Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Schita centrala soba teracota cu 2 pompe

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
LeonteJ

LeonteJ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2017
Va salut,

M-am hotarat sa-mi fac o soba de teracota cu registru mare in ea si as dori un link catre o schita cat se poate de completa pentru un circuit deschis in care lucreaza 2 pompe: una doar pe registru pana cand apa/agentul termic ajunge la o anumita temperatura (ca sa se evite formarea condensului pe registru si deci scurtarea vietii acestuia) si apoi pleaca pompa 2. Circuit cu vas de expansiune deschis, dar la ce inaltime se plaseaza vasul ? Si apoi o mica dezbatere cu privire la schita, daca nu va suparati stimati colistasi. Am uitat sa precizez: fara boiler apa calda, ca tintesc sa folosesc centrala pe gaz actuala pentru prepararea apei menajere calde.
va doresc o zi buna.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostLeonteJ, on 22 ianuarie 2017 - 11:46, said:

stimati colistasi
Ce înseamnă „colistasi”?
https://dexonline.ro...initie/colistas

Edited by Mircel, 22 January 2017 - 12:47.


#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,460
  • Înscris: 16.08.2010
E o corcitura intre colegi și pretenași...Posted Image

#4
LeonteJ

LeonteJ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2017
Buna,

Am gasit asta: http://www.calorserv...el/pret___15000 dar nu inteleg ce este cu vana amestec 3 cai...

#5
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Pare OK dar , trebuie daramata soba pt o fisura in registru . Ma batea si pe mine gandul dar mi-a trecut . Mai bine o cebtrala sau un termosemieu .

#6
LeonteJ

LeonteJ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2017

View PostBingo, on 22 ianuarie 2017 - 15:41, said:

Pare OK dar , trebuie daramata soba pt o fisura in registru . Ma batea si pe mine gandul dar mi-a trecut . Mai bine o cebtrala sau un termosemieu .

Ca intotdeauna in viata, si avantaje si dezavantaje. Intr-adevar singura solutie pentru o fisura este sa dezasamblezi soba, sa sudezi si sa o faci la loc; insa daca respecti niste principii nu ti se va intampla asta deloc. La centrala si/sau termosemineu iti trebuie neaparat un puffer de mare capacitate, altfel e risipa mare, bani aruncati. La teracota, insasi soba e un puffer extraordinar. Deci cheltuieli in plus. Intre timp mi-am dat seama ce rol are vana cu 3 cai. Acuma mai ramane sa pozez in minte/pe hartie unde vin termostatele bratara, aerisitoarele, termometrele, manometrele, supoapele de sens, robinetii, etc......Schema aia e in principiu.

Edited by LeonteJ, 22 January 2017 - 16:17.


#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
...."insa daca respecti niste principii nu ti se va intampla asta deloc."

Asta sa o crezi doar tu,nu si cei ce mai citesc una/alta pe aici..

....".teracota, insasi soba e un puffer extraordinar....."

Visuri...maria ta!

View PostBingo, on 22 ianuarie 2017 - 15:41, said:

Pare OK dar , trebuie daramata soba pt o fisura in registru . Ma batea si pe mine gandul dar mi-a trecut . Mai bine o cebtrala sau un termosemieu .
Dar ,daca faci soba in doua parti/camere, intr0o parte usa de alimentare si in partea opusa un capac pe unde se poate introduce/scoate registrul pentru interventii nu ar fi mai bun?
Ceva de genul...

Attached Files


Edited by XTH, 22 January 2017 - 21:21.


#8
LeonteJ

LeonteJ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2017

View PostXTH, on 22 ianuarie 2017 - 21:26, said:

...."insa daca respecti niste principii nu ti se va intampla asta deloc."

Asta sa o crezi doar tu,nu si cei ce mai citesc una/alta pe aici..

....".teracota, insasi soba e un puffer extraordinar....."

Visuri...maria ta!


Dar ,daca faci soba in doua parti/camere, intr0o parte usa de alimentare si in partea opusa un capac pe unde se poate introduce/scoate registrul pentru interventii nu ar fi mai bun?
Ceva de genul...

Deci si pe cale de consecinta, soba teracota centrala e VAX !Posted Image

#9
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View PostLeonteJ, on 23 ianuarie 2017 - 10:53, said:



Deci si pe cale de consecinta, soba teracota centrala e VAX !Posted Image
V-as întrebă de necesar termic, dar mai ușor zic ca ar fi să spuneți ce suprafață trebue să încălziți și cum este termoizolata? Pardoseala, pereți, tavan, geamuri.

#10
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postcheluakame, on 23 ianuarie 2017 - 11:54, said:

V-as întrebă de necesar termic, dar mai ușor zic ca ar fi să spuneți ce suprafață trebue să încălziți și cum este termoizolata? Pardoseala, pereți, tavan, geamuri.

Nu asta e important in primul rand. Cel mai important e ca sobele de teracota traditionale au undeva la 40-60% randament, ceea ce este teribil in termeni financiari. Adica daca presupun ca are 50% jumatate din banii pe lemne se duc la.... incalzirea aerului Uniunii Europene. Eu am o mai veche banuiala; combinand politicile eco UE si disparitia accentuata a masei lemnoase PREVAD in viitorul apropiat o interzicere/modificare (cu ajutor de la stat) a lor. Chestia e ca acum 5 ani inca mai luam pe loc lemn de foc dar acum trebuie sa-mi fac programare cu 6 luni inainte, si inca intr-o zona cu mult lemn. Nu mai este ! Si ce se mai taie are prioritate de export.
Asa ca asta trebuie rezolvata intai apoi izolarea (necesara). Degeaba am izolatie giugiuc daca dau afara banii pe cos. Iar gazul este practic prohibitiv la case mai mari (la bloc mai merge, am stat si la bloc; acolo te mai ''incalzesc'' vecinii) si la discretia domnului Rasputin. Cand se supara pe noi, cand ne dubleaza pretul la gaze....! cand ii vine bucuria, cand reduce pretul la gaze (vezi Republica Moldova dupa alegerile recente cand moldovenii au gaz mult mai ieftin). Dupa mersul politic al Romaniei nu vad un viitor stralucit pentru pretul la gaze (vezi cat au crescut preturile la gaze in Ucraina dupa ce l-au scos pe Rasputin din joc)

Alta problema: stie cineva de ce ''Vasul de expansiune deschis se monteaza la o înaltime de minim 1,5 m deasupra ultimului calorifer al centralei pe lemne.'' ?????? In cazul asta e musai ca ultimul calorifer sa fie cel din baie; sa poti aduce apa la vas si sa poti deversa surplusul.

Edited by leonardusius, 23 January 2017 - 13:26.


#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

View Postleonardusius, on 23 ianuarie 2017 - 13:28, said:


Alta problema: stie cineva de ce ''Vasul de expansiune deschis se monteaza la o înaltime de minim 1,5 m deasupra ultimului calorifer al centralei pe lemne.'' ?????? In cazul asta e musai ca ultimul calorifer sa fie cel din baie; sa poti aduce apa la vas si sa poti deversa surplusul.
De unde le scoti pe astea ...frate...
-ultimul calorifer=in baiePosted Image
-sa poti aduce apa la vas....oriunde in instalatie (daca-i deschis) se poate pune apa in vas.Daca vrei sa fii tehnic,undeva in pozitia cea mai de jos, se lasa robinet de golire a instalatiei si, tot pe acolo se poate si alimenta,sau prevezut direct robinet de alimentare, bineinteles de la cea mai apropiata sursa de apa, ca o fi si din baie,foarte bine.
-asta cu 1,5m nu mi se pare obligatoriu,dar obligatoriu este ca vasul de expansiune sa fie peste nivelul celui mai ridicat calorifer/coloana a instalatiei.

#12
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View PostXTH, on 23 ianuarie 2017 - 14:35, said:

De unde le scoti pe astea ...frate...
-ultimul calorifer=in baiePosted Image
-sa poti aduce apa la vas....oriunde in instalatie (daca-i deschis) se poate pune apa in vas.Daca vrei sa fii tehnic,undeva in pozitia cea mai de jos, se lasa robinet de golire a instalatiei si, tot pe acolo se poate si alimenta,sau prevezut direct robinet de alimentare, bineinteles de la cea mai apropiata sursa de apa, ca o fi si din baie,foarte bine.
-asta cu 1,5m nu mi se pare obligatoriu,dar obligatoriu este ca vasul de expansiune sa fie peste nivelul celui mai ridicat calorifer/coloana a instalatiei.

De ce deasupra ultimului calorifer si nu deasupra primului, na, asta vroiam sa stiu.....

#13
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

View Postleonardusius, on 23 ianuarie 2017 - 16:36, said:

De ce deasupra ultimului calorifer si nu deasupra primului, na, asta vroiam sa stiu.....
De unde ai inteles tu ca "deasupra ultimului calorifer"?Posted Image Posted Image
Citeste mai atent:vasul de expansiune sa fie peste nivelul celui mai ridicat calorifer/coloana a instalatiei.
Posted Image

#14
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postleonardusius, on 23 ianuarie 2017 - 16:36, said:

De ce deasupra ultimului calorifer si nu deasupra primului, na, asta vroiam sa stiu.....


Multi in instalatii spun ca vasul de expansiune deschis sau inchis se poate pune orsiunde pe circuit. .Dupa cum cred eu l-as pune  deaupra centralei pe tur ca atunci cind fierbe apa sa iese aburii  imediat san  nu faca probleme. atit la circulatie naturala-termisifon cit si fortata-cu pompa de recirculare.Incarcarea cu apa se poate face prin vasul de expansiune deschis sau un racord cu robinet pe unde se poate si goli instalatia alt robinet.Vasul se pune cit maai sus aproape de tavan  sau cum spune colegul mai sus

Edited by bobon, 23 January 2017 - 22:10.


#15
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View PostXTH, on 23 ianuarie 2017 - 20:52, said:

De unde ai inteles tu ca "deasupra ultimului calorifer"?Posted Image Posted Image
Citeste mai atent:vasul de expansiune sa fie peste nivelul celui mai ridicat calorifer/coloana a instalatiei.
Posted Image

Ai citit in link-ul ce l-am scris mai sus ? EXACT asa scrie una din cele mai serioase firme de cazane.

View Postbobon, on 23 ianuarie 2017 - 22:08, said:

Multi in instalatii spun ca vasul de expansiune deschis sau inchis se poate pune orsiunde pe circuit. .Dupa cum cred eu l-as pune  deaupra centralei pe tur ca atunci cind fierbe apa sa iese aburii  imediat san  nu faca probleme. atit la circulatie naturala-termisifon cit si fortata-cu pompa de recirculare.Incarcarea cu apa se poate face prin vasul de expansiune deschis sau un racord cu robinet pe unde se poate si goli instalatia alt robinet.Vasul se pune cit maai sus aproape de tavan  sau cum spune colegul mai sus

Chestiile nu-s asa simple cum cred unii; trebuie sa fi intr-o incapere unde sa ai acces la deversare canal, ca sa nu stai cu ligheanul sub vas, trebuie sa ti cont de aburul/vaporii constanti care se degajeaza din vas si se duce la plafon, generand umezeala/mucegai/dezlipirea 'tavanului fals'/umflarea rigipsului/condens pe vas la reumplere-completare/etc..........mai ales ca sunt aburi calzi. Apoi daca vasul e in camera cu cazanul, acolo evaporarea e asa de intensa incat neaparat trebuie sa ai reumplere automata.

#16
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postleonardusius, on 24 ianuarie 2017 - 11:10, said:

Ai citit in link-ul ce l-am scris mai sus ? EXACT asa scrie una din cele mai serioase firme de cazane.



Chestiile nu-s asa simple cum cred unii; trebuie sa fi intr-o incapere unde sa ai acces la deversare canal, ca sa nu stai cu ligheanul sub vas, trebuie sa ti cont de aburul/vaporii constanti care se degajeaza din vas si se duce la plafon, generand umezeala/mucegai/dezlipirea 'tavanului fals'/umflarea rigipsului/condens pe vas la reumplere-completare/bolboroseala/zgomot/ etc..........mai ales ca sunt aburi calzi. Apoi daca vasul e in camera cu cazanul, acolo evaporarea e asa de intensa incat neaparat trebuie sa ai reumplere automata.


#17
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postleonardusius, on 23 ianuarie 2017 - 13:28, said:

Nu asta e important in primul rand.
Ma scuzați, dar va numiti LeonteJ?

#18
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Chiar el este, cu aceeasi logica...Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate