Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Familie cu doi copii din Bucuresti, are mare nevoie alimente.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 underrated, on 22 ianuarie 2017 - 15:47, said:

Era o replica intr-un film:La banii lor nu si permit sa mai aibă i demnitate.
Replica de prost gust...

 lex2010, on 22 ianuarie 2017 - 16:13, said:

Pana mea, astia se impuiaza ca hamsterii desi venitul total al familiei nu depaseste 2.000 lei.

Avand o fetita de 11 ani si un baietel de 4 ani, ti se pare ca "trag" prea tare?Posted Image

#20
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

 lex2010, on 22 ianuarie 2017 - 16:13, said:

Pana mea, astia se impuiaza ca hamsterii desi venitul total al familiei nu depaseste 2.000 lei.

Intre timp, eu castig aproape 1000 euro + 700 euro donsoara si nu ne permitem inca  sa facem un singur copil, pentru ca nu putem sa-i oferim tot ce ii trebuie.

Bravo mai, acum ar trebui sa imi fie mila de soarecii astia?



a face copil sau nu este o alegere voluntara.
nu inteleg in Romania de ce fiecare are impresia ca stie el cum e mai bine. Frate, fiecare stie cum e mai bine la el acasa, nu in familia altuia.  asta e societatea in care traim, se pare ca din pct de vedere uman democratia ne-a inrait. fiecare vorbeste despre capra vecinului si stie el cum trebuia sa faca ala. daca a facut altfel decat crede el, pai ala e prost nene, nu l-a dus capul, e un retardat, o dejectie a societatii, un SOARECE - ca sa te citez pe tine.

Cum sa critici pe unul ca a facut 2 copii, unul dintre ei avand chiar 11 ani, deci l-a facut acum 12 ani! ba mai mult, in cazul asta omul are 2 copii nu are 6 nu are 8 incat sa zici ca i-a facut doar sa ia alocatia sau eu stiu ce.

Edited by bossake, 22 January 2017 - 16:37.


#21
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
va dati seama cata ura, cata invidie sau nu stiu cum sa ma exprim...sa ii numesti sarantoci, soareci, paraziti, imbecili..cate invective aduse in jumatate de ora de o multime de oameni despre 2 oameni pe care nu ii cunosti!

cum poti sa cataloghezi astfel pe cineva pe care nu il cunosti? pentru ce sa il jignesti?

imi e rusine sa o spun dar cred ca atata rautate gratuita poate exista doar din cauza unei vieti pline de stres, de neajunsuri, de frustrari.... bai fratilor de unde atata incordare? viata e frumoasa...poate prea mult stres la job, nu stiu, vad ceva neinregula cu cei care gandesc asa..

Edited by bossake, 22 January 2017 - 16:52.


#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
in tara asta sunt mult mai multe posturi prost platite decat cele bine platite. si asa va fi o buna bucata de vreme de acum inainte.
asadar propui ca peste 30% din populatie sa nu mai faca copii, =iar toti cei care au facut pana acum sa inteleaga ca au facut o mare greseala :))

o spui de parca e o rusine ca unul e paznic si alta e femeie de serviciu. de parca dau in cap! rusine nu e sa muncesti pe bani putini, rusine e sa furi.

Edited by bossake, 22 January 2017 - 17:10.


#23
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 bossake, on 22 ianuarie 2017 - 17:10, said:

de parca e o rusine ca unul e paznic si alta e femeie de serviciu. de parca dau in cap! rusine nu e sa muncesti pe bani putini, rusine e sa furi.
Nu e deloc o rusine, ca este nevoie si de astfel de meserii, dar ar fi trebuit sa se limiteze doar la a face sex, nu sa faca copii pe care sa-i chinuie.

#24
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Toti vorbiti ,criticati ,voi stiti totul cum si ce e bine ,dar nu va puneti niciunul in situatia acelor 2 parinti . Rugati-va ,sa nu ajungeti niciodata in astfel de situatii .
Pe de alta parte ,nu ei au cerut ajutorul aici ,ci o alta persoana (mai bine nu o facea ) ,dar eu ma intreb ,daca sunteti asa ''rai'' cu acest caz ,cum sunteti cand auziti sau vedeti la tv ,cazuri cu 10-12 copii ??? Cred ca le-ati da in cap '' vinovatilor''

#25
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Da ma, mai bine sa se reproduca rromii, ca aia au bani si palate, romanu` muncitor sa nu o faca ca nu castiga 3500/luna... vai de voi.

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 gladiatore, on 22 ianuarie 2017 - 18:16, said:

Toti vorbiti ,criticati ,voi stiti totul cum si ce e bine ,dar nu va puneti niciunul in situatia acelor 2 parinti . Rugati-va ,sa nu ajungeti niciodata in astfel de situatii .
Pe de alta parte ,nu ei au cerut ajutorul aici ,ci o alta persoana (mai bine nu o facea ) ,dar eu ma intreb ,daca sunteti asa ''rai'' cu acest caz ,cum sunteti cand auziti sau vedeti la tv ,cazuri cu 10-12 copii ??? Cred ca le-ati da in cap '' vinovatilor''

Pai nu o sa ajungem, pentru ca noi mai presus de toate GANDIM. Eu si multi altii intai mergem pe cariera, sa ne realizam un viitor si apoi sa spargem baloane si sa ne "perpetuam". Posted Image
Mai vezi parasute pe la "stiri" care cer ajutor ca nu au unde sa locuiasca, da e cate o femeie si 10 copii... iar sotul la pat si o tot inmultit ... ca are balta peste. Posted Image Posted Image

In Romania in primul rand trebuie introdusa educatia sexuala, suntem asa inapoiati fata de alte tari, incat la noi este un subiect tabu, iar multi nu stiu pe ce lume traiesc, se trezesc dupa ce au dat cu, capul in gard. Placeri avem toti, insa stim cum sa ne limitam.
Acestia sunt genul de persoane care au drept de vot si traiesc din ajutoare sociale... am impresia ca nu ne vom reveni niciodata.

Respect celor care GANDESC. Posted Image

#27
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

 TruculMagic, on 22 ianuarie 2017 - 18:10, said:


Pai daca stie cum e mai bine, sa nu se faca topic pe softpedia ca are nevoie de ajutor.

sa stii ca acorda un ajutor este un gest uman. mie imi este drag cand pot ajuta pe cineva, cand stiu ca prin faptele mele ii pot produce o bucurie cuiva,indiferent cu ce(nu neaparat  ajutor banesc ci asa ...ajutor ca intre vecini, ajuti pe cineva sa care ceva pe strada sau eu stiu, mii de situatii).
eu cand cineva are nevoie de ajutor vad daca imi e la indemana sa pot fi de ajutor, care e rostul sa stau eu sa analizez situatia aluia, sa vedem a facut scoala, nu a facut, pai stai ma asa...stai sa ne cunoastem,ma paznicule de ce esti tu paznic si nu politician?? la scoala de ce nu ti-a placut ma sa inveti pai stai asa sa vedem cum ai ajuns tu sa ai nevoie de ajutor? :)))))))

bai, ori te ajut si o fac cu cel mai mare drag si cu inima buna ori  nu pot si aia e.

normalitatea este sa ajuti un om. indiferent de circumstante. de aia se presupune ca suntem oameni, avem sentimente, avem compasiune,nu animale salbatice. de aia ma si sperii cand vad atata rautate in jurul meu.   asta este, asta e lumea in care traim din pacate.

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 AdiFCD, on 22 ianuarie 2017 - 18:21, said:

Da ma, mai bine sa se reproduca rromii, ca aia au bani si palate, romanu` muncitor sa nu o faca ca nu castiga 3500/luna... vai de voi.

Rromii au bani si palate, ii asigura puradelului traiul necesar si ii indeplineste nevoile din priamida lui Maslov, face nunta de cateva sute de mii de euro, e problema lor, insa anumiti neandertalieni nu au bani nici de un covrig in stomac, nu vor sa munceasca desi sunt sanatosi, prefera sa frece menta pe undeva ca sa primeasca un jumatate de salar cu jumatate de norma si se apuca si dau blana la facut de copii Posted Image . Iar in privinta rromilor saraci care fac acelasi lucru, e problema lor, aia nu se pot domesticii, sunt o natie care pun probleme la nivel global, nu doar la noi. Dar aici vorbim de romani, deci exista un gram de civilizatie... sau ma rog... ar trebui sa existe. Posted Image

#29
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 gladiatore, on 22 ianuarie 2017 - 18:16, said:

Toti vorbiti ,criticati ,voi stiti totul cum si ce e bine ,dar nu va puneti niciunul in situatia acelor 2 parinti . Rugati-va ,sa nu ajungeti niciodata in astfel de situatii .
Pe de alta parte ,nu ei au cerut ajutorul aici ,ci o alta persoana (mai bine nu o facea ) ,dar eu ma intreb ,daca sunteti asa ''rai'' cu acest caz ,cum sunteti cand auziti sau vedeti la tv ,cazuri cu 10-12 copii ??? Cred ca le-ati da in cap '' vinovatilor''
Normal ca le-as da in cap. Am vazut mai demult la tv un caz: familie dintr-un sat uitat de lume, cu multi copii si incepand de la 5-6 ani ii puneau la curatenie prin curte si treburi mult prea grele chiar si pentru un copil de 14+. La 6 ani sa cureti stiulete de porumb pana umplii un lighean sau sa cari lemne pentru foc, sa duci dimineata oile si seara sa te intorci cu ele in timp ce tatal sta toata ziua pe la vecini la beute, masa umbla cu altu si seara cand ajung parintii acasa ala o bate si mai concep inca una bucata copil
Asta e doar prostie si lipsa de educatie

Edited by Claudiu998, 22 January 2017 - 18:35.


#30
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
TruculMagic - Nu ai inteles ideea. Tu ai pomenit de cariera inainte de copii. Bun, sa-ti dau un exemplu: zeci de mii de romani lucreaza in hypermarketuri, supermarketuri etc si castiga undeva la 1200 pe luna. Bun... dupa tine, nu ar trebui sa faca niciodata un copil, doar pentru ca nu au cariera si nu au castiguri de minim 3500 pe luna? :)

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 bossake, on 22 ianuarie 2017 - 18:25, said:


sa stii ca acorda un ajutor este un gest uman. mie imi este drag cand pot ajuta pe cineva, cand stiu ca prin faptele mele ii pot produce o bucurie cuiva,indiferent cu ce(nu neaparat  ajutor banesc ci asa ...ajutor ca intre vecini, ajuti pe cineva sa care ceva pe strada sau eu stiu, mii de situatii).
eu cand cineva are nevoie de ajutor vad daca imi e la indemana sa pot fi de ajutor, care e rostul sa stau eu sa analizez situatia aluia, sa vedem a facut scoala, nu a facut, pai stai ma asa...stai sa ne cunoastem,ma paznicule de ce esti tu paznic si nu politician?? la scoala de ce nu ti-a placut ma sa inveti pai stai asa sa vedem cum ai ajuns tu sa ai nevoie de ajutor? Posted Image))))))

bai, ori te ajut si o fac cu cel mai mare drag si cu inima buna ori  nu pot si aia e.

normalitatea este sa ajuti un om. indiferent de circumstante. de aia se presupune ca suntem oameni, avem sentimente, avem compasiune,nu animale salbatice. de aia ma si sperii cand vad atata rautate in jurul meu.   asta este, asta e lumea in care traim din pacate.


Si mie imi e drag sa ajut, o fac cu mare placere, inclusiv cand am mers la facultate si eram singur am ajutat cativa batranei, odata era iarna si gheata pe strada si am ajutat un batran care nu se putea misca, sau pe altii in diferite forme, sau cu haine si mancare la sinistrati, sau bani pentru constructia unor locuinte la altii care sunt bolnavi si le-a luat casa foc (nu numai ei, ci parintii mei si colectivul din care facem parte) nu zice nicaieri ca nu e bine sa ajuti, insa ajuti pe cei care merita, oameni ajunsi la batraneste fara sprijin, oameni bolnavi, orfani, nu pe niste putori care matura scara de la bloc si celalalt merge si sta pe un scaun si freaca menta ca ziua trece si banii vin, fara sa puna un pic mintea sau fizicul la treaba. Si apoi mai faci si copii si iti bati joc de ei si de viitorul lor.
Am prieteni ce muncesc si castiga mult in Romania, insa muncesc... se culca noaptea la 1 si dimineata la 4 o iau de la inceput... am alti prieteni care muncesc in constructii si castiga foarte bine, dar nu stiu cat de usor e sa cari boltari cateva etaje in spate... sau sa stai in praf de nu poti respira. Practic oamenii aia isi sacrifica sanatatea pentru a avea bani si un trai mai bun, sau altii isi folosesc mintea ca nu toti pot face acest lucru si muncesc la birou si castiga bine. Deci ceva tot poti face daca ai vointa, nu sa freci menta pe post de paznic. Acolo stai ori temporar pana prinzi un job mai bun, ori esti batran si pe langa pensie vrei ceva venit nou, ca in rest un portar asigura protectie ca un caine din ala de 15cm... , sta acolo doar de forma, sa nu creada ca face un bine tarii. O camera video performanta e mult mai eficienta decat un astfel de "muncitor".

Deci... GANDITI Posted Image

 Claudiu998, on 22 ianuarie 2017 - 18:28, said:

Normal ca le-as da in cap. Am vazut mai demult la tv un caz: familie dintr-un sat uitat de lume, cu multi copii si incepand de la 5-6 ani ii puneau la curatenie prin curte si treburi mult prea grele chiar si pentru un copil de 14+. La 6 ani sa cureti stiulete de porumb pana umplii un lighean sau sa cari lemne pentru foc, sa duci dimineata oile si seara sa te intorci cu ele in timp ce tatal sta toata ziua pe la vecini la beute, masa umbla cu altu si seara cand ajung parintii acasa ala o bate si mai concep inca una bucata copil
Asta e doar prostie si lipsa de educatie


Stai ca am vazut recent la tv, o familie unde tatal e bolnav la pat de cativa ani... iar in tot acest timp... domnul respectiv a mai facut o gasca de copii si se plangea ca le e greu si nu au ce sa le puna pe masa. Pai isi merita soarta, eu nu as ajuta pe cineva care s-o "distrat" facand copii stiind situatia in care se afla. Posted Image

 AdiFCD, on 22 ianuarie 2017 - 18:29, said:

TruculMagic - Nu ai inteles ideea. Tu ai pomenit de cariera inainte de copii. Bun, sa-ti dau un exemplu: zeci de mii de romani lucreaza in hypermarketuri, supermarketuri etc si castiga undeva la 1200 pe luna. Bun... dupa tine, nu ar trebui sa faca niciodata un copil, doar pentru ca nu au cariera si nu au castiguri de minim 3500 pe luna? Posted Image

Exact. Pana nu reusesti sa ii oferi unui copil toate cele necesare sa stai pe tusa la fel ca rezervele la fotbal. Eu nu as suporta sa imi vad copilul ca imi plange de foame sau ca nu am cu ce sa il imbrac, sau sa fie luat la misto de copii celor bogati. Nu am zis ca trebuie sa aibe iphone 7, adidasi nike airmax de 300euro si imbracaminte facuta de bunicutele din Elvetia... , deci sa nu ma intelegi gresit.
Ideea este ca un 2.000lei pe luna il obti destul de usor dupa ce muncesti undeva si ai macar 3-4 ani de experienta, daca si sotia mai scoate 1.000-1.500lei pe luna atunci e ok. Dar tu in aia 3-4 ani stai pe "cucul tau" si nu te aventurezi la ce nu poti si incerci sa lupti sa ai salar mai mare, nu sa stai ca portar... asteptand ce ? sa avansezi pe postul de manager dupa 10 ani ? Posted Image"Incurcate mai sunt caile..." Posted Image

#32
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Daca astepti pana ajungi manager poate vei avea 40 de ani si adio copii Posted Image Sau daca vei avea si cand ii vei duce la scoala, ii vor intreba colegii daca au venit cu bunica/bunicul.  Daca toti ar gandi ca tine, etnia mai sus mentionata va deveni majoritara in tara noastra in maxim 50 de ani Posted Image Nu ma intelege gresit nici tu, ai dreptate pe alocuri, mai ales pe partea de final a ultimului post, dar banii niciodata nu vor fi de ajuns pentru majoritatea romanilor. In ultimii ani am avut mare noroc cu cei care au fost plecati prin vest si si-au permis 2-3 copii, mama de exemplu e educatoare si imi spunea ca din cei 20 si ceva de copii pe care ii avea in grupa anul trecut, vreo 15 au cel putin un parinte plecat in vest, dar asta e alta discutie.

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 AdiFCD, on 22 ianuarie 2017 - 18:54, said:

Daca astepti pana ajungi manager poate vei avea 40 de ani si adio copii Posted Image Sau daca vei avea si cand ii vei duce la scoala, ii vor intreba colegii daca au venit cu bunica/bunicul.  Daca toti ar gandi ca tine, etnia mai sus mentionata va deveni majoritara in tara noastra in maxim 50 de ani Posted Image Nu ma intelege gresit nici tu, ai dreptate pe alocuri, mai ales pe partea de final a ultimului post, dar banii niciodata nu vor fi de ajuns pentru majoritatea romanilor. In ultimii ani am avut mare noroc cu cei care au fost plecati prin vest si si-au permis 2-3 copii, mama de exemplu e educatoare si imi spunea ca din cei 20 si ceva de copii pe care ii avea in grupa anul trecut, vreo 15 au cel putin un parinte plecat in vest, dar asta e alta discutie.


Pentru mine parintii indiferent de cati ani au, cum arata, sunt parintii mei si ii respect si ma mandresc cu ei. Asa trebuie sa faceti toti. Mai ales ca ne-au ajutat cu tot ce au avut si niciodata nu am dus lipsa de nimic. Dar nu sa fi un ... gol... si sa iti bati joc de copii.
Decat sa iti duci copii iarna in sandale si tu cu haine rupte pe tine si sa te mandresti ca ai 20 ani, mai bine sa ai 40 si sa il duci intr-o masina modesta si sa il lasi in fata scolii. Posted Image

Iar ca sa ai un salar decent nu trebuie sa ai 40... perioada in care poti sa castigi destul de bine este pana in 30 ani , deja cand ajungi la 40 te gandesti la un business.

Edited by TruculMagic, 22 January 2017 - 19:01.


#34
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 AdiFCD, on 22 ianuarie 2017 - 18:54, said:

Daca astepti pana ajungi manager poate vei avea 40 de ani si adio copii Posted Image Sau daca vei avea si cand ii vei duce la scoala, ii vor intreba colegii daca au venit cu bunica/bunicul.  
Pai pe tine te intereseaza mai mult parerea unor straini decat bunastarea propriului copil?

 gladiatore, on 22 ianuarie 2017 - 18:16, said:

Toti vorbiti ,criticati ,voi stiti totul cum si ce e bine ,dar nu va puneti niciunul in situatia acelor 2 parinti .
Atata timp cat vezi mai departe decat unde ti se termina pantofii nu ai cum sa ajungi in situatia asta.

#35
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 underrated, on 22 ianuarie 2017 - 15:47, said:

De ce? Sa nu-mi spui ca le cauzează vreun prejudiciu de imagine?Era o replica intr-un film:La banii lor nu si permit sa mai aibă i demnitate.
Dupa tine demnitatea e in functie de portofel. Posted Image

#36
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
multa gargara de doi lei
s au adunat ceva bistari initiator ?
pe S.P. stiam ca nu se cer pomeni ,mi aduc aminte de un caz de aici care s au donat f. multi bani pentru necazul unei doamne in mare suferinta si pana la urma s a dovedit o maaare inselatorie !!
fam. Tudorachi exista ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate