Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DIGI zte zxhn f660 rv1

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
AdiBg

AdiBg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2017
Acum cateva zile au venit baietii de la RDS si au montat fibra optica (abonament de 1000 daca conteaza) si au adus si un aparat ONT am inteles ca ii spune (daca am gresit imi cer scuze)
Acel aparat are functie wi-fi care este varza  (adica am semnal full in tot apartamentul dar daca ma duc in camera de dincolo cu semnal full pe telefon merge ca Grebla , iar la smart-tv am 2 liniute si merge tot ca grebla )  asa ca m am gandit sa pun routerul meu vechi dincolo (D-link dir 501 , este cam varza dar daca il pu  acolo in camera isi face treaba) si aici este problema :
Aparatul de la DIGI are 2 porturi : GE si FE , pe portul GE am pus pc-ul iar pe FE am pus routerul vechi
Pe pc merge netul iar pe router nu se conecteaza , am configurat sa se conecteze pe Dinamic Ip si nu vrea
Oare sa nu mearga internetul simultan pe ambele porturi?
Stie cineva cum sa setez portul sa am si internet in router ?

Multumesc!

Attached Files



#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
La ZTE nu mai faci nimic. La D-link ii dezactivezi server-ul DHCP, ii pui pe interfata LAN un IP din aceeasi clasa ca a ZTE-ului si bagi cablul intr-un port LAN nu WAN. Wifi-ul il setezi ca de obicei.
Recomandarea mea ar fi totusi sa iti iei un router gigabit serios si sa lasi ZTE-ul pe post de media convertor.

Edited by diZy, 22 January 2017 - 00:23.


#3
AdiBg

AdiBg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2017

 diZy, on 22 ianuarie 2017 - 00:20, said:

La ZTE nu mai faci nimic. La D-link ii dezactivezi server-ul DHCP, ii pui pe interfata LAN un IP din aceeasi clasa ca a ZTE-ului si bagi cablul intr-un port LAN nu WAN. Wifi-ul il setezi ca de obicei.
Recomandarea mea ar fi totusi sa iti iei un router gigabit serios si sa lasi ZTE-ul pe post de media convertor.
Putin mai explicit daca nu te superi
Deci cu ZTE nu am treaba tot fac din router
Imi spui te rog pas cu pas cum trebuie sa fac?
Dezactivez DHCP iar apoi ?

#4
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
http://setari.ro/rou...-router-d-link/

#5
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013

 AdiBg, on 22 ianuarie 2017 - 00:16, said:

Acum cateva zile au venit baietii de la RDS si au montat fibra optica (abonament de 1000 daca conteaza) si au adus si un aparat ONT am inteles ca ii spune (daca am gresit imi cer scuze)
Acel aparat are functie wi-fi care este varza  (adica am semnal full in tot apartamentul dar daca ma duc in camera de dincolo cu semnal full pe telefon merge ca Grebla , iar la smart-tv am 2 liniute si merge tot ca grebla )  asa ca m am gandit sa pun routerul meu vechi dincolo (D-link dir 501 , este cam varza dar daca il pu  acolo in camera isi face treaba) si aici este problema :
Aparatul de la DIGI are 2 porturi : GE si FE , pe portul GE am pus pc-ul iar pe FE am pus routerul vechi
Pe pc merge netul iar pe router nu se conecteaza , am configurat sa se conecteze pe Dinamic Ip si nu vrea
Oare sa nu mearga internetul simultan pe ambele porturi?
Stie cineva cum sa setez portul sa am si internet in router ?

Multumesc!
Pe router nu iti merge cu dynamic ip deoarece RDS nu lucreaza cu DHCP, ca si in cazul Telekom FTTH (GPON). Trebuie sa selectezi PPPoE, sa introduci username si password care ti-au venit odata cu instalarea, si atunci o sa mearga sigur. Spor.

#6
gabelcojo

gabelcojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.09.2008
Mi-au instalat si mie acest ont. Am vazut ca stie b/g/n dar nu stiu daca este de 300 sau 100.
Am facut cateva teste de viteza, iar pe wifi nu trece de 100 download sau upload. Sa stie decat 100 pe wifi?
Pe cablu utp ating 120 download si 150 upload (maximul pentru fiberlink 300).
Laptopul are placa de 1000 cu ac, deci nu ma limiteaza hardwareul.

Care ar fi cauza vitezei mici de download obtinuta pe cablu?
Trebuie facute ceva setari la ont sau laptop pentru cresterea vitezei? Daca da, ce setari?

#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
ONT-ul are doar standard N. Laptopul tau cu AC nu poate suplini aceasta lipsa. E o viteza foarte buna pt acest standard.

#8
Renegade18

Renegade18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 07.03.2006

 AdiBg, on 22 ianuarie 2017 - 00:27, said:

Putin mai explicit daca nu te superi
Deci cu ZTE nu am treaba tot fac din router
Imi spui te rog pas cu pas cum trebuie sa fac?
Dezactivez DHCP iar apoi ?
in primul rand dai un reset din fabrica la D-Link dupa care faci in felul urmator:daca IP de la ONT este 192.168.0.1 atunci pe dlink pui pe Network (pe WAN NU SETEZI NIMIC) 192.168.0.2 si opresti DHCP pe D-Link.Pe ONT il pui sa dea IP prin DHCP in plaja 192.168.0.3-192.168.0.254.Pe ONT poti opri wireless daca nu atunci pe D-Link pui acelasi SSID si password dar canal diferit.Dupa ce ai facut configurarea pe D-link atunci din portul LAN al ONT tragi un cablu in unul din cele 4 porturi LAN D-Link

Edited by Renegade18, 26 January 2017 - 11:03.


#9
valvick

valvick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.01.2008
sal , am si eu un zte f660rv1 de la rds , ma intereseaza daca pot baga doua pc , unul in port fe si unu in port ge .Cei de la rds mi au spus sa bag numai in ge . ce inseamna fe si ge . multumesc

#10
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004

 Renegade18, on 26 ianuarie 2017 - 10:52, said:

in primul rand dai un reset din fabrica la D-Link dupa care faci in felul urmator:daca IP de la ONT este 192.168.0.1 atunci pe dlink pui pe Network (pe WAN NU SETEZI NIMIC) 192.168.0.2 si opresti DHCP pe D-Link.Pe ONT il pui sa dea IP prin DHCP in plaja 192.168.0.3-192.168.0.254.Pe ONT poti opri wireless daca nu atunci pe D-Link pui acelasi SSID si password dar canal diferit.Dupa ce ai facut configurarea pe D-link atunci din portul LAN al ONT tragi un cablu in unul din cele 4 porturi LAN D-Link

Nu am LAN ci FE si GE, iar de la GE am legat cu UTP D-link 615 cu LAN1, insa nu merge. Adica pentru o mai buna acoperire pot lasa ZTE RDS sa emita pe un canal + router meu sa emita pe alt canal, avind acelasi SSID ? Deci device-urile se conecteaza la cine da semnal mai bun ala aceluiasi SSID. Am setat ca mai sus si vad 2 AP al aceluiasi SSID , dar al doilea imi zice "connected but no internet". Presupun ca la acesta metoda nu e nevoie de trecerea ZTE in bridge. As dezactiva ZTE ca WIFI, dar am zis ca nu strica sa emita WIFI in partea dispre curtea casei, cind spre casa nu prea bate prin peretii grosi.

#11
valeatza

valeatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.09.2008
Daca nu îți convine cere zte 668

#12
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Ca sa ai la zte si pe ambele porturi eth net, va trebui sa ai doua ab de net contractate , cine se respecta deh nu mai sta cu clasa de ip interne.

#13
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Am pus un LB-Link in "repeater mode".
Am pus acelasi SSID, parola (criptarea la fel) si canal (11) la router cum am la ont.
Mai trebuie sa umblu pe la DHCP in ZTE sau Router?

Nu-mi dau seama daca wirelessul functioneaza prost (timp mari de acces, cade din cand in cand) din cauza ca atat ZTE cat si LB-Link nu sunt foarte performante la capitolul asta sau pentru ca nu functioneaza routerul pe functia de repeat (asta inseamnand ca am facut ceva gresit).

#14
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

 bila1000, on 22 iulie 2017 - 23:30, said:

Ca sa ai la zte si pe ambele porturi eth net, va trebui sa ai doua ab de net contractate , cine se respecta deh nu mai sta cu clasa de ip interne.

Vorbesti prostii, merge si pe un singur abonament. Trebuie pus manual: ip, gateway si dns pe device.ul care este conectat in portul FE.

#15
valeatza

valeatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.09.2008

 AdiBg, on 22 ianuarie 2017 - 00:16, said:

Acum cateva zile au venit baietii de la RDS si au montat fibra optica (abonament de 1000 daca conteaza) si au adus si un aparat ONT am inteles ca ii spune (daca am gresit imi cer scuze)
Acel aparat are functie wi-fi care este varza  (adica am semnal full in tot apartamentul dar daca ma duc in camera de dincolo cu semnal full pe telefon merge ca Grebla , iar la smart-tv am 2 liniute si merge tot ca grebla )  asa ca m am gandit sa pun routerul meu vechi dincolo (D-link dir 501 , este cam varza dar daca il pu  acolo in camera isi face treaba) si aici este problema :
Aparatul de la DIGI are 2 porturi : GE si FE , pe portul GE am pus pc-ul iar pe FE am pus routerul vechi
Pe pc merge netul iar pe router nu se conecteaza , am configurat sa se conecteze pe Dinamic Ip si nu vrea
Oare sa nu mearga internetul simultan pe ambele porturi?
Stie cineva cum sa setez portul sa am si internet in router ?

Multumesc!
Portul FE ,este blocat din soft de către RDS!!!
Nu poți să îl deblochezi decât de plătești !!!

#16
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu e blocat, doar ca nu aloca IP prin DHCP. Setezi IP manual si merge.

Edited by diZy, 24 September 2017 - 09:05.


#17
sorin.gheorghe

sorin.gheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.08.2007
Salut

Mă poți îndruma și pe mine cum pot sa fac sa activez 2 porturi  în gpon ul ZTE  de la RDS. Am net doar pe un etaj pentru la parter nu am activ încă un port. Menționez ca echipamentul primit în custodie este în exteriorul caseI intr-o cutie metalica si nu pot recabla structura retelei.

#18
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ce model de ZTE este? Daca e in afara atunci nu e router si nu poti folosi al doilea port decat daca faci si al doilea abonament.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate