Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lumia 950

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
MrWhiteey

MrWhiteey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.09.2015

Salut softpedia
Dupa ce am scris un topic intreg de ce sa nu iei Asus Zenfone, am cumparat un moto G4 si m-am trezit cu surpriza ca tatal meu nu voia sa dea Asus-ul pe motiv ca ii placea design-ul. L-a laudat, imi facea in ciuda ca :"Ce telefon fain ai pierdut" etc.. Si dupa cateva zile au inceput problemele din nou.
Fiind nevoit sa aiba in permanenta telefon la el, am fost suflet bun si i-am dat G4.(nu ca sa iau un telefon nou huehue).
Aseara ma uitam la un telefon pana in 900-1000 lei(din nou) si vazusem Microsoft Lumia 950 la desigilate and it's absolutely perfect pe partea de design dar si pe ce componente(zic eu). Ce ziceti, merita??
Tot ce m-ar interesa e camera buna, calitate buna a muzicii prin casti(nu neaparat audiophile dar imi place sa aud basul profund)

As dori sa aud pareri deoarece m-a cam plictisit android-ul si as vrea sa incerc ceva nou.

Daca aveti alte sugestii de telefoane, va ascult cu placere.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Atata timp cat nu te deranjeaza lipsa aplicatiilor din magazinul de pe windows..e ok, telefoanele sunt destul de bune si cu design ok. As zice totusi sa nu iei un resigilat decat daca te prezinti personal la magazin si vezi in ce stare e, altfel e posibil sa iei unu trantit pe jos

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Telefon fara google play= zero barat.

1000 ron ai alte optiuni, depinde ce ecran cauti (cat de mare) si ce vrei sa faci cu el.

#4
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Nu lua Lumia ca iti iei teapa. W10Mobile e mort inca din fașă.
Pana si Microsoft si-a dat seama ca dat-o in bara, a renuntat la seria Lumia si acum incearca sa isi spele pacatele cu Surface Phone(care tot un Lumia rebranduit e). Singura sansa pt. Microsoft e sa puna sistem de operare W10 identic cu cel de pe PC-uri ca sa poti sa instalezi ce aplicatii vrei tu.

Pe W10 Mobile nici macar aplicatiile importante nu merg bine... nu as folosi un tel cu W10M nici daca l-as primi gratis, pt ca nu am ce sa fac cu el...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 MrWhiteey, on 22 ianuarie 2017 - 11:21, said:

Salut softpedia
Dupa ce am scris un topic intreg de ce sa nu iei Asus Zenfone, am cumparat un moto G4 si m-am trezit cu surpriza ca tatal meu nu voia sa dea Asus-ul pe motiv ca ii placea design-ul. L-a laudat, imi facea in ciuda ca :"Ce telefon fain ai pierdut" etc.. Si dupa cateva zile au inceput problemele din nou.
Fiind nevoit sa aiba in permanenta telefon la el, am fost suflet bun si i-am dat G4.(nu ca sa iau un telefon nou huehue).
Aseara ma uitam la un telefon pana in 900-1000 lei(din nou) si vazusem Microsoft Lumia 950 la desigilate and it's absolutely perfect pe partea de design dar si pe ce componente(zic eu). Ce ziceti, merita??
Tot ce m-ar interesa e camera buna, calitate buna a muzicii prin casti(nu neaparat audiophile dar imi place sa aud basul profund)

As dori sa aud pareri deoarece m-a cam plictisit android-ul si as vrea sa incerc ceva nou.

Daca aveti alte sugestii de telefoane, va ascult cu placere.

Depinde ce vrei de la el... Daca nu te intereseaza "joace", ia-l. Platforma windows foarte stabila, ecram mare, camera buna, se misca repede. Detin un Lumia 640LTE (e inferior 950-ului) si n-am avut nicio problema.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Camera e foarte buna la el si display-ul la fel, in rest ... nu imi place nimic de la el :)

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 lex2010, on 22 ianuarie 2017 - 11:34, said:

Pe W10 Mobile nici macar aplicatiile importante nu merg bine...
Aici depinde si de hardware.

De ce nu cumperi inca un Moto G4?

 MrWhiteey, on 22 ianuarie 2017 - 11:21, said:

deoarece m-a cam plictisit android-ul si as vrea sa incerc ceva nou.
De bine ce ti-a fost, de aceea te-ai plictisit de Android.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Are un cumnat de-al meu un tel cu W10 pe el (nu stiu ce model e) si face acelasi lucru cu el pe care-l fac si eu.
Vorbeste, mai cate o poza, cate un Candy Crush.
Ce altceva ai face cu un telefon? Posted Image

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ericmario, on 22 ianuarie 2017 - 11:41, said:

Are un cumnat de-al meu un tel cu W10 pe el (nu stiu ce model e) si face acelasi lucru cu el pe care-l fac si eu.
Vorbeste, mai cate o poza, cate un Candy Crush.
Ce altceva ai face cu un telefon? Posted Image

La nevoile tale e suficient atunci si un Nokia 108 (camera foto, vorbit, un joculet...) Posted Image

#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

 TruculMagic, on 22 ianuarie 2017 - 11:53, said:


La nevoile tale e suficient atunci si un Nokia 108 (camera foto, vorbit, un joculet...) Posted Image

Diferenta e ca la nokia 950 mai poti sa vezi si fatza la worms :D

950 suporta continuum ala si daca ai bani de interfete il poti folosi si ca desktop daca te plictisesti de el ca telefon.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 22 ianuarie 2017 - 11:53, said:


La nevoile tale e suficient atunci si un Nokia 108 (camera foto, vorbit, un joculet...) Posted Image
Exact din ala am vrut, dar nu puteam juca Candy Crush pe el. Posted Image

Acum pe bune, chiar e nevoie de ultimul tip de procesor, de 8 GB RAM? Nu fac editare video cu telefonul. Tu?

#12
MrWhiteey

MrWhiteey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.09.2015
Inafara de yt, facebook din cand in cand si 9gag....hearthstone mai jucam dar m-a plictisit.
Ziceam sa incerc ceva nou, de aia nu mi-as mai lua un G4

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
Citeste si tu topicul dedicat acestui model de telefon: https://forum.softpe...soft-lumia-950/
Dar recomandarea mea este sa platesti mica diferenta de bani in plus pentru 950 XL, eventual varianta Dual-SIM. Topicul este aici: https://forum.softpe...t-lumia-950-xl/
Are ecran mai mare si procesor mai puternic. Diferenta de pret dintre ele a ajuns foarte mica.
In pretul pe care il are acum la PC Garage nu gasesti un alt telefon cu o asemenea configuratie (sau macar apropiata) care sa coste atat de putin.

Daca nu ai nevoie stricta de anumite aplicatii care exista doar pe iOS sau Android, atunci platforma Windows ramane cea mai buna alegere. Nici pe Android nu exista numeroase aplicatii care exista sub Windows 10 si Windows 10 Mobile. Dar majoritatea fanilor Android, de regula, nu folosesc versiuni de Windows mai sus de Windows 7 sau nu stiu cum sa se logheze cu un cont Microsoft ca sa descarce aplicatii din Windows Store, asa ca nu au decat idei vagi despre existenta aplicatiilor universale.
Windows 10 mobile este dezvoltat in continuare de Microsoft si nu ai de ce sa iti faci griji in legatura cu primirea de update-uri in viitor, mai ales ca este un telefon destul de vandut si reprezinta varful de gama al seriei Lumia. Cum nu se stie cat va costa viitorul Surface Phone si cat va fi de capabil s-ar putea ca in prezent sa ai ultimul prilej de a pune mana pe un telefon Lumia de calitate superioara.

#14
MrWhiteey

MrWhiteey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.09.2015
Ma orintasem pe 950 deoarece ecranul e problema mea principala, mi se pare mare
Adica cand sunt pe strada teebuie sa operez cu ambele maini pe G4 si mi se pare incomod.

Tot ce doresc e sistem audio bun, camera decenta si sa ma tina 2-3 ani.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In schimb este usor si subtire.
Eu am 950 XL si ecranul il percep ca fiind cam mic... Asta din cauza ca folosesc pe telefon anumite aplicatii pe care inainte le utilizam pe o tableta Windows de 8" si pentru ca prefer sa deschid in web browser anumite pagini de web in mod desktop.
Daca folosesti Windows 8.1/ 10 pe PC si te vei obisnui cu anumite aplicatii, atunci cu siguranta vei dori sa le utilizezi in mod cat de cat confortabil si pe telefon. 950-ul are ecranul prea mic. Am utilizat inainte Lumia 730, dar din cauza dimensiunilor prea mici ale ecranului eram nevoit sa car si tableta dupa mine. Acum nu mai este nevoie. Vei vedea cat de rapid te obisnuiesti cu ecranul mai mare. Telefoanele mai mici ti se vor parea prea mici.

Camera este pur si simplu superba. Este cea mai buna camera pe care am avut-o la un telefon. Cand am cumparat 730-ul eram surprins de calitatea pozelor comparativ cu pozele obtinute pe iPhone 5S. Iar acum pozele facute cu 730 mi se pare jalnice comparativ cu cele facute pe Lumia 950 XL. Unele le rateaza, daca iluminarea naturala nu este corespunzatoare sau daca nu activezi flash-ul cand iluminarea este prea slaba, dar majoritatea pozelor, ca sa nu mai zic si de filme sunt superioare chiar si celor facute cu batrana mea camera Canon.

Pa partea de audio, ai nevoie de casti sau de o boxa portabila. Sistemul audio este mult sub cel de la iPhone 5S (acesta fiind termenul meu de comparatie).

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 _-_, on 22 ianuarie 2017 - 12:14, said:

Nici pe Android nu exista numeroase aplicatii care exista sub Windows 10 si Windows 10 Mobile.
Cum ar fi?

 _-_, on 22 ianuarie 2017 - 12:14, said:

Dar majoritatea fanilor Android, de regula, nu folosesc versiuni de Windows mai sus de Windows 7 sau nu stiu cum sa se logheze cu un cont Microsoft ca sa descarce aplicatii din Windows Store,
Astea sunt argumentele tale? Aplicatiile de calitate pentru W10M sunt in numar incredibil de mare, doar ca haterii Windows nu au stiut cum sa le descopere. Bine de stiut.

Vorbesti de parca traiesti in propriul tau univers, unde Windows este divinitatea absoluta.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

 Deenman, on 22 ianuarie 2017 - 11:32, said:

Telefon fara google play= zero barat.
Da' ce face Google Play ala? Posted Image In caz ca nu stii, fiecare platforma are magazinul ei online, iOS are Apple Store, Windows are Windows Store, ambele fac acelasi lucru ca si Google Play.

Am 950 de un an de zile, personal sunt foarte multumit de el si nu l-as schimba cu nici un telefon existent pe piata in momentul de fata. Pentru mine e important sa am o camera cat mai buna (si aici exceleaza avand si calitate mult peste cea tipica, rezolutie mare, lentile Zeiss de calitate, stabilizator optic, triple flash puternic, buton dedicat pt camera, filmare 4K, captare sunet ca lumea), sa pot extinde spatiul de stocare (am 160 GB pe el), sa am afisaj in stand-by care sa nu pape bateria (adica AMOLED) ca sa pot vedea notificarile/ceasul/taskurile/etc. Aplicatii am instalate undeva peste o suta si am cam 98% din ce am EU nevoie (ce am nevoie de social media, comunicare, video/audio streaming, net banking, office, task management, jocuri, harti, diverse servicii). Exemple de furnizori de servicii a caror servicii le folosesc si care au aplicatii pentru Windows: UPC (aplicatie de vizualizat canale online, programat inregistrarea/DVR-ul de la distanta), RDS (vizualizat canale online), Netflix (video on demand), Deezer (audio streaming), ING (net banking), OneDrive, Dropbox (online drive), Facebook, Twitter, Instagram (social media), Flipboard (agregator stiri), Duolingo (invatare limbi straine), Toshl (gestionare cheltuieli), Accuweather (vreme), Linkedin (business social networking), Excel, Word, OneNote, Outlook, Powerpoint (office), Vimeo (video streaming), Skype, Whatsapp, Go2Meeting (comunicare/miting-uri), TPark (platit parcare in Cluj), Edenred (tichete de masa pe card - urmaresti soldul/etc), Clever Taxi (chemare taxi de la orice firma), Shazam, Soundhound (recunoastere melodii). Exemple de servicii pe care le folosesc si nu au aplicatii pentru Windows dar au site-uri optimizate pentru mobil care isi fac treaba aproape la fel de bine: Wizzair, Booking, Youtube, Banca Transilvania. Exemple de alte aplicatii cunoscute pe care le am instalate dar inca nu le-am prea folosit: Uber, Evernote, Expedia, Eurosport, Lufthansa, Plex, Spotify, Starbucks, Teamviewer, Tripadvisor, Total Commander, VLC, Waze (asta e o versiune veche si probabil fiind al Google nu va fi updatat). Pentru Youtube exista o gramada de aplicatii 3rd party chiar mai bune decat ce ofera Google (Metrotube, Awesome Tube). Si pentru Google Maps exista gMaps, insa hartile offline de la Microsoft isi fac treaba chiar bine (si mai nou iti arata si cat de aglomerata e o ruta). O lipsa notabila pentru Romania e HBO Go (exista o aplicatie mai veche dar nu mai e functionala). Exista si unele care au buguri pe 950 (Shazam nu recunoaste melodiile decat daca ascunzi bara de navigare de exemplu), insa majoritatea functioneaza bine. Pe ansamblu Windows Store are undeva pe la jumate de milion de aplicatii.

Sigur ca depinde ce servicii folosesti, de exemplu pe net banking ai aplicatii de la BCR, BRD, ING, Unicredit, OTP dar nu ai de la BT, Raiffeisen, Bancpost, Alphabank, CEC (desi Alphabank si Raiffesen par sa aiba variante internationale) insa si pentru ele ai site-uri mobile ca alternativa. Urmatorul pas pe Windows Mobile se pare ca va fi rularea de aplicatii Windows desktop, Microsoft deja a prezentat un telefon care rula Photoshop varianta de desktop folosind un emulator x86 pentru ARM. Se pare ca noul Snapdragon 835 va fi primul procesor care va fi folosit pentru asa ceva. Daca ai un dispozitiv Continuum poti lega telefonul la TV si sa rulezi pe TV aplicatii in mod desktop (adica aplicatiile au o interfata diferita pe televizor, optimizata pentru ecran mare, de exemplu Office, Edge, Facebook, Instagram, galerie poze/video, Duolingo, Deezer, ceva jocuri, etc) si sa le controlezi cu mouse/tastatura, ca si cum ai controla un PC.

Pe ansamblu 950 e un telefon care costa jumate cat telefoane echivalente cu Android/iOS, are o interfata mai utila decat ele (din punctul meu de vedere) si pentru cei ca mine ofera chiar mai mult decat flagshipurile Android (in special pe partea de camera). Vezi ce servicii folosesti pe ansamblu si daca le poti folosi sau nu pe 950.

Exista aplicatii care nu sunt optimizate, consuma mai multa baterie si telefonul se incalzeste destul de bine (nu are racire ca si 950 XL), daca ar avea un procesor mai bine optimizat gen Snapdragon 820 cred ca ar fi chiar un telefon excelent. In rest nu prea am de ce sa ma plang, pentru mine o focalizare mai buna ar fi o chestie pe care as mai dori-o (la capitolul asta da, SGS7 il bate fara discutie, insa la calitate nu).

Edited by utopium, 22 January 2017 - 13:40.


#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 jegmihai, on 22 ianuarie 2017 - 13:07, said:

... doar ca haterii Windows nu au stiut cum sa le descopere.

Nu cred ca exista hateri Windows.
Daca totusi exista, sunt neglijabili.Posted Image

ps. Nu folosesc nici una din cele 3 platforme amintite mai sus.

Edited by ericmario, 22 January 2017 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate