Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pareri Canon EOS 450D

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Pai in primul video selectorul pare sa fie pe MF iar inelul de focus nu se misca asa cum trebuie...Nu cred ca mai ai ce repara, costa cat nu face , trebuie sa cumperi alt obiectiv.
In al 2-lea video daca nu focalizeaza corect de ce se aude bip-ul de confirmare ?
E greu sa mai rezolve ceva cu vanzatorul,pt ca nu poate demonstra ca l-a cumparat defect -pe asta se bazeaza si escrocii astia  - ( de aia am scris sa ia cu el pe cineva care cunoaste atunci cand cumpara ceva la care nu se pricepe ) . Poate sa incerce sa-l intimideze cu plangere la politie   ,dar  daca respectivul o tine pe-a lui cu tupeu , mare branza n-o sa faca.

#20
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Citeste asta pana nu rupi obiectivul:

Attached File  Capture.JPG   77.7K   33 downloadsAttached File  Capture1.JPG   79.05K   30 downloads

Edited by nicolaie, 22 January 2017 - 23:43.


#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Poti incerca un alt obiectiv canon, daca ai prieteni sa te imprumute cu unul, macar iti dai seama daca e obiectivul si/sau aparatul. Daca e obiectivul busit il poti repara desi e mai ieftin sa iei altul second. Eventual il desfaci tu, poate e ceva simplu, s-o fi rupt vreun plastic prin el si s-a intepenit.

Tipul e vanzator fidel? Il poti da pe blacklist...

Edited by crokodilu, 22 January 2017 - 23:58.


#22
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
In dimineata asta ma duc cu el la un domn care se pricepe sa vada ce si cum.
Am incercat in toate modurile posibile sa-l fac sa focalizeze,atat autofocus cat si pe manualfocus,eu sincer cred ca este obiectivul.

Quote

In al 2-lea video daca nu focalizeaza corect de ce se aude bip-ul de confirmare ?
Sincer nu stiu,chiar si dupa ce se aude acel bip imaginea e tot nefocalizata.

#23
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 22 ianuarie 2017 - 23:58, said:

.....
Tipul e vanzator fidel? Il poti da pe blacklist...

Exista blacklist public pentru olx?

#24
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View PostSergiu-36, on 23 ianuarie 2017 - 08:43, said:

In dimineata asta ma duc cu el la un domn care se pricepe sa vada ce si cum.
Am incercat in toate modurile posibile sa-l fac sa focalizeze,atat autofocus cat si pe manualfocus,eu sincer cred ca este obiectivul.

Sincer nu stiu,chiar si dupa ce se aude acel bip imaginea e tot nefocalizata.
Mi-e teama ca e pb. serioasa ...bip-ul inseamna ca ap. considera ca imaginea e clara, si-ti da voie sa declansezi.
Asta inseamna ca nu e doar obiectivul de vina ; e dereglata si (probabil) oglinda secundara de AF din spatele oglinzii principale...daca ar fi doar obiectivul ap. n-ar putea focaliza , nu ai auzi bip-ul si n-ai putea sa declansezi. Pe MF se invarte inelul corect ?
Cred ca ap. asta a incasat o cazatura zdravana...

#25
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
Nu,nu se invarte deloc,nici pe AF nici pe MF.
Am fost acolo insa am lasat doar obiectivul.

#26
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu te stresa, pana nu ai rezultatul. Este posibil sa fie user error. Chiar nu ai o cunostinta care se pricepe? Din ce oras esti? Poate te ajuta vreun coleg de forum.

#27
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
Din Cluj...
Unde am fost sa-l duc la reparat acel domn a crezut ca e tot un "user error" insa pana la urma a incercat si el dar nu a reusit. M-a rugat sa-i las obiectivul sa se uite la el si ma va suna mai tarziu daca poate sa-l repare.

Edited by Sergiu-36, 23 January 2017 - 14:52.


#28
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
Se pare ca obiectivul poate fi reparat.
Este stricat reductorul motor care face focalizarea. Cost total reparatie 130 lei. :)
Sper ca va functiona si ca aparatul nu mai are alte probleme...

#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Daca dai asa de multi bani pe un obiectiv slab de tot ar fi bine sa verifici ca nu este aparatul stricat.

#30
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Pai o sa verifice dupa ce merge obiectivul. Chiar daca a tras o tranta, aparatul este extrem de robust si daca nu are crapaturi / deformari la carcasa, montura sau patina de blit, aparatul ar trebui sa nu aiba probleme. Poate obiectivul nici nu a fost scapat, ci a fost fortat (s-a invartit de inelul de focus cu motorul cuplat), poate chiar dupa achizitionare, de catre actualul proprietar, care nu a citit manualul inainte de utilizare, cum face tot romanul.

Edited by DSops, 24 January 2017 - 15:23.


#31
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostDSops, on 24 ianuarie 2017 - 15:22, said:

Pai o sa verifice dupa ce merge obiectivul. Chiar daca a tras o tranta, aparatul este extrem de robust si daca nu are crapaturi / deformari la carcasa, montura sau patina de blit, aparatul ar trebui sa nu aiba probleme. Poate obiectivul nici nu a fost scapat, ci a fost fortat (s-a invartit de inelul de focus cu motorul cuplat), poate chiar dupa achizitionare, de catre actualul proprietar, care nu a citit manualul inainte de utilizare, cum face tot romanul.

Dar il va costa 130 de lei sa face testul pentru un obiectiv care n-ar trebui sa depaseasca 300 de lei.
@Sergiu-36: Vezi daca nu gasesti pe cineva din Cluj sa verifici aparatul cu un obiectiv. Daca e un magazin foto vezi daca te lasa sa verifici cu un obiectiv de-al lor.

Edited by baloo2009, 24 January 2017 - 15:37.


#32
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
Am facut proba,aparatul si obiectivul functioneaza.
Pana la urma era doar obiectivul de vina.

#33
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Half-happy end.

#34
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ok, ma bucur, te asteptam cu fotografii care sa ne uimeasca (chiar se poate cu aparatul asta).

#35
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
E normal ca la temperaturi scazute sa faca mai greu pozele si putin miscate?
Chiar dupa ce am iesit cu el din casa facea pozele foarte bine,insa dupa 1 ora de plimbare prin oras pozele nu mai ieseau la fel de clare (mai ales la obiecte in miscare,masini etc) si se faceau cam greu.

#36
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Miscate nu, aia e vina ta ca tremuri, lol. Scade timpul de expunere ca sa nu se mai vada ca tremuri. Creste iso pentru asta sau nu respira cand faci poza si baga coatele in piept. Da, e normal ca o electronica verche tinuta in frig sa opereze mai lent si bateria sa se descarce. Ai grija la condens, cand vii de afara baga camera in geanta si las-o sa se aclimatizeze inainte sa o scoti din geanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate