Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Microsoft Surface Phone

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#181
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Fiecare face ce vrea cu banii lui, asa m-a invatat tovarasa la gradinita.

#182
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostExtinct, on 06 mai 2018 - 10:19, said:

Daca tu dai 2500 de lei pe un telefon doar pentru gunoiul ala de senzor, probabil ca ar trebui sa mai studiezi piata camerelor foto. Chiar si SH.
Camerele foto nu concureaza cu telefoanele ... in caz ca nu te-ai prins inca. Invers eventual, telefoanele au facut piata camerelor foto compacte sa cada masiv. "Gunoiul" ala de senzor imi batea rau compacta pe care o aveam atunci (pe care inca o mai am dar i-am dat fiicei mele) ... care era una destul de avansata (nu premium, dar nici entry-level). Bine, nu e vorba doar de camera foto, toate specificatiile erau de top cand a aparut, chiar si acum se bate de la egal la egal la unele capitole cu telefoane de 4.000 de lei (ecranul de exemplu). Si eu am dat 1.800 de lei pe el cu prelungire abonament, dar la liber era cam 2.500.

A, mi-am luat o compacta premium, de 3200 de lei. E rapida, zgomotul de imagine e mic si la ISO 1600, are super stabilizator optic, senzor mare (1"), zoom mare, filmeaza foarte fain, etc ... INSA, ca si sharpness, ia bataie de la telefon. De Nokia 808-ul meu vechi nici nu mai zic, ca si sharpness pur si simplu o umileste. Desi si compacta are lentila Leica. Bine, nu mai zic ca e cam la fel de mare ca un DSLR (avantajul fiind ca are zoom 16x si e optimizata pentru filmare)

Deci lasa-ma cu camerele foto pe care oricum nu vrei sa le cari cu tine permanent. Stiu ca exista unii care cara compacte dupa ei zilnic (parca si tu ziceai sau cineva de aici de pe forum), dar 99% din oameni nu vor sa faca asa ceva. Eu imi folosesc compacta cam o zi pe luna in medie, iar cu telefonul fac poze cam 25 de zile pe luna. Unele in scop utilitar (ca sa stochez o informatie de pe o foaie/afis/etc), altele ca sa-i trimit cuiva ceva ca sa-si dea cu parerea, etc ... iar altele pentru poze de familie/artistice/etc. Camerele foto pur si simplu nu au versatilitatea necesara pentru a se bate cu telefoanele.

Edited by utopium, 06 May 2018 - 11:47.


#183
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Atunci esti de acord cu mine ca un telefon nu e definit de calitatea camerei, nu? Adu-ti aminte in ce hal au lansat 950-ul, cu soft beta, plin de bug-uri si la un pret care concura cu telefoanele cu care chiar puteai face ceva.

#184
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si ce importanta are soft-ul lui 950 cu hardware-ul lui care nu are treaba cu titlul rubricii?
Replica doar de dragul de a avea ultimul cuvant?
Nu-ti place un sistem de operare? Foarte bine, e alegerea ta dar expune-o acolo si nu repetitiv.
Nu-ti place un producator de telefoane, iar foarte bine dar nu o repeta la infinit (chiar daca noi om fi mai "prosti" si nu folosim ce ai (sau ai vrea sa ai) tu).

Edited by breitner, 06 May 2018 - 13:36.


#185
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Amice, citeste bine, discutia era despre ce este capabil MS sa faca sau nu. Vezi-ti de treaba ta, baga-ma la ignore si scapi de mine.

#186
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostExtinct, on 06 mai 2018 - 12:45, said:

Atunci esti de acord cu mine ca un telefon nu e definit de calitatea camerei, nu? Adu-ti aminte in ce hal au lansat 950-ul, cu soft beta, plin de bug-uri si la un pret care concura cu telefoanele cu care chiar puteai face ceva.
950-ul dupa 3 luni de la lansare (cand deja il gaseai la pret "normal", nu la super pret de lansare) era de departe cea mai buna optiune de pe piata din punctul meu de vedere, ii scazuse si pretul de lansare si se corectasera si bugurile semnificative. Pentru mine camera e foarte relevanta, dar in cazul lui 950 nu doar camera a fost foarte buna ci si telefonul in sine a fost reusit. Bugurile se rezolva dupa cateva update-uri, e stupid sa te sperii de cateva buguri de la lansare.

Marea problema a lui 950 a fost sistemul de racire lipsa (fata de 950XL), daca ar fi updatat procesorul cu unul mai putin consumator de resurse puteau sa-i zica 960 fara probleme, nu se incalzea asa de usor, ar fi tinut mai mult bateria si inca ar fi fost un telefon excelent. Cu o camera cu PDAF (pentru focalizare mai buna/rapida) ar fi fost chiar grozav si in ziua de azi.

#187
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Poate asa nu mai trebuie sa explici nimanui ce este evident (vezi tabelul si arata-l la cei ce sustin altceva decat tine):
http://allaboutwindo...phone_imagi.php

Si cu asta basta despre altceva decat titlul topic-ului (vorba lui Ciubex: deschideti rubrica noua (care telefon are cea mai buna camera).

Edited by breitner, 08 May 2018 - 11:33.


#188
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Surface Phone (Andromeda Phone) mai aproape de lansare.
Microsoft a rezolvat problema recunoasterii activitatii celor 2 ecrane ( pe scurt: cand doar unul este activ (in mod telefon) celalalt nu este alimentat) prin 2 senzori (de pozitie si luminozitate).

http://www.freepaten...18/0129262.html

Edited by breitner, 15 May 2018 - 12:30.


#189
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Miami Street primul joc destinat dispozitivului mobil (Andromeda OS). Se poate juca cu mouse-ul dar e destinat ecranelor touch. Deocamdata este doar o imagine de prezentare (va fi disponibil doar pe anumite piete).
https://www.microsof...UkjRxvUVB2Y33w0)(7791)(2837263)(ir)(ir)&ircid=7791

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zFHjKZ74XXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by breitner, 27 May 2018 - 09:10.


#190
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Daca vreti sa incercati jocul (varianta beta, s-ar putea sa aiba bug-uri):

Setari de sistem > Data ora si limba > Regiune si limba >  Tarile de jos;
Restart PC;
Deschideti Microsoft Store > Descarcati Miami Street;

Acum puteti restabili Regiune si Limba cum ati avut-o inainte.

#191
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si Intel lucreaza la dispozitive cu dublu afisaj. Unul dintre ele (cod Tiger Rapids) are un ecran LCD si unul EPD (electronic paper display).
Nu vor iesi pe piata ci sunt doar pentru teste cu procesoare destinate windows ARM.

Attached Files



#192
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 12.02.2014
Se pare că și Samsung lucrează la ideea asta:

https://gadgetreport...cepe-noiembrie/

#193
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Tot ce se stie despre Andromeda (Surface) Phone:
https://thewincentra...acephone-98945/

Attached Files



#194
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postr3my_cc, on 11 iunie 2018 - 15:35, said:

Se pare că și Samsung lucrează la ideea asta:

https://gadgetreport...cepe-noiembrie/

Am scris si eu mai demult despre asta si acum cu noutati:
https://forum.softpe...9601-samsung-x/

Sa vedem ce apare mai inainte de la Microsoft, Dell si Asus.

Edited by breitner, 14 June 2018 - 13:58.


#195
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 12.02.2014
Telefonul Samsung oricum nu cred că e ce trebuie. Adică va fi cu Android, cel puțin așa rezultă din poză

#196
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si ce daca va fi cu android?
Uita-te aici (s-au trezit si chinezii si asteapta andromeda OS):
https://forum.softpe...-cu-windows-10/

#197
zalxis

zalxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.03.2007
https://www.windowsb...otipo-telefono/


#198
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Se pare ca Apple va micsora preturile cu 100$ (in medie) la cele 3 modele 2019 preconizate (5.8", 6.1", 6.5", preturi Intre 700 si 1000$) din cauza lansarii Microsoft Andromeda!

Edited by breitner, 29 June 2018 - 11:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate