Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Amplificator + boxe (de buget, adica minimum necesar pentru un incepator :-) )

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Salut,

Pentru a asculta muzica in format mp3 320 kbps (acum mai des, in viitor sper ca mai rar), flac (acum mai rar, in viitor sper ca mai des), youtube & soundcloud (acum mai des, sper ca in viitor mai rar), radio online etc, ce combinatie aplificator + boxe ar fi ok, intr-un buget maxim de 2000-2500 lei? Categoric, m-as bucura sa dau doar 1500-2000 lei, daca nu se justifica ceva in bugetul de 2500 lei. Alte detalii mai jos:
- camera: un living normal, in jur de 30 mp;
- sursa: un calculator caruia i se va cumpara un DAC de buget sau o placa audio externa de buget (pana in 500 lei);
- ureche cam neantrenata :-)

M-am gandit la Denon PMA-720AE (in jur de 1000 lei) + una dintre variantele:
- Magnat Monitor Supreme 202 (500 lei);
- Magnat Monitor Supreme 802 (900 lei);
- Magnat Monitor Supreme 1002 (1200 lei);
- Magnat Monitor Supreme 2002 (1530 lei).
Comparatie intre toate aici: https://www.avstore....&id_model=26902
In bugetul de 1500 lei as gasi (mai rar, la oferta) si Heco Victa Prime 502 (https://www.avstore....icta-prime-502/), despre care am citit chestii frumoase. Ar fi peste Magnat Monitor Supreme 2002?

Stiu ca cel mai bine ar fi sa le ascult in vreun showroom, dar... nici nu prea am posibilitatea sa fac asta cu usurinta si in plus, mi-e ca, neavand urechea asa antrenata, poate nu mi-as face o impresie corecta in doar cateva minute de ascultare.

Va multumesc!

#2
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Ai ales componente entry level de buget, eu am denon pma 520ae și heco victa prime 502, camera de circa 20 metri patrati. Sunetul este câteodatã clinic, dar am cabluri boxe luate din Auchan, cam slabe. Combinația descrisã de tine s-ar putea sã fie pe gustul tãu.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Dat fiind ca sursa este un PC, iar pe viitor esti dispus sa iei un DAC de buget - maxim 500 lei, ampliful ala e suficient de bun, iar cele mai ieftine boxe din lista ta isi vor face treaba.
La un DAC ma iscump - pe la 2000 de lei puteai lua in calcul si 1002.

#4
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Ok, multumesc. Asdar, daca nu iau un DAC mai bun, nu voi simti nicio diferenta intre MMS 202 si MMS 1002?

Duncan, tu ce DAC folosesti?

#5
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Eu folosesc cd player. Mms 202 sunt boxe de raft, nu îți ajung pentru 30 de metri pãtrați.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
RMS 90W /Dinamic 180W. Cat vrei tu de tare intr-o incapere de 30 m2 ? Sa se auda din capatul satului ???

Daca omul vrea ptr discoteca, poate n-ar ajunge. Ptr auditie de muzica, ajung fara probleme - nici nu trebuie sa dea ampliful ala prea tare.

Aici poate ar putea fi o problema, ca la maxim s-ar putea sa le prajeasca. Impedanta 4-8 ohmi la boxe e cam neclara, si la fel si puterea - nu specifica daca e ptr o boxa sau doua.
Daca e una, merge, daca e ptr doua ampliful o poate da peste cap.

#7
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Pare a fi asa cum zice KRENG aici: https://forum.softpe.../#entry20348902 , adica sa fie trecuta impedanta mentionata pe amplificatorul care s-ar potrivi cu ele, caz in care logic ar fi ca ele sa aiba 8 ohmi.

#8
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Inca doua chestii:

1. Am auzit lucruri bune despre Monitor Audio Bronze 2 si Monitor Audio Bronze BX2.
Monitor Audio Bronze 2 este cumva succesorul lui Monitor Audio Bronze BX2?
Vad ca Monitor Audio Bronze 2 sunt pe la 1400 lei (iar Monitor Audio Bronze BX2 nu se mai gasesc).
Or fi bune pentru Denon-ul asta?

2. Duncan, prin ce anume se caracterizeaza sunetul ala "clinic"? Nu imi e clar...

Merci.

#9
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
adica o sa auzi s-ul acela tipator, deranjant.. cunoscand bx`urile, pot spune ca erau deranjante inaltele, iti tiuiau urechile dupa vreo ora de ascultat..  asta, cu un receiver av denon, nu cunosc cu altele

uite un review pt bronze 2, par sa nu se fi schimbat caracterul lor.. indicat ar fi sa le asculti, poate tu chiar cauti un astfel de sunet si ceea ce spun altii, sa nu se potriveasca, tie sa-ti placa:

http://www.tharbamar...Speakers-Review

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

 mut, on 22 ianuarie 2017 - 19:18, said:

Pare a fi asa cum zice KRENG aici: https://forum.softpe.../#entry20348902 , adica sa fie trecuta impedanta mentionata pe amplificatorul care s-ar potrivi cu ele, caz in care logic ar fi ca ele sa aiba 8 ohmi.

E posibil, dar apare o problema atunci - la care impedanta e trecuta puterea ? Ca aia e o singura valoare.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Cand se ia un sistem audio decent ,mai ales unul stereo ,trebuie tinut cont ca principala veriga din lantul audio o constituie pe departe boxele. Degeaba ai ,spre exemplu un Accuphase daca il asculti pe doua MMS 202. Nu ca MMS 202 nu ar fi boxe bune la cat costa.
Cam 2/3 din bugetul alocat ar trebui sa mearga spre boxe. Din pacate ,la un buget din asta redus .singura sansa sa iesi calitativ mai bine e sa cumperi o pereche de boxe bune ,obligatoriun noi, de vreo 200 RON iar de restul iti iei un amplificator SH cu riscurille de rigoare.
Daca ai noroc o sa constati usor ca un amplificator decent din anii '90 sterge pe jos cu majoritatea amplificatoarelor entry level (sau chiar mai de sus) pe care le gasesti acum prin magazinele de profil.

#12
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

 eiffel, on 23 ianuarie 2017 - 10:43, said:

E posibil, dar apare o problema atunci - la care impedanta e trecuta puterea ? Ca aia e o singura valoare.
Nu stiu, ma pricep f putin spre deloc... :-(  
Dar indiferent la ce impedanta s-ar referi puterea aia (de 90 W), e clar ca nu bagi mai multa putere in ele cu un amplificator din gama asta de pret, care furnizeaza 40-50 W in 8 ohmi sau 70-80 W in 4 ohmi, nu? Asadar boxele par protejate chiar daca ar avea doar 4 ohmi (la anumite frecvente e posibil sa opuna rezistenta doar de 4 ohmi?), d.p.d.v. al puterii pe care o bagi in ele. Iar la clipping ma gandesc ca le protejezi daca te abtii sa treci cu controlul volumului prea sus, chiar daca "urechea iti cere"... Daca gresesc, rog corectare!

 edigee, on 23 ianuarie 2017 - 11:49, said:

Cand se ia un sistem audio decent ,mai ales unul stereo ,trebuie tinut cont ca principala veriga din lantul audio o constituie pe departe boxele. Degeaba ai ,spre exemplu un Accuphase daca il asculti pe doua MMS 202. Nu ca MMS 202 nu ar fi boxe bune la cat costa.
Cam 2/3 din bugetul alocat ar trebui sa mearga spre boxe. Din pacate ,la un buget din asta redus .singura sansa sa iesi calitativ mai bine e sa cumperi o pereche de boxe bune ,obligatoriun noi, de vreo 200 RON iar de restul iti iei un amplificator SH cu riscurille de rigoare.
Daca ai noroc o sa constati usor ca un amplificator decent din anii '90 sterge pe jos cu majoritatea amplificatoarelor entry level (sau chiar mai de sus) pe care le gasesti acum prin magazinele de profil.
Boxe noi de 2000 lei vrei sa spui mai sus, banuiesc, nu?
Merci pentru sfat, am mai auzit ideea asta si trebuie sa ai dreptate, dar... nu as vrea sa ma complic cu SH. Prefer mai degraba sa fac un compromis pe partea de calitate sunet (asta e... :-( ), decat pe partea cu alegerea SH in loc de nou.
Totusi, pentru amplificatorul asta (sau altul similar) ce boxe ar fi OK, ca sa iasa ceva cat de cat echilibrat? Parca as prefera boxe de raft. Merci.

 traianescu, on 23 ianuarie 2017 - 09:24, said:

adica o sa auzi s-ul acela tipator, deranjant.. cunoscand bx`urile, pot spune ca erau deranjante inaltele, iti tiuiau urechile dupa vreo ora de ascultat..  asta, cu un receiver av denon, nu cunosc cu altele

uite un review pt bronze 2, par sa nu se fi schimbat caracterul lor.. indicat ar fi sa le asculti, poate tu chiar cauti un astfel de sunet si ceea ce spun altii, sa nu se potriveasca, tie sa-ti placa:

http://www.tharbamar...Speakers-Review
Merci, am mai citit despre treaba cu "clinicul" intre timp, m-am lamurit cat de cat ce inseamna...

Am citit si review-uri OK despre Bronze 2: http://www.whathifi....bronze-2/review

Edited by mut, 23 January 2017 - 16:18.


#13
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Ma tot uit la boxe... S-ar simti diferenta intre MMS 202 si Heco Victa Prime 302 (care sunt cu 350 lei mai scumpe), puse pe un Denon PMA-720AE?

#14
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Sigur nu ai iesiri digitale pe placa de baza ,  S/PDIF (coaxiala ) sau optica ? placa de sunet e cea onboard ?
Iesi mai ieftin cu o placa de sunet dedicata pci/pci  express gen xonar dg/dgx daca ai un slot liber : xonar dg e 150 lei si are iesire coaxiala (daca nu cumva ai o placa veche  creative audigy se)
Nu mai cumperi DAC , gasesti amplificator cu DAC integrat  Onkyo A-9010 la 1100 lei care are intrari digitale.
Boxe iti recomand Magnat mms 802 le-am ascultat cu  Denon 720  si se potrivesc perfect (flac-uri , placa de sunt externa xonar u7 sau player blu-ray). Cred ca merg si cu Onkyo.

Edited by Mirel_F, 23 January 2017 - 17:34.


#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 mut, on 23 ianuarie 2017 - 17:13, said:

Ma tot uit la boxe... S-ar simti diferenta intre MMS 202 si Heco Victa Prime 302 (care sunt cu 350 lei mai scumpe), puse pe un Denon PMA-720AE?
Teoretic Victa sunt peste magnat MMS202. Seria MMS isi merita pe deplin banii ,dar sunt boxe de folosit mai mult intr-un multicanal decat pe stereo.

 Mirel_F, on 23 ianuarie 2017 - 17:30, said:


Nu mai cumperi DAC , gasesti amplificator cu DAC integrat  Onkyo A-9010 la 1100 lei care are intrari digitale.

Si Yamaha AS 301 si receivere de ale lor stereo au DAC integrat. Cel mai bun amplificator raport calitate/pret cu DAC integrat de la noi mi se pare Marantz PM 6005. Pe vremuri mai era HK 3490 ,dar noul model HK 3770 e lucrat ca ultima chinezarie.

#16
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Mirel, m-am gandit si la ce spui tu, sa folosesc dac-ul dintr-un amplificator. N-am iesire digitala la onboard-ul meu actual, dar iau in calcul si o placa dedicata doar si pentru a avea acea iesire digitala... vom vedea...

In legatura cu ultimele doua raspunsuri, intrebarea e: se simte diferenta dintre mms 202 si mms 802 sau heco vp 302, pe un amplificator ca denonul despre care ziceam sau ca onkyo acela?

 edigee, on 23 ianuarie 2017 - 18:10, said:

Si Yamaha AS 301 si receivere de ale lor stereo au DAC integrat. Cel mai bun amplificator raport calitate/pret cu DAC integrat de la noi mi se pare Marantz PM 6005. Pe vremuri mai era HK 3490 ,dar noul model HK 3770 e lucrat ca ultima chinezarie.
Deja sunt scumpe. Apropo, de ce PM 6005 e mai scump ca PM 6006? Am vazut pe avstore...

#17
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Camera e mare , nu renunta la boxa de podea.

 mut, on 23 ianuarie 2017 - 18:24, said:

intrebarea e: se simte diferenta dintre mms 202 si mms 802 sau heco vp 302, pe un amplificator ca denonul despre care ziceam sau ca onkyo acela?

Se simte clar daca ai si sursa de calitate. Poti sa iei boxe pana la 2000 lei pentru cele 2. Raportul ti l-a spus @edigee 2:1 in favoarea boxelor. Acum ramane sa alegi intre Heco302 si Magnat mms 802.
Heco e mai rafinata iar mms 802 e ... de podea , misca mai mult aer , camera e mare . Eu as alege mms 802 pentru living si Heco 302 pentru dormitor.

P.S. : am avut pe placa de baza a pc-ului  din 2007 iesire digitala , si abia acum am testa-o prima data. La timpul respectiv nu stiam ce e.
Placa de sunet favorita de sunet e audigy se (cred ca are tot 10 ani) , iesirea digitala o folosesc doar de 2 ani !

Edited by Mirel_F, 23 January 2017 - 18:47.


#18
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Asa imi spune si mie logica, stiind ca Heco e pozitionat peste Magnat, in cadrul aceluiasi producator, dar voiam doar sa-mi confirme cineva care le-a ascultat ca se simte diferenta si practic in conditiile astea (amplificator relativ slab, DAC relativ slab).
Daca as sti ca e diferenta (pentru urechile mele), as fi dispus sa iau si Heco VP 502 sau MMS 1002/2002, nu ma zgarcesc acum la cateva sute de lei. Asa stiam si eu, ca un echilibru intre amplificator si boxe inseamna un raport aproximativ de pret de 1:2. Dar eiffel spunea mai sus ca nu merita boxe peste MMS 202 (in conditiile unui DAC de 500 lei, ce-i drept).

In legatura cu P.S.-ul, sigur n-am iesire digitala (inca), stiu cum arata. :-)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate