Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pareri Canon EOS 450D

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
As vrea sa cumpar un DSLR si cum evident nu am suficienti bani de unul nou m-am orientat catre ceva second-hand.
Am gasit EOS 450D care se incadreaza in buget insa pe internet gasesc doar vide-uri de acum 6-7,chiar si pe anumite site-uri acest aparat a iesit de pe piata in 2012-2013.
E oare prea vechi pentru 2017 sau s-ar mai descurca cativa ani buni?
Nu am niste pretentii foarte mari,as vrea in special ca pozele facute pe strada noaptea (sau in locuri cu lumina slaba) spre exemplu sa se vada clar,fara sa folosesc blitul.

Edited by Sergiu-36, 22 January 2017 - 13:54.


#2
L0L

L0L

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 16.10.2016
la ce bani e?

#3
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
500 lei

#4
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Aparatul a fost lansat in ianuarie 2008. Este mult sub ce exista acum in special ca are si un obiectiv de kit dezastros.
Are 12 Mp si un ISO maxim de ISO 1600. Daca este foarte ieftin si nu are prea multe poze facute (dar s-ar putea sa aiba praf pe diferiti senzori cum ar fi cei de AF) merita ca un inceput.

#5
L0L

L0L

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 16.10.2016
Daca are cadre putine si obiectivul de kit cu stabilizare ar merita, oarecum :)

#6
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
La ce foloseste stabilizarea?
Invatati-ma putin ca nu prea ma pricep. Posted Image
EDIT: cred ca va fi mai bine,acuma cateva saptamani am cumparat un SONY DSC-W800 nou,l-am returnat dupa 10 zile,la lumina slaba e dezastru cu el si trebuia sa il tin foarte fix sa iasa o poza cum trebuie.

Edited by Sergiu-36, 22 January 2017 - 14:17.


#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
O sa iasa pozele cu mult peste o camera de buzunar, problema e daca vrei sa investesti si in obiective. Adica undeva pe la 250 lei pentru un obiectiv mai luminos...
Documenteaza-te putin despre ISO, diafragma, timp de expunere. Si cauta asa : Canon 50mm f1.8 sau Yongnuo 50mm f1.8

#8
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostSergiu-36, on 22 ianuarie 2017 - 14:15, said:

La ce foloseste stabilizarea?
Invatati-ma putin ca nu prea ma pricep. Posted Image
EDIT: cred ca va fi mai bine,acuma cateva saptamani am cumparat un SONY DSC-W800 nou,l-am returnat dupa 10 zile,la lumina slaba e dezastru cu el si trebuia sa il tin foarte fix sa iasa o poza cum trebuie.

Foleseste la contracarea miscarii aparatului din cauza tremului permanent ca fiinta vie. In plus la Canon obiectivul cu IS (denumirea stabilizarii imaginii la Canon) este un obiectiv mult mai bun decat cel cu care venea 450D.
Ca sa ai o poza care sa nu fie miscata cu obiectivul de kit trebuie sa ai 1/30 s la capatul wide (18 mm) si 1/100 s la capatul tele (55 mm). Asta dac stii sa tii camera si sa apesi pe butonul de declansare. Cu IS ai cel putin doua stopuri deci limitele devin 1/8 s si 1/25 s.

#9
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
In principiu , la banii astia n-ai cum sa gasesti ceva mai bun ; banuiesc ca nu te intereseza filmarea . Dupa parerea mea , problema ar fi ca multi dintre cei care dau banii pe un ap. de genul asta l-au luat ca sa scoata bani cu el; avand piese in miscare ,considerate ,,consumabile'' sau apte de dereglare ,uzura e mult mai mare decat la o compacta sau bridge si probabilitatea unor surprize neplacute e mult mai mare. Deci , nu te-as sfatui sa cumperi un astfel de ap. fara sa ai cu tine pe cineva cat de cat priceput care sa-i faca proba si sa se uite de eventuale defecte ascunse.
Eu am incercat sa cumpar un 600D second-hand pt un prieten , am contactat multi vanzatori de pe ocazii si oleics , toti vroiau sa trimita prin curier ; cand le scriam ca vin sa-l probez personal ,nu-mi mai raspundeau la mesaje .Au fost doar 2 -3 care erau de acord , dar mi s-a parut exagerat ca cereau cam 90% din pretul de nou , pe motiv ca el l-a luat la pret dublu ( acum vreo 4-5 ani ) .
Daca vezi unul care-ti place cere vanzatorului o poza recenta facuta cu el si uploadeaz-o pe pe un site care sa-ti arate cate cadre are facute obturatorul (shutter-ul), ca sa-ti faci o idee daca e muncit sau nu. Parca 100000 de cadre ar fi durata maxima de viata , daca are maxim jumatate ar fi OK.

Edited by tinel231, 22 January 2017 - 16:17.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSergiu-36, on 22 ianuarie 2017 - 13:53, said:

as vrea in special ca pozele facute pe strada noaptea (sau in locuri cu lumina slaba) spre exemplu sa se vada clar,fara sa folosesc blitul.

Pentru asta cam trebuie un trepied. Si te multumesti doar cu subiecte statice, deci nu oameni.

#11
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
La banii ăștia cumpără măcar un Canon 40D (dacă vrei neapărat Canon) sau, mai bine, Nikon D90

#12
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
L-am cumparat... insa am o problema.
Nu prea vrea sa focuseze si pozele ies cam nasol.
L-am setat pe manual focus insa nu imi dau seama de ce trebuie sa invart sau ce trebuie sa apas ca asa pot focusa...
Am cautat si pe internet videoclipuri insa nu am gasit cu acest obiectiv. Am observat ca mai sus de zoom pe obiectiv chiar de lentila aprope pot invarti si se pare ca ar vrea sa focuseze cand ma uit pe aparat insa se blocheaza,pot invarti chiar foarte putin. Atasez o poza si un video. Gresesc eu cu ceva sau aparatul e bun de dat la caini?
Attached File  20170122_201246.jpg   350.51K   10 downloads
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ynHVcJjDi3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si aici era pe autofocus,dupa ce facea acel "beep" tot nu era focusat,imaginea era la fel de neclara
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vl43TD0wBSk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Probabil e blocat obiectivul. Inelul din fata e de focus.

#14
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
Ok si in cazul asta ce sa fac?Sa mai cheltui bani sa-l repar?
Cel care l-a vandut a scris in anunt "stare excelenta". Pana la urma nu e chiar excelenta avand in vedere ca una dintre functiile primare al oricarui aparat foto (focusul) nu merge!!

#15
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Returneaza-l. Astea sunt problemele cu care te poti intalni cand iei un aparat SH. Se pare ca ai dat si banii pe el. Daca nu reusesti sa-ti recuperezi banii este o teapa. Primul lucru ar fi sa contactezi vanzatorul.

#16
Sergiu-36

Sergiu-36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.07.2016
Am facut deja asta. L-am sunat,a facut pe prostul si pe necunoscatorul. "Nu stiu ca nu ma pricep; nu stiu despre ce vorbesti; chiar nu cunosc"
Maine am sa-l duc undeva sa-l repar si sa vad cat costa buba...
De returnat e mai greu,pentru ca nu am cum sa dovedesc ca a fost stricat inainte sa-l cumpar.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSergiu-36, on 22 ianuarie 2017 - 13:53, said:

Nu am niste pretentii foarte mari,as vrea in special ca pozele facute pe strada noaptea (sau in locuri cu lumina slaba) spre exemplu sa se vada clar,fara sa folosesc blitul.

nu ai nimerit aparatul pentru așa ceva.
nu ai pomenit nimic de obiectiv, pentru ce vrei tu îți trebui cel puțin un zoom cu deschidere f/2.8 sau mai bine un obiectiv fix f/1.4

#18
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce treaba are aparatul ca obiectivul nu vrea sa focalizeze ? Stii ca exista o distanta minima de focalizare ? Daca focalizezi mai aproape, nimic nu va fi clar. Ai pus obiectivul pe manual? Are obiectivul full time manual focus ? Ai citit manualul de utilizare al aparatului?

Problema aici e scula complexa si utilizatorul cam nestiutor.

Edited by nicolaie, 22 January 2017 - 23:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate