Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum să-mi placă lucrurile care nu-mi plac?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 22 ianuarie 2017 - 00:25, said:

Pentru că tot mi se spune că nu sunt modern, cum să fac să-mi placă lucrurile care nu-mi plac: designul, televizoarele L.C.D, muzica.
Nu am deschis subiectul la mişto! Da' dacă nu mă modernizez, nu am cum să-mi lărgesc orizontul de cunoştiinţe.
de ce trebuie să faci ce zice lumea?

Edited by DaculScoril0, 22 January 2017 - 11:51.


#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 22 ianuarie 2017 - 01:54, said:

Acum întreb sincer: dacă vedeţi pe cineva că foloseşte televizor C.R.T. - poate s-o facă şi din alte motive decât de nostalgie (eu la cât mă uit la televizor... mai bine investesc într-un sistem audio) sau ascultă muzică de la casetofon ori ascultă Chuck Berry cum reacţionaţi?

Eu zic sa incepi prin a separa arta de tehnologie. Te uiti la/asculti ceva ce ti se pare artistic, poate fi din orice epoca, nu cred ca ti-ar baga nimeni de vina. Dar sa pui tehnologia in aceeasi oala e aiurea. Tehnologia o folosesti ca o unealta, nu ca un scop in sine. Te uiti la ce ti se transmite prin tv/radio, nu te holbi toata ziua la ... cablu de alimentare.

As indrazni chiar sa spun ca tehnologia cea mai utila e cea pe care nici nu simti c-o folosesti. Iti merge netul bine, nu te gandesti la fiecare 5 minute cum palpaie becurile la router. Savurezi un film la tv, esti cufundat in lumea filmului, nu te gandesti la cum decodeaza TV-ul semnalul.

Iti plac nespus de mult obiectele din trecut? Iti amenajezi o camera sa arate ca in anii '70 si asta e; faci un mini-muzeu in casa pe care-l mai vizitezi ocazional. Sa traiesti insa in nostalgie mereu ... inseamna ca refuzi prezentul orice ocazie iar aici, cum ziceau si colegii, probabil e nevoie de tratament adecvat.

Ai incercat vreodata sa privesti obiectiv o treaba tehnologica, cu plusuri dar si minusuri? Sa te uiti la un 486 si la un i3 si sa stai sa te gandesti: ce are acel 486 de ma face sa-l glorific iar acel i3 imi vine sa-l arunc la gunoi? Repet obiectiv, nu chestii de circumstanta gen cand aveam 486 eram bogat si aveam iubita iar cand pe piata se vindea i3 eram somer.

Edited by dani.user, 22 January 2017 - 11:58.


#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrosix, on 22 ianuarie 2017 - 11:28, said:

Nu ai cum sa folosesti 50% din functiile unui smartphone fara sa fii "in courul gol pe web" (accesul la datele personale), fara te feresti de frivolitati si inutilitati - sunt adanc implementate in sistemul unui smartphone incat la orice pas te lovesti de ele.
Spre exemplu: de ce as vrea eu sa mi se ceara permanent sa fiu conectat pe Google/Gmail cu user si parola ca sa pot accesa o aplicatie? De ce as fi de acord ca o aplicatie sa aiba acces la datele mele personale, sa aiba acces la lista de contacte, sa-mi retina IP-ul, pozitia geografica, ai altele alea-alea ???

Personal, consider ca viitorul este al telefoanelor criptate, care NU solicita acces la niciun fel de date personale si care nu retin absolut nimic "in clar" pe niciun server, inclusiv conversatiile de voce, SMS si chat fiind criptate.  Abia atunci ma voi gandi sa-mi iau un smartphone.

Paranoia e altceva si nu face obiectul discutiei de fata.

#40
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Problema cu CRT este de suprafata, un LCD face acelasi lucru, nu ar avea de ce sa plangi dupa CRT decat cu ceva motive complet irationale si fara sens. La muzica e altceva, ca ai zis de Chuck Berry, e o mare problema, si anume ca muzica buna era cea mainstream inainte, acum muzica buna se gaseste doar in underground/semi-underground, ce se da la radio e o zoaie ordinara. Iar cei care sunt pasionati de muzica asculta si muzica veche cel putin in proportie de 50%, aia care asculta doar ce apare nou, ce se da la tv/radio, au un orizont muzical extrem de ingust.


In legatura cu postarile anterioare, problema e ca firmele gen Google din asta castiga, reclama folosindu-ti datele. Altfel google sau site-urile ar vinde mai greu reclama si ar functiona mai greu. Cum credeti ca isi permit sa faca o gramada de servicii gratis si sa tina atatea servere?

Edited by Notsure, 22 January 2017 - 11:58.


#41
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai fi bun sa intri in gasca celor de la History HD care cauta antichitati :)

Cand ne faci niste poze la colectia ta de "vechituri" ?

#42
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Are dreptate djl, lucrurile vechi sunt mai frumoase. Am vazut asta-vara un citroen ds 19 culoarea oului de rata, era extraordinar de frumoasa. Toate automobilele moderna sunt la fel, cele vechi le recunosti chiar daca vezi doar o aripa. Mustangul din anii 60 e mai frumos decat Mustangul modern.

#43
englez

englez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.01.2017
Fiecare cu placerea lui, mie imi place stilul modern, minimalist, asta nu inseamna ca lui djl trebuie sa ii placa lucrurile moderne sau minimaliste.

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Da, asociez unele vremuri cu tehnologia. Selbubus are parţial dreptate, pentru că îmi plac lucruri apărute şi după despărţirea alor mei - despărţiţi în 1989, divorţaţi în 1991.
Greu găsesc oameni care să aibă pasiuni ca ale mele. Dacă persoane de sex masculin mai găsesc, cu cele de sex feminin... Dacă mă oblig să fiu modernist, nu înseamnă că voi merge în club ca să agăţ una de acolo pentru relaţie de lungă durată.
Cu smartphoneul nu e numai chestie de anti:
1) Nu mă descruc cu touchul (la fel şi la telefoanele cu taste mici);
2) Şi aşa stau destul pe internet acasă - dapăi când mă duc de exemplu la plimbare cu bicicleta, să mă opresc cică 10 min să mă odhinesc şi să ajung să stau 30 min pe forum.

C.R.T.-ul la care mă uit e destul de nou. Cumpărat în dec. 2000. Am stat şi 6 ore cu ochii în el şi nu m-au durut. Da, alea mai vechi de 199x dau dureri de ochi.
Am casete de acum 30 de ani sau chiar mai vechi care încă se aud bine   :)    Dar da, ascult muzică şi pe youtube. Aici nu-s contra modernităţii. De fapt ascult muzică de pe internet, casetă (audio şi video), disc optic (L.D., C.D.), disc de vinil sau de la radio or tv.
Singura chestie mai nouă care-mi place cu adevărat este computerul - acces la internet şi conectat audio + scanner la el. Pentru că fără internet nu aş fi aflat multe lucruri. Bine, unul din motivele pentru care îmi plac computerele e că timp de câţiva ani poţi să faci upgradeuri la el, nu trebuie să-l schimbi după 2-3 ani pt. că a devenit uzat moral - mie nu îmi place să stau să alerg să tot schimb lucrurile - eu mă ataşez de cele care îmi plac şi le ţin cu anii...

Edited by djl, 22 January 2017 - 14:30.


#45
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Eu cred ca tu esti unul dintre cei care resping cultura moderna consumerista, poate intr-un fel putin mai "exagerat". Nu e nimic rau in asta, dimpotriva, arata ca esti un om care are curaj sa gandeasca cu mintea lui.
Nu trebuie sa te descurajezi sau sa acorzi o importanta prea mare diferentelor intre tine si ceilalti. Nu e cazul sa te fortezi sa iti placa lucrurile care nu iti plac ci pur si simplu sa schimbi cercul de prieteni. Cauta alta pasiune comuna.

Spre exemplu si eu am folosit un monitor CRT din '97 pana in 2013 cand s-a stricat. Nu m-a durut capul de la el si am fost multumit de performantele lui in tot acest timp. Daca nu s-ar fi stricat, l-as fi avut si acum. A trebuit sa imi cumpar un LCD pentru ca astea se fabrica acum. Imaginea nu e radical diferita, e suficient de buna, esential e insa ca imi pot folosi in continuare calculatorul. Cum spuneau si colegii, tehnologia e doar o unealta care satisface nevoi (reale sau inchipuite/fabricate). Important e sa stim sa le deosebim pe unele de altele.

#46
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
oameni rai... individiosi...
crapa de invidie cand ceri cuiva numarul de fax... sau IDul de Hi5

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă-mi zice vreo fată că vrea să comunicăm prin fax... e super tare. Fără glumă!

#48
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
imi dau seama... (ar insemna ca e pe lungimea ta de unda) dupa care urmeaza scrisori, porumbei voiajori, stegulete, semnale cu fum, focuri pe dealuri... Posted Image
cred ca tu asta astepti...

Edited by Nero-d, 24 January 2017 - 07:58.


#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
djl, vezi ca e o fata care ar vrea plimbare cu un tramvai. Sa aduci si caise.

#50
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
:)
oricum... primul pas in rezolvarea unei probleme e sa admiti ca ai o problema!
ai depasit oarecum faza de negare...

#51
Psiholog_Marius_Iftimie

Psiholog_Marius_Iftimie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.02.2017
Am si eu prieteni care nu doresc sa "intre in hora" aceasta a tehnologiei ce se afla pe toate drumurile. Si culmea, pare ca le este foarte bine asa. Uneori ma gandesc chiar ca ei traiesc cu mai multa profunzime si viata lor are parca mai mult sens, fiindca fac lucruri pe care le faceam in "epoca de aur", cand citeam la lumina lampei sau a lumanarii, dar totusi citeam, ne dezvoltam orizonturile intelectuale si deveneam niste oameni mai interesanti, mai profunzi, mai intelepti.

Cu alte cuvinte, s-ar putea ca, adoptand obiceiurile de azi, sa pierzi din anumite puncte de vedere. Cred ca multi oameni care stiu cum era pe vremuri pot spune ca au pierdut la anumite capitole. Nu ti-am dat acest raspuns pentru a te motiva sa nu faci nicio schimbare in comportamentul si obiceiurile tale de viata. Exista avantaje si dezavantaje in fiecare dintre aceste optiuni.

Din punctul meu de vedere, lucrurile, evenimentele si schimbarile pentru care nu ai fost pregatit poarta numele de "traume". Asadar, daca iti doresti sa faci anumite schimbari, s-ar putea sa simti ca ai ramas mult in urma fata de cei din jur, dar nu iti recomand sa incerci sa ii ajungi "pe repede inainte". Incepe cu un pas mic, de care te poti bucura. Nu stiu, poate ca iti place sa vizitezi orase, si poti face asta in mod virtual, pe internet. Recomandarea mea este sa respecti in acest proces 2 lucruri: 1 Sa nu faci salturi prea mari si 2. Sa faci doar lucruri care iti fac placere. Succes!

#52
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi place să-mi dezolvt orizonturile intelectuale, să-mi dau seama cum funcţioneşte una şi alta, dar mă simt tare prost când îmi dau seama că sunt foarte puţine persoanele cu care pot împărţi informaţiile. Aşa, dacă de exemplu mă apuc să vorbesc despre smart tv-uri (televizoare inteligente) sau Şatra B.E.N.Z. am şanse să găsesc oameni cu care să vorbesc, chit că în starea actuală nu mă pasionează niciunul dintre cele 2 subiecte, dar mă gândesc la situaţia "dacă ar fi fost să fi fost altfel eu ca persoană".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate