Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Metode pentru fasonarea scandurilor

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am de facut un blat pentru o masa de exterior si blaturile existente prin marile magazine nu se potrivesc la dimensiunile scheletului de metal pe care il am deja de la vechea masa.
Solutia este sa il fac eu din mai multe scanduri.
Atelierele de la mine din oras se ocupa de pal si nu au aparat pentru rinduit.
Am cautat pe net si am vazut ca exista rindele electrice care au latimea de 82.

Intrebarea mea este daca o scandura este mai lata si nu se poate rindui la o singura trecere nu se vad denivelari pe scandura?

Acum eu nu stiu care este procedeul dar ma gandesc ca intai ar trebui sa o rinduiesc dupa care sa o sflefuiesc (chiar astazi am aflat dintr-un alt post ca exista adaptoare de slefuit pentru flex - stiam de disc pentru lemn, dar acesta face denivelari).

Se poate executa aceasta operatie fara sa achizitionez aceasta masinarie (in viitor as avea de facut si un gard de lemn si nu ar fi investitia doar pentru un singur blat) - poate aveti alte idei
Ideea este daca merita o astfel de scula (am vazut ca poate face si canale, deci ajutor la imbinare.

Multumesc.

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge rindeluita scandura cu rindeaua electrica. Iese destul de bine dar nu perfect. Se rezolva cu o slefuire manuala. Slefuirea cu flexul o sa lase urme pe lemn daca nu ai experienta. Problema o sa apara la imbinarea dintre scanduri. E destul de greu, aproape imposibil sa le scoti toate la aceeasi grosime.
Cred ca mai eficient e sa faci blatul din scanduri nerineluite si la final sa folosesti un slefuitor de mana cu banda. Sau chiar unul cu vibratii doar ca ala slefuieste mai incet.

#3
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
vara + 40 grade, iarna -20de grade
Nu rezista la exterior o masa din scinduri " imbinate "

#4
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 PoeOvidiu, on 22 ianuarie 2017 - 16:40, said:

Iese destul de bine dar nu perfect.
Pentru ca nu pot rindui toata latimea scandurii la o singura trecere?

 PoeOvidiu, on 22 ianuarie 2017 - 16:40, said:

sa folosesti un slefuitor de mana cu banda.
Am o intrebare: atat rindeaua cat si slefuitorul finiseaza suprafata. Care este plusul uneia fata de cealalta? merita sa iau rindea sau slefuitor?

 tiomarami, on 22 ianuarie 2017 - 16:42, said:

vara + 40 grade, iarna -20de grade
Nu rezista la exterior o masa din scinduri " imbinate "

Am avut una care a rezistat vreo 10 ani: data cu vopsea si retusata periodic.

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Mai bine cauta un atelier de timplarie , nu de mobila .
Ce pot scoate aia pe masini , nu faci tu manual , ca amator .
Blatul de masa e mai bine sa fie facut cu " goluri " , sa se scurga apa de ploaie . Iarna se poate acoperi si sta afara in zapada . Rezista niste ani .

Attached Files



#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 vdingo11, on 22 ianuarie 2017 - 16:54, said:

...merita sa iau rindea sau slefuitor?...
Se completează, prin urmare ambele...

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 vdingo11, on 22 ianuarie 2017 - 16:54, said:

Pentru ca nu pot rindui toata latimea scandurii la o singura trecere?


Am o intrebare: atat rindeaua cat si slefuitorul finiseaza suprafata. Care este plusul uneia fata de cealalta? merita sa iau rindea sau slefuitor?
Rindeluiesti scandura din 2-3 treceri. Oricat te chinui tamane o mica urma intre treceri dar se indeparteaza usor cu slefuire manuala.
Diferenta intre rindea si slefuitor simpla. Cu rindeaua poti rindeluii doar fiecare scandura in parte si doar in lunful fibrei iar cu slefuitorul slefuiesti/finizezi toata suprafata blatului in orice directie.
Eu intai as rindelui si pe urma as slefui ori manual ori cu slefuitor.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2017 - 17:00.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

 vdingo11, on 22 ianuarie 2017 - 16:54, said:

Am avut una care a rezistat vreo 10 ani: data cu vopsea si retusata periodic.

Am eu una de vreo 20 de ani, vopsita doar de 2 ori, (prima data la montare), niciodata lacuita / retusata, nici acum n-are nici pe dracu in afara faptului ca s-a cojit vopseaua.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce vrei tu e imposibil de facut in regim de amator mai ales nepriceput!
gaseste alta solutie!

#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 vdingo11, on 22 ianuarie 2017 - 16:53, said:

Pentru ca nu pot rindui toata latimea scandurii la o singura trecere?
Exact. Chiar nu gasesti pe nimeni cu abricht ? Rindele electrice ieftine nu-s prea stralucite , daca iti cumperi asa ceva ,neaparat trebuie sa cumperi alte cutite -cele cu care vine se tocesc repede, taie greu si e pericol sa se arda motorul.(am asa ceva) .
Pana la urma ar merge daca scandura nu e mai lata deca x2 cutitul rindelei , dar o sa dureze mult ca pe masura ce te apropii de grosimea si finisajul dorit trebuie sa iei din ce in ce mai putin din lemn ca sa se micsoreze diferentele dintre treceri.Apoi finisaj manual sau  cu slefuitor .Vezi ca trebuie sa ai ceva gen masa pe care sa stea scandura sa nu se lase .
Sau poti lucra dupa cum a zis @maximg , masa facuta din scanduri mai inguste decat cutitul masinii...

Edited by tinel231, 22 January 2017 - 17:11.


#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Sculele despre care vorbesti tu sunt jucarii . Cu migala poti face cel mult o masa din jaluzele neimbinate cu luft intre ele si fara pretentii de calitate mare .

http://www.dedeman.r...mn-natur/c/1389

#12
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 unucelalalt, on 22 ianuarie 2017 - 17:15, said:

Sculele despre care vorbesti tu sunt jucarii .

Deci tu crezi ca pt o masa simpla de lemn ar trebui sa-si cumpere o rindea profesionala de minim 500 de lei ...
Eu am o astfel de ,jucarie'' si-mi fac treaba cu ea , tot la genul asta de lucrari , ca amator  ce-i drept , de asta mi-am permis sa-i spun de ea ca asa puteam sa-i recomand  http://cdn1.shopmani...650-w~28243.jpg sa creada lumea ca-s superprofesionist.

#13
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Mai bine faci comanda la un atelier de timplarie sa-ti faca echiparea cadrului pe care il ai deja! Socotind costurile sculelor ,timpul tau , materiale , consumabile, etc.si in plus o calitate nu foarte , foarte pe care ai sa o obtii (nefiind foarte priceput in prelucrarea lemnului) s-ar putea sa te convingi singur ca-i mai bine asa .

#14
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nu doresc perfectiune 100% si sunt de parere ca mai bine mai pui ceva si iti iei o scula care iti ramane in gospodarie decat sa apelezi la "meseriasi" care mai mutl dau din gura decat sa faca un lucru bun (nu generalizez dar asa sunt majoritatea, sunt satul de ei)
Am doua intrebari:
1. pentru acele slefuitoare cu banda se foloseste doar banda gata cumparata, sau se poate lua si la m si pune pe masina (am vazut ca este ca o bucla inchisa)
2. se poate slefui o scandura doar cu slefuitor cu banda fara rinduire (din discutiile de mai sus decat sa iau o rindea care imi lasa urme mai bine un slefuitor

Multummesc de sfaturi.

#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 vdingo11, on 22 ianuarie 2017 - 20:02, said:

...1. pentru acele slefuitoare cu banda se foloseste doar banda gata cumparata...
Da.

 vdingo11, on 22 ianuarie 2017 - 20:02, said:

...2. se poate slefui o scandura doar cu slefuitor cu banda fara rinduire...
Mai greuț, dar merge.
Începi cu bandă de 40, apoi mergi până la 120 să scoți suprafața fină.
După prima lăcuire/vopsire mai dai odată cu 120, apoi iarăși cu lac/vopsea.

#16
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Avand in vedere ca iti trebuie doar pentru masa iti ajunge un slefuitor cu vibratii.
Avantajul e ca poti cumpara banda la metru si iesi destul de ieftin.
Totusi trebuie sa ai in vedere:
- scandura sa fie uscata
- ochelari de protectie si masca
Ultima data cand am slefuit lemn cu asa ceva, am folosit doar banda de 80 si a iesit destul de OK. Ideea e ca trebuie sa incepi cu granulatii mici, ca astea-ti musca din material.
Toate astea-s valabile pentru lemn de brad. La restul esentelor nu ma bag.

Edited by ticusor, 22 January 2017 - 20:44.


#17
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 ticusor, on 22 ianuarie 2017 - 20:44, said:

Avand in vedere ca iti trebuie doar pentru masa iti ajunge un slefuitor cu vibratii.
Despre masa este vorba in acest Moment. Vor mai fi niste scanduri de gard si multe altele care se pot face prin gospodarie.
M-am uitat si eu pe net si am vazut aceste slefuitoare prin vibratie. Inteleg diferenta ca si tehnologie intre cele cu vibratie si cele cu role, dar ca si rezultat final sunt mai bune cele cu role?
In ce situatie este bine sa ai cu vibratie si in ce situatie cu role, ca sa inteleg eficienta fiecareia in parte.

Multumesc.

#18
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Eu cu role n-am avut. Insa cred ca  viteza/productivitatea este mai mare decat la astea cu vibratii.
Cele cu vibratii ar fi mai bune la chestii de finete.
Daca te hotarasti sa-ti iei cu vibratii atentie ce banda folosesti. Daca nu e de calitate se rupe repede in contact cu marginile placii, unde vine prinderea in cleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate