Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sistem gaming nou

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Va salut

Intai am vrut sa upgradez o placa grafica, numai ca decat sa bag mana in buzunare pentru 600 lei, mai bine iau ceva sa dureze - presupun ca ma duce la dublul sumei. Odata ce fac pasul asta, degeaba investesc in ea daca nu o folosesc la intregul ei potential.
Cu alte cuvinte acum ma orientez catre un sistem nou Intel.


1. In urmatoarele saptamani
2. Jocuri First Person Shooter, ceva racing Rally si Starcraft II.
3. Bugetul maxim: sub 1000 EU, tinand cont ca am o parte din componente. Daca sare peste e in regula, numai sa renteze ca "bang for buck".
4. Rezolutia si diagonala monitorului: 27" HD 1920 x1080.
Probabil voi trece la ceva mai mare peste un an-doi, insa nu stiu daca-i necesar, ori un rasfat de-al meu. Imi place sa fie mari.
5. Am:
- SSD Samsung 120gb
- vreo 4 HDDuri
- sursa Superflower 650W 80+
- carcasa si ventilatoare de top
- Inclusiv un ventilator CPU Alpenfohn luat din Germania pe timpul 1156, nu stiu daca se potriveste cu noile socketuri intel ??
- unitate DVD
- placa sunet Creative
6. Prefer magazine care nu-si bat joc de tine, adica sa returnez fara probleme.
Le asamblez singur, am netul in ajutor cu Google si Youtube.. am asamblat si instalat un sistem Win 8.1 cap-coada acum 3 ani. A ajuns sa-mi placa de ce-mi era frica.


Doresc o placa de baza cu sloturi suficiente pentru adaugari de memorie si porturi suficiente de storage.
Eventual posibilitate de overclock, depinde de pret! Prefer sa pun 100 lei la procesor cu K, insa ce fac daca placa nu-mi permite sa-l urc in frecventa? Deci aici sunt confuzat nitel..

In principiu, un procesor suficient de valoros cat sa-l pot vinde pe viitor.

O placa video cu 8 GB memorie, pentru ca diferentele de pret par mici fata de cele cu 4 GB.
Nu mai sunt la curent cu noile modele si cipuri grafice, citesc pe ici colo de vreo zi si din cate inteleg 480 si 1070 par a fi principalele pretendente.

Deci imi trebuie:
MOBO + CPU
RAM
Graphics Card.


Multumesc frumos.

Edited by fodur, 22 January 2017 - 17:00.


#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ce procesor ai in momentul de fata ?

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 fodur, on 22 ianuarie 2017 - 16:34, said:

Eventual posibilitate de overclock, depinde de pret! Prefer sa pun 100 lei la procesor cu K, insa ce fac daca placa nu-mi permite sa-l urc in frecventa? Deci aici sunt confuzat nitel..
Sa zicem ca pui 100 pentru un procesor deblocat. Apoi mai pui 300-400 pentru o placa de baza (diferenta intre o B150 si o Z170 sanatoasa). Cooler spuneai ca ai, este cumva acesta?

Una peste alta, OC-ul in cazul jocurilor nu prea merita. Cheltui sume sensibil mai mari pentru un spor de performanta pe care nu-l simti.

#4
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 diegodanny, on 22 ianuarie 2017 - 16:43, said:

Ce procesor ai in momentul de fata ?
Acum am un 775 si un AM2+, Primul e... 6600(parca) al doilea.. AMD X2 6000+
Vechituri.

@mihai: Stai un pic sa ma uit: Brocken 2. Este imens, cu ventilator 140 mm.

Multumesc ca m-ai lamurit cu diferenta de pret! Banuiesc ca un procesor bun tine mai mult decat schimbarile de socket ale Intel.

Edited by fodur, 22 January 2017 - 16:53.


#5
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
http://www.emag.ro/p...s/pd/DVTLX3BBM/
http://www.emag.ro/p...0/pd/DHTJD7BBM/
http://www.emag.ro/p...g/pd/DKPCT2BBM/
http://www.emag.ro/m...8/pd/DRVYDYBBM/
http://www.emag.ro/m...8/pd/DRVYDYBBM/

#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Placa de baza Asrock B150M-HDS are nevoie de update BIOS P7.10 pentru procesor Kaby Lake.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 fodur, on 22 ianuarie 2017 - 16:45, said:

@mihai: Stai un pic sa ma uit: Brocken 2. Este imens, cu ventilator 140 mm.
Din fericire, cooler-ul tau este compatibil si cu socket-ul 1151.

 fodur, on 22 ianuarie 2017 - 16:45, said:

Multumesc ca m-ai lamurit cu diferenta de pret! Banuiesc ca un procesor bun tine mai mult decat schimbarile de socket ale Intel.
De tinut tine, nu-i problema. Cumperi acum un i5 Skylake/Kaby care va rula si jocurile de peste 3 ani fara probleme. Mai importanta este placa video.

Inca o intrebare, ai de gand sa treci la rezolutii mai mari ca Full HD?

 Kevlar111, on 22 ianuarie 2017 - 16:52, said:

Te-ai uitat macar la ce ai pus acolo?

Procesor incompatibil cu placa de baza, GTX 1060 la 1700 de lei  , memorii RAM cu preturi inutil de mari.
Nu mai recomandati in bataie de joc.

#8
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 jegmihai, on 22 ianuarie 2017 - 17:02, said:

Din fericire, cooler-ul tau este compatibil si cu socket-ul 1151.
Oh multumesc, pfui..

 jegmihai, on 22 ianuarie 2017 - 17:02, said:

Inca o intrebare, ai de gand sa treci la rezolutii mai mari ca Full HD?
Rareori m-am bucurat asa de tare ca in ziua in care am trecut de la 1366x768 la full HD.
Acum am prins pofta la diagonale ca de TV, insa nu cred ca-i necesar.. e posibil sa fie prea mare pentru ochi, sau coordonare ideala intre mana si ochi.


Later Edit:

Intr-adevar placa video este prea scumpa la 1700 lei, poate ceva in jur de 1300 lei si-ar face treaba la fel de bine.
Dar ma intreb, de ce Radeon 480 pare a fi la nivelul Nvidia 1070 dar la un pret mai mic? Care-i alegerea inteligenta.

Oare un procesor 7600 este overkill?

Edited by fodur, 22 January 2017 - 17:35.


#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ultima dilema ramane placa video, intrucat in bugetul tau intra RX 480/GTX 1060 dar si GTX 1070.

RX 480/GTX 1060 este mai mult decat suficienta pentru jocurile in Full HD , duce orice joc pe ultra. Oricare dintre ele va duce si jocurile de peste 3 ani, dar cu detalii mai mici.
GTX 1070 este overkill pentru Full HD in acest moment, dar este mai longeviva decat 1060/480. Aceasta s-ar putea sa duca jocurile la detalii inalte si peste 3 ani.

Apoi vine problema OC-ului, intrucat sursa si cooler-ul cuplate cu o plaza de baza sanatoasa ti-ar permite un OC bun. Intrebarea este : merita?
  • Daca planuiesti sa tii sistemul mai putin de 3-4 ani, fii sigur ca nu merita. De ce? Pentru ca nu vei avea nevoie de OC, deoarece procesorul va rula orice joc.
  • Daca planuiesti sa tii sistemul mai mult de 5 ani, atunci OC-ul s-ar putea sa fie folositor. Il duci in 4,3/4,4 Ghz si nici nu mai trebuie sa schimbi platforma. De exemplu, vezi i5 2500K de acum 6 ani care , overclock-at, ruleaza aproape orice joc.
Astfel, vin cu mai multe propuneri : Dupa cum observi, diferenta intre cele doua configuratii este de 400 de lei. Totusi, cu ajutorul acelor 400 de lei am putea pune direct o GTX 1070.

Sincer sa fiu, as alege o configuratie non-OC + 1060 sau 1070. In timp, cred ca s-ar dovedi decizia mai buna privind raportul pret/performante.

 fodur, on 22 ianuarie 2017 - 17:13, said:

Dar ma intreb, de ce Radeon 480 pare a fi la nivelul Nvidia 1070 dar la un pret mai mic? Care-i alegerea inteligenta.
RX 480 concureaza cu GTX 1060. 1060-ul castiga in majoritatea jocurilor DX11, dar scorurile se egaleaza in DX12. In unele jocuri castiga RX-ul.

 fodur, on 22 ianuarie 2017 - 17:13, said:

Oare un procesor 7600 este overkill?
Nu este overkill, dar este inutil de scump. Ori cumperi 6500/7500, ori treci direct la un procesor deblocat.

#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
I7 6600 ( fara K)
Motherboard cel mai ieftin daca iei fara K, dar vezi sa aiba porturi usb 3
video nvidia 1060 6 GB
8 GB ram DDR4  cel mai ieftin ca nu conteaza. Vezi daca gasesti Crucial, am luat cu 160 lei 8 GB DDR4...
Mergi tot pe Skylake deocamdata.

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
i7 chiar este inutil in jocuri. Platesti 500 de lei in plus pentru performante mai mari cu 2-3% in jocuri, nu merita.

#12
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 Kevlar111, on 22 ianuarie 2017 - 16:52, said:


 jegmihai, on 22 ianuarie 2017 - 17:02, said:

Procesor incompatibil cu placa de baza,
Este compatibil, dupa update BIOS: http://www.asrock.co...0M-HDS/?cat=CPU

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
*Update de BIOS pe care eMag-ul nu il face.

#14
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Poate placa are deja facut update.
Sau poate o ia din alta parte, pina la urma.
Sau poate face singur update.
Oricum, ideea este ca sint compatibile.

#15
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
In mai putin de 1000 de euro, mergand pe skylake (diferenta intre skylake si kabylake este neglijabila) ai placa de baza z170, procesor i5 deblocat, 16 gb de ram ddr4 cu frecventa mai mare decat cele uzuale, dar si cu latenta ok pentru frecventa care o au.
De altfel ca si placa video am pus un rx 480 cu 8gb varianta strix OC, care pe viitor, luandu-ne dupa evolutia amd si nvidia, ar trebui sa aibe parte de un suport mai bun pe partea de drivere si implicit performanta.  In dx11 nvidia o fi mai rapida, dar amandoua sunt suficient de rapide incat sa nu conteze diferenta in cazul in care ai un simplu monitor/televizor care abia "scuipa 60 hz".
Dupa nevoie, si astfel te lovesti de aia 1000 de euro, poti renunta la rx 480 si poti opta pentru un 1070. Nu pune 1060 totusi, platesti mai mult de pomana.
Vad ca pcgarage ofera si cooler cadou la achizionarea unui combo placa de baza-procesor, informeaza-te care este, iar daca nu se preteaza la un procesor deblocat K, poti sa-ti iei tu unul decent fara prea mari batai de cap.
Attached File  z170.JPG   158.19K   25 downloads

 roxanaRabinowitz, on 22 ianuarie 2017 - 18:57, said:

Poate placa are deja facut update.
Sau poate o ia din alta parte, pina la urma.
Sau poate face singur update.
Oricum, ideea este ca sint compatibile.
Ca sa faci singur update, ai nevoie de un procesor skylake. El din ce a spus la inceput nu are, deci, cum face?

Edited by stone_crash_wolf, 22 January 2017 - 19:00.


#16
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Ma scuzati pentru intarziere (putin ocupat)


 jegmihai, on 22 ianuarie 2017 - 17:49, said:

Ultima dilema ramane placa video, intrucat in bugetul tau intra RX 480/GTX 1060 dar si GTX 1070.

RX 480/GTX 1060 este mai mult decat suficienta pentru jocurile in Full HD , duce orice joc pe ultra. Oricare dintre ele va duce si jocurile de peste 3 ani, dar cu detalii mai mici.
GTX 1070 este overkill pentru Full HD in acest moment, dar este mai longeviva decat 1060/480. Aceasta s-ar putea sa duca jocurile la detalii inalte si peste 3 ani.

Apoi vine problema OC-ului, intrucat sursa si cooler-ul cuplate cu o plaza de baza sanatoasa ti-ar permite un OC bun. Intrebarea este : merita?
  • Daca planuiesti sa tii sistemul mai putin de 3-4 ani, fii sigur ca nu merita. De ce? Pentru ca nu vei avea nevoie de OC, deoarece procesorul va rula orice joc.

  • Daca planuiesti sa tii sistemul mai mult de 5 ani, atunci OC-ul s-ar putea sa fie folositor. Il duci in 4,3/4,4 Ghz si nici nu mai trebuie sa schimbi platforma. De exemplu, vezi i5 2500K de acum 6 ani care , overclock-at, ruleaza aproape orice joc.
Astfel, vin cu mai multe propuneri : Dupa cum observi, diferenta intre cele doua configuratii este de 400 de lei. Totusi, cu ajutorul acelor 400 de lei am putea pune direct o GTX 1070.


Sincer sa fiu, as alege o configuratie non-OC + 1060 sau 1070. In timp, cred ca s-ar dovedi decizia mai buna privind raportul pret/performante.
Inteleg acum, am sursa si cooler ce imi ofera o buna baza de overclocking. Ele erau parte catre un upgrade spre Ivy Bridge la care am renuntat (si bine am facut, la cum evolueaza tehnologia..).

 jegmihai, on 22 ianuarie 2017 - 17:49, said:

RX 480 concureaza cu GTX 1060. 1060-ul castiga in majoritatea jocurilor DX11, dar scorurile se egaleaza in DX12. In unele jocuri castiga RX-ul.
Daca RX 480 e mai potrivita pe DX12, atunci inclin catre ea (desi eram user nvidia). Zic bine?

 stone_crash_wolf, on 22 ianuarie 2017 - 18:59, said:

In mai putin de 1000 de euro, mergand pe skylake (diferenta intre skylake si kabylake este neglijabila) ai placa de baza z170, procesor i5 deblocat, 16 gb de ram ddr4 cu frecventa mai mare decat cele uzuale, dar si cu latenta ok pentru frecventa care o au.
De altfel ca si placa video am pus un rx 480 cu 8gb varianta strix OC, care pe viitor, luandu-ne dupa evolutia amd si nvidia, ar trebui sa aibe parte de un suport mai bun pe partea de drivere si implicit performanta.  In dx11 nvidia o fi mai rapida, dar amandoua sunt suficient de rapide incat sa nu conteze diferenta in cazul in care ai un simplu monitor/televizor care abia "scuipa 60 hz".
Dupa nevoie, si astfel te lovesti de aia 1000 de euro, poti renunta la rx 480 si poti opta pentru un 1070. Nu pune 1060 totusi, platesti mai mult de pomana.
Vad ca pcgarage ofera si cooler cadou la achizionarea unui combo placa de baza-procesor, informeaza-te care este, iar daca nu se preteaza la un procesor deblocat K, poti sa-ti iei tu unul decent fara prea mari batai de cap.
z170.JPG
Citesc chiar acum o discutie interesanta de aici https://www.reddit.c...bottom-comments

Aleg Skylake in pofida lui Kaby. Singurul plus real tine de codecul 265 (care-i foarte bun, dar solicita procesoarele mai vechi), din cate aflu.


OK domnilor, va multumesc mult pentru ca m-ati ajutat enorm incotro sa ma orientez.
Apreciez sugestiile! Le-am salvat deoparte.

Edited by fodur, 22 January 2017 - 20:14.


#17
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Iese mai ieftin cu Kaby Lake cu viteza mai mare: http://www.pcgarage....600k-38ghz-box/
Placa de baza, cele mai ieftine 2:
http://www.pcgarage....ock/z270m-pro4/
http://www.pcgarage....e/ga-z270-hd3p/


Pentru update bios, poate face rost de un procesor de la un prieten/coleg/vecin de bloc/magazin/service.

#18
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
^^Cine isi dezasambleaza sistemul pentru mine? N-am prieteni in industrie.

Ha! Asadar la pcgarage 7600k si 6600k au practic acelasi pret, desi Kaby e superior. Asta pentru ca unul are placa de baza mai ieftina decat altul, si iti trebuie un alt procesor Kaby sa faci update BIOS placii mai ieftine.
Aaaagh.. imi scrasnesc dintii.

Edited by fodur, 22 January 2017 - 20:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate