.000) fie sunt manarite, fie sunt mult mai scumpe, fie sunt exact ce caut (doar ca procentajul acestora este foarte mic).
Bingo, desi scoate din lista ultima categorie "fie sunt exact ce caut eu".
De ce crezi ca unu cu un A6/seria 5 si 150k km reali ti ar da o la acelasi pret cu ala care vinde un A6/seria 5 cu 300k km reali? Nu o sa ti dea nimeni o masina mai ieftin de "baiat bun ce e el".
La bugetul tau sa fii constient ca este cam cel mai mic buget pentru un A6/seria 5 dupa 2010/2011 asa ca o sa iei cele mai vechi masini din categoria aia cu cei mai multi km, plus cele samsarite. Adica trebuie sa o cumperi cu cineva care se pricepe foarte bine, plus ca trebuie sa te pregatesti sa mai bagi bani in piese consumabile sigur, plus sa nu ai si alte surprize neplacute.

#38
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 alin62, on 23 ianuarie 2017 - 13:47, said:

Bingo, desi scoate din lista ultima categorie "fie sunt exact ce caut eu".
De ce crezi ca unu cu un A6/seria 5 si 150k km reali ti ar da o la acelasi pret cu ala care vinde un A6/seria 5 cu 300k km reali? Nu o sa ti dea nimeni o masina mai ieftin de "baiat bun ce e el".
La bugetul tau sa fii constient ca este cam cel mai mic buget pentru un A6/seria 5 dupa 2010/2011 asa ca o sa iei cele mai vechi masini din categoria aia cu cei mai multi km, plus cele samsarite. Adica trebuie sa o cumperi cu cineva care se pricepe foarte bine, plus ca trebuie sa te pregatesti sa mai bagi bani in piese consumabile sigur, plus sa nu ai si alte surprize neplacute.

  Dar nu la orice masina sh bagi bani in consumabile? Sau voi le luati si mergeti cu ele pana crapa cate ceva? Depinde foarte mult de noroc. Poti sa o iei cu 200 de mii de km si sa nu bagi un leu in ea inca 100 de mii, sau poti sa o iei cu 100 de mii de km si sa iti mai pice cate ceva. Este normal si cine ia o masina sh, isi asuma aceste riscuri. De obicei, sunt riscuri mici, chiar daca se scrie pe forumuri, un Mercedes, BMW, Audi sunt mult mai rezistente decat marcile de pluton.

#39
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca vrea masina ok trebuie sa mearga sa o caute la fata locului. Si asa sunt sanse mari sa iei teapa dar macar mai scapi de niste intermediari.

Sau sa gaseasca una rulata la noi cu acte in regula. Problema e ca s-ar putea sa nu ajunga banii.

#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

 cavaliere, on 23 ianuarie 2017 - 14:09, said:

un Mercedes, BMW, Audi sunt mult mai rezistente decat marcile de pluton.
Mai taie din "mult" ala...Mercedes BMW Audi nu mai fac masini care sa te tina 10/15 de ani fara sa i faci mai nimic, multi inca ati ramas cu mentalitatea ca mercedes face masini care nu se strica...si inca mai aud pe unii cu "la 150.000 km abea are rodaju facut" Posted Image
Da sunt si multe cazuri in care pana in 200000 km sa zic nu face mare lucru la masinile de mai sus, dar asta se intampla la aia care isi iau masinile de noi cu 60/70000 euro nu cu 17.000. Deja la bugetul asta trebuie sa fie pregatit nu numai pentru consumabile ci si pentru o piesa mai scumpa, depinde cum ii e si norocu.

#41
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 alin62, on 23 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Mai taie din "mult" ala...Mercedes BMW Audi nu mai fac masini care sa te tina 10/15 de ani fara sa i faci mai nimic, multi inca ati ramas cu mentalitatea ca Mercedes face masini care nu se strica...si inca mai aud pe unii cu "la 150.000 km abea are rodaju facut" Posted Image
Da sunt si multe cazuri in care pana in 200000 km sa zic nu face mare lucru la masinile de mai sus, dar asta se intampla la aia care isi iau masinile de noi cu 60/70000 euro nu cu 17.000. Deja la bugetul asta trebuie sa fie pregatit nu numai pentru consumabile ci si pentru o piesa mai scumpa, depinde cum ii e si norocu.

  Nici nu trebuie sa te tina 15 ani, e suficient sa te tina 4 ani cat sta la tine.  Iar un Mercedes cu 150 de mii reali si istoric service, chiar nu sufera comparatie din punct de vedere al uzurii cu un Opel la 150 de mii de exemplu, sau alta marca de pluton.
Iar daca vrei Mercedes cu 18 mii de euro, ar trebui si sa iti permiti sa dai cateva sute de euro pe o eventuala piesa stricata, asta presupunand ca ai un venit lunar care sa nu fie afectat de intretinerea masinii mai mult de 10, maxim 15 la suta.
  Scrii ineptii, din prisma celui care probabil nu a avut niciuna din marcile de mai sus masini sh. Daca o iei cu istoric service chiar si la 150 de mii de km, riscurile sunt destul de mici sa investesti mare lucru in ea, in afara de consumabile.  E problema ta sa ai parerile pe care le ai, dar as prefera sa vorbiti din proprie experienta nu din auzite.
Spre exemplu, ia E-ul, o masina extrem de fiabila, care este cunoscuta in Germania mai ales in orasele mari, unde sunt preferate de firmele de taximetrie.
E plin mobile de E-uri de 3 4 ani vechime cu 3 400 500 de mii de km.

Edited by cavaliere, 23 January 2017 - 14:38.


#42
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Deja o dai in manelisme si valoare.
Da hai sa ti raspund, ca pe tine te a pacalit samsarul cu 150k km reali facuti de o bunica e problema ta, la bugetul asta nu i da nimeni masina de 60.000 euro la 17.000 cu 150k km reali.
Oare prostii aia care isi vand masinile de mai sus la peste 25.000 euro tot cu 150.000 km le pun de prosti la pretul ala? Sau astia care le dau la 17.000 le dau ei de baieti buni ce sunt ei?
Lasa ne cu ineptiile astea cu masini de bunicute la pretul asta.

 cavaliere, on 23 ianuarie 2017 - 14:34, said:

  Nici nu trebuie sa te tina 15 ani, e suficient sa te tina 4 ani cat sta la tine.  Iar un Mercedes cu 150 de mii reali si istoric service, chiar nu sufera comparatie din punct de vedere al uzurii cu un Opel la 150 de mii de exemplu, sau alta marca de pluton.
Care 4 ani? Si cu aia 5 6 ani de la fostul proprietar ce facem?
In primul rand la banii astia nu gaseste una din masinile de mai sus cu 150k km.
Cat despre uzura vezi ca si cu loganul poti sa faci 150k km si fara sa ai mari probleme. Diferentele nu mai sunt la fiabilitate ci la alte chestii.

#43
SimionBaws

SimionBaws

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2017
Am aprecia niste raspunsuri de la persoane care au fost in situatii similare, (eventual detin o astfel de masina, luata SH cu x kilometri), si stiu despre ce vorbesc.
Nu e nevoie sa re-postati ce ati citit voi pe alte forumuri si topicuri, despre povestile cu samsari, daca nu ati trecut prin asa ceva. Stim cu totii acele povesti.
Multumesc

Edited by SimionBaws, 23 January 2017 - 14:52.


#44
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Ia o pauza ca te-ai aprins prea tare. Vezi ca e plina Europa de masini luate flote la leasing operational , si chiar poti gasi E klass la 1 treime din valoare dupa 4 ani, cu istoric service.  E problema ta ca iti place Loganul, care e o masina buna, dar hai sa nu aberam, ca in afara ca are 4 roti si volan, nu stiu la ce il poti compara cu un Mercedes fie el si de 4 ani vechime. As aprecia sa vorbesti din experienta ta, nu din auzite, repet. Una e sa ai o parere, fie ea oricare, insa alta e sa induci lumea in eroare si sa dai ca litera de lege ceea ce scrii, ca poate unii pun botul.
Pe mine nu m-a pacalit niciun samsar, eu am luat masinile mele direct de la sursa si niciuna din cele luate sh nu a necesitat cine stie ce investitie. Iar daca am schimbat 2 piese de cateva sute de euro eventual, nu a fost ceva neprevazut si nici nu m-a apucat plansul, pentru ca avantajele oferite de o masina premium sunt mult mai multe decat cei cateva sute de euro potentiali pe care ii poti cheltui.  
  Eu am vandut una dintre masini anul trecut, chiar un Mercedes C,  cu kilometri reali 158 de mii, la pretul pietei, poate la acelasi pret cu unele cu kilometri dati inapoi . De ce? Pentru ca imi luasem deja alt model mai nou si masina de vanzare o dedusesem deja din firma, asa ca nu am tinut de pret. ASta e doar un exemplu, dar extrapoleaza la firmele mari europene care iau flote si cand se incheie leasing-ul, le vand la licitatii. Bafta !

Edited by cavaliere, 23 January 2017 - 14:56.


#45
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

 SimionBaws, on 23 ianuarie 2017 - 14:50, said:

Am aprecia niste raspunsuri de la persoane care au fost in situatii similare
Stai linistit ca nu o sa vina nimeni pe forum sa ti spuna "stii eu am dat 20.000 euro pe o masina si mi am luat mare teapa".
Tu cauti de fapt raspunsuri de genu "ia o e forta fortelor nu o sa ai probleme, la 200k km are abea rodaju facut, aia te tine 1 mil de km fara sa i faci mare lucru".
De fapt asta cauta multi, doar sa li se confirme ca e cea mai buna alegere, nicidecum alte sfaturi.

Edited by alin62, 23 January 2017 - 15:03.


#46
SimionBaws

SimionBaws

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2017

 cavaliere, on 23 ianuarie 2017 - 14:54, said:

Ia o pauza ca te-ai aprins prea tare. Vezi ca e plina Europa de masini luate flote la leasing operational , si chiar poti gasi E klass la 1 treime din valoare dupa 4 ani, cu istoric service.  E problema ta ca iti place Loganul, care e o masina buna, dar hai sa nu aberam, ca in afara ca are 4 roti si volan, nu stiu la ce il poti compara cu un Mercedes fie el si de 4 ani vechime. As aprecia sa vorbesti din experienta ta, nu din auzite, repet. Una e sa ai o parere, fie ea oricare, insa alta e sa induci lumea in eroare si sa dai ca litera de lege ceea ce scrii, ca poate unii pun botul.
Pe mine nu m-a pacalit niciun samsar, eu am luat masinile mele direct de la sursa si niciuna din cele luate sh nu a necesitat cine stie ce investitie. Iar daca am schimbat 2 piese de cateva sute de euro eventual, nu a fost ceva neprevazut si nici nu m-a apucat plansul, pentru ca avantajele oferite de o masina premium sunt mult mai multe decat cei cateva sute de euro potentiali pe care ii poti cheltui.  
  Eu am vandut una dintre masini anul trecut, chiar un Mercedes C,  cu kilometri reali 158 de mii, la pretul pietei, poate la acelasi pret cu unele cu kilometri dati inapoi . De ce? Pentru ca imi luasem deja alt model mai nou si masina de vanzare o dedusesem deja din firma, asa ca nu am tinut de pret. ASta e doar un exemplu, dar extrapoleaza la firmele mari europene care iau flote si cand se incheie leasing-ul, le vand la licitatii. Bafta !
Adaug la ce ai scris tu: Am detinut un Audi A4 din 2000, motor 1.9 diesel (AHH) cu destul de multi kilometri. Garantez ca am facut mai putine reparatii la ea decat au facut altii la un Logan nou (am 2 frati mecanici, cu multi ani de experienta in spate, si stiu ce zic).

Edited by SimionBaws, 23 January 2017 - 15:02.


#47
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

 cavaliere, on 23 ianuarie 2017 - 14:54, said:

Ia o pauza ca te-ai aprins prea tare. Vezi ca e plina Europa de masini luate flote la leasing operational , si chiar poti gasi E klass la 1 treime din valoare dupa 4 ani, cu istoric service.  E problema ta ca iti place Loganul, care e o masina buna, dar hai sa nu aberam, ca in afara ca are 4 roti si volan, nu stiu la ce il poti compara cu un Mercedes fie el si de 4 ani vechime.
Vad ca continui cu ineptiile si chiar te contrazici singur.
Masinile alea de flota nu degeaba sunt la 1 treime din valoarea ei, alea au poate chiar si peste 300k km. Si nu trebuie sa fie neaparat samsarita, istoricu ala nu ti garanteaza ca dupa 300k sau chiar 200k km tie nu o sa ti se strice nimic la masina aia. Doar iti spune ce revizii si reparatii s au efectuat la acea masina.
Cat despre Logan era un exemplu ca ai adus vb de fiabilitate, dar probabil nu ai citit bine.

#48
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 alin62, on 23 ianuarie 2017 - 14:57, said:

Stai linistit ca nu o sa vina nimeni pe forum sa ti spuna "stii eu am da 20.000 euro pe o masina si mi am luat mare teapa".
Tu cauti de fapt raspunsuri de genu "ia o e forta fortelor nu o sa ai probleme, la 200k km are abea rodaju facut, aia te tine 1 mil de km fara sa i faci mare lucru".
De fapt asta cauta multi, doar sa li se confirme ca e cea mai buna alegere, nicidecum alte sfaturi.

Daca tu consideri ca daca schimbi 2 piese la o masina de 20 de mii de euro, ai luat teapa, atunci e problema ta. Eu am postat pe forumurile monomarca la masinile mele cam ce probleme au fost si am conchis dupa atatia ani, ca masinile premium sunt mult mai fiabile decat celelalte. Punct. PE forumuri monomarca sunt destui oameni care posteaza si problemele masinilor lor, daca te plictisesti, cauta si o sa vezi.

#49
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

 cavaliere, on 23 ianuarie 2017 - 15:02, said:

Daca tu consideri ca daca schimbi 2 piese la o masina de 20 de mii de euro, ai luat teapa, atunci e problema ta.
Si cine a zis ca e vorba de tine?
Vad ca nu citesti prea bine posturile, la fel cu loganu...recomand sa citesti de doua ori inainte sa postezi.

#50
SimionBaws

SimionBaws

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2017
Alin, am re-citit topicul, si de cand ai intrat in discutie, ai atacat fiecare parere care nu era conforma cu a ta.
Am inteles ideea ta, multumim pentru parere, luam in calcul si ce ai zis tu, dar hai sa vedem si alte pareri ale altor useri. Nu cred ca ajuta cu nimic flame-ul.
Multumesc

Edited by SimionBaws, 23 January 2017 - 15:10.


#51
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Nu, nu ai inteles nimic, si vad ca nici nu stii ce inseamna cand ataci fiecare parere.
Pe tine nu te ajuta de fapt parerile ci doar confirmarile, adica sa vina cineva si sa ti confirme ca ce vrei tu e bomba bombelor, iar daca cineva iti zice realitate sa sari in sus...

Cu placere.

 alin62, on 23 ianuarie 2017 - 13:47, said:

La bugetul tau sa fii constient ca este cam cel mai mic buget pentru un A6/seria 5 dupa 2010/2011 asa ca o sa iei cele mai vechi masini din categoria aia cu cei mai multi km, plus cele samsarite. Adica trebuie sa o cumperi cu cineva care se pricepe foarte bine, plus ca trebuie sa te pregatesti sa mai bagi bani in piese consumabile sigur, plus sa nu ai si alte surprize neplacute.
Asta e parerea mea, daca tu vezi asta ca un atac inseamna ca este valabil ce am spus mai sus. Daca cineva iti spune altceva inseamna ca te ataca, daca cineva iti confirma ca alegerea ta e cea mai tare atunci e o parere buna.
Deci pentru ce mai stai pe forum?

Uite ca sa nu zici ca atac, ia ce vrei, la 200k km abea au rodajul facut, te tine 1 mil km fara probleme.
E bine asa?

#52
SimionBaws

SimionBaws

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2017

 alin62, on 23 ianuarie 2017 - 15:15, said:

Nu, nu ai inteles nimic, si vad ca nici nu stii ce inseamna cand ataci fiecare parere.
Pe tine nu te ajuta de fapt parerile ci doar confirmarile, adica sa vina cineva si sa ti confirme ca ce vrei tu e bomba bombelor, iar daca cineva iti zice realitate sa sari in sus...

Cu placere.


Asta e parerea mea, daca tu vezi asta ca un atac inseamna ca este valabil ce am spus mai sus. Daca cineva iti spune altceva inseamna ca te ataca, daca cineva iti confirma ca alegerea ta e cea mai tare atunci e o parere buna.
Deci pentru ce mai stai pe forum?
Nu am nevoie sa aud de 20 ori parerea unei persoane, ci de preferat 20 pareri de la 20 persoane diferite. Ajuta mai mult.
Again, multumesc pentru opinie, luam in calcul.
Mai asteptam si alte persoane in discutie.

#53
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
KM reali:

https://www.autovit....html#15295d6d02

https://www.autovit....html#d7b2b2d3be

https://www.autovit....html#d8be87a8d6

#54
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Cred ca nu vezi cine pe cine a "atacat". Eu mi am spus parerea o data nu de 20 de ori, altcineva a venit cu "atacul" si eu am dat reply.
Cat despre pareri, tu nu astepti pareri doar confirmari.
Si nu mai vorbi pe un forum ca si cum ai fi doua persoane.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate