Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Cine sunt și ce caut în Poiana lui Iocan

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

#37
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013
Inceputurile mele in Poiana se leaga de prabusirea avionului in Apuseni iar primul partener de dialog a fost @Picard caruia si acum ii duc dorul. Avea sare si piper in cuvinte  si un cavalerism rece si cuceritor. Inca mai sper sa se intoarca, asa cum sper sa se intoarca @Moftware, caruia i-am scris, l-am certat pentru absenta lunga ...si tot degeaba.
Poate ca vine o vreme cand ajungem la saturatie ori calculul costuri-beneficii nu ne mai satisface.

Sunt  inca aici  useri care mi-s dragi, pe care imi face placere sa-i citesc. Mai sunt si unii care ma amuza si altii pe care i-as bate cu biciul. Nu-i nimic de comentat la faza asta, e o agresivitate atavica, pe care o revendic si o tin sub control.

Citesc si uneori scriu aici pentru ca de cele mai multe ori mi se ofera si o alta perspectiva asupra lucrurilor. Si pentru ca sunt o idealista: inca mai cred ca nu suntem o natie de victime ale istoriei si ale popriilor noastre slabiciuni iar intr-o zi vom avea o clasa politica mai curata si mai onesta.
Abia acum, dupa mai mult de doi ani de la votul din 2014, a venit primul moment in care am fost mandra ca l-am votat pe Iohannis si a reaparut credinta  ca se poate face ceva, chiar daca pe modelul ardelenesc cu doua viteze: incet si foarte incet.
Deci cel mai important motiv pentru care sunt aici este acela ca  imi confirm credintele, iar cand nu mi le confirm le pun sub semnul intrebarii, ceea ce e un lucru foarte bun.
Posted Image

#38
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Din  nefericire useri ca ariadna sunt putini si trebuia sa spun asta . Gandul ca exista useri ca domnia sa  e unul dintre motivele pentru care scriu .Uitasem in primul post sa completez . Dar acum mi-am completat  acel post . Scriu inca doar pentru ca exista  cativa useri  care ma fac sa  cuget ca inca nu-i totul pierdut . Mi-ar place sa fiu ca ei , sa pot macar sa fiu asa . Ii citesc cu placere , sunt premiul meu postarile lor , medalia mea de aur .Nu-i nominalizez , dar sunt multi si eu le multumesc ca exista si ne onoreaza . Unii sunt moderatori pe forum , nu  conteaza  nickul , dar eu ma bucur ca posteaza si am ce retine si invata de la ei .

#39
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
sunt:
- crestin
- monarhist
- adept al democratiei
- adept al democratiei parlamentare
- fost membru PNL, actual simpatizat PNL

scriu aici pentru ca:
- cred in ceea ce scriu
- cred ca pot influenta lumea
- cred ca oamenii chiar daca se tin batosi de ochii lumii pe interior sunt influentabili

#40
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
- speranta mea cea mai intima este ca pana si pesedistii sunt oameni ca si noi, deci pot renunta la obiceiurile lor penale

#41
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostPollux, on 22 ianuarie 2017 - 10:02, said:

- speranta mea cea mai intima este ca pana si pesedistii sunt oameni ca si noi, deci pot renunta la obiceiurile lor penale
Speranta mea umila este sa recunoastem ca toti sunt niste politruci, din toate partidele si ca aia care striga hotii nu sunt cu nimic mai prejos decât aia.

Edited by mariusr1976, 22 January 2017 - 10:10.


#42
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
De ce?

Inițial pentru schimbul de idei.

Am realizat că (schimbul) este foarte rar așa că am ajuns la sport.

#43
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Am constatat ca si in online se practica manipularea de la tv, si scriu pentru ca sa demontez manipularile.
Scriu ca sa nu traiasca cu impresia ca am luat de bune ideile pe care ni le picura ei ca picatura chinezeasca si pe care le sustin in haita ca sa le dea credibiliate.

Edited by Moftangiu, 22 January 2017 - 11:14.


#44
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Scriu destul de rar dar principalul motiv pentru care o fac este de dragul dezbaterii. Imi place sa vad actiunea de a posta aici si ca un exercitiu pentru a-mi imbunatati capacitatea de dezbatere asa ca incerc ca posturile mele sa fie cat mai bine argumentate, cu surse suficiente pentru a-mi sustine punctul de vedere si cat mai elocvente. De aceea si tind sa ma limitez la subiectele despre care stiu cate ceva. Pe langa asta, este mereu interesant/constructiv sa vezi ce argumente aduc si cei cu care nu esti de acord - mai putin atunci cand incep sa repete aceleasi idei la nesfarsit - si, de ce nu, poate chiar sa-mi schimb parerea si sa fiu de acord cu ei intr-un final. Si, desigur sper ca prin ceea ce scriu si informatiile pe care le prezint sa reusesc sa schimb ceva pareri/mentalitati (asta ne dorim cu totii)

Un alt motiv ar fi dorinta de a fi la curent cu ce se intampla prin Romania atat la nivel de stiri cat si mentalitati. Prefer sa citesc si comentariile unor oameni care au avut de-a face cu un anumit eveniment alaturi de o stire fada - desi cateodata iti vine sa te dai cu capul de birou sau simti nevoia urgenta sa faci un dus.

#45
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Nu prea scriu insa citesc aproape tot ce se scrie. Insa in ultima vreme atmosfera s-a cam "stricat" din cauza plăcilor de patefon care nu pot sau nu vor să poarte o dezbatere. Îmi place să citesc pe aici, cu unii rezonez cu alții nu, alții mă înfurie.
Că tot s-a vorbit pe aici de useri vechi îmi pare rău că nu s-a reintrupat Pictor Fonta.

#46
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmariusr1976, on 22 ianuarie 2017 - 10:08, said:

Speranta mea umila este sa recunoastem ca toti sunt niste politruci, din toate partidele si ca aia care striga hotii nu sunt cu nimic mai prejos decât aia.

nu cred intr-o astfel de logica. mi se pare bolnavicioasa.
te face arogant, "superior si rece".
in viata trebuie sa iti asumi niste lucruri. tine de ordinea interioara.
s-ar putea ca sa la sfarsitul vietii sa se demonstreze ca societatea in ansamblul ei a crezut astfel decat tine. cu toate astea nu inseamna ca au avut mai multa dreptate decat tine.

aparent logica asta te protejeaza de manipulare. aparent, daca iti spui: "toti sunteti niste boi", nimeni nu poate sa te manipuleze. insa este un confort psihologic fals, pentru ca asta este culmea manipularii. victoria suprema a dracului este sa il faca pe om sa creada ca el (dracul) nu exista.
singurul mod de a scapa de manipulare este asumarea unor idei, asumarea unor persoane.
pe mine nu ma mai poate manipula nimeni sa fiu monarhist. pentru ca eu am decis sa fiu monarhist si sunt constant in credinta mea indiferent de situatie.
pe tomaso nu il mai poate manipula nimeni sa fie udrist, pentru ca el si-a asumat sa fie udrist. (udrist, in sensul de sustinator al Elenei Udrea.)
pe dcg nu il mai poate manipula nimeni sa fie pesedist, sau penelist sau altceva. pentru ca el este pesedist prin natura lui interioara.
si mai sunt si alte exemple de  oameni care si-au asumat. eu respect astfel de oameni.

intre Iliescu - un comunist asumat toata viata lui, si Basescu - un criptocomunist metamorfozat dupa moda vremii, intotdeauna o sa am mai mult respect pentru primul.

prin urmare cred ca cei mai naivi, dar totodata cei mai nocivi oameni din viata publica sunt cei care se pretind "superiori si reci", prea buni pentru luptele astea marunte.

Edited by Pollux, 22 January 2017 - 12:03.


#47
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Eu scriu pentru bani, recunosc.

Cand era nea' Traian la butoane primeam cate 2ron/postare, bagam galore. De la nea' Florian, pentru o postare buna, apreciata, pro-DNA si pro-SRI puteam ajunge sa primesc si cate 7Ron/postare, depinde cat damage faceam. D-aia la 50-60 de postari zilnice ma opream.

Amu' sa vedem cine vine in locul lui nea' Florian, poate reusesc sa renegociez ceva pe aici, pe acolo. Totusi, nu exclud posibilitatea sa ajung sa ma retrag din Poiana, pur si simplu sa nu mai renteze.

Totusi, comparandu-ma cu alti colegi care au prestat pe 3 covrigi si 2 pachete de biscutiti eu zic c-a fost bine.

Edited by Bucifon, 22 January 2017 - 12:06.


#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBucifon, on 22 ianuarie 2017 - 12:04, said:

Cand era nea' Traian la butoane primeam cate 2ron/postare, bagam galore. De la nea' Florian, pentru o postare buna, apreciata, pro-DNA si pro-SRI puteam ajunge sa primesc si cate 7Ron/postare, depinde cat damage faceam.

Vrem si noi sa facem bani din mancat.. castraveti pe forumuri... Pentru niste maruntis, acolo, il putem sustine chiar si pe Dragnea....Da-ne linkul..un cont de mail, ceva, sa ne inscriem.

#49
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postrosix, on 22 ianuarie 2017 - 13:05, said:


Vrem si noi sa facem bani din mancat.. castraveti pe forumuri... Pentru niste maruntis, acolo, il putem sustine chiar si pe Dragnea....Da-ne linkul..un cont de mail, ceva, sa ne inscriem.

[email protected]

:notangel:

#50
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Pentru ca scriu romaneste, pentru ca imi plac temele socio-politice, pentru ca raman mai "updated" cu situatia din Romania.

Edited by ionutzitaly, 22 January 2017 - 13:16.


#51
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
eu scriu rar, aici, in poiana, consider aceasta arie ca fiind, la propriu, un fel de ....picnic, in care , fiecare isi aduce contributia, cu ideile personale, asupra unor aspect generale ale socialului
am remarcat si “contributii” masive impinse pana la tentative de impunere !
dar…..fiind totusi, poiana (propun sensul de ...camp liber), contributiile masive orientate  intr-un anume sens,  sunt disipate in multitudinea de pareri !
sa nu uit....!
unii moderatori  "taxeaza" contributiile personale ale unor useri...
asta nu prea da bine !

#52
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
In primul rand  vreau sa-l felicit pe spider_zero_sapte ptr. acest topic, foarte buna idee, de aceea l-am si pus sus la topicuri importante.

Activez de multi ani pe arie. Consider ca ma ajuta mult sa fiu mai informat, apar zilnic opinii si explicatii inedite despre ce se intampla in tara sau in lume, dezbateri provocatoare pe diverse teme la care imi place sa particip. Cu siguranta se face si multa propaganda din toate partile, este un adevarat exercitiu sa o ignori si sa te concentrezi pe ceea ce este important de fapt fara a te lasa manipulat.
Desi aparent pare o arie de pierdut vremea eu cred ca participarea la discutiile de aici ajuta la dezvoltarea abilitatilor de scriere, comunicare si dezbatere. Iar pe partea de moderare iti antrenezi stapanirea de sine si obiectivitatea.

#53
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
Bun topic, spider! Felicitari!

Eu am intrat aici prin 2013, cautand un loc in care sa pot polemiza pe teme politice si sociale. Barbatul si cainele imi cunosteau deja ideile, asa ca am cautat o tribuna cu o expunere ceva mai larga. Cred ca am gasit-o. In general imi place aici, m-am atasat de locul asta si de oamenii care-l populeaza.

Cred ca Poiana e foarte reprezentativa pentru societatea romaneasca (cu tot cu diaspora) si prin comparatie poti sa-ti dai seama cam pe unde te situezi. Sunt pe-aici multi oameni care-mi plac fara rezerve, altii care-mi plac desi ma enerveaza, destul de multi care-mi displac maxim - si-s convinsa ca si daca i-as intalni in viata reala as avea fix aceleasi impresii. Trolii prosti ma enerveaza in majoritatea timpului, dar cum ei au devenit o realitate chiar si-n viata de zi cu zi, presupun ca e normal sa existe si pe-aici.

Si mai sunt povestile de viata, unele reale (probabil) altele imaginare (sigur), dar fiecare poveste spune ceva despre cel care o istoriseste. Uneori evolutiile povestilor de viata te iau prin surprindere, personajul sare din pagina, ca sa zic asa si te intrebi ce naiba l-a apucat sau poate nu evolutia lui e suprinzatoare ci imaginea pe care ti-o facusesi tu despre el e incorecta si poate e cazul sa (te) reevaluezi. Avantajul e ca poti pune intrebari direct personajului :). E un constant joc de oglinzi si cred ca asta e ceea ce-mi place cel mai mult la locul asta. Si mai cred ca, spre deosebire de viata reala, aici suntem mai onesti, chiar cand/daca mintim sau distorsionam lucrurile.

#54
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ca sa reiterez o idee a initiatorului pe care uneori am mai subliniat-o si eu
inutilitatea practica a discutiilor
1 fiecare vine si pleaca cu propriile idei si convingeri indiferent de argumente
2 indiferent de concluziile de pe forum, ele nu au nici o transpunere in viata reala... sunt vorbe in vant... nimic nu se poate schimba in viata reala ca urmare a discutiilor de aici
vorbim vorbe cum s-ar zice!
asta lasandu-i la o parte pe userii si clonele care au agenda, pentru ca nu fac obiectul acestui topic

Edited by Nero-d, 22 January 2017 - 17:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate