Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat circular masa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
De curand trebuia sa tai vreo 3 scanduri de 4 m in 9 bucati si am fost cu ele la un atelier pentru aceasta operatie
Dezavantaje: greu de transportat in masina mea plus faptul ca mi-a cerut un pret mare (dupa mine, dar poate asa este piata) pentru 2 minute de lucru (in fine alta discutie)
Oricum de multe ori am avut nevoie sa tai ceva perfect si manual nu am reusit (taiam cu pendularul si apoi indreptam cu polizorul si panza de lemn) cu foarte mult chin iesea ceva acceptabil dar nu perfect. (Am si un circular de mana dar nefiind fix nu iese perfect drept)
In aceste conditii am cautat oferte de circular cu masa petru utilizare home si am vazut ca nu sunt foarte scumpe
Am vazut ca sunt cele cu masa fixa (greu de depozitat dar au avantajul ca poti taia scandura si pe lungimi de 4 m cred eu
Cele care au bratul mobil si la care scrie latime de taiere 120 si adancime 40.
Acestea mi se par usor de depozitat dar am cateva intrebari (nu am vazut asa ceva in realitate niciodata)
1. daca am de taiat o scandura de 150 el poate fi dus inainte si inapoi pentru a taia dintr-o singura actinea scandura (sau poate fi miscat doar sus jos)
2. cu acestea am vreo sansa sa tai scandura de 4 m pe lungime si sa iasa perfet? (eu nu vad cum dar cine stie)

Concluzionand ma intereseaza sa pot taia pe lungime si latime o scandura si sa fie usor de depozitat.
Astept sfaturile voastra.

Multumesc.

Edited by vdingo11, 22 January 2017 - 13:36.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Și un circular manual merge, cu șină de ghidare. Mai ieftin, mai ușor de depozitat, precizie de tăiere mai mică, dar cred că e suficientă(sub 1 mm abatere) pentru scânduri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hh7ttITaT-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 22 January 2017 - 14:03.


#3
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Daca ai circular de mana, poti sa iti faci o sina de ghidaj. cu 2 placi lungi in forma de L.


Sau poti sa convertesti temporar circularul de mana.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NhORUN6oCUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge si cu pendularul. Prinzi o bara de metal cu 2 cleme C pe post de sina de ghidaj si mergi cu pendularul lipit de ea. Sau cu circularul de mana.
Nici cu circularul fix nu iese perfect daca nu ai mana formata. Nu te lasa sa o tai mai lata dar te lasa sa o tai mai ingusta ca nu are ghidaj pe ambele parti ale scandurii.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2017 - 14:29.


#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
stai linistit cu pendularul... merge doar la grosimi mici si foarte mici

initiator... cu circularul de mana poti face ce vrei tu ... dar e nevoie de indemanare si dibacie
nu-i nevoie de scule scumpe cu sina de ghidaj
circularul de mana fiind si cea mai sigura scula dintre cele enumerate

Edited by Nero-d, 22 January 2017 - 14:35.


#6
zaruitorul

zaruitorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.12.2016
Daca iti faci o sina de ghidaj care sa fie dreapta ,si poti sa tii circularul lipit fara sa te abati, o sa iti iasa o taietura  dreapta si merge repede,dar bineinteles nu pentru mobilier ca pentru asta iti trebuie altceva .

#7
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
La 4m trebuie ori sa fixezi bine scandura ori sa o ghidezi precis pentru masa stationara.
Dar doar pentru câteva scânduri nu merită efortul.

#8
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc foarte mult pentru sfaturi si filmuletele foarte utile.
Sina de ghidaj vad ca este pentru Skil, iar eu alta marca si la 200RON este prea mult.
Sfaturile din filmuletul postat de Digynykraf mi se par la indemana si foarte simplu de realizat.

Acum am o curiozitate: in filmuletul postat de Digynykraf la minutul 5:10 acea persoana pileste capetele suruburilor cu un accesoriu pus pe un polizor unghiular. Cum se numeste acel accesoriu si ce smirghel foloseste pentru a pili metal (sunt pentru asa ceva)

Sfatul de a achizitiona un ferastrau fix nu se mai justifica in cazul meu dupa sfaturile primite.
Multumesc mult.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge orice smirghel pentru metal ma suprafata asa mica. Cred ca e disc de smirghel cu scai si suport de prins pe flex. E 10-15 lei un suport si 1-5 lei un disc, depinde de produs.
Eu folosind foarte putins si foarte rar folosesc ceva de genul asta:
http://www.venusdsh.... bormasina.html
Are si o tija care se infileteaza in el si merge si pe masina de gaurit.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2017 - 15:51.


#10
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Se poate si mai mult, destul de ingenios.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vJOvnsMJHJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postionutz_joe2009, on 22 ianuarie 2017 - 15:53, said:

Se poate si mai mult, destul de ingenios.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vJOvnsMJHJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la cât timp îi ia să facă ghidajele alea mai bine își lua o sculă adevărată
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mW8nC30iiQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DaculScoril0, 22 January 2017 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate