Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Probleme 307.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Salut. Am un Peugeot 307 sw din 2003 motor 2.0 diesel-90cp. Situatia este urmatoarea(de cand a venit frigul-aprox o luna jumatate): ma urc in masina ii dau cheie las motorul 1-2 minute sa se incalzeasca(cand sunt multe grade cu minus aprox 4-5 min) si cand dau sa plec de pe loc motorul da semne ca se ineaca(pana acum o sapt facea asta rar cam odata pe sapt acum insa se intampla zilnic). Acum sa vin cu mai multe detalii:
1. da semne ca se opreste motorul calc ambreiajul si dupa il ridic usor si masina se tureaza singura (aproape de fiecare data) pana la 3000 de ture si isi revine doar ca nu mai sta normal la relanti(acum la relanti e la 1200 si bineinteles motorul se aude ciudat). Inchid motorul si il deschid ramane la relanti la 1200. Doar daca il las mai mult de 10 min inchis isi revine.
2.cand reactioneaza ciudat si se tureaza singura dupa ce isi revine masina nu trage aproape deloc(la fel doar daca o las 10 min inchisa isi revine).
Am fost acum aprox trei sapt si am urcat-o pe tester si au iesit urmatoarele:
1.Senzor debit masa aer(MAF)- cod P0100
2.Senzor presiune combustibil circuit;defect alimentare senzor- cod P0190
3. Inca 3 coduri necunoscut dar dupa o cautare pe net am descoperit ca nu au leg cu optiunele de pe masina.
Am presupus ca din cauza MAF-ului se ineaca motorul ,neprimind aer asa ca l-am schimbat crezand ca situatia s-a remediat(a mers doua sapt fara sa mai faca figuri),insa de o sapt problema asta e zilnica indiferent daca motorul e cald sau nu. Astazi colac peste pupaza ma duc sa schimb locul de parcare ca deh bucuresti.Se tureaza singurica doar ca dupa pedala de acceleratie era moarta. Masina mergea doar din ambreiaj nu mai mergea accelerata sau turata(am lasat-o 5 min inchisa si dupa si-a revenit). E posibil ca senzorul de motorina sa fie defect? Va multumesc
A si un mecanic sau service bun si cu preturi decente in Bucuresti , daca imi poate recomanda cineva.
E posibil sa fie de la senzorul de turatie?

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Poate fi şi senzorul de temperatura apei cu probleme. Am avut la un 206 această problemă, motorul se oprea din senin sau se tura singur la 3000, după ce am verificat o grămadă de alţi senzori înlocuirea bulbului de temperatură a rezolvat problema definitiv.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
2.Senzor presiune combustibil circuit;defect alimentare senzor- cod P0190

Asta poate sa-ti opreasca motorul.
Verifica in primul rand firele.

Are injectie Bosch sau Siemens?

#4
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Sincer nu stiu ce injectie are.

Cand zici fire la ce te referi?

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Firele senzorului de presiune alimentare.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Motorina proasta (plina de parafina) si/sau filtru de motorina imbacsit.
Doua eventuale cauze.

#7
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Filtru de motorina schimbat acum 2500km(Mann) , iar in rezervor am avut mereu cel putin 15 l.

Iar ca motorina am pus mereu de la Petrom. Si ultima oara de la OMV, aia mai scumpa.

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Niciodata nu da P0190 de la filtru.

#9
hdigil

hdigil

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.04.2017
Va salut!
Recent am cumpărat un Peugeot 307 1.6 hdi 109 cp din 2005 cu turbina defectă.mașina mergea f bine ,pleca bine de pe loc iar motorul nici nu-l auzeam din mașină excluzând fluieratul din cauza turbinei .am dus mașina la mecanic ,mi-a trimis turbina la rectificat iar la o verificare mai amănunțită a văzut că axele cu came prezentau uzură f mare .am dus chiuloasa la rectificat ,capacul pe care vine axele+axele le-am cumpărat din dezmembrări de pe un Ford din 2009 cu motor identic .garnitura de la chiloasa este de 1.5,cea veche era de 1.45 sau 1.43 CV de genul asta(grosime ) .Am schimbat bujiile Si chitul complet de distribuție .După o lună pieton si o groază de bani cheltuiți ,mașina nu mai trage mai ca înainte,motorul scoate un tacanit destul de ascuțit ...unele persoane mi-au spus ca ar fi sunet de tacheti...mecanicul spune ca el o făcut totul "ca la carte" ..cel ce mi-a rectificat chiuloasa la fel susține...nici nu stiu cu care din ei sa ma cert ...habar n-am ce poate fi ...orice sfat este bine venit.menționez ca am schimbat si filtre + ulei .
Va mulțumesc ...

Menționez că la diagnoza singurul lucru ce-l arata este faptul ca ,citez :"egr-ul nu funcționează chiar chiar în parametri normali dar nu-i de speriat "

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Verifica presiunea de ulei.
Demonteaza baia si vezi sa n-ai sorbul infundat.
Ai reparat efectul dar nu si cauza.

#11
hdigil

hdigil

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.04.2017
Presiunea de ulei a fost verificată si îi ok ...tare mă gândesc că tachetii nu-s pusi bine....sau ceva pe acolo ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate