Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Concediu de studii - sesiune de examene la facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Buna ziua,

Am rugamintea daca ma puteti indruma in urmatoarea situatie : sunt angajat la o companie multinationala din domeniul ingineriei de aprox 9 luni, contract de munca pe perioada nedeterminata.
As dori sa stiu daca am dreptul la concediu de studii, fiind student la o facultate la zi. As avea nevoie sa ajung in 3 zile diferite la examenele care coincid cu programul de lucru. Nu sunt inca lamurit cu acest concediu de studii - ce drepturi si obligatii are angajatorul, eu ca si angajat si pentru cat timp as putea beneficia. Este un concediu platit sau asta ramane la atitudinea angajatirului?

Alte solutii as avea sa imi iau 3 zile de concediu de odihna din cele anuale (care sunt destul de planificate si ele) sau zile fara plata.... insa as vrea sa stiu cum pot aborda cel mai bine aceasta cale a concediului de studii si daca ma ajuta in cazul meu.

Multumesc!

#2
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Cel mai bine iti intrebi superiorul direct.
Iubita mea lucreaza si face facultate in acelasi timp, si a avut concediu de studii anul trecul, o sa aiba si anul asta....

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
din codul muncii:

Quote

SECTIUNEA 2 - Concediile pentru formare profesională
Art. 154. [tipuri de concedii pentru formare profesională]
(1) Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
(2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.
Art. 155. [acordarea concediului fara plata]
(1) Concediile fara plata pentru formare profesionala se acorda la solicitarea salariatului, pe perioada formarii profesionale pe care salariatul o urmeaza din initiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii.
Art. 156. [solicitarea şi efectuarea concediului fără plată]
(1) Cererea de concediu fără plată pentru formare profesională trebuie să fie înaintată angajatorului cu cel puţin o lună înainte de efectuarea acestuia şi trebuie să precizeze data de începere a stagiului de formare profesională, domeniul şi durata acestuia, precum şi denumirea instituţiei de formare profesională.
(2) Efectuarea concediului fără plată pentru formare profesională se poate realiza şi fracţionat în cursul unui an calendaristic, pentru susţinerea examenelor de absolvire a unor forme de învăţământ sau pentru susţinerea examenelor de promovare în anul următor în cadrul instituţiilor de învăţământ superior, cu respectarea condiţiilor stabilite la alin. (1).
Art. 157. [concediul cu plata pentru formare profesionala]
(1) In cazul in care angajatorul nu si-a respectat obligatia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesionala in conditiile prevazute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesionala, platit de angajator, de pana la 10 zile lucratoare sau de pana la 80 de ore.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) indemnizatia de concediu va fi stabilita conform art. 150.
(3) Perioada in care salariatul beneficiaza de concediul platit prevazut la alin. (1) se stabileste de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu platit pentru formare profesionala va fi inaintata angajatorului in conditiile prevazute la art. 156 alin. (1)
Art. 158. [efectele cu privire la drepturile nesalariale]
Durata concediului pentru formare profesională nu poate fi dedusă din durata concediului de odihnă anual şi este asimilată unei perioade de muncă efectivă în ceea ce priveşte drepturile cuvenite salariatului, altele decât salariul.

deci ai dreptul la concediu fara plata pentru a merge la examene (daca-l anunti din timp). nu cred ca-ti poti obliga angajatorul sa-ti plateasca zilele respective.

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Mai este si un alt aspect, iar problema trebuie privita din ambele parti, nu numai a solicitantului, care are (numai) drepturi, ci si a angajatorului, care are (si) interese materiale directe.
Compania este in domeniul ingineriei, dar tu esti inginer (deja)? Ca nu ai precizat. Sa zicem ca solicitantul face in paralel o facultate pe imbunatatiri funciare, psihologie, stomatologie, teologie etc., ori face un master sau doctorat. Nu mai zic ca la angajare sau cand s-a inscris la respectiva facultate angajatul nu a instiintat angajatorul, sa stie cum va fi tratata situatia, daca este socotita formare profesionala si daca va beneficia de concediu de studii, platit sau nu. Ca poate nu te mai angaja! Ce interes are angajatorul sa sustina, pe banii si timpul lui, formarea profesionala a unui angajat intr-un domeniu paralel cu specificul activitatii lui, sau care el, angajatorul, considera ca nu are nevoie in viitorul apropiat (economist sau inginer cu master/doctorat, ca exemple)? Asta si in ideea ca prin absolvirea acelei facultati angajatul, deja format pe specificul companiei (fie la locul de munca, fie prin cursuri, care toate costa, si reprezinta, in fond, o investitie), va dori fie urcarea in schema, fie plecarea la alt angajator. Daca este in interesul angajatorului acesta face pregatirea/perfectionarea profesionala a angajatilor pe banii lui, cu scoatere din productie + semnarea unui contract (daca pleci ulterior sa platesti tot deranjul). Daca interesul angajatorului este relativ, atunci poate da acele zile de concediu de studii, platite sau nu, dar daca angajatorul socoteste ca prezenta la program a angajatului este necesara (lipsa de la program ii poate crea prejudicii) poate refuza acordarea acelui concediu, chiar daca CM prevede, la modul general, altfel.
Eu angajez pe X (si ii dau prin fisa postului anumite sarcini), nu un viitor inginer din cine stie ce domeniu, psiholog, stomatolog, preot sau economist, si contez pe prezenta lui in curte. Daca in perioada zilelor cerute drept concediu de studii (la modul imperativ, fix zilele 1, 2 si 3, ca are examene) am o livrare importanta pentru mine, ca si companie, ce fac, aman clientul (cu riscul de a-l pierde sau de a plati penalitati) pe motiv ca nu este X la munca? Adica exact situatia citata de @_Smiley_ - alin. (2), art. 155 din CM - Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii.

Poate situatia este alta, dar din ce ai scris se poate interpreta si in acest mod.

Fiind ceva zile diferite (acum si in viitor), cel mai bine ai face (in masura in care se poate) sa acumulezi niste recuperari pe care sa le iei atunci cand iti trebuie. Nu zic de varianta romaneasca, a concediului medical - ulciorul nu merge de multe ori la apa, tine o data, de 2 ori, dupa care...

Edited by claudiu1, 22 January 2017 - 11:21.


#5
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Am avut de-a lungul timpului trei studenti in subordine. Se lucra in 3 schimburi. Timp de 3 ani doi dintre ei au fost exasperanti cu invoirile. Ba ca am laborator...ba ca am seminar...ba ca am examen..... asta insemnand rotatii de ture ca sa nu ramana "gauri". Am zis "Hai sa-i ajutam". Mai mult au produs scuze si batai de cap decat ceva concret. Al treilea a cerut cateva zile doar de 2 ori in 3 ani. Chiar imi amintesc: o data la recuperarea unor laboratoare si o data la licenta in contextul in care era la Poli la zi. S-a inteles in asa fel cu colegii incat nu a lasat "gaura" si s-a descurcat mai mult decat onorabil pe toate fronturile fara sa ceara facilitati. Per ansamblu din experienta pot sa spun ca sunt job-uri care chiar nu se potrivesc pentru studenti pentru ca prin prisma programului firmei si orarului lor de la scoala mai mult incurca.  Initiatorul are drept legal dar tot trebuie s-o dea la pace cu seful. Deobicei se da fara salar. O sa mi se reproseze ca de ce s-a acceptat angajarea de studenti. Raspuns: de la politica salariala de sus. Era de preferat angajare fara experienta pe salarii mai mici pe criteriul "lasa ca o sa invete".

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 A_shot_of_JB, on 22 ianuarie 2017 - 08:57, said:

Buna ziua,

Am rugamintea daca ma puteti indruma in urmatoarea situatie : sunt angajat la o companie multinationala din domeniul ingineriei de aprox 9 luni, contract de munca pe perioada nedeterminata.
As dori sa stiu daca am dreptul la concediu de studii, fiind student la o facultate la zi. As avea nevoie sa ajung in 3 zile diferite la examenele care coincid cu programul de lucru. Nu sunt inca lamurit cu acest concediu de studii - ce drepturi si obligatii are angajatorul, eu ca si angajat si pentru cat timp as putea beneficia. Este un concediu platit sau asta ramane la atitudinea angajatirului?

Alte solutii as avea sa imi iau 3 zile de concediu de odihna din cele anuale (care sunt destul de planificate si ele) sau zile fara plata.... insa as vrea sa stiu cum pot aborda cel mai bine aceasta cale a concediului de studii si daca ma ajuta in cazul meu.

Multumesc!

discută cu șeful direct. Foarte probabil o să te înțeleagă și o să te ajute/îndrume cumva.
În cel mai rău caz concediul fără plată e o soluție.

#7
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
@claudiu1 nu sunt inginer, sunt tehnician. Facultatea care o urmez are directa legatura cu ceea ce lucrez fiind student la inginerie la Automatica. La angajare eu le-am prezentat situatia, iar ei au zis ca ma vor lasa, insa nimic scris doar verbal. Acum au cam dat cotita, nu este problema ca voi lua liber fara plata sau concediu de odihna, eu doream sa stiu daca pot aborda si aceasta cale.

@misu183 situatia mea este oarecum asemanatoare, insa nu prea se pot face schimburi de tura pentru ca sunt putini oameni cu experienta in echipa si nu prea au cu cine inlocui, plus ca nu poti obliga un coleg din alta tura sa faca schimb daca acesta nu doreste, nu vreau batai de cap. :) pana la urma tot voi ajunge la acele examene intr-un fel sau altul. cat despre invoiri nu s-a pus problema ca fiind o rotatie de 3 schimburi ajung la ore,ce nu prind scriu cursurile de la colegi.

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Voi aborda oricum calea amiabila cu seful meu direct, daca nu gasesc o solutie voi lua concediu de odihna sau zi fara plata, nu e foc :) eu doar am vrut sa am acest aspect al concediului de studii lamurit.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Totul depinde de cum te comporti.
Eu am facut Electronica la seral. Si cand plecam in CFS(concediu fara salar) pt sesiunea de vara, cel care imi prelua treaba era disperat..
Pe de alta parte, stiind ca nu am nevoie de dusmani, faceam pe dracu in patru sa il servesc cu orice avea nevoie.
Asa ca la un moment dat i-am putut-o servi. Eu nu am carait, ba chiar te-am ajutat cu tot ce ai avut nevoie..
Asa ca si inamicul meu, dusmanul pe fata, i-a zis, ba, are dreptate Prien, nu fi ......

Mai nou am facut Istoria la ID. Asa e, nu are nimic in comun cu Electronica din care traiesc. Nu ma va ajuta in cariera, deci nu puteam pretinde la job nimic..A fost moftul si placerea mea..
Si mi-am anuntat din timp rezerva, in perioda cutare, asta e.. Inainte avusesem grija sa ii il ajut cumparandu-i ceva de pe ebay, pt ca nu are cont. I-am aratat asta e ordinul de plata, nu vreau un ban in plus. Ma rog, cand a fost si 79 de bani am rotunjit la 1 leu, pt ca nu aveam 21 de bani sa ii dau rest. Cand m-a auzit a ras de s-a striacat de "spaga" ceruta. Si mi-a dat banu jos. Nu am acceptat nici de o bere in plus, te servesc pt ca imi esti coleg. Ce dracu, sunt hoasca batrana si stiam ca cel mai scump e gratuitul..
Asa ca atunci cand seful i-a zis, Prien isi ia cateva zile de concediu, esti rezerva lui, prestezi, a intepenit. Dar nu prea putea sa faca gat..

Asa ca acumuleza din timp ore suplimentare, chiar si fara plata, dar cu recuperare exact in sesiune, ofera-te la orice, si ii obligi sa nu fie porc cu un om care munceste, e profitabil si daruit firmei..
Chiar, cand eram la Electronica, in 89, s-a intamplat sa stau peste program pana dupa ora 10 seara. A doua zi, cand  ajung la job la ora 7, seful ma intreaba si cu problema de ieri, pai am rezolvat-o..Cand, azi noapte. Nu te cred.
Pune mana pe telefon, suna, i se confirma OK.
Dupa o ora suna telefonul un coleg de facultate. Ieri ai chiulit, mda, vezi ca s-a stabilit un partial pt azi. Eu AZI, BEEEP, la care seful ce se intampla..pai.. Aha. Programul tau s-a terminat ieri la 15.30, tu ai stat pana la 22.30, deci ACUM pleci acasa sa inveti.
Normal ca dupa faza i-am fost obligat..M-a castigat ieftin..
Later edit
Pe de alta parte am avut coleg/maistri care m-au f utut doar pt ca stiau ca maine le voi ajunge sef..
Asa ca ia in calcul si rautatea si meschinaria omeneasca..

Edited by Prien, 22 January 2017 - 12:53.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 claudiu1, on 22 ianuarie 2017 - 11:17, said:

.........Daca in perioada zilelor cerute drept concediu de studii (la modul imperativ, fix zilele 1, 2 si 3, ca are examene) am o livrare importanta pentru mine, ca si companie, ce fac, aman clientul (cu riscul de a-l pierde sau de a plati penalitati) pe motiv ca nu este X la munca? Adica exact situatia citata de @_Smiley_ - alin. (2), art. 155 din CM - Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii........

cred totusi ca-i destul de complicat sa explici prejudicierea grava a desfasurarii activitatii cand esti instiintat cu o luna inainte ca un angajat va avea nevoie de 3-4 zile libere pentru examene la facultate.

cat am fost student eu mi-am luat zile din concediu pentru sesiune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate