Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BMW Seria 1

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Pepudia

Pepudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2017
Salut prieteni! Ce parere aveti de BMW seria 1(2005-2006)?
Cum sunt costurile de intretinere?
Ce motor recomandati?

Multumesc!

Edited by Pepudia, 22 January 2017 - 10:25.


#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
O masina inghesuita rau, si care nu exceleaza cu absolut nimic, nici prin aspect, ca sa zici ca iti place, nici prin confort sau spatiu interior. Parerea mea, masini din seria 1 sau Mercedes clasa A/B nu merita cumparate, rabat de calitate in tot  ceea ce reprezinta bmw/mercedes.

Mai bine te uiti la A3 daca vrei hatchback, motorizari 1.9 BKC sau 2.0 BKD acelasi an.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Singurul lucru misto la 1-er e tractiunea spate.
Cam uratica, dar asta tine de gusturi.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Din ce am vazut, in interior chiar e frumoasa si te simti bine in el, daca iei 120d-ul de 163cp o sa fie foarte ok.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dar pretul, cit e pretul? Vezi sa nu fie mai scumpa ca una noua (specific: acelasi model, tot bmw).
De ce zic asta? Simplu: am trait sa vaz masini sh la acelasi pret cu una noua (adica 0-50km, cred ca intelegeti, nu noua de un an, abia adusa, etc).

Asadar: valabil la orice vrei sa cumperi (nu numai masini). Inainte de a lua un sh, mergi si vezi cit costa nou. LA masini, mergi la un dealer si cere o oferta personalizata.

*** Edit: masina din discutie e din 2005-2006... ma luase valul si citisem 2015-2016. Mii de scuze!

#6
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
O masina care nu-si merita banii. Interioru mi-e nu-mi place, arata urat din orice parte te-ai uita la ea iar intretinerea e scumpa pentru un hatchback. Pune in + 500-1000 euro si baga-te pe un seria 3. Nu toate bmw-urile sunt frumoasePosted Image

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
E scumpa de intretinut daca o compari cu Astra/Golf/Focus.
Daca o compari cu A4/A6/seria 5 e ok. Seria 1 are peste 60% din piese comune cu BMW seria 3 E90.

Dupa facelift-ul din Martie 2007 a crescut calitatea interiorului.
Gusturile clar nu se discuta.
Un seria 1 e mai sobru decit un A3, iar la femei s-ar putea sa prinzi mai bine cu seria 1. Esti insurat?

Eu ma invirt tot pe la Audi A3/Seria 1 din 2006-2007.
Vreau A3 pentru ca am sanse sa-l prind cu DSG. Totusi e risky sa iau un DSG care a trecut prin 7-8 propretari.
Dezavantajul BMW-ul este siguranta oferita unui incepator care poate fi chiar fatala cu putin ghinion sau cu putin teribilism. ( de tractiunea spate vorbesc aici )

Attached File  una_alta.png   1.67MB   90 downloads

Interiorul e ok daca are optinea de CLIMA si nu AC simplu. AC-ul simplu de pe seria 1 si seria 3 este ORIBIL. Pe A3 e chiar tolerabil.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 InTech, on 22 ianuarie 2017 - 13:10, said:

...
Gusturile clar nu se discuta.
Un seria 1 e mai sobru decit un A3, iar la femei s-ar putea sa prinzi mai bine cu seria 1. Esti insurat?

Eu ma invirt tot pe la Audi A3/Seria 1 din 2006-2007.
:w00t: :w00t: :w00t:
DAca ati ajuns sa cuceriti o fata CU MASINA, e clar! Am auzit ca Seria 7 face furori la dame!

Bine ca-s insurat ca nu aveam nicio sansa cu Opelul...

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Era doar o ironie. Bineinteles ca femeile nu sunt interesate de barbatii cu masini, ci ii prefera pe corporatistii care merg cu metro-ul si tramvaiul :)
90% din seria 1 de pe OLX sint recent importate. M-am uitat la anul 2006 media de pret pentru primele 40 de masini cu volan pe stinga si nelovite de pe OLX vs Mobile.de
olx: 5530 E
mobile.de: 4420 E

Clar daca-ti asumi sa-ti iei seria 1, iti asumi si costurile. Cu toate astea, cred ca se poate tine si din saracie ( daca vrei  asta ), la noi in oras sunt oameni cu A6 care negociaza la cauciucuri SH :) de la 250 RON la mai putin  :) si mai sint exemple.

#10
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 InTech, on 22 ianuarie 2017 - 14:39, said:

Era doar o ironie. Bineinteles ca femeile nu sunt interesate de barbatii cu masini, ci ii prefera pe corporatistii care merg cu metro-ul si tramvaiul Posted Image
90% din seria 1 de pe OLX sint recent importate. M-am uitat la anul 2006 media de pret pentru primele 40 de masini cu volan pe stinga si nelovite de pe OLX vs Mobile.de
olx: 5530 E
mobile.de: 4420 E

Clar daca-ti asumi sa-ti iei seria 1, iti asumi si costurile. Cu toate astea, cred ca se poate tine si din saracie ( daca vrei  asta ), la noi in oras sunt oameni cu A6 care negociaza la cauciucuri SH Posted Image de la 250 RON la mai putin  Posted Image si mai sint exemple.

Stii ce stau si ma intreb ? La 3 - 400000 km reali pe putin, pe care le au aceste masini 'recent importate' cam de cate ori pe an trebuie sa mergi in service cu ele ? Or fi BMW dar tot masini compuse din mii de componente sunt . Si cand incepe sa pice o componenta, aia nu pica dintr-odata asa ca au timp si cele din jur sa inceapa sa se uzeze. La service ti-o schimba pe aia care s-a dus, ca celelalte inca nu se vad. Si tot asa, stai mai mult prin service decat pe drum. Iar la BMW oricat de ieftine le-ai gasi, piesele tot sunt mai scumpe decat la un Opel.
N-as lua masina mai veche de 4-5 ani nici sa fie Rolls Royce !

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 InTech, on 22 ianuarie 2017 - 14:39, said:

Era doar o ironie. Bineinteles ca femeile nu sunt interesate de barbatii cu masini, ci ii prefera pe corporatistii care merg cu metro-ul si tramvaiul Posted Image
90% din seria 1 de pe OLX sint recent importate. M-am uitat la anul 2006 media de pret pentru primele 40 de masini cu volan pe stinga si nelovite de pe OLX vs Mobile.de
olx: 5530 E
mobile.de: 4420 E

Clar daca-ti asumi sa-ti iei seria 1, iti asumi si costurile. Cu toate astea, cred ca se poate tine si din saracie ( daca vrei  asta ), la noi in oras sunt oameni cu A6 care negociaza la cauciucuri SH Posted Image de la 250 RON la mai putin  Posted Image si mai sint exemple.
Eu ti-am inteles ironia dar alea nu-s femei. Iar alea de se uita doar la barbati cu beemveu sau Audi sunt curvulite (sunt unele proaste de nu sesizeaza diferenta dintre un beemveu facut varza si un logan/opel/fiat/etc nou). Mare atentie unde tii portmoneul cind iesi cu una d-asta. Trecind peste, daca vrei sa tufi ceva, dar n-ai beemveu, decait sa te imprumuti sa-ti iei limuzina, iesi mai ieftin cu asa ceva.

Edited by _R_A_D_U, 22 January 2017 - 15:08.


#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 alin62, on 19 ianuarie 2017 - 00:41, said:

Eram sigur, vad ca este la moda acum cand apare un topic nou pe softpedia si cineva vrea BMW/Audi/VW bugetul este neaparat pana in 7000 euro maxim, de preferat 5000/6000 :D
Si inca unu.

#13
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Apropo, ce vedeti voi ca arata biune la interiorul ala de seria 1? ca nu ma prind? cam cu ce masini ati circulat? cu Dacia 1300? interiorul e de tot rasul (scaune/bord/consola/comenzi/volan).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate